HERMAN NYPELS No 4525 Woensdag 29 April 1931 44steJaarg?n{ Van 'jveek tot week AANBEVOLEN ADRES Den Helder Texelsche Berichten Bloemententoonstelling. ABONNEMENTEN: Ls. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y% uur later.) 29 30 1 2 3 4 5 Mei 6,15 7.08 7,51 8,32 9,12 9,53 10.35 ADVERTENTIÉN: RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7,45 Zaterdagavond. SpanjeVoorbereiding Parlementsver kiezing. De week, die achter ons ligt, was er een van stilte na de storm. De aflossing van de Spaansche monarchie door een re publiek ging uiteraard met veel gerucht gepaard, maar het is al gauw rustiger geworden in Spanje's steden en dorpen, en men schijnt zich thans bedaard voor te bereiden op de parlementsverkiezingen, die einde Juni moeten worden gehouden. Toch is één ding wel duidelijk, n.l. dat de nieuwe heeren te Madrid zich door de rust niet tot laakbare traagheid mogen laten verleiden. Daarvoor zijn er te veel kapers op de republikeinsche kust. Wat willen de Calaloniërs? De Catalanen (en wellicht ook de Bas- ken) dringen aan op vérgaand zelfbe stuur; volkomen afdoende overeenkom sten zijn dienaangaande nog niet bereikt.. De kleine boeren, vooral in het Zuiden des lands, eischen onverwijlde opdeeling der groote landgoederen. En zoowel de uiterste groepen van rechts als die van links staan gereed om eventueele onvol daanheden te benutten voor hun acties. Het nieuwe bewind zal dus nog vóór de verkiezingen moeten demonsteeren, dat 't zich als iets anders en beters beschouwt aan als een simpele voortzetting den monarchie. Ook in Portugal verandering op til. De diktatuur in Portugal schijnt de invloed van de omwenteling in het buur land wel degelijk te ondergaan. Dezer dagen zegde president Carmona toe, dat er nog in dit jaar verkiezingen voor een1 parlement zullen worden gehouden, en deze plotselinge ommezwaai is waarlijk niet alleen te verklaren door de rebellie in enkele overzeesche gebieden, waarvan slechts die op Madeira nog niet is afge- loopen. Het staatsbestuur van Roemenië. Tegen aller verwachting in is Titulescu, de bekwame Roemeensche diplomaat,, er toch niet in geslaagd een regeering te vormen. Hij had de besprekingen met de groote partijen al reeds ten einde ge voerd, toen de kleine hem een spaak in het wiel staken. Thans is prof. Jorga, een intimus van koning Carol, eerste mi nister geworden. Zijn kabinet ziet er niet overweldigend uit, en algemeen neemt men aan, dat het de voorlooper zal zijn hetzij van een parlementair ministerie, (na weldra te houden verkiezingen), het zij van een koninklijke dictatuur, met maarschalk Prezan als premier. Over de aanbouw van oorlogstuig. Te Londen zijn de besprekingen hervat over de uitlegging van het Fransch-ltali- aansch vlootaccoord van begin Maart. Zooals men weet leggen de Franschen deze overeenkomst zóó uit, dat zij na 1933 volkomen vrij zijn om oud materiaal door nieuw te vervangen, terwijl de Itali anen meenen, dat de overeenkomst van Maart aangeeft, wat er in totaal tot en met 1936 mag worden aangebouwd. Voor de Engelschen de zware taak, deze sterk uiteenloopende standpunten met elkaar te verzoenen. Van dit en van dat. Twee spoorwegongelukken, een dérail lement in China en de aanrijding van een autobus in Noord-Frankrijk, vergden on- derscheidelijk 30 en 14 dooden. De gees telijke ontsporing van Peter Kiirten, waar aan ook heel wat menschen ten offer zijn gevallen, kreeg als repliek der maat schappij: de doodstraf. Vermelding verdient zeker de prestatie van Smirnoff, die de eene Vrijdag te Ba tavia opsteeg en ae volgende Vrijdag op Schiphol landde. Een vlucht, waarmee het record, van Evert van Dijk, die er negen dagen over deed^ ward gebroken. Hulde! voor Heeren- en Kinderkleeding GEMAAKT of NAAR MAAT Kleedingmagazijn Wij leveren U in lagere, midden en betere prijzen. Alles met garantie van soliditeit en goede pasvorm. Specialiteit in hoeden, overhemden en ondergoederen. Zakennieuws. De Coop. P.T.V. Texel W.A., wier ar beidsveld de laatste jaren enorm is toege nomen, ontvangt deze week een nieuwe Chevrolet-vraohtauto met verlengd chas sis. Ze wordt door tusschenkomst van de agent E. Boekei geleverd door de heer Jn. Reij, die de oude wagen van de P.T. V. overneemt. Keuring van rundvee. Het is de bedoeling van de Prov. Com missie der Rundveefokver. in N.H. om in de 2e helft van Mei de koeien, van welke in het le controlejaar als kalf een schets werd ingezonden, te keuren. (Ingezonden.) Geslaagd! De tentoonstelling van afgesneden bloe men, op Zaterdag, Zondag en Maandag op de aangegeven uren door de a'fd. Texel der Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur in de Lagere Landbouwschool alhier gehouden, is volledig geslaagd. Ze heeft niet minder dan 742 bezoekers geteld en mocht zich in het biezonder Zondagmid dag in groote belangstelling verheugen. Geen wonder, want wat hier geboden werd was bezichtiging ten volle waard. Er ging slechts één roep: „Het was prach tig." Dat moet het afd. bestuur en al wie' tot dit succes een steentje bijdroeg, een voldoening zijn. De opening. Zaterdagmiddag te ruim vier uur werd de tentoonstelling door de heer H. Leber, voorz., in tégenwoordigheid van burge meester en mevr. Oort officieel geopend. Alvorens te openen, aldus spr., een woord van hartelijke dank aan het H.B.O. voor haar medewerking, alsmede aan het bestuur en de directeur der Lagere Land-i bouwschool, voor de bereidwilligheid, waarmee zij het lokaal afstonden. Een woord van welkom tot de burgemeester voor zijn tegenwoordigheid, ook tot de heeren J. Dix, G. Lubbe en D. Zandber gen, die zich belangeloos met de beoor deeling der bloemen hebben willen be lasten. Deze heeren zijn erkende deskun digen op het gebied der narcissen-varië teiten. De afd. mag zich gelukkig prijzen, dat zij als jury hebben willen fungeeren. Het spijt ons, dat onze tentoonstelling niet de aanblik oplevert als die te Haar-; lem en Sassenheim. Hopelijk heeft de aanblik van het eiland, dat de heeren op hun autotocht hebben kunnen aanschou wen, het ontbrekende kunnen aanvullen. We wagen hier een schuchtere poging om iets van onze resultaten te laten zien) niet alleen van de bekende Dubb. v. Sion, en Golden Spur maar ook van nieuwere soorten. Spr. wees op de pogingen tot veredelen, welke ook op Texel steeds talrijker wor den en op de goede naam, welke de Hollandsche bollen zich hebben verwor ven. Het juiste tijdstip, voor deze tentoon stelling, aldus de voorz., was .moeilijk te kiezen. Het weer heeft ons parten ge- speeld; daardoor ontbreken er eenige soorten, die we hier gaarne hadden ge zien. Spr. besloot met de wensch, dat de tentoonstelling veel publiek zou mogen trekken, al liet het weer zich niet zoo. fraai aanzien. We schreven hierboven reeds, hoe te vreden het bestuur over het bezoek kort zijn. Het weer heeft geen spaak in het wiel gestoken. Bij wat meer propaganda had de toeloop wel grooter kunnen zijn. Alhoewel het niet in de advertentie ver meld stond, is de tentoonstelling ook Zondagavond voor het publiek toeganke lijk geweest. De omroeper deed er de ingezetenen mededeeling van, Oordeel der jury. De voorzitter deelde nog mee, dat door de deskundigen als prijswinners werden aangewezen 1. H. Leber, verg. zilveren medaille. 2. Gebrs. Kalis, idem. 3. H.Bruijn en N.Schermer, zilv. med. 4. S. J. Flens, idem. 5. J. List, idem. Als inzenders der mooiste bloemen werden bekroond: 1. J. List, zilveren medaille, voor „For tune". 2. Gebrs. Kalis, idem voor „Actea". Om de mooiste opstelling: 1. S.J.Flens, zilveren medaille. 2. H. Bruijn, idem. Hierna werd gelegenheid gegeven om de inzendingen meer van nabij te bekij ken. We zullen ons niet in biezonder- heden verdiepen, doch ons tot eenige algemeene opmerkingen bepalen. Men had met gebrek aan ruimte te kampen, waar door niet alle groepen even goed tot hunj recht kwamen. Toch heeft men zijn uiterste best gedaan, om keurig voor de dag te komen. Tegen een donkere achter grond kwamen de bloemen en het groen wel tot hun recht. Midden in het lokaal prijkte een fraaie palm, midden in een bed hyacinthen. Het geheel werd omgeven door een muurtje van roode klinkers en maakte een alleraardigst effect. Een pluimpje voor de artistieke verzorgers van deze expositie, niet in de laatste plaats aan de bloemist N.Kortenhoeven, die hier mooi werk heeft geleverd. Behalve van bovenvermelde heeren, hebben we mooie inzendingen kunnen be wonderen van de heeren Gebr. Schuma- ker, J. G. van Leeuwen, J.S.Dijt, Th. Reu vers, P.Dalmeijer, K. Parlevliet, Jac. Brans, D. Keijser Cz., R. Eelman, J. Kuip, S.C.Eelman, K.Vermeulen, C. Hin en N.Kikkert. Een bemoedigend woord. Tot ons genoegen kunnen we hier laten volgen het oordeel der jury over de ten toonstelling en over de bollencultuur op Texel in het algemeen. We stellen er vooral prijs op, deze regelen onder de aandacht onzer lezers te mogen brengen, omdat hierin de uitspraak ligt van drie tot oordeelen zeer bevoegde personen. De heer Dix is genoegzaam bekend als redac teur van het Kweekersblad en schrijver van diverse boeken en boekjes op het ge bied der bollencultuur, de heeren Lubbe en Zandbergen, resp. te Oegstgeest en Sassenheim, maakten naam als kweekers en handelaars. De tentoonstelling, zoo vertrouwde de heer Dix, die mede namens de beide an dere heeren sprak, ons toe, is ons zeer1 meegevallen, evenals wat we verder op Texel van de cultuur hebben gezien. In het biezonder trokken eenige nieuwe soor ten de aandacht. Ze doen het hier zeken minstens zoo goed als in de bollenstreek., We hebben gezien, dat het aantal nieuwe soorten hier toeneemt, vooral van de betere. De Texelsche kweeker heeft daar voor bepaald een goed oog, want juist op die nieuwe soorten blijkt hij zich te hebben toegelegd, welke als handelssoor ten een belangrijke rol gaan spelen. Hoe wel het tentoonstellingswezen hier nog pas in zijn kinderschoenen staat, verheugt ons de animo, welke er voor aan de dag wordt gelegd. Ons bleek, dat velen de kunst verstaan, de bloemen zoo te schik ken, dat ze het mooist naar voren ko men. j De heer Lubbe voegde er nog aan toe, dat inderdaad bovenbedoelde nieuwe soor ten ingang zullen vinden. Ze ontwikkelen zich hier evengoed als in de streek. Ook twijfelde spr. er niet aan, of het aantal warenhuizen zou op Texel het volgend jaar grooter zijn. Wat hun in de nieuwe1 soorten biezonder opviel, was de intens' diepe kleur, waaruit bleek, dat de grond aan de eisch voldeed. Omtrent de bekroonde bloemen kunnen we nog meedeelen, dat „Fortune" be hoort tot de Incomparabilis en uitmunt door zijn grootte; het is een beste broeier met een mooie diepe kleur, zeer geschikt als snijbloem; groei en stand laten niets te wenschen over. Hoewel reeds 14 dg, oud, stond de bloem er nog keurig bij. De „Fortune" is van Engelsche afkomst, en behoort tot de betrekkelijk nieuwe en vandaar nogal prijzige narcissen. „Actea" is een kweekproduct van de lieer Lubbe (hij heeft zijn kweekerij er naar genoemd.) Plm. 23 jaar terug won hij zaad van „Ornathus", waaruit de bol verkregen werd, die als „Actea" menigeen in verrukking zou brengen. In 1914 had, de kweeker er twee regels van. „Actea" heeft een prachtig gesloten wit dekblad, en laat zich goed forceeren. Bovenal en daaraan is de kweeker veel gelegen is „Actea" een goede broodgever, want aldus de heer Lubbe geen mensch heeft daaraan ooit verspeeld. De sluiting. Maandagmiddag te 12 uur heeft de heer Leber de tentoonstelling gesloten. Ik meen dat we de tentoonstellingals geslaagd mogen beschouwen, aldus spr. Aanvanke lijk hadden we daarin met het oog op onze jonge afdeeling, niet veel vertrou wen. We hopen, dat het publiek tevreden en voldaan is. Een volgende maal zal echter naar een grooter lokaal moeten worden omgezien. We hopen dan weer in eendrachtige harmonische samenwerking ons in te spannen om het sohoone en, goede te bereiken. Hartelijk dank thans aan allen, die tot het welslagen van de tentoonstelling hebben meegewerkt. Jaarvergadering afd. Texel Witte Kruis. Maandagavond belegde het bestuur van bovengenoemde afdeeling een ledenverga dering in „de Zwaan", welke bij ontsten-) tenis van de heer Boswijk, voorz., geleid werd door de heer W. B. Oort, vioe- voorz. Indien we de omvang van ons verslag gingen afmeten naar de belangd stelling, voor deze bijeenkomst aan de dag gelegd, konden we zeker met enkele woorden volstaan. Immers: behalve het niet eens volledig bestuur, waren slechts aanwezig de twee rekeningnazieners, een lid van de ziekenauto-commissie en de pers. Dat was al. Het is wel bescha-i mend, want de mooie vereeniging, die zoo veel leed verzacht en zooveel lasten helpt dragen, heeft heusch beter verdiend. Dit moge uit het volgende blijken. Onlangs passeerde de dag, waarop voor 25 jaar de vereeniging definitief werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan laat de voorz. een en ander uit die jaren da revue passeeren. (Van een feestelijke her denking had het bestuur gemeend te moe ten afzien.) NA 25 JAAR: Op 15 Jan. 1906 werd de afdeeling in beginsel opgericht na een door 20 personen bezochte vergadering in hotel Texel. Dokter Wagemaker maakte zich daarbij verdienstelijk. Hij verkreeg met de heeren Aug. Keijser, O. D. Kik kert, R. Kuperus en Zoetmulder zitting) in een comité, dat over het eiland propa ganda zou maken. Op 20 April 1906 werd een definitief bestuur gekozen: Wa- maker, A.Keijser, H. Over, Kuperus, J. Mak, J. de Jongh, Huyser, Zoetmulder, D. C. Dros en J. Daalder Dz. (300 leden, 19 donateurs.) Onbezoldigd magazijn meester: Mentz. In 1906 werd met Jac. Rab een huurovereenkomst aangegaan voor een gebouwtje als magazijn. In 1909 wordt het eerst van de heer Pisart ge sproken, die toen reeds onbezoldigd ont- !lw 7pnuwpn komen tot rust> kai- UW 4.GIIUWGII meeren en worden daarbij tevens gesterkt door 't gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten, Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten TEXELSCHE COURANT DEN BURGb75 Ct per'-'"lo Maanden. Franco p. pest door gaheel Nederland I' p. 3 maanden (_o :se nummers 4 el DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN 5 UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD uE ROOIJ 3! DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels; 60 ct. Iedere regel moor: 12ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend 8I| abonnement lagere regelprlls ADVERTENTIÉN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 ïs POSTBUS: N°. 11 LICHT OP

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1