H*. ZEG HET MET BLOEMEN. smetter was. In Sept. 1909 werd het be stuur gemachtigd terrein voor een nieuw magazijn te koopen. In 1910 werd de grond van de fam. Keijser en Boon ge kocht en de koopacte ge teekend. In Juli werd het bouwplan van architect Moor man goedgekeurd, 15 Aug. de bouw voor 13663 aan de laagste inschrijver M.Vlas Pz. opgedragen. (Alg. Weeshuis verleende hypotheek), 8 Oct. had de eerste steen legging plaats, 15 Febr. de off. opening. In 1921 werd tot vorming van een zie kenauto-fonds besloten, Sept. '26 werd tot aankoop besloten, Nov. '27 werd de auto in dienst gesteld. Op de moeilijk heden, gerezen tengevolge van C.Boon Pz., gaat spr. liever niet in. Ze vullen de don kere bladzijden van de geschiedenis der afd. (Nov. 1927 Boon dagvaardt, Nov. 1928 le uitspraak, Mei 1930 2e uitspraak). Voorz. besluit met de wensch, dat de afd. tot steeds grooter bloei moge komen en brengt woorden van dank aan hen, die de afd. tot steun waren, vooral notaris Mul der als adviseur in de affaire-C.B. en secr. Wierenga, die de laatste jaren vooral veel werk heeft verricht en mede getoond heeft de afd. een zeer warm hart toe te dragen., (Applaus.) JAARVERSLAG: Aan het jaarverslag ontleenen we, dat het aantal leden van 1393 op 1458 kwam. De kas werd ten gevolge van het proces-C.B. geducht aan gesproken. De secr. maakt er de leden op attent, dat C.B. de afd. die strop heeft bezorgd. De giften beliepen f 158.50, (vorig jaar f 157.30). Natuurlijk wordt gewaagd van de gelukkige afloop van het proces; de heeren Mulder en Wierenga werden terecht gehuldigd om de uitste kende diensten, de afd. bewezen. DE KAS: Ontvangen werd f 4441.04, inbegrepen batig saldo vorig jaar 12348.14. Uitg. f2378.37. Ontv. en uitg, T.B.C.-bestrijding f3235.67. De gem. sub sidie a f869.25 en subs, van particulieren (Kerkbesturen) a f325 werden geheel aan uitgaven voor sanatoria besteed. (Voor 1931 werd dit bedrag nu reeds overschre den.) De heeyen A. C. Rab en T. Buijs1 bevonden de rekening geheel in orde. De boekhouderpenn., de iheer Wierenga, wordt hartelijk dank gebracht. De be grooting voor 1931 wordt vastgesteld zoo als aangeboden. MAGAZIJNDe heer Pisart brengt hulde aan de dames Meijer voor de wijze, waarop zij de magazijnartikelen onder houden, deelt mee, dat 1337 stuks wer den uitgeleend, doch doet een dringend beroep op de aanvragers om toch vooral zoo spoedig mogelijk en zindelijk het geleende weer terug te bezorgen. De kas wordt toch al op hooge kosten gejaagd. DE ZIEKENAUTO legde in 86 ritten 2382 K.M. af. De heer Boekei ontving 1625.20, de afd. f 14,90. Het fonds is thans nog f730.12 groot, maar op de auto moet nog f 350 worden betaald. Ook dit jaar schonk het R.K. Armbestuur te OEnd 110.De heer Pisart zou gaarne zien, dat ook andere corporaties dit voorbeeld volgden. Giften zijn altoos welkom. De auto slijt en moet over eenige jaren ver-i nieuwd worden. Ieder taste eens diep in de buul. Geruime tijd wordt beraad slaagd over de vraag: hoe aan meer geld voor de ziekenauto te komen; aankloppen bij de gemeente? Een lijst laten circulee- ren? Eenige malen een opwekking in de krant om vrijwillige bijdragen? Het be stuur zal er eens over nadenken. Van de alg. vergadering te Haarlem brengt de heer Pisart een uitvoerig ver slag uit. BESTUL1R: In plaats van de heeren Oort, Lieuwen, G. Leber en Ds. Van 't Hooft, worden benoemd de heeren Mul der, F. van Heenvaarden, C. Stoepkeren A. Eelman (de Waal). De heer Pisart (alleen herkiesbaar) wordt herbenoemd. Tot rekeningnazieners worden weder om de heeren Rab en Buijs benoemd. Bij de rondvraagd brengt de heer Wie renga de heer Oort dank voor de steun^ de afd. verleend. Hij spreekt dé wensch uit, dat de heer Oort ook buiten het be- stuur(, als burgemeester de vereen, steeds welwillend gezind moge zijn. De .voorz. zegt dank voor deze vriendelijke woorden en sluit dan de vergadering. Even opletten. Alle rijksinkomstenbelasting, vermeld op biljetten met datum Juli tot en met Nov., moet voor 1 Mei geheel betaald zijn. Wie z'n kwartje liefheeft, betale tijdig om een aanmaning buiten de deur te houden. Algemeene Vergadering R. K. Kiesvereen. Maandagavond vergaderden de leden van bovengenoemde R.K.Kiesvereeniging in het St. Janshuis alhier, teneinde i>n| hoofdzaak te bespreken, ihoe te handelen bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Als de voorz., de heer W.H.Willemsen, te kwart over acht de vergadering opent met een woord van welkom en de chris telijke groet, zijn er van de 330 leden slechts een 13-tal opgekomen. Spr. be treurt dit ten zeerste, doch meent in di,e geringe opkomst een bepaald vertrouwen te zien, hetwelk door de leden in het bestuur wordt gesteld. Toch vindt spr. 't jammer, te meer daar het gaat om de be spreking over het candidaatstellen voor de gemeenteraad. JAARVERSLAG: De secretaris,de lieer D. Witte Jz., leest hierna de notulen van vergaderingen in 1929 en 1930 en een- keurig samengesteld jaarverslag. Spr. her denkt daarin o.m. het verscheiden van de heer Borghorn, secr. van deze kieskring. Uit de rekening zegt spr. zal blijken, dat er aardig wat geld in kas is. en dat wijl ons kruit niet geheel verschoten hebben. Alle bestuursleden zijn paraat geweest en zullen dat als altijd blijven voor de goede Roomsche zaak. Onder goedkeuring wordt de secretaris dank gebracht. Zooals de secr. in zijn jaarverslag op merkt, hebben we ons kruit niet geheel verschoten, gaat de voorz. verder. Er is nog geld aanwezig. We hebben van het Hoofdbestuur al meermalen schoone be loften ontvangen om ook hier eens goede sprekers te krijgen, maar altijd is dat fali- kant uitgeloopen. Reden daarvan is zeker wel, dat ons eiland, vooral in de wi|nter, moeilijk is te bereiken en de sprekers van elders, die hun tijd meestal bezet heb ben, voor een spreekbeurt wel twee dagen kwijt zijn. Toch hoopt het bestuur nog weer eens met een goede spreker te' kunnen komen. DE KAS: Uit het verslag van de pen- ningmeesteresse ,nnv. Graaf-v. Empelen, stippen we aan, dat er in 1929 ontvangen: was f216.34, uitgegeven fU8.09; batig saldo 198.25. In 1930 waren de ontvang sten (met batig saldo 1929) f 197.25, uit gaven 160.De stand der kas wees dus aan een batig saldo van f 137.25. De heeren P. Zijm en J. Stiekema wor den verzocht in de pauze de rekening te willen nazien. WERKPLAN: Voorz. deelt hierna mee, dat door de gecomb. besturen van den Burg, Oudeschild en de Cocksdorp, twee maal is vergaderd, n.l. in Febr. en vorige week Maandag. Men meende, dat men voor de gemeenteraadsverkiezing meer macht kan ontplooien dan dit voor de Prov. Staten het geval was. Toch had- men bereikt, dat ook voor de Prov. Staten een Texelaar op de groslijst werd ge plaatst, (M. W. de Graaf). Spr. noemde het een verblijdend feit, dat uit de stem-1 ming is gebleken, dat door de R.K. kie zers flink gestemd is. Is de vooruitgang niet groot, toch staan we rotsvast. Heb ben we niet gewonnen, verloren hebben we toch ook niet, aldus spreker. Bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing hoopt spr. dat de Roomsche kiezers hun beste beentje weer voor zullen zetten. CANDIDATEN: Spreker zet verder uit een, dat de gecomb. besturen geen ge makkelijke taak hadden bij het zoeken van personen, die in aanmerking wilden ko men als candidaat voor de gemeenteraad. Ten slotte was men in zooverre geslaagd, dat er buiten de drie zittenden (de hee ren M. W. de Graaf, S. Keijzer en H. Leber), nog drie personen zich beschik baar stelden, n.l. de heeren P. Boom, van Oudeschild, H. Smit Hz., de Westen en W. van Heerwaarden Jbz., den Burg. Er zijn dus 6 candidaten voor de lijst,' welke Zondag 3 Mei de leden zal worden aangeboden, en waaruit bij stemming de volgorde der groslijst zal worden opge maakt. Ieder lid krijgt een lijst thuisge stuurd, waarop de namen van de a.s. can-j didaten voorkomen. Advies meent het be stuur niet te moeten geven. Ieder is vrij. Wel wordt er de aandacht op gevestigd, dat alle 6 genummerd moeten worden. Doet men dat niet, dan is het stembilejt ongeldig. Bij Let samenstellen der gros lijst zal volgens een bepaald puntenstelsel worden te werk gegaan. No. 1 krijgt 6 punten, no. 2 5 punten, enz. Voorz. had liever gezien, dat er meer candidaten wa-i ren voorgedragen. Door de heer P. Zijm Sz. wordt het puntenstelsel, door het bestuur voorge- gesteld, als aanvechtbaar aangemerkt. Spr. meent, dat door dit stelsel de eene partij bij de andere kan worden tekort gedaan. Hij heeft dit opgemerkt bij de candidaat- stelling vier jaar geleden. Spr. geeft toe, dat nu er Zondag voor elke candidaat een nummer moet worden gezet, dat wel meer eerlijk zal zijn, doch geheel in orde was het echter niet. Hierover ontspint zich een langdurige discussie. Volgens het bestuur is dit wèl de eenige eerlijke manier, temeer daar deze berekening door de meeste vereeni- gingen wordt toegepast. Tenslotte wordt dit stelsel danook door de vergadering goedgekeurd. Voorz. verzoekt de pers even aan te dikken, dat alle R.K. kiezers zich moeten houden aan de volgorde van de groslijst, en stemmen op no. 1 van de R.K. lijst. Doen ze dat, dan stemmen ze werkelijk Roomsch en goed en steunen ze de Room sche zaak. De rekening, hierna nagezien, wordt bij monde van de heer P.Zijm in goede órde verklaard. Mw. Graaf-v. Empelen wordt door de voorz. dank gebracht. BESTUUR: Voorz. doet verder mede- deeling, dat volgens het reglement het bestuur in Oct. moet aftreden. Spr. deelt tevens mee, dat hij door zijn drukke be zigheden zich dan niet meer als bestuurs lid wenscht beschikbaar te stellen. Hij brengt dank aan allen voor de vriendelijke en prettige samenwerking. Spr. wenscht de vereeniging het beste toe. Hij dankt nogmaals voor de opkomst, vooral hen, die ondanks het slechte weer van ver waren gekomen. MEER ACTIE: De heer Jb. v. Heer warden wil, dat er met de a.s. verkiezing" wat meer actie wordt gevoerd. Ook zou hij in de eerste plaats gaarne zien, dat ouden van dagen per auto of rijtuig, voor rekening van de vereen, naar de stembus werden gereden. Hij meent, dat dit van het bestuur moet uitgaan. Het geld dat in kas is kan daar heel best voor gebruikt worden. Ook zouden er volgens spr., meer advertenties kunnen worden ge plaatst. Voorz. licht toe, dat er met dat geld ook soms hulp wordt geboden aan de zustervereen. Oudeschild en de Cocks dorp. Er zullen echter ook, zooals reeds meermalen, gebeurde, wel weer maatrege len worden getroffen om ouden van dagen naar de stembus te brengen. Wan neer door hen, die daar gebruik van wil len maken, bijtijds kennis wordt gegeven zou dit het werk van 't bestuur zeer ver-- gemakkelijken. De heer J. Buijsman wilde naast het bestuur een propaganda-commissie zien. Deze comm. zou zich speciaal met het voeren van propaganda kunnen belasten en daardoor aan het bestuur veel werk uit de hand nemen. Op een desbetreffende vraag van de voorz. geven zich enkele personen op om Maandagavond het bestuur te helpen bij het tellen en uitzoeken der stembilejtten. De heer D. Witte Dz. meent de tolk te zijn van de vergadering, wanneer hij de heer Willemsen dank brengt voor al het vele werk dat deze als bestuurslid voor de goede zaak heeft gedaan. (Applaus.) Voorz. brengt dank voor die waardee- rende woorden en hoopt en vertrouwt, dat met andere krachten, de zaak even goed tot heil der vereeniging zal bloeien, waarna te bijna half 12 sluiting volgt met de christelijke groet. L. Wijziging Leerplichtwet. Wanneer Tweede en Eerste Kamer er mee accoord gaan (er wordt niet aan ge twijfeld), zal een leerling der lagere school ingevolge een wijziging der Leer plichtwet niet meer tweemaal de zevende klas behoeven te doorloopen, wanneer hij het onderwijs aan een lagere land- en tuinbouwschool gaat volgen. Een mooie verbetering, welke reeds te lang op zich liet wachten. Van het Alkmaarsdhe kegelconcours. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer N. Schermer, thans te Alkmaar, kwam op het van 2327 April aldaar gehouden Kegelconcours met 34 punten als 2eprijs- winner uit de strijd. (Dat de heer Schermer zijn naam in „Kegelaar" veranderen zou, kunnen we uit de beste bron tegen spreken. Red.) No. 1 was de heer P. Oolders met 35 punten. T exel-propaganda. Het orgaan der Amsterdamsche Reis- vereeniging „Tot ons Genoegen" van April is grootendeels aan Texel gewijd en wel in verband met een bezoek aan ons eiland op de Pinksterdagen. Een zes tal penteekeningen en houtsneden van Kuperus en Klapmeijer vullen de tekst mooi aan. (We hebben deze cliché's gaarne voor dit doel in bruikleen gegeven en stellen ze tevens kosteloos ter beschik king van anderen, die in eenig blad of tijdschrift Texel tot het onderwerp eener bespreking kozen. Red.) Sollicitanten Directeur Z.V.S. Voor de betrekking van directeur onzer Z.V.S. (vacature-P.Vijn, ingaande 1 Sept. a.s.) hebben zich elt sollicitanten aange meld. Vergadering Gezelschap Stille Omgang. Van de vergadering van het Gezelschap van de Stille Omgang, Vrijdag in het St. Janshuis gehouden, doet de secr. ons het volgende verslagje toekomen: De vergadering was slecht bezocht en werd te 8.15 door de voorz. met een woord van welkom en de christelijke groet geopend. Na lezing der notulen bracht de secr. het finantieel verslag uit, waaruit bleek, dat f50 als batig saldo kon worden geboekt, welk bedrag in kas blijft om de hoogere kosten te dekken, welke komen zullen, wanneer het volgend jaar van een grootere boot gebruik moet worden gemaakt. De contributie werd be paald op 50 ct. per maand en zal door de penningm. iedere maand worden op gehaald. Er zal meer propaganda voor deelname worden gemaakt, ook te de Cocksdorp en Oudeschild. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde met de chr. groet. Sportnieuws. Men schrijft ons: Adspiranten S. V. Texel. Zaterdag werd de wedstrijd Texel— adsp.U.L.O. school gespeeld. Als om even over 12 onder bekwame leiding van de heer K. Gieles wordt be gonnen, speelt A tegen de sterke wind in, hetgeen hun niet belet om flink ten aan val te trekken. Het U-elftal blijkt een goede partij te zijn en de achterhoede weet voorloopig alle gevaar te bezweren. De U-voorhoede werkt goed en vooral P. op de linksbuitenplaats is zeer actief. Beide doelen ontsnappen een paar maal aan een doorboring. Als A ten aanval trekt, speelt een U-back terug op de keeper, die ontijdig is uitgeloopen en A leidt met 10. Nu is het woord aan U.( en als P. een goed aangegeven bal voor zet, doelpunt P. Br. met een goed schot. Even later zien we een kalm schot van links door de A-keeper en back missen en U. leidt met 12. Spoedig is het nu rus ten. Na de hervatting denken we A te zien winnen. Echter wordt er slordig ge werkt en was het verband totaal zoek. Eenige malen ontsnapt het U-doel aan 'n doorboring en zelfs weet Bela een bal, die hij liet vallen, nog maar net voor: de doellijn weg te grabbelen. Het U-elftal speelt met vuur en alle werken hard om| de voorsprong te behouden. Zelfs lijkt het erop, dat ze de voorsprong zullen vergrooten. Cobus en in laatste instantie de keeper, weten door hun goede spel dit te voorkomen. Einde 1—2 voor Ulo. Ulo heeft verdiend gewonnen. Het heele elftal maakte een goede indruk. Het deed prettig aan ze zoo voor de overwin ning te zien werken. Het is jammer, dat geen der Ulo onderwijzers aanwezig was om van hun medeleven met de jongens blijk te geven, hetgeen de jongens zeker zouden waardeeren. Adsp. speelden voor de rust heel goed. Na half time was het heelemaal mis. Maar een volgende keer beter. Texel I heeft Zondag met 3—0 van Succes I gewonnen. Wanneer straks het protest ten gunste van T. uitvalt, is de weg naar het kampioenschap nog vrij. T. II moest met 1—3 tegen Succes II het onderspit delven. Aldus: had Succes II het succes kampioen te worden. Bloemententoonstelling. Bijgaand kiekje van de heer A. v. d. Meulen heeft reeds eerder dienst gedaan, doch geeft ook van deze tentoonstelling een vrij juiste indruk. Een' nieuwe op name zou weinig anders uitgevallen zijn. Giften voor het Witte Kruis. N. N. den Hoorn, f 1. L.S. Dag en nacht sta ik gereed om de kranke mensch van dienst te zijn. Zou ik vrijpostig zijn door eens te vra gen, of er ook aan mij voldoende wordt dacht? U weet het adres: J. G. Ph. Pisart, Schildereind. Onder beleefde aanbeveling, Uw dw. dienaresse DE ZIEKENAUTO. DE COCKSDORP. Kerknieuws. Bij de alhier gehouden herstemming voor een lid van het kiescollege (vacature wijlen de heer G.Bakker), is gekozen de heer M. Reuvers. Feestavond „Concordia". De zangvereeniging „Concordia" hield Zaterdag j.l. haar jaarlijksdhe feestavond in het Gebouw voor Christelijke Belan gen. Bij deze gelegenheid werd de diri gent, de heer S. de Waard, namens de O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2