Texelsche Courant van Woensdag 29 April 1931 TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nseuws aam Waarop Texe! niet gesteld is. En ook de badgast niet. De berichten over het aanspoelen van straatvuil en keukenafval op het strand bij de Koog en de Cocksdorp vermoede lijk afkomstig van de schuit der Helder- sche gemeentereiniging, waarmee dat vuil in zee wordt gestort hebben de aan- dacht der bevoegde autoriteiten getrok ken. Naar we uit goede bron vernemen, doet de burgemeester in overleg met de Inspecteur der Volksgezondheid te den Haag de politie een ernstig onderzoek instellen naar de herkomst van dit aan gespoelde vuil. We hebben thans reden om aan te nemen, dat binnenkort Texels strand ophoudt de laatste rustplaats te zijn voor wat elders als waardeloos en nutteloos niet wordt geduld. Dat het thans meenens wordt kan blijken uit het feit, dat zelfs de Inspecteur zich er mee bemoeit. Voor onze pluimveehouders. Naar we vernemen zal volgende week Vrijdag de bekende pluimveeteelt-deskun dige dr. Te Hennepe voor de Coop. P.T.V. Texel alhier een lezing met licht beelden houden over kuikens en kuiken- ziekten. Een belangwekkend en actueel onderwerp, dat veel luisteraars moet trekken. Kievits-eierenNu afblijven Het zoeken van kievitseieren is nu weer gedaan, jh, met ingang van vandaag voor geruime tijd weer wettelijk verboden. Het vervoeren en verzenden is tot en met mor gen nog veroorloofd. Naar de handelaar Plaatsman ons mee deelt was het aantal dit jaar aanmerkelijk grooter dan de laatste twee jaren en was: de prijs toch hooger. Naar de „Boltha". De heer H.Klimp bracht Woensdag met de leerlingen der Lagere Landbouwschool een bezoek aan de Boltha te den Helder, Naar de directeur ons meedeelde, viel de tentoonstelling over het geheel niet erg mee; de omstandigheden waren ook niet zoo gunstig het weer was nogal guur en tal van bollen waren aan bloeien nog niet toe. Thans staan deze er beter voor, PRINS HENDRIK-POLDER. Polderbestuur. Bij Kon. Besluit is de heer W. Zegel alhier herbenoemd tot heemraad van de P.H.Polder. OUDESCH1LD. Propaganda-korf balwedstrijd. Verdo-Nigro—S.E.O.L.T.O. 5-1. Hoewel het er 'smorgens met het weer niet best uitzag, bleek het 's middags vrij goed korfbalweer te zijn. Er was vrij groote belangstelling. Jammer, dat door de vele regen in de laatste dagen het terrein erg drassig was. Soms leek het wel een waterballet. De twee twaalftallen stelden zich om drie uur op. Hoewel de terreingesteldheid zich daar niet voor leende, werd er vrij, vlug gespeeld. De twaalftallen waren vrij goed tegen elkander opgewassen, alleen was Verdo-Nigro wat gelukkiger met doe len. Het spel verplaatste zich nogal vlug, van het een-e doelvak naar het andere. De rust ging in met 10 voor Verdo- Nigro. Na de rust wist S.E.O.L.T.O. eerst weer gelijk te maken, daarna wist Verdo- Nigro tamelijk geregeld te doelen en de stand op 5—1 te brengen. Eenige leden van de Oudeschilder korfbalclub (O.K.C.) hadden met eenige vlaggen deze wedstrijd een feestelijk aanzien gegeven. Door de heer Hamers werd op verdienstelijke wijze geleid. DE DIJK- EN HAVENWERKEN. Vrijdagmiddag geraakte een zandtrein van de wal in de sloot. De locomotief bleet op de rails maar de wagens ver daagden in de sloot. De heele middag, schrijft onze corr., is men bezig geweest om de wagens weer aan het rijden te krijgen. Er zijn weer twee. locomotieven gearriveerd op zolderschuiten, ze werden door een geweldige groote kraan op de kade geheschen. Die kranen worden daar- voor expres naar hier gesleept. Ditmaal was het „De Gier" uit Rotterdam. De zandtreinen maken de paarden nogal eens aan het schrikken, men ziet ze nogal eens op zij springen en dan is het voor de boer uitkijken. Ook raakt er bij de bocht over de weg wel eens een kar uit de rails. Er zijn echter voldoende veiligheids maatregelen genomen. De zuig- en persmachine, waarover wij reeds schreven, geraakte uit het werk. Door de stevige zuidelijke wind van Za terdagmorgen waren de ankers meege gaan en moest de machine weggesleept worden. Met laag water kan men enkele zinkstukken zien en vormt zich reeds een klein eilandje van het opge spoten zand. Goedgeslaagde Bewaarschoolavond. De avond, georganiseerd ten bate der Bewaarschool en Zondagavond gehouden in de „Zeven Provinciën", mag zeker goed geslaagd heeten. De lieer Kruger kon een stampvolle zaal het welkom toeroepen, bracht dank voor het gratis beschikbaar stellen van de zaal, eveneens aan het B B.. B. dansorkest (twee Boom's en Burger), dat zonder vergoèding dansmu ziek zou geven, de dames en heeren, die belangeloos op de planken zouden ver schijnen, eveneens de souffleur Jan Blom. Tevens werd meegedeeld, dat in de pauze een tweetal taarten zouden worden ver loot, waarop belangrijke reductie was ge geven. Na de zeer geestig uitgesproken openingsrede werd een gevarieerd pro gramma uitgevoerd, dat door een mis verstand eenige verandering moest onder gaan, doch te oordeelen naar het her haald applaus, heel goed voldeed. Be gonnen werd met twee zangnummers door de heeren Jb. Pool en P. Smit. Een voor dracht door de dames A. Kuijper en Jos, Bas, „Meiskes van het land", werd heet leuk gespeeld. „De valsche Baron", een éénacter door rnej. M. Bakker en J. Vis- man, bracht de lachspieren geducht in beweging. Door een „Smittenkwartet" werd gezongen Aan de schoone blauwe Donau" en „Avondlied". Door de heeren C. en P. Smit en C. Smit „Visschersleed" en „Liet Moedertje mijn." „De Vroolijke Volendammertejs" door de dames M.Bakker, W.Blom, Jos Bas, A.Kuijper en de heeren Jurr. Beumkes, Jb. Pool, J. Visman en P. Dogger, was 'n dankbaar nummer. „Een Aprilgrap", een éénacter, door de dames W.Blom, Jos. Bas, G. Bakker, werd heel aardig gespeeld. Tot slot werd gege ven „Dweilvorstinnen" door de dames Beumkes-Pool en M. Bakker, een ode aan de schoonmaak, waarin ze hun hart konden ophalen met kleedkloppen. De pianobegeleiding der zangnummers was in goede handen bij de jongeheer B. Beumkes en de heer P.Boom; het dans- verzorgde ook de entree-acte-muziek. De verloting der taarten bracht ruim f30. op. Hartelijk dank werd gebracht door de heer Kruger aan allen, die tot het welslagen hadden meegewerkt. Het was voor de Bewaarschoolkas een reuze-avond Politie. De hier tijdelijk gedetacheerde rijks veldwachter Wouda, uit Berkhout, is om gezondheidsredenen weer vertrokken. BINNENLAND. Maandagmiddag sloeg de bliksem in de centrale te Doetinchem, waardoor de heele Achterhoek 20 mnt. zonder stroom raakte. Hoewel het rapen van meeuweneie ren verboden is, hebben Zondag eenige jongelui uit Ransdorp in de polder 1J- doorn toch 300 stuks geraapt. Ze zouden er de kalveren mee voeren gaan. Pro ces-verbaal is opgemaakt. Zag men andere jaren te Volendam drie of vier kinderen bij het aannemen in burgerkleeding, nu wel 41 van de 70. Bij de verdeeling van Statenzetels is in N.-Brabant een fout gemaakt. De R.K. krijgen drie zetels meer, S.D.A.P.,, R.K.Volkspartij en Vrijz. Dem. elk één minder. Op het terrein van de Hoogovens te IJmuiden stortten Maandag door het bre ken van een balk drie schilders omlaag. Schilder Bontekoe werd gedood. Aan de Alg. Ver. voor Vreemdelin genverkeer verleende de Haagsche raad weer een jaarlijksche subsidie van f2500. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp van strafbaarstelling van godslastering in het openbaar. In de buurtschap Hem (gem. Oost huizen) speelden twee vierjarige kinderen een dochtertje van Ott en een 'zoontje van Rezelaan, op de dorpsweg, toen een zwaar beladen wagen met steenkolen na derde. Bij het uitwijken is. de wagen, welke stapvoet reed, beide kinderen over de voetjes gegaan, die zwaar werden verminkt. De kinderen zijn naar het zie kenhuis te Hoorn vervoerd. Het anderhalfjarig zoontje van Men- sing te Steenwijk is, terwijl de moeder bij de buren was, in een tobbe water ge raakt en verdronken. Te Gemert is Maandagmiddag door onbekende oorzaak afgebrand de boer derij van Huybers. Zes runderen en een paard kwamen om. Te Gorinchem werden Maandag 21 lammeren aangevoerd, prijzen f915. BUITENLAND. De Italiaansche regeering teekende een overeenkomst betreffende de invoer van Ital. producten in Sovjet-Rusland tot t300 miljoen in 1931. Van boven naar beneden. Dit is het resultaat, dat een fotograaf be reikte, toen hij met zijn toestel laag op een motorrenner neerkeek. Een ongewoon kiekje. Fred Burke, een van de bendelei ders te Chicago, „de gevaarlijkste man ter wereld", werd wegens het vermoor den van een politieagent tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. In Michigan kent men n.l. de doodstraf niet. De Chineesche regeering heeft in Hoepeh 1800 communisten laten onthoof den. „Tel". De huidige Spaansohe regeering heeft de vroegere premier Berenguer in een gevangenis opgeborgen. Vandaag beginnen aan de Fransche Z.O. kust oefeningen met ruim 100 ge vechtsvliegtuigen. „Tel". We ontleenen deze berichten aan de dagbladen. Die van heden brengen nader nieuws. De Spaansche ministers, die tijdens de dictatuur aan het bewind waren, zullen geen pensioen meer ontvangen. De laatste 10 jaar gingen in Ver. St. ge middeld 200.000 personen per jaar van bet land naar de stad. Door malaise in het bedrijfsleven is dit jaar een groot aantal; werkloozen teruggekeerd. Ot het hen daar beter zal gaan? In Indië ontbreekt de malaise niet; Gelukkig is de rnensch die heden Zijn woning heeft in het gebied Van Buitenzorg en Weltevreden. Te Stockholm is de nieuwe biblio theek van de Techn. Hoogeschool ge opend. Ze is met 60.000 werken de groot ste op haar gebied in Scandinavië. De prins van Wales, op terugreis van Zuid-Amerika, is te Lissabon aange komen. De Engelsche minister Snowden stelt belastingverhooging op de benzine voor van vier tot zes pence. fflöd ZOO SPRAK. (Onderwerpen van de dag.) PROF. GUSTAAF CASSEL: De voort schrijdende economische afsluiting der landen onderling heeft reeds tot zulke geweldige stoornissen in de wereldecono mie geleid, dat een doeltreffende bestrij ding van deze tendens wel als een zeer belangrijk algemeen wereldbelang moet worden beschouwd.- Uitbreiding van die gebieden, waar binnen de handel vrij is, schijnt voor Europa, het verreweg verbrokkeldste we relddeel onafwijsbare noodzaak te zijn. Amerika heeft nimmer gedreigd, een Europeesche tolunie te verbieden of met politieke machtsmiddelen te beletten. De Duitsch-Oostenrijksche tolunie is 'n voorbeeldig ding en geeft de eenige weg aan, waarlangs betere toestanden voor de internationale handel kunnen worden be reikt. De Volkenbond heeft alle reden zulke aaneensluitingen te bevorderen, die immers volkomen in de Volkenbondsgeest zijn. MINISTER CURTIUS (rijksminister van buitenlandsche zaken Duitschl.): Niets zou mij liever zijn dan een tolunie ook met Frankrijk. Daarover is Duitschland gaarne tot onderhandelen bereid, want 'n Fransch-Duitsch tolverbond zou een groo te aanwinst zijn voor het economische leven van heel Europa. KELLOGG, (lid Permanent Hof van Intern. Justitie). De staatslieden hebben de laatste tien jaar niets meer gedaan om oorlog te voorkomen dan in de heele ge schiedenis der wereld. Hulde verdient Bri- and, de grootste advocaat van de vrede. Zijn invloed is geweldig en het is groo- tendeels aan Briand te danken, dat er op het oogenblik geen oorlogsgevaar in Europa dreigt. MINISTER HENDERSON (Engeland). Wij doen alles om de wereldvrede te ver sterken en waarborgen tegen een oorlog tot stand te brengen. Wij zijn vastbesloten te trachten door een overeenkomst tus- schen de naties ontwapening te krijgen. Thans zijn wij dichter bij het succes dan ooit. De conferentie, die het volgende jaar wordt gehouden, zal de grootste der wereldgeschiedenis zijn. Zij beoogt de landen er van te overtuigen, dat oorlog de meest verderfelijke en nuttelooze van alle menschelijke dwaasheden is en dus moet worden afgeschaft. o P. KLOPPERS (in „Handelsbelangen") In Amerika maakt de ouderdom veel eer der plaats voor de jongeren: hier blij ven de ouden hardnekkig tip hun warm, plaatsje zitten, hebben veelal niet meer de noodige energie om een zaak op te stuwen, maar verschuilen zich achter hun „ervaring" en wat dies meer zij, om da jeugd de pas af te snijden. Dit is punq zelfzucht, geen enkel man van zestig jaar behoort te weigeren het roer te verlaten; de jeugd, welke over energie beschikt, moet betere kansen hebben en de zelf zuchtige ouderdom moet leeren beseffen, dat er voor iedereen een tijd is van komen en van gaan. ESPERANTO. VOOR DE JEUGD. Overwinnend Esperanto. Aan de aanleg van een door Stephen son ontworpen spoorweg Liverpool-Man chester ging een eindelooze strijd vooraf. De slag begon met een zware nederlaag. Nadat Stephenson voor een commissie van het Engelsche parlement zijn heele plan had uiteengezet, stond een der afge vaardigden op en critiseerde het voorstel van de nieuwlichter met een schouder ophalen als volgt: „Ik denk, dat het nu voldoende bewezen is, dat het heele plan Stephenson wel het ongelukkigste is, dat ooit in een menschelijk brein is opge komen. En ik beweer, dat het heelemaal geen plan is en zelfs niet geschikt ooit tot een plan verwerkt te worden". Ste phenson hield voet bij stuk, de „stoom wagen" deed zijn intree, veroverde de wereld en vindt alom waardeering en toepassing. Maak eens een vergelijking met de po gingen tot verbreiding van de wereldtaal Esperanto. Dagelijks maakt de taal vor deringen, maar ook niet zonder strijd. Geen rnensch met redelijke verstandelijke vermogens denkt er meer aan Esperanto tegen te houden. Het zou te dwaas zijn, want de taal bezit alle eigenschappen, welke haar geschikt maken als wereld taal. Congressen, waar tientallen landen vertegenwoordigd waren, hebben het nuf- van deze taal toch voldoende duidelijk aangetoond. Illll Oplossingen der laatste 12 raadsles. 1. Haastige spoed is zelden goed. 2. Met vijf letters, met roode inkt. 3. Nul. 4. Water-kater. 5. Hoogmoed komt voor de val. 6. Scheermes. 7. Sc'hagen-scha- ken. 8. Een pop, passer, heel klein kirtd. enz. 9. Krentenbrood, 10. Lijnkoek (koeien- koek). 11. Plakboek, kleurboek, enz. 12. Vingerhoed. Het prijsje werd gewonnen door Cor nel i s K o k te den Hoorn. Brievenbus. Piet en Guurtje van der WerfEver- stekoog. Bedankt hoor. Hebben jullie al veel kievitseieren gevonden? Jammer,dat ze nu geen 30 ct. meer zijn. Loe Schot—den Burg. Je behoort tot mijn vaste klanten. Doe maar goed je best. Heb je mijn kleurboek al bijna vol? Emma en Frans BarhorstGerritsland. Dat spreekwoord (no. 5) hadden jullie zoo kwaad niet bedacht. Een volgende maal hoop ik, dat jullie zoo gelukkig zijn' een schooletui te winnen. Cornelis Kokden Hoorn. Jij bent de gelukkige vandaag. Ik hoop, een goed prijsje te hebben gekozen. Veel plezier er mee. Allen gegroet door OOM KO. Nieuwe raadsels. De eerste vier van een nieuw dozijn: 1. Haal eens vijf dieren uit een naalden koker. 2. Ik ben geweldig hard. Onthoofd me en je kunt me gemakkelijk breken. 3. Ik weet een jongensnaam. Neem de laatste letter weg en het wordt de naam) van een klein dier. 4. Welke meisjesnaam- is hiervan te maken: p-o-e-s-i-h? Inzenden na het 12e raadsel. O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5