r J HERMAN NYPELS Mo 4527 Woensdag 6 Mei 1931 44s,eJaargan{ Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprntol. Bij alle Drogisten. Van week tot week AANBEVOLEN ADRES Den Helder. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 6 7 8 9 10 II 12 Mei 11,19 0.29 1,23 2,29 3,49 5.05 RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7.57 Zaterdagavond. Een grondwet voor China. In China is het, afgezien van de strijd tegen de communisten in eenige provin cies bezuiden de Jangtse de laatste tijd tamelijk rustig geweest. De regeering te Nanking, geleid door Tsjang Kai-sjek, scheen de teugels van het bewind wel stevig in handen te hebben en haar aan-: dacht te kunnen wijden aan China's op bouw in elk opzicht. Zoo vernam men, dat a.s. Dinsdag de Nationale Conventie zou bijeenkomen, die een grondwet voor China zou opstellen, en werd officieel gepubliceerd, dat de juridische voorrech ten der buitenlanders (o.a. het recht op' behandeling van hun prooessen door land- landgenooten) tegen 1 October a.s. zou den worden afgeschaft, omdat China's rechtspraak thans wel zoover georgani seerd was, dat een Westerling zich er aan toe kon vertrouwen. Onweerswolken boven China. Die indruk nu van volkomen rust en orde is dezer dagen ietwat minder solide geworden door de berichten over een dreigende nieuwe burgeroorlog. Niet, dat er al ergens gevochten is, maar de mee- ningsverschillen in de regeeringspartij, de Kwomintang, bleken zoo groot, dat zij al reeds tot een scheuring hebben geleid en de afstand tot openlijke strijd is dan mis schien piet groot meer. In het kort komtj het geschil hierop neer, dat de opposan ten, die men vooral in Zuid-China vindt, (Canton is hun centrum), van oordeel zijn dat Tsjang Kai-sjek's positie in de partij te sterk is, en, aangezien de Nationale Conventie voor een groot deel door hem gekozen is, nog sterker zal worden. Per soonlijke factoren spelen in deze heele affaire zeker een even belangrijke rol als zakelijke. Over oude en nieuwe oorlogsschepen. De onderhandelingen over een Fransch- Italiaansch vlootaccoord, hebben nog steeds niet 'tot een resultaat geleid. Juist twee maanden geleden scheen men een oplossing te hebben gevonden en iedereen was verheugd. De vreugde is voorbarig gebleken. Immers, terwijl Engeland en Italië hadden begrepen, dat de meerdere tonnage, welke Frankrijk zou mogen be houden, uit oudere schepen zou bestaan, wenscht men in Frankrijk deze oudere schepen door nieuwe te Vervangen. Het is duidelijk, dat dit voor alle partijen een groot verschil maakt. Men mag verwach ten, dat de Engelschen zich tot het uiterste zullen inspannen om een oplossing te vin den; immers een mislukking zou ook En geland er toe kunnen brengen, meer aan te bouwen dan het van plan is, en uit) Snowden's begrooting is wel gebleken, dat de Britsche geldmiddelen geen verdere spanning kunnen verdragen. Uit Roemenië en van Madeira. Van de politieke gebeurtenissen zijn verder nog te noteeren: de ietwat dictato riale ontbinding van het Roemeensch par lement verkiezingen (hoe beïnvloed?) zullen op 1 Juni worden gehouden en verder de „aanval" der Portugeesche re- geeringstroepen op Madeira, waarbij ge lukkig tot dusver nog geen bloed is ge vloeid. Zaterdagmorgen gaven de opstan delingen zich volledig over. Een reeks rampen. Het is 'een week van rampen geweest. Amper had men het schrikkelijk relaas ge lezen omtrent die noodlotstrein, die als 'n brandende fakkel door Egypte's Nijldelta joeg een 60 menschen stierven een hel- sche dood of men werd opgeschrikt door de berichten omtrent de ontzettende aardbeving in Trans-Kaukasië, waarbij heele dorpen werden weggevaagd en meer dan 700 menschen om het leven kwamen. En vlak daarop werd ons opnieuw een huivering aangejaagd door de telegram men, die vertelden van de ontploffing voor Heeren- en Kinderkleeding GEMAAKT of NAAR MAAT Kleedingmagazijn Wij leveren U in lagere, midden en betere prijzen. Alles met garantie van soliditeit en goede pasvorm. Specialiteit in hoeden, overhemden en ondergoederen. in liet Braziliaansche marinedepöt te Nictheroy 150 jongelieden werden er weggeslingerd en uiteengereten door het geweld der explosie. MOND- EN KLAUWZEERBESTRIJDING. III. De ontsmetting van z.g. openbare mid delen van vervoer is bij de Wet geregeld, doch hier vallen verschillende niet onder, ook niet de z.g. vrachtauto's. .En hoewel nu getracht wordt de ontsmetting van deze transportmiddelen zooveel mogelijk te doen geschieden krachtens een voor schrift van de burgemeester, is het toch gewenscht dat ook de veehouders weten, en er zich volkomen van bewust zijn, dat deze vervoermiddelen, bij niet ontsmetting aanleiding kunnen geven tot verspreiding der ziekte. Laten de veehouders ook van hun kant behoorlijke ontsmetting van vrachtauto's en dergelijke eischen, alvo rens zij hun vee daaraan voor vervoer, toevertrouwen. Wanneer de veehouders eendrachtig zouden weigeren hun vee middels een niet-ontsmette auto te doen vervoeren, dan zou ongetwijfeld hiermede een belangrijke bron van smetstofver spreiding, ook voor andere ziekten dan mond- en klauwzeer, b.v. varkenspest bij varkens, zijn gestopt. Ook hier is weder de medewerking van de veehouders van zeer groot belang. Ten slotte nog een en ander over maat regelen, die de veehouder kan nemen in zijn eigen belang; maatregelen dus, welke beoogen de schade voor de veehouder, onder wiens vee de ziekte is uitgebroken zoo klein mogelijk te maken. In de eerste plaats denken we hierbij aan de serumbehandeling. Zoowel in Nederland als in Duitschland en andere landen zijn hiermee goede resultaten be reikt, echter niet van die aard, dat men hierop alleen bestrijdingssysteem zou kun nen opbouwen. De seruminspuitingen heb ben goede diensten bewezen, evenwel naast de z.g. Politiemaatregelen, deze laat ste kan men bij de bestrijding voorals nog niet missen. Het zou te ver voeren over deze be handeling hier uitvoerige beschouwingen te houden. Bovendien gaat het niet aan, nauwkeurig aan te geven onder welke omstandigheden deze maatregelen aanbe veling verdienen en wanneer zij even goed achterwege zouden kunnen blijven. Daarom deze waarschuwing, laat elke veehouder, onder wiens vee mond- en klauwzeer is geconstateerd, met de In specteur van de Veeartsenijkundige Dienst onmiddellijk overleggen, wat hem in het onderhavige geval te doen staat, serum behandeling of z.g. actieve onvatbaarma- king of dat deze maatregelen niet behoe ven te worden toegepast, de Inspecteur zal te allen tijde bereid zijn van advies te dienen. (Slot volgt.) Maandabonnementen—T.E.S.O. T.E.S.O. stelt van heden af 2e kajuit- maandabonnementen verkrijgbaar a f 15 per persoon. (Zie adv.) De vogels in Waalenburg. In de „Groene Amsterdammer" van Za terdag 1.1. schrijft onze vroegere plaatsge noot, de heer J.Drijver, bij een foto van Burdet (strandpleviertjes) een lezenswaar dig artikel over polder Waalenburg, in 't biezonder over de vogelstand in Verband met de a.s. bemaling van deze polder. Het bericht van deze bemaling, schrijft de lieer Drijver', zal door velen met ont steltenis worden vernomen. Hier gaat iets verloren, dat de tallooze bezoekers van het eiland terecht hebben Ieeren waardee- ren. Zonder overdrijving kan gezegd wor den, dat Waalenburg het meest tot Texels roem heeft bijgedragen. Waar ter wereld vindt men tegenwoordig nog zulk een museum van vogels, van levende vogels in hun natuurlijke omge ving? Merkwaardig is wel, dat dit trek en overwinteringsgebied verdwijnen gaat, juist in de tijd, dat Texels Vogeltreksta tion het eenige in Nederland zijn werkzaamheden gaat beginnen. De bema lingsplannen ondervinden op Texel geen onverdeelde instemming; men kan zelfs zeggen, dat de oude toestand iedereen be vredigde, behalve de grondeigenaars. Al die vogels leggen de eilandbewoners geen windeieren; ieder, die belang heeft bij het vreemdelingenbezoek en dat zijn er velen op een eiland ziet de toekomst somber in. Men vraagt zich af, of de vele vogelvrienden niet elders hun fortuin zul len gaan zoeken. Intusschen is de Ver- eeniging tot Behoud van Natuurmonu menten op haar post; zij zoekt reeds maanden lang naar een middel om althans het belangrijkste gedeelte van Waalenburg als broedplaats te behouden. Kan zij met de eigenaars tot overeenstemming komen, dan dient zij niet alleen de belangen van de vogels en van de vogelvrienden, doch niet minder van Texel. Dat het behoud van vogeloorden ook uit een zakelijk oogpunt niet onderschat mag worden, al dus de schrijver, is juist daar wel duide lijk gebleken. Jeugdherberg „Panorama". Naar we vernemen, zal het bestuur van onze jeugdherberg worden gevormd door zeven personen. Door T.E.S.O. werden aangewezen de heeren W. H. Lap, Ds. A. Vis en H. C. A. Kievits; door „Mooi Texel" mej. Koopman en de heeren W.B. Oort en W. J. Jouwersma. Gezamenlijk zal een zevende bestuurslid worden be noemd. Zoo eenigszins mogelijk, zal reeds met Pinkster de eerste trekkers onderdak wor den verleend. De aannemers doen al hun best om het gebouw dan bewoonbaar te doen zijn. De oproep van sollicitanten naar de betrekking van „herberg-ouders" heeft 'n 15-tal brieven opgeleverd. De taak van „herberg-ouders" is een veel-omvattende niet gemakkelijke. De keuze zal vrij wat hoofdbrekens kosten. Een benoeming op proef komt ons aanbevelenswaardig voor. OOST. Visscherij. Door de kou welke nog maar niet wij ken wil, kunnen nog steeds alikruiken worden gevischt en is de markt, prijshou dend. Men probeert weer rog te vangen' met staande netten. Hoewel het er in den beginne naar uitzag, dat deze vis scherij loonend zou worden, blijkt thans het tegendeel, n.l. evenals vorige jaren, geen loonende vangst, zeer jammer voor de betrokken visschers. DEN HOORN. Veel lammeren. Vier schapen, welke de veehouder IJ. Lap in October op boelhuis-G. Boon kocht, ihebben elk drie beste lammeren ter wereld gebracht. Daaraan is hij dus niet bekocht. PRINS HENDRIK-POLDER. Speling der natuur. Op de hoeve van P. van Rossem alhier verraste een witte Leghorn haar baas met een extra groot en langgerekt ei, dat bij openen nog een compleet ei van nor male vorin en afmetingen bleek te bevat ten. OUDESCHILD. DE DIJK- EN HAVENWERKEN. In de haven is weer een graafmachine gearriveerd, welke hier echter gemon teerd moet worden. Hij is zwaarder dan de eerste. De onderdeden moeten met 'n geweldig groote kraan aan wal gehesdhen worden. De zandtrein rijdt al een heel eind langs de dijk naar Oosterend. De twee laatst aangekomen locomotieven zijn nog niet in gebruik; men kan er geen kracht genoeg mee ontwikkelen. Ook zijn er weer wagens gearriveerd, om zand in te laden. Aan het westeinde van Oude schild is al een heel eilandje opgespoten. Aan het Horntje tuft de zandtrein boven op de dijk; daar wordt ook flink aange pakt. Groote hoeveelheden zand zijn aan gebracht op het gedeelte dijk Oudeschild Ceres. Een gedeelte van de rijweg is weer klaar en mooi vlak. De „Redoute" is bijna geheel afgegraven. Heldersche Padvinders naar Texel. De Heldersche padvinders brachten Zondag hun jaarlijksch bezoek aan Texel. Ze troffen het weer niet best; meestal hebben ze hier regen en oostelijke wind bij hun bezoek aan het eiland. Ze bezoch ten het Doolhof en den Burg. Eierzoekers op heeterdaad betrapt. „'Beter tien eieren in mijn mand, dan één in het nest. Zoo moeten bepaald de jongelui ge dacht hebben, die zich Zaterdagavond op de vogelterreinen bij Oudeschild bezig bielden met Ihet zoeken van eieren, op verboden grond niet alleen maar in ver boden tijd tevens. Dit ontging de bewaker Kalis niet, die de hulp inriep van de ge-/ meenteveldwachter Hoogerheide en rijks veldwachter Van Zutphen en een der eier zoekers inrekende, waarna opmaken van proces-verbaal volgde. De afgerichte politiehond van de rijksveldwacht kwant, goed te pas. Tal van eieren werden in beslag genomen. Het geval zal de zoekers duur komen te staan. Laat het een les zijn voor wie zich meer aan eieren mocht vergrijpen. We mogen toch bekend veronderstellen, dat niet alle eieren mogen worden ge raapt en dat van bepaalde eieren het zoeken slechts gedurende een beperkte tijd is toegestaan. Het goed lezen en ont houden van wat hieromtrent van officieele zijde in ons blad vvopdt meegedeeld, kan veel narigheid voorkomen. o Nader vernemen we nog, dat de drie daders resp. 19, 21 en 21 jaar oud wlaren en meer dan zeshonderd eieren van meeu wen, eenden, grutto en kluut hadden ge raapt. De politiehond verwondde een van de eierzoekers vrij ernstig aan het been, dat door de rijksveldwachter werd verbonden. Twee wisten aanvankelijk te ontsnappen, doch waren in het felle licht van een electrische lamp herkend en zijn de vol gende morgen op de bon gezet. 1-Mei-viering. De leden der S.D.A.P. alhier hebben de 1-Mei-dag in opgewekte stemming ge vierd. Er werd die dag niet gewerkt. De leden der meisjesvereeniging gingen on der leiding van eenige ouderen in optocht naar het Doolhof, waar eenige tijd ge zellig werd verpoosd. Zaterdag werd een feestavond belegd in „De Zeven Provin cies", welke tooneel en zang te genieten gaf en door instrumentale muziek werd opgeluisterd. Ruim 160 personen namen er aan deel. Kerknieuws. Ds. J. Broekema, vroeger alhier, thans te Gerkesklooster, heeft het beroep naar Eext (toez.) aangenomen. Pot 90 ct., Tube 50 ct., Zeep 60 ct. TEXELSCHE COURANT DEN BURGr75 Ct. per Maanden Franco p. pest door geheel Nederland l' p. 3 maanden. Lo se nummersa 4 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN 1 UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD l>E ROOIJ DEN BURG OPTEXEL Van 1-5 regels: 60 Ct. Iedere regoi meer: 12 ~t. Dezelfde advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekend Bi| abonnement lagere regoipriis ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHiJNLN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°. 652 :s POSTBUS: N°. 11 LICHT OP

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1