ingezonden ftSpntailQ en overspannen, onrustig MGBVGUo cn s|apeIOOS. Men gebruike hiertegen de zenuwslillende en -sterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Ledenvergadering van ,,'t Nut." Maandagavond vergaderde in hotei Texel het dep. Texel der Mij. tot Nut van het Algemeen. De belangstelling van de zijde der leden was vrijwel nihil. Be halve bestuurs- en commissieleden ge tuigde buiten de pers slechts een enkel lid van zijn medeleven. Na opening door de voorz., de heer W.B. Oort, en lezing der notulen door de heer J.C.Visser, secr., doet de voorz. mededeeling van enkele ingekomen stuk ken. Op 16 Mei vergadert te Amsterdam het district „Noord-Holland" van Nuis- departementen. Op voorstel van de voorz. treedt Texel toe. Kosten zijn er niet aan. verbonden. Reiskosten voor een afge vaardigde worden vergoed. Aan de rekening en verantw. 1930 ont- leenen we, dat ontvangen werd 1357.95, uitgegeven f395.85, nadeelig saldo f37.90, vorig jaar f32.21. Totaal 70.11 te kort. Op voorstel van het bestuur wordt het tekort gedekt uit het fonds, gevormd na liquidatie van de Volkstuintjes. De reke- ningnazieners, de heeren Kelder en Veld- stra bevonden de rekening in orde. De heer Jb. Roeper wordt dank gebracht voor zijn keurig beheer. Aan het verslag van de beheerder der volkstuintjes, de heer J.Krijnen, ontleenen we, dat ontvangen werd f192, uitgegeven f210. Er is een nadeelig saldo, daar 825 vie. M. niet kon worden verhuurd. Er is echter nog een flink bedrag in kas, zoodat bij opheffing nog f 103.75 rest. De laatste drie jaar ging het verhuren al moeilijker. De lust tot het zelfver- bouwen van groenten verflauwde. Men begon meer voor bloembollen te gevoelen, doch daar wilde de eigenaar niet van weten. Op 1 Febr. '31 liep de huur af en, is geen nieuwe overeenkomst meer aange gaan. Geboren uit de nood der tijden, heeft het instituut thans afgedaan. In de eerste jaren hebben de tuintjes aan hun doel beantwoord. De heer Krijnen spreekt de wensch uit, dat ze nu en in de toe komst niet meer noodig zullen zijn. De lieer Krijnen, die zooveel jaren de Nutsbelangen inzake de Volkstuintjes heeft behartigd, wordt voor zijn goede zorgen dank gebracht. Hij draagt zijn kas aan de penningm. over. Aan het verslag van de heer J.Roeper over de bibliotheek ontleenen we, dat het aantal lezers 86 en dat der uitgeleende boeken 1629 (vorig jaar 1187) bedroeg. Leesgeld f0.50. Van de heer H.J.Smit werd een ingebonden „Prins" ontyangen. De heer Roeper eindigt met de wensch, dat het aantal lezers belangrijk moge toe nemen, waarbij de voorz. zich gaarne aan sluit. Getracht zal worden de commissie voor het uitgeven van boeken van twee op drie leden te brengen. Ds. Vis herinnert aan de belofte, aan het Hoofdbestuur ge daan, jaarlijks drie pet. aan bibl. uitbrei ding te zullen besteden. Behandeling van de rekening Nutsbe- waarschool wordt bij afwezigheid van de penningm. uitgesteld. Aarr het verslag van de secr., de lieer Kraai, ontleenen we, dat het Nut met voldoening op het le schooljaar mag terugzien. Veel dank is verschuldigd aan de Doopsgez. ge meente, welke de voormalige pastorie deed verbouwen tot school en deze tegen billijke huur afstond. De school ving aan met 32 leerl., het tweede jaar met 28. Het schoolgeld is thans aldus geregeld: geen inkomen, geen schoolgeld; minder dan f1500 inkomen: voor één leerling 15 ct. p.w., twee leerl. 25 ct.; f1500—f3000: één leerl. 25 ct., twee 40 ct.f3000—i f5000: één 35 ct., twee 50 ct.meer dan t 5000: één 50 ct., twee 75 ct. Het aantal donateurs liep terug, hetgeen te betreuren is, daar het schoolgeld maar nauwelijks in de meest noodzakelijke behoeften voor ziet en herhaalde pogingen, om steun van het Hoofdbestuur te bekomen, faal den. (Het meende, dat de financieele ba sis niet deugde, maar ten onrechte). „Volksonderwijs" echter zei een jaarl. steun van f 100 toe. Naar nieuwe bronnen moet worden uitgezien (fancy fair, mu ziekavond, verloting). Zevenmaal werd ten huize van mevr. Oort, pres., verga- gaderd, steeds op vlotte en prettige wijze. In de plaats van de lieer J.Bakker D.Pz., aan wie veel dank verschuldigd is, werd de heer A. Broekman benoemd. Lof ver dienen de directrice mej. A. Roeper en mej. F. Dijksen, voor de wijze, waarop zij de kinderen bezighouden (St. Niic. feest!). De geldelijke aangelegenheden blij ven intusschen zorg baren. Flink werken blijft geboden. Laat ons hopen, besluit de secr., op de steun en bescherming van allen, die instemmen met het beginsel der school, welke voor ieders kinderen open staat. De heer Kraai oogst dank voor zijn mooi verslag. De vergadering gaat er ge heel mee accoord. De heer J. Tiessen brengt verslag uit over de Nutsbouwstichting. De ontvang sten (f4557.07) overtreffen de uitgaven met f341.3S. Besloten wordt het hek werk voor de Nutswoningen te vernieu wen en wel te vervangen door betonpalen en gegalvaniseerde buizen. Laagste in vers waren: voor de palen W. A. Geus f 149.50, voor de buizen H. Smit en Co 1195.80. Totaal f345.30 voor 71 M. Te vens zullen de woningen worden opge schilderd. Plannen voor nieuwbouw, waar de heer J.C.Visser naar informeert, zijn voor openbare bespreking niet rijp. Bestuursverkiezing: De heeren J. C. Visser en Jb. Roeper worden met vrij wel alg. stemmen herbenoemd en nemen hun benoeming aan. De heeren Kelder en Veldstra worden weer tot rekeningnazie- ners benoemd. De diverse rekeningen, thans ter tafel gebracht, werden alle in orde bevonden Afgev. Alg. Verg. op 26-27 Mei. Op voorstel van het bestuur wordt Ds. Vis tot afgevaardigde benoemd. De vergade ring is van oordeel, dat het wel eens nuttig is contact te zoeken met de andere departementen en het Hoofdbestuur, voor al ook in verband met het steunen van de bewaarschool. Algemeen gaat men met de keuze van Ds. Vis accoord. Hierna volgt sluiting. Sportnieuws. Morgen Hemelvaartsdag speelt Verdo-Nigro een korfbalwedstrijd tegen U.D.I. De opstelling van Verdo-Nigro is als volgt: Dames: Heeren: M. Rab Benes M. Lap Moerbeek I. Nyisztor Hamers A. Zijm Terbrugge L. Bruin J. Kiljan A. Jellema P. Eelman Reserves Ah Jellema Fortuin Aanvoerder: Hamers. U.D.I. Ikomt aldus in het veld: Dames: Heeren: N. Eelmar, C. Bonne K. den Braven J. Kiewiet Sr. N. Vermeulen J. Borgman J.den Braven A. Kiewiet T. Daalder C. Daalder N. Borgman H. Vermeulen Reserve C. Eelman J.Kiewiet Jr. Morgen Hemelvaartsdag spelen de volgende adsp. elftallen een wedstrijd: Aanvang 12 uur. Elftal-Wit: J. van Vliet G.Coevert A.Schagen D. Geense, H.Boon, T.Belman, S.v.Heerwaarden J.Bruin, O.S., W.Mulder, W.v.Heerwaarden, G.J.Dogger Elftal Groen-Zwart) J. Slikker, W.Vlas, B.Mulder, Jac.Coevert K. Kikkert N.Huisman, Th. Lap, P.Slikker D.C.Dros, 1. Boon, B. de Vries Res.: J.Stern, en G. Broekman. F. v. Zeijlen en Bagge. Voor de schoolwedstrijden hebben alle deelnemers van het vorige jaar ingeschre ven. De voorbereiding wordt aan de on derwijzers opgedragen. De wedstrijden worden daags na Pinksteren gespeeld. o Texel I komt morgen als volgt uit: Jb. Gras R. Ran A.Ran Van Reenen, N.deGraaf, J.Vroegen H.Ran, Jn. Gieles, N.Ran, D.Zuidewind, W.Winter Res.: J. Nellenstein. o Men schrijft ons: De wedstrijd Texel II-Oudesluis I, welke met een nederlaag (0—2 voor T. II) ein digde, werd door weinig publiek bijge woond. Jammer, want er is heel aardig gespeeld. Texel II telde eenige invallers, wat aan het spel veel afbreuk deed. Was T. vol ledig geweest, het had niet behoeven te verliezen. T. was nogal eens in de aanval, maar door kort spel en weifelen konden de O-back's goed ingrijpen. Ze hielden met de keeper het O-doel schoon. De O.-keeper kreeg soms prachtschoten te verwerken, wat hem dan een applausje bezorgde. Met deze wedstrijd is het com petitie-seizoen gesloten. Er zal alleen nog vriendschappelijk gespeeld worden. Allerlei. Texelsche leden der Ned. Ver. tot Be scherming van Vogels vinden in dit num mer een adv., welke iets belangrijks bevat. o B. en W. geven o.m. gelegenheid voor de a.s. kermis in te schrijven naar de standplaats van een tweede danstent (zie adv.) o— Onze plaatsgenoot, de heer Bouman, oud-hoofd der school te den Eloorn, gaat zich per 1 Juli te Bergen (N.H.) ves tigen. Uitslag aanbesteding. Door B.enW. werd Maandagmiddag aanbesteed het bouwen eener nieuwe o.l. school te Oudeschild. Ingekomen waren biljetten van Timmerwerk A.Blom Jz. f 11499; J.W.Bakker f 10960; Gebr. Schoenmaker f11983; W. Bruin; f11920; Bakker en Koorn f13497; M. Blom Jz. f12498; C.Timmer f10980; J.J. van Wessem f 12764; J. Drijver Cz.* f10450. Metselwerk N.Graaf f 15700; C.Keijzer f 18775; I. Voigt f18300; J. Trap Jz. f16993; G. Logman f 16775; L.Bruin f15840; A. de Kort f18983. Lood- en zinkwerk: N. de Graaf f1168; J.Kiljan f 1363.75; J.Agter f1398; P. Oele f1085. Electr. licht: R.Daalder f 157.60; Jb. Bruin f204.30; A.Knopperts f206. Glas- en verfwerk: J. C. Roeper* f878; C. Bremer Sz. f1080; J.J. Vonk f943; Z. Graaf f940. Massa: J. Daalder f29940. I—II—V.: Jb. Drijver Cz. f28450. Gunning nog niet geschied. Laagste. OUDESCHILD Brand in een hooiklamp. Zondagmiddag is een groote klamp hooi van de heer G. Kok, Laagte, ten deele in vlammen opgegaan. De brand ontstond door het zesjarig zoontje, dat spelenderwijs het hooi met lucifers in brand gestoken had. Het knaapje was toen het huis binnen gegaan, maar spoe- idg kwam de heer Zijm, die de brand be merkte, zijn buren waarschuwen. Met man en macht werd gewerkt om het vuur te beperken. Gelukkig was er nagenoeg geen wind, zoodat er voor de boerderij, op en kele meters afstand gelegen, geen gevaar bestond. De rook steeg hoog op en trok op deze mooie Zondagmiddag van verre verscheidene kijkers. Omstreeks Suurwas gevaar voor uitbreiding van de brand, die om drie uur uitbrak geweken. De helft van het hooi werd behouden. Verzekering dekt de schade. Van een leeren jas. Zondagmorgen is in de haven alhier een leeren jas aangedreven, welke afkom stig bleek te zijn van de heer A.Meijer, die Maandag 4 Mei te de Cocksdorp bij het robbenjagen verdronk. Nader vernemen we ,dat Maandagmor gen mevr. Meijer, telefonisch met de vondst in kennis gesteld, de jas pertinent als die van haar omgekomen echtgenoot heeft herkend. De jas werd het eerst op gemerkt door de heer C. Dros Dz. en is in tegenwoordigheid van de heer Hooger- heide, politiedienaar, opgepikt. De inhoud bestond o.m. uit drie scherpe patronen, acht dubbeltjes en een zakmes. Een be drag van f42.ontbrak evenals de be wuste rijk gevulde portefeuille. De bin nenzak was ook zeer ondiep. Helders vuil op Texels strand. Omtrent het vuil, dat bij herhaling naar Texel drijft, aan het strand een laatste rustplaats zoekt en verdacht wordt van den Helder afkomstig te zijn (door de gemeentereiniging aldaar wordt straatvuil en keukenafval n.l. bij schuiten vol in zee geworpen), deelt onze Oudeschilder cor- resp. het volgende mee: Eenige tijd geleden ging de vuilnisschuit uit den Helder tijdens de achtereb met 'n lading vuil naar buiten. Eenige uren later kwam met de vloed weer veel vuil naar binnen gestroomd; het dreef toen in de stroomscheiding op Texelstroom. Waait de wind nu uit de zuidelijke hoek,, dan komt het vuil niet weer binnen, maar op het Texelsche strand terecht. Als men het vuil hier voor goed kwijt wil zijn, zou het bij het lichtschip gebracht moeten worden. Maar zou het niet gemakkelijker verbrand kunnen worden Dit lijkt ons de meest radicale weg, waarlangs men het vuil kwijt kan raken. Wat niet branden wil alleen brenge men ver het zeegat uit. Red.) Zie ook onder de Koog. OOST. Door een bietensnijder gegrepen. De veehouder P. Brans Az. alhier had het ongeluk met een zijner vingers in de messen van een bietensnijder te geraken. Het lid met de nagel werd afgesneden. Te veel meeuwen. De vogelwachter T.Brouwer alhier is belast met het opruimen van een groot aantal meeuweneieren, daar de meeuwen hier de laatste jaren de kleinere vogels dreigen te overheerschen. Dat rapen is niet ieders werk, want men moet terdege uitkijken om gCen eieren van andere vo gels weg te nemen. (Het komt ons heel goed voor, dat waar de meeuwen hier zoo over-talrijk zijn, de mensch ingrijpt. Niet zelden hebben de groote vogels het op kuikens gemunt. Dat moet ge aan een pluimveehouder maar eens vragen. Ieder jaar neemt 't euvel grooter afmetingen aan. Het maakte zelfs in de vergadering der P.T.V. alhier een punt van bespreking uit, zooals de lezer zich herinneren zal. - Red.) DE KOOG. Nog steeds Helders vuil aan 't strand. De maat is vol. Afdoende maat regelen vóór het badseizoen daar is, noodzakelijk. De heeren K.Vermeulen en C.Groenhof alhier hebben zich verdienstelijk gemaakt door een werkzaam aandeel te nemen in de strijd, welke Texel tegen overlast van Helders straatvuil en ander onfrisch goedje voert. Zij hebben over een lengte van vele honderden meters op verschillende llllllllllllllllllllllillllllll Dr. Hugo Eckener. De „Graf Zeppelin" zal een tocht naai de Noordpool maken, ter begeleiding van de „Nautilus", welke onder water door de pool wil bereiken. We beelden hier de koene luchtschipper dr. Hugo Eckener af met zijn dochter Charlotte. dagen allerhande zaken opgepikt, welke blijkens naam en adres uit den Helder afkomstig moeten zijn en onomstootelijk aantoonen, dat het lossen van stadsvuil in zee daar de oorzaak van is. We noemen man en paard. Gevonden werd het boodschappenboekje van een huisvrouw, wonende Brakkeveldweg 65; een kaart van de Rotterd. Verz. Sociëteit ten name van Van Leeuwen, Goverstr. 62; een begrafenisfonds-contributie-kaart ten name van K. Egberts, te den Hekier; een brievenboek van P. C. Roozekrans, Weststr. 8081; reclame C. Heiligen berg, P.Rozing, J. van Willigen, enz.jcan- didatenlijst kieskring den Helder; adres kaarten van Roozekrans, J.C.Duinker, gebr. Pronk, Van Baaren, enz.; program ma Athletiek- en watersportwedstrijden te den Helder; kaartjes Zeilstrakoffie- den Helder; leege bussen De Wit's verf; De Gruijter's stroop, kartondoozen van onbekende firma's met opschrift „Den Helder", enz., enz., enz. Het loopt de spuigaten nu toch heusch uit. Wanneer zal aan deze schandalige strandvervuiling, een doorn in het oog in het biezonder van iedere Koogenaar en allerminst geschikt om de badgast een gunstige indruk van de Koog als bad plaats te geven, een einde komen?- We hebben alle reden aan te nemen van spoe dig. Het gemeentebestuur is op zijn post, de politie doet nader onderzoek, de in specteur der Volksgezondheid bemoeit zich er mee, m.a.w. „Er wordt aan ge werkt." We hopen op spoedig, gunstig resultaat en afdoende maatregelen. Op 28 Maart schreef de directeur van de gemeentereiniging te den Helder naar aanleiding van een klacht in de Texelsche Courant o.m., dat het hem zeer twijfel achtig voorkwam, dat het aangespoelde van den Helder afkomstig was. Hij wees op voorbijvarende schepen en het werpen van vuil op de dijk te den Helder, van-\ waar dat vuil op Texel belandde. Met het bovenstaande hebben we zon neklaar aangetoond, dat twijfel hier uitge sloten is. Wat zal er nu gebeuren? DE COCKSDORP. Gedeeltelijke stopzetting dijkwerken. De werkzaamheden aan de dijk alhier zijn voorloopig gedeeltelijk stopgezet we gens gerezen moeilijkheden met de eige naar van de polder „Oe Eendracht", de heer Everts, inzake het afgraven van grond in de nabijheid van de dijk van die polder. WESTERMIENT. Motorongeval in de Dennen. Kunnen motorrijders niet geweerd worden Zondag is het in de Dennen op het rijwielpad bij Bosch-en-Duin tot een ernstige botsing gekomen tusschen twee motorrijders uit den Burg, T.H. en J.E. Ze wilden elkaar passeeren en deden dit tusschen twee op 1.20 M. afstand van elkaar geplaatste paaltjes door. H. werd van zijn motor in de Dennen geslingerd en werd aan een van zijn handen ernstig* gewond. De motor werd leelijk gehavend. Laat hier voor hen en anderen een les in liggen. Het zou aanbeveling verdienen motor rijders te verbieden van het pad onder de Dennen gebruik te maken. Velen hebben zich Zondag, toen het zeer druk was in de Dennen, geërgerd aan motorrenners, die gedurig heen en weer joegen op het pad, dat toch voor wandelaars en fietsers bestemd moest zijn. Plaatsing van een bord met „verboden voor motorrijwielen" verdient overweging. EEN VEELVULDIG VERZOEK. Nu de weg van Oudeschild naar Oosterend Langs de dijk heeft afgedaan, Komen vele vreemdelingen Voor een groot probleem te staan. Want als men voorheen de weg vroeg

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2