De Nieuwe Texelsche Courant HERMAN NYPELS Zonnebrand 44ste Jaargang No 4531 Woensdag 20 Mei 1931 Texelsche Berichten Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels. AANBEVOLEN ADRES Den Helder 1927 3942 15.20.— 1928 6734 16.22.— 1929 4223 16.22.50 1930 3671 22.28.— 1931 3807 19.25.— TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4 ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 20 21 22 23 24 25 26 Mei 11,13 11.53 12 40 1,05 2,02 3,08 4.23 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 921 Giften voor het Witte Kruis. S.C.W., Diehuizen, f2.50. o— Voor de ziekenauto f Voor de Wijkverpleging f.... Sportnieuws. Tot vice-voorz. van korfbalclub Verdo- Nigro werd benoemd de heer Hamers. De handel in wol. In N.-Holland, zoo wordt uit Alkmaar aan het Alg. Ned. Landbouwblad gemeld, is op een tijdelijk bod van 82.5 ct. i waarvoor zoo goed als niets is verkocht- een prijsdaling ingetreden, f0.70 werd als hoogste bod genoemd. Voor en over Texel. In het Mei-nummer van het Jeugdkerk- blad „Onze Vriend" schrijft ds. F.Visser over de vogels van Texel, over de kievit in het biezonder, bij een penteekenipg van Sj. Kuperus en een houtsnede van; J. Ph. Klapmeijer. Wie voor dergelijke doeleinden om cliché's bij ons aanklopt, vindt altoos ge hoor. Red. Herv. Zangkoor. Mevr. Visser heeft de leiding op zich genomen van een pas opgericht „Herv. Meisjes- en Dameskoor". Er wordt in Eberi Haëzer gerepeteerd. Uit „Gemeentebelang". Nieuwe telefoonaansluiting. Den Burg, no. 96, P. Oele, loodgieter. De Ned. Vereeniging tot Bescherming van Vogels belegde Vrijdagavond haar algemeene jaarvergadering in badhotel „iPrinses Juliana" te de Koog en orga niseerde op Zaterdag en Zondag excursies naar de diverse broedterreinen op het eiland. De vergadering werd geleid door Mr. P.G. van Tienhoven, vice-voorzitter, die een vrij groot aantal leden, saamgekomen uit alle oorden des lands, welkom mocht heeten. Na lezing der notulen van de vorige jaarvergadering, brengt de heer J.Drijver, secr., verslag uit over de toe stand en werkzaamheden der vereeniging in het afgeloopen jaar, waaraan we het volgende ontleenen: De jaarlijksche bijdragen liepen, ver geleken bij 1929, iets terug, n.l. van tlOS19 op f10776, hetgeen de secr. niet aan verminderde belangstelling doch veel eer aan de economische crisis toeschrijft. De Minister v. Binneni. Zaken en Landb. bracht de bijdrage in de kosten van be scherming der broedgebieden van f800 op f1000, hetgeen tot voldoening stemt. De vereen, verleende steun aan „De Nederl. Jager", welke een prijsvraag uit schreef, strekkende tot bescherming van jeugdig wild en vogels in verband met het steeds vroeger aanvangen van de maaitijd. Het is gewenscht, de zoektijd voor de eieren onzer weidevogels te bekorten. Me nige vogel komt thans aan broeden niet toe. Het gemeentebestuur van Kampen liet zijn pachters op 'het Kampereiland weten, dat na 20 April het eierrapen verboden is. Moge dit voorbeeld navol ging vinden. Spoedige wijziging van het koninklijk besluit betreffende het uitvoer verbod van levende vogels (ook kooivo- gels) is gewenscht. De Vereen, heeft daarop gewezen. In het najaar wordt te den Haag de Intern, diplomatieke confe- ferentie gehouden tot herziening van de Conventie van Parijs van 1902; wijziging toch van de bepalingen ten aanzien van vogelbescherming is zeer noodig. De Ver- voor Heeren- en Kinderkleeding GEMAAKT of NAAR MAAT Kleedingmagazijn Wij leveren U in lagere, midden en betere prijzen. Alles met garantie van soliditeit en goede pasvorm. Specialiteit in hoeden, overhemden en ondergoederen. een. zal door Mr. Van Tienhoven wor den vertegenwoordigd. Op fort Ram- mekens werden bij herhaling vogelnesten verstoord. De Vereen, heeft daaraan een einde doen maken. In de broedtijd zal het fort niet meer toegankelijk zijn. De Min. van Onderwijs, K. en W. ontving advies inzake de samenstelling van vogelcollec ties voor onderwijsdoeleinden. Het Rijksinkoopbureau stoorde zich daaraan echter weinig en aarzelde niet in zijn opgaat vogels te noemen, welke als zeld zaam moeten worden aangemerkt. Zulke vogels late men, waar ze zijn; ze belmo ren niet thuis in een glazen kastje. De Vereen, heeft er de Minister op attent gemaakt. Dankbaar wordt gewaagd van steun van Comm. der Koningin, die zich beperk ten bij het verleenen van vergunningen tot het dooden van schadelijke vogels. Alleen wanneer land- en tuinbouw op an dere wijze niet voldoende konden worden beschermd, werden zulke vergunningen, gegeven. Het moest niet voorkomen, dat wie bij den Haag een purperreiger schoot, zich op zoo'n vergunning kan beroepen. Het gemeentebestuur van Deurne verbood het houden van blind gemaakte vogels. Mogen andere gemeenten volgen. Langs de Maas in N.-Brabant werden kieviten gevangen. De Vereen, heeft er een eind aan gemaakt. Op de Z.-Hollandsche eilan den werden bergeenden aan opkoopers verkocht, elders werden kruisbekken ver handeld. Te Twijzel werd een vale gier, zeldzaam hier, het slachtoffer van een onnadenkend verzamelaar. In al deze ge vallen toonde de Vereen, op haar post te staan. De secr. behandelt het kattenprobleem, wijst op de verdelging van kraaien, ek sters, enz. welke soms de perken te buiten gaat (moest slechts toegelaten worden als van een plaag sprake is en dan nog slechts korte tijd) en spreekt zijn afkeu ring uit over het bereiden van vogel huiden voor damessohoenen. Aan de Zuiderzee werd in de gesloten tijd ver-, gunning verleend tot het schieten van zwanen. De Vereen, greep in en tracht te bevorderen, dat de jacht op deze vo gels geheel verboden wordt. Wat de watersnippen betreft, wil men trachten de jacht uniform tegen 1 April gesloten te krijgen. Te den Haag stelde een vogel- kundige levende tureluurs, kemphanen, grutto's, enz. verkrijgbaar; aan de Duit- sche grens werd handel in scholeksters en eenden gedreven. De Vereeniging heeft er een stokje voor gestoken. Dankbaar is ze jegens rijksveldwachters en maré chaussee, die steeds hun volle medewer king gaven. Niet altoos is opzet bij het' publiek in het spel; veelal wel onwetend heid en gebrek aan kennis van wetten ep verordeningen tot bescherming van onze vogels. De Vereen, is zich haar taak ook in dezen ten volle bewust. Meer kennis: omtrent de vogels, zal de belangstelling en liefde jegens onze gevederde vrienden, stellig wekken en aanwakkeren. Het kwaad is diep geworteld. Hoe zou men anders paascheieren (symbool van de op leving der natuur) met opgezette vo geltjes kunnen „tooien"? Kan het bar- baarscher De handleiding voor het voeren van vogels in de winter werd weer in grooten, getale verspreid. Tot stichting van het Vogeltrekstation Texel heeft de Vereen, haaf aandeel bijgedragen. Bescherming en studie van de avifauna moeten elkaar aanvullen. Olievogels hebben voortdurend de aandacht, evenals het vuurtorenkwaad, waarvan zooveel vogels het slachtoffer worden. Met dankbaarheid wordt gewaagd van de medewerking van de min. v. Wa terstaat, vuurtorenwachters en het per soneel der lichtschepen. Een afdoende opheffing van het euvel, veroorzaakt door de felle torenlichten, is nog niet bereikt. In het buitenland vindt men voor dit probleem niet veel belangstellLntg. De secr. memoreert de excursies, ter ge legenheid van het intern, ornithologisch congres ondernomen en spreekt zijn spijt uit over de werken tot verhooging van de Zuiderzeedijk op Texel, waardoor de Schorren achter de Eendracht worden be dreigd. Met medewerking van de min. v. Binneni. Zaken en Landb. werden te Hoek van Holland borden met „Verboden toegang" geplaatst tot bescherming van groote stern en kluut aldaar. Van 15 April tot 1 Aug. worden er geen excur sies toegelaten. Van de groote stern wa ren er nog 1000 paren. Over haar bewakingsdienst is de Ver een. zeer tevreden. Met succes werd opge treden tegen Heldersche visschers, die zich in de Geul aan het zoeken van eieren schuldig maakten, alsmede tegen drie jongelui, die 600 eieren hadden ge raapt op het vogelterrein bij OudesclukL Met het treffen van maatregelen tegen overvloed van kokmeeuwen gaat de Ver een. voort tot het evenwicht in de na tuur is hersteld. De bemoeiingen der Vereen, kunnen moeilijk worden ingekrompen. Als allen daarvan overtuigd zijn en allen beseffen dat ze alleen bij voldoende steun voor haar taak berekend zal blijven, zal ieder gaarne meewerken tot vermeerdering van het ledental. Hiermee eindigt het jaar verslag. De voorz. brengt de secr. dank en hul-' digt in hem de man, aan wie de Vereen, zeer veel dank verschuldigd is, wijl hij onvermoeid en energiek haar belangen be hartigt en steeds op de bres springt, waar vogelbescherming noodig of ge wenscht is. Door een hartelijk applaus toont de vergadering met deze wcTorden in te stemmen. De rekening over 1930, sluitende met een batig saldo van f 1839.wordt door door de Comm. van Rekeningnazieners voor accoord verklaard en door de ver gadering daarop goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de hee ren C. Brands, G. Cremers, Mr. A. Cj Crena de Jong en dr. C. J. van Oordt worden op voorstel van de heer Jan P. Strijbos herbenoemd. Bij de rondvraag deelt Mr. Thiebout, die sinds jaren de witte raaf in ons land observeert, mee, dat er op heden geen witte raven meer zijn in Nederland. Een poging om in Overijsel vier uit de Kar- pathen meegebrachte vogels te importee ren, schijnt geen succes te hebben. Eén vogel kwam om, de drie overige her kregen ontijdig de vrijheid. Ze waren nog niet geringd. Wie iets van de vogels mocht bespeuren, wordt verzocht daarvan mededeeling te willen doen. De draaihals zou in ons land sterk ver minderen, vooral in Utrecht en op de Veluwe. De heer Jan P. Strijbos wijst op de groote afname van de griel, welke al leen nog maar in de Hollandsche duinen broedt en zeker nog sterk verminderen zal, wanneer niet spoedig eenig waterrijk duinterrein voor deze vogel wordt gere serveerd. Spr. raadt aan Amsterdam hier om te verzoeken (in het gebied van de Amsterd. waterleiding broedt minstens één paar). De voorz. dankt voor deze be langrijke mededeeling. De Vereen, zal gaarne aan zijn advies gevolg geven. Dr. Thijsse merkt op, dat het aantal zwaluwen in ons land sterk afneemt en legt verband tusschen de toenemende be volkingsdichtheid en de achteruitgang van het getal dezer vogels. De heer Kakebeeke, Insp. van de Land bouw, brengt dank voor de uitnoodiging tot deelname aan deze vergadering en de excursies, zegt gaarne tegenwoordig te zijn en spreekt de wensch uit, dat het be stuur nog tal van jaren met dezelfde lust en ijver moge voortgaan om het mooie doel te bereiken. Op een vraag van de heer P. Dros, of de vogelstand in polder Waal en Burg door de a.s. bemaling ernstig wordt be dreigd, geeft de heer Drijver een beves tigend antwoord. Hij wijst op Hoornder- der Nieuwland en Prins Hendrikpolder, waar eveneens de vogelstand zeer terug gegaan is en verwacht, dat het in Waal en Burg niet anders zal zijn. Ovier heel; Texel gaat door het verloren gaan van woon- en broedgebieden de vogelstand achteruit. De Veneen. zal in Waalenburg echter redden wat te redden valt. De heer M.D.Dijt tenslotte noemt be scherming van de kemphaan op Texel 'n urgente aangelegenheid, want waar moeten de vogels heen, vraagt hij zich af, wanneer Waalenburg verloren gaat? Hierna volgt sluiting. —o De dames en heeren, die Zaterdag en I- i Gandhi voor de microfoon. Zondag aan de excursies deelnamen, heb ben het in het biezonder de tweede dag slecht getroffen. Er viel buitengewoon veel regen, zoodat er van een bezoek aan de broedgebieden, hoe aantrekkelijk ook in deze tijd, weinig of niets kon komen. Voorat twee van de zes groepen, die niet per autobus doch per rijwiel op pad gin-t gen, hadden van regen veel te verduren. Bezocht werden o.m. de broedkolonies in de Muij, Waalenburg, Westerduinen, Geul, de Bol, Slufter en Prins Hendrik polder. Texel heeft, zij het onder minder gelukkige omstandigheden, zijn naam als „vogelparadijs" en „Mekka der ornitho logen" weer eer aangedaan en tal van, vrienden gemaakt, die niet zullen nalaten als het „neusch" zomer wordt opnieuw een kijkje te nemen op Texel, „de parel der Waddeneilanden." Post-puzzles. Over de eerste helft van Mei werd als onbestelbaar terugontvangen een brief, geadresserd: „N.V. Ned. Spaarmaatschap- pij te Arnhem". Beter adresseeren dus of is die mij. op de loop? Afzender onbe kend. Brief af te halen aan liet post kantoor. Geweigerd werd een briefkaart, ge adresseerd: „De Heer Burgemeester den Burg-Texel", afkomstig uit Oude- schild. Afzender? De kaart is ten post kantore gedeponeerd. We herhalen: vermeld naam en adres van de afzender altoos. Laat ge dit op zettelijk na, het is dan vermoedelijk be ter in het geheel niet te schrijven. Naar de Hoogere Handelsschool of H.B.S.? We maken de ouders en oudere jon gens en meisjes onder onze lezers attent op adv. in dit nummer, waarin over de H. Handelsschool en H.B.S. te den Helder wordt gesproken. Wie er meer van wil weten, schrijve aan de directeur. Esperanto. Naar we vernemen zijn plannen in, voorbereiding voor de stichting van een Texelsche Esperanto-Bond. We meenen, dat ze kans van slagen hebben, daar reeds menig Texelaar zich op de Esperanto- studie heeft toegelegd. Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wlelrijden verzacht en geneest 30. Tube 80 ct. Bi) Apoth Drogisten De eerste lam meren markt. De eerste lammerenmarkt heeft de goede verwachtingen niet beschaamd. Bij een aanvoer van 3807 stuks werden prij zen besteed van f 1925, terwijl van een goede, vlotte handel kan worden gespro ken. Ook de afloop der markt was goed. De weersomstandigheden waren alles behalve gunstig, zoodat van de zijde van het publiek niet zulk een groote belang stelling aan de dag werd gelegd als an ders het geval is. O Ter vergelijking geven we hier een overzicht van aanvoer en prijzen op eerste lammerenmarkten in de laatste jaren: 1922 2100 9.18.— 1923 4556 25.34.— 1924 4220 20.30.— 1925 3603 26.32.50 1926 4011 14.50 21.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1