Texelsche Courant van Zaterdag 23 Mei 1931 TWEEDE BLAD Pieker toch niet! Natuur-Historisch en Texelsch Museum. TIEN TIPS. Texelsche Berichten m min min mm mm mm mm mm mm mm III fi 1. De beste leider is hij, die het beste in anderen weet te waardeeren. 2. Het nieuwe is niet altijd het rechte En het oude niet altijd het slechte. 3. Over titels moest men niet lachen, want zonder deze zou men bij ontelbare menschen noch bekwaamheden, noch ver diensten weten te ontdekken. Otto Weiss. 4. Wie op de verdiensten zijner voor vaderen bluft en zelf weinig of niets waard is, is als een aardappelplant; het beste ligt onder de grond. 5. Teer niet op succes. Gebruik het niet als voedsel maar als prikkel. 6. Vluchtigheid is de moeder van de flater-kast. 7. Alleen na pogen volgt slagen. 8. Als gij u door tegenslag laat neer slaan, hebt ge afgedaan. 9. Een geluksrecept: Geef en vergeef. 10. Gij komt verder met volhardende middelmatigheid, dan met weifelende bo venmatige bekwaamheid. Het kan niet vaak genoeg worden her haald: vermijd het piekeren. Onverschillig hoe hard ge werkt, gees telijk of lichamelijk, zal uw gezondheid, organische kwalen buiten beschouwing gelaten, uitstekend blijven, zoolang gij door tobben uw eetlust, digestie en bloed druk niet laat bederven. Schaken en bridgen vragen evenveel concentratie van de geest en inspanning van de hersens als iedere andere gees telijke arbeid en er zijn proeven genomen met zestien schaakspelers, door hun pols en bloeddruk te controleeren voor en na een spel, dat vijf a zes uur duurde. Het bleek, dat deze zware inspanning de bloeddruk niet verhoogde, evenmin als het denken over zeer ingewikkelde pro blemen. m Dit kwam, doordat er met bij het spel werd getobt! In uw werk dient ge dit steeds in het oog te houdien. Als gij er in slaagt, uw kalmte te bewaren, ondanks verantwoor delijk werk, en alle getob vermijdt, be waart gij uw gezondheid; piekert gij daarentegen~wel, dan ondermijnt gij haar onherroepelijk. Over Texelsch Fanfare en nog wat. We vonden de heer Lugtenburg, direc teur van Tex. Fanfare, die met z'n corps op het Schoorlsche concours zoo'n door slaand succes wist te boeken, bereid zijn oordeel te geven over wat hiermee in verband staat en veronderstellen dat onze lezers daar met belangstelling kennis van zullen nemen. We geven het woord aan de directeur: Allereerst: mijn totaal indruk van het concours te Schoort is zeer biezonder, omreden aan de organisatie niets man keerde. Voorwaar verdiend is een com pliment aan de comitéleden van „Vriend schap" aldaar en een biezonder woord van lof aan het Hoofdbestuur van de Westfriesche Bond. Alles liep op rol letjes, ook des Zondags, ondanks de he vige regenbuien. Mijn indruk van Texelsch Fanfre en toekomstmogelijkheden? Texelsch Fan fare bezit een bestuur, dat bestaat uit harde werkers, een voorbeeld voor menige vereeniging. De voorzitter is in naam en in daad werkelijk de aanvoerder. U moet maar eens zien, hoe alles besproken en behandeld wordt, wat in een muziekver- eeniging op alle repetities noodig is. Men heeft repetitie, maar ook vergadering. Zoo gaat het alle weken, misschien alle dagen. Het corps telt goede krachten, met eenige uitblinkers, muzikaal gesproken. Als ik er eenige mag noemen, dan is het vooral onze le solo-bugel, een aanvoer der van beteekenis. De saxophoons zijn goed, met als uitblinker de alt-sax. Ook 't baswerk mag er wezen. Maar nu de hoofdzaak, waarover ik al eens meer heb gesproken. Dan kom ik tevens op de toe komstmogelijkheden neer: de instrumen ten. Tex. Fanfare heeft voor de rubriek stemming van de jury een 4 voor het ver plichte en 41/2 voor het zelf gekozen num mer: Welnu, dat is de schuld van de oude HIER WORDT GEWERKT AAN WAALENBURGS GEMAAL. INGANG NIEUWSTRAAT. Geopend Maandag en Dinsdag a. s. Namiddags 2-5 uur. TOEGANG VRIJ. Vrijwillige bijdragen (in „de bus") hartelijk welkom Plaats uw naam in het register van III m bezoekers. Ill llllll TtXILSOIE CÖURWT Ifn instrumenten, die het corps bezit, waar broodnoodig nieuwe, moderne instrumen ten voor in de plaats moeten komen, Het corps zal het volgende jaar in de Afd. Uitmuntendheid moeten uitkomen, waar de nummers natuurlijk zwaarder, ja soms klassieke nummers uitgevoerd moe ten worden, waar dan zelfs noodig zijn een stel pauken, dubbele saxophoon-be- zetting, klokkenspel, enzMen kan toch niet steeds huren of leenen bij an dere vereenigingen. Eén ding moet mij van het hart en wei dit: ik begrijp niietJ dat er niet meer jongere leerlingen of muzikale oudere personen lid van 't corps worden. Ik wil hier aan toevoegen, dat er alle gelegenheid toe is. Mocht het corps nog eens een dubbel stel saxophoons krij gen, welnu, onze alt-saxophoonblazer is bekwaam genoeg om ze daarvoor op te leiden. Mijn indruk inzake de eischen der hee- ren juryleden? Ja, nu vraagt u mij iets, wat in het lieele land, maand in, maand uit in verschillende tijdschriften bespro ken wordt, soms heel heftig. Wat ik er van denk is dit, dat men in de West friesche Bond de eischen de laatste jaren heeft opgevoerd: eerstens door jaarlijks één jurylid te vervangen door een ander (dus niet alle jaren dezelfde juryleden), tweedens door de uit te voeren verplichte nummers (soms zeer mooi) soms zeer lastig te maken. Wat zegt u wel van het verplichte werk in de Eere-afdeeling Fan fare, niets minder dan de bekende ouver- „Si j'étais roi", van Adam, dat Zondags door Dirkshorn op meesterlijke wijze werd uitgevoerd, door een juweel van een corps met een prachtdirecteur endub bele bezetting saxophoons. Mijns inziens zijn de eischen niet te zwaar gesteld. Als het aan mij lag: geen eerste prijs, als er maar iets aan de stem ming mankeert. Een woord van hulde aan de jury leden is niet misplaatst. Zij hebben een zware taak te verrichten om van 12 tot 7 uur steeds maar door de verschillende corpsen te beoordeelen. Gelukkig voor de corpen dat er dergelijke menschen te vinden zijn. Vooral de jury van de West friesche Bond verricht uiterst eerlijk haar taak, wat ik wel eens anders heb' beleefd, (o.a. veranderen van punten- staten.) Welnu, geachte redactie, ik meen aan het verzoek te hebben voldaan en spreek de hoop uit, dat Texelsch Fanfare met zijn ijverige leden nog eens in het bezit van goede instrumenten zal komen en ge- geheel muzikaal den Burg en omgeving lid van het corps wordt, opdat liet nog eens zoo zal worden, dat het een eer is als te Dirkshorn, om er lid van te zijn. TH. C. LUGTENBURG. Gemeenteraadsverkiezing. Donderdagmiddag 4 uur hield het Centraal Stembureau, waarin zitting hadden de heeren R. P. Keijser, loco-burgemeester, voorz., J. Keijser Az., G. Schmidt, W. J. Dernison en C. Graaf, zitting teneinde door loting de volgorde vast te stellen van de candidatenlijsten, ingeleverd voor de gemeenteraadsverkiezing op Vrijdag 19 Juni a.s. Nadat door de voorz. was meegedeeld, dat door 't publiek geen bezwaren tegen de candidaatgestelde personen waren in gebracht, werd tot loting overgegaan met het hierna volgende resultaat: 1. Vrije Groep Jb. de Vries. 2. Vrijz. Democr. Partij. 3. Vrije Groep H.K.W. Verstegen. 4. Chr. Arbeiderspartij. 5. Alg. Texelsch Belang D. Frank. 6. Anti-Rev. Partij. 7. Lijst Jb. Boon (den Hoorn.) 8. Vrijheidsbond. 9. Volksgroep verbetering maatsch. econ. toestand op Texel A. Eelman Jz. 10. R. K. Staatspartij. 11. Gemeentebelang Joh. Parlevliet. 12. Chr. Hist. 13. S.D.A.P. „De Zandkuil." Met het toezicht op de Zandkuil, een der Texelsche bezittingen van de Ned. Vereen, tot Behoud van Natuurmonumen ten, is wegens verhuizing van de heer K.Kalis benoemd de heer A. v. d, Vliet, bij wie thans toegangsbewijzen te be komen zijn. Natuur-Historisch en Texelsch Museum. We herinneren er aan, dat het Natuur- Elistorisch en Texelsch Museum op Maan dag en Dinsdag a.s. geopend zal zijn van 2—5 n.m. Mogen we bezoekers attent ma ken op „de bus" waarin vrijwillige bij dragen kunnen worden gedeponeerd, be stemd voor instandhouding en uitbreiding van het museum? Aanwinsten. We mogen weer eenige aanwinsten boe ken: Een inktvisch, levend aangevoerd uit de Noordzee door visscher Casper Tuinder, te Oudeschild. De visch werd door de heer Kraai geprepareerd en is een pracht-, aanwinst. De heer Jb. de Jong alhier, heeft het museum met een groote zee naald verrijkt, een visch, verwant aan het zeepaardje. Ze werd op het strand bij Cocksdorp gevonden. De heer Jn. Kik kert (hotel Texel) verraste het museum met een keurig kastje met vogeleieren, dat eveneens in dank werd aanvaard. Mej. H.Bakker, Kerkstraat te Oosterend, heeft een fraai gesneden „taai-taai-plank" cadeau gedaan. Ze dateert van eenige ge slachten terug en heeft gediend, om taai taai van mooie figuren te voorzien. Ook de heer Jb. Roeper, Koogerstraat, heeft zoo'n plank aan het museum afgestaan. Namens het museumbestuur brengen we de vriendelijke schenkster en schenkers hartelijk dank. Wie volgt hun voorbeeld? De collectie plaatwerk heeft ook eenige uitbreiding ondergaan, n.l. met een tien tal foto's van Texel, meerendeels van su perieure kwaliteit, geplakt op een keurig passepartout. De naam „Jan P. Strijbos" op eenige er van zegt voldoende. Let er eens op; het zijn juweeltjes. Het „Glazen Paleis" als Museum. Het „Glazen Paleis" krijgt, zooals be kend, een nieuwe bestemming. Voor reke ning der gemeentekas geheel gerestaureerd (een nieuw verfpakje, de wanden met „Celotex" bekleed, wandtafels rondom), is het een gebouw geworden, dat zijn deftige naam met meer „recht" draagt dan ooit te voren, voor het nieuwe doel tevens zeer geschikt. Instructie-reis met de „Prins Hendrik", (Ingezonden.) Woensdag j.l. kwam het instructie-vaar tuig „Prins Hendrik" plm. 4.30 u. te Oudeschild binnenloopen, met aan boord de 16 leerlingen der tweede klasse van, onze Z.V.S. De leiding berustte tot Amsterdam, bij de directeur, de heer P.Vijn, daarna bij de heer J. de Vries. Van hen leerden we| het practisch gebruik van de instrumenten bij observaties en andere nautische werk zaamheden. Voor het scheepswerk, als schiemannen, e.d., nain aan de tocht deel de heer J. de Góoijer, leeraar-jnstructeur der Z.V.S. Het besturen van het schip gedurende de geheele tocht was toever trouwd aan de leerlingen. Uitgeleide gedaan door de eerste- klasse, stak de „Prins Hendrik" 12 Mei met prachtig weer in ziee. Er werd koers! gesteld naar Terschelling, 's Middags wer den zonobservaties gedaan en pcdingen verricht. Om 7 uur arriveerden we op Terschelling, 's Avonds werd een voetbal wedstrijd gespeeld tegen de Terschellin- ger Z.V.S., die vlot en geanimeerd ver liep. Op 13 Mei vertrokken we weer, met bestemming Enkhuizen. De wind liet niet toe, dat de zeilen konden worden bijge zet. Aan dek en bij het kompas werden weer de noodige werkzaamheden verricht. Tegen plm. 6 uur kwam de Drommedaris- stad in zicht en al gauw lagen we in do haven. Hemelvaartsdag bleven we daar liggen. Met goed weer voeren we Vrijdag naar Amsterdam en meerden daar in de Six-haven. De Zaterdag werd besteed aan het bezoeken van de werven der Ned. Scheepsbouw Mij." Zeer interessant was daar o.m. het bezoek aan de „Tjisadane", het nieuwe passagiersschip van de Java- China-Japan-Lijn. klier kregen we in wer kelijkheid te zien, wat we op school uit het scheepsbouwboek hadden geleerd. Rond geleid door een ingenieur, bewonderden, we verder nog de hellingen en goed inge richte werkplaatsen. Zondag mochten we uitrusten van de vermoeienissen. Maandag zeilden we de Zuiderzee over naar de ljselstad Kam pen ,de volgende dag naar Stavoren en tenslotte Woensdag weer naar 011s uit gangspunt, Oudeschild. De tocht mag werkelijk als zeer ge slaagd beschouwd worden. Veel werd ons in practijk aangetoond, wat we in theorie reeds wisten. Wij hopen, dat de toe komstige tweede klasse een even prettige en leerzame reis zal hebben aan boord van het nieuwe opleidingsschip, de „Prin ses Juliana". J. HERLê, OE COCKSDORP. Zakennieuws. In de loop dezer week werden we in de gelegenheid gesteld het thans geres taureerde hotel „De Hoop" van de heer J.v.d.Kooij te bezichtigen. Hoewel aan 't uitwendige geen verandering is aange bracht, verkondigt ons de nieuwe aan kleeding van de ramen toch reeds, dat er binnenshuis moderniseering heeft plaats gehad. Zeer verwonderd moet echter ieder ter plaatse bekende bezoeker opzien, als hij bij het binnentreden de groote veran dering aanschouwt, die daar in enkele dagen is aangebracht. De oude zaal is niet meer te herkennen. De firma Vles- sing heeft hier in korte tijd wonderen verricht. Door het aanbrengen van een doelmatige vloerbedekking in cocos, is het ouderwetsche „herbergachtige", als we het zoo mogen noemen, geheel ver dwenen. Een buitengewoon gezellige con- vtersatiezaal is er voor in de plaats geko men. De electrische verlichting, door de heer Knopperts van den Burg aangelegd, en in de puntjes verzorgd, ziet er keurijg netjes en zeer solide uit en valt, uit de aard der zaak, des avonds biezonder op. Voor liefhebbers van een partijtje biljart ook een reuze verbetering. Ook de z.g. koffiekamer heeft een verjongingskuur on dergaan. Geheel van een moderne meubi leering voorzien, noodigt ze als het ware tot een „gezellig zitje" uit. Door het geheele huis staat een electri sche schelinrichtiing de gasten ten dienste. Het geheel maakt een zeer goede indruk en de vreemdelingen, die er deze zomer een gedeelte van hun vacantie zullen doorbrengen, zullen het er ongetwijfeld zeer naar hun zin hebben. We wenschen de heer v.d. Kooij veel succes toe met zijn nieuwe onderneming. OUDESCHILD. Politie. Tot opvolger van rijksveldwachter Van Zutphen, van Ursem, gedetacheerd alhier, is benoemd de heer Kamp, van Abbekerk. Veevervoer. Van 16—20 Mei zijn van Texel ver zonden: 415 lammeren, 70 koeien, 21 kalveren, 18 varkens. Op Donderdag 21 Mei zijn verzonden met twee stoombooten en drie motorsche pen 3287 lammeren. Visscherij. Gedurende de vorige week is in de haven aangevoerd plm. 4100 Kg. garnalen. De prijzen zijn lang hoog geweest, maar gingen de vorige week zakken. Alle viech- prijzen zijn trouwens zeer laag. Boven op een schuur een scholekstemest. Op een flink hooge schuur achter de haven heeft een scholekster zijn nest ge- gemaakt. Het nest ligt er geheel boven op, op de kop van het rieten dak.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5