Texelsche Courant van Zaterdag 30 Mei 1931 TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Ingezonden. INTREDE. De kinderen gaan eenmaal door de poort in 't land, waar arbeid 't blijde spel vervangt; waar boven hen de zorg voor toekomst hangt als donkere wolk. Waar weinig vreugde gloort. Zij komen met verbazing in het hart, nog argeloos, onaangetast en rein. Zij weten niet, dat velen dragen smart om alles wat zoo schoon had kunnen zijn. Zij komen, zoekend steun voor 's le vens strijd, vragend wat liefde. Zijt ge wel gereed te voelen méé hun tegenslag en leed, hun overwinning na een zware tijd? TINE RENAUD. KLEINIGHEDEN. Om te onthou|den. Een wereld, waarin alles gemakkelijk gaat, is een kinderkamer, maar geen werkplaats voor man of vrouw. Leer een goed humeur bewaren, ook als u het razend druk heeft. De menschen, die in het leven het beste slagen, zijn de opgeruimde en hoopvolle menschen. Geld verloren, veel verloren. Een vriend verloren, meer verloren. Moed verloren, alles heen. Doe het goed. Dat bespaart u de moeite van het nog eens te moeten doen. Dienstplicht. Inschrijvingsregister en alphabetisch [register. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat het inschrijvingsregister den lichting 1932 dezer gemeente met het daaruit opgemaakte alphabetisch register, alsmede het ter Provinciale Griffie sa mengestelde alphabetisch register van de groep, waartoe deze gemeente behoort,, vanaf heden tot en met 5 Juni a.s. ten gemeente-secretarie voor een ieder ter in zage ligt. Tegen deze registers 'kan binnen dien tijd bezwaar wonden ingebracht bij een met redenen omkleed verzoekschrift. Dit verzoekschrift moet bij den Burgemeester dezer gemeente worden ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewijs van ont vangst afgegeven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan den Commissaris der Koningin; deze beslist bij een met re denen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. Texel, 30 Mei 1931. De Burgemeester van Texel, R. P. KE1JSER Cz., Lo.-B. Denk aan uw oude guldens. Wij herinneren onze lezers eraan, dat ingaande Maandag a.s. buiten omloop zullen worden gesteld de guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920. Van 1 juni af zal niemand gehouden zijn deze munten in betaling aan te ne men. De guldens kunnen ter inwisseling worden aangeboden bij alle postkantoren, hulppostkantoren en poststations. Ze wor den na 31 Mei nog gedurende drie maan den dus tot en met 31 Augustus aan dezelfde kantoren ter inwisseling aange nomen. Van 1 Juni at zijn alleen nog gangbaar de guldens, welke een later jaartal dragen dan 1920. Deze inwisseling heeft op de rijksdaal ders en de halve guldens geen betrekking. Uitvoering Tarwe wet. Naar de „Schager Crt." ons meedeelt worden in verband met de inwerkingtre ding van het maal- en menggebod op 1 Juli a.s. in het district I van N.-Holland, waaronder ook Texel behoort, reeds de noodige voorbereidingen getroffen. Aan de eigenaren van tarwe (oogst) 1930 worden monsterzakjes verstrekt. De monsters moeten in tweevoud worden ge nomen en zullen voor wat Texel betreft in ontvangst genomen worden te den Burg op Dinsdag. Ongetwijfeld zullen de tar- webouwers met ongeduld uitzien naar een spoedige afname van hun voorraad. Heldersche Jeugdherberg. Naar de Heldersche Crt. ons bericht, is aldaar definitief opgericht de Stichting, „Heldersche Jeugdherberg". Door nota ris Schreuder werd de akte gratis gepas seerd, een 25-tal werklieden bood aan in vrije uren het gebouw aan de Bree- straat (voorheen Oudeliedentehuis) op te schilderen en op andere wijze op te knappen. De heeren artsen Rienks en Vroom namen zitting in de Raad van Toe zicht en verklaarden zich bereid tot kos teloos medisch toezicht en eventueel me- Graaf Albert Apponyi. Graat Albert Aponnvi werd gisteren 85 jaar oud, welke verjaardag in Hongarije ongetwijfeld niet onopgemerkt voorbij is gegaan. Zelfs zou de regeering- van plan zijn een wetsontwerp in te die nen tot aanbieding van een nationaal ge schenk aan de oude staatsman. IntussChen gaat het deze financieel allesbehalve naar den vleeze. Nadat de Tsjechen hemeenige jaren geleden zijn voorvaderlijk landgoed hadden ontnomen, kocht Apponyi in het overgebleven gedeelte van Hongarije met het overgebleven gedeelte van zijn ver mogen een klein landgoed. Naar thans door de blad^p bericht wordt, veroorlo ven zijn financieele omstandigheden graaf Apponyi niet langer het onderhoud van het kasteel, dat zich op dit landgoed be vindt, zoodat hij zich genoodzaakt ziet tot de verkoop daarvan over te gaan. dische bijstand van jongelui, die de jeugdherberg bezoeken. De vereeniging telt thans 120 leden. Voorz. is de lieer; Zuydervliet, secr. de lieer ir. Monhemius. Bij de'rondvraag van de Dinsdagavond gehouden vergadering merkte de heen Van der Vliet op, dat het gewenscht is aan T.E.S.O. subsidie te vragen. Dit lichaam schonk de Texelsche Jeugdher berg een groote subsidie en zou z.i. zon der twijfel ook de Heldersche wel willen subsidieeren. Verder stelde spr. vooraan Prov. Staten subsidie te vragen, die voor de jeugdherbergen een flinke post heb ben uitgetrokken. Sollicitanten voor de functie van her- vader en -moeder kunnen hun brieven richten aan ir. Monhemius, secr. Hel dersche Jeugdherberg, den Helder. Een jeugdherberg te den Helder! Dat kan zeker de Texelsche jeugdherberg ten goede komen. Op liet traject Callants- oogTexel moet een Heldersche Jeugd herberg in een behoefte voorzien. Sportnieuws. Schoolwedstrijden. Men schrijft ons; Dinsdag werden op het sportterrein der S.V. Texel bovengenoemde wedstrijden gehouden. Het weer was prachtig. De deelnemende scholen waren present en het programma werd vlot afgewerkt. 's Morgens werd een voor-ronde ge speeld, om uit te maken, welk school elftal zou afvallen. In deze ronde won toen den Burg van de Cocksdorp met 2—0 ,en Oudeschild van den Hoorn met 30. De verliezers kwamen nu aan de beurt en de Cocksdorp won van den Hoorn met 11—0, zoodat den Hoorn af viel. 's Middags werd doorgegaan en speelde de kath. sdhool, die vrijgeloot was voor de voor-ronde, tegen Oude schild en won met 10. De Cocksdorp won met 2—0 van den Burg. De verlie zers met den Burg—Oudeschild 2—1, waarna tenslotte de Cocksdorp tegen de R.K. school moest kampen om het kam pioenschap, hetwelk door de R.K. school gewonnen werd met 31. De R.K. school werd zoo wederom win naar van de wisselprijs, terwijl de spe lers ieder hun speldje ontvingen. Het is weer een mooie dag geweest en we ho pen nog vele malen deze wedstrijden te herhalen. Voor de winnaars een dag om nooit te vergeten, voor de anderen eeni prikkel om een volgend jaar gereed te zijn om zijn positie te verbeteren. Er is door de jongens hard gewerkt; het is maar jammer, dat er maar één elftal kan winnen. De leiding was in goede handen. Aan allen, die meewerkten, een woord van lof. Aan het slot werden door de voorz. der S.V. Texel prijs en speldje uitgereikt. Op voorstel van de heer Riteco werd tot het vormen van een Permanente Com missie voor schoolvoetbal overgegaan, die spoedig haar werkzaamheden hoopt aan te vangen, hetgeen een zeer verblijdend besluit kan worden genoemd. o Morgenavond a.s. om half acht spelen onderstaande adsp. elftallen een oefen wedstrijd. Adsp. A. (Gr.-Zw.) Bela Jac. Helsloot, Jb. Geus P.Bruin, G.Witvliet, J.Sambeek, P.Kikkert, A.Huizinga, M.Vlaming, J.Bruin, W.Ran Adsp. B. (Wit) W.Vlas, B.Mulder, J.Bruin, O.S. G.Coe- vert, M.Bakker J.Molenaar, Th. Lap, C.Ran Jac. de Veij, B.deVries, A.v.d.Slikke Res.: D.Geense en D.C.Dros. Op 13 en 14 Juni a.s. hopen onze adsp. het tegenbezoek aan K.F.C. adsp.. te brengen. o— Woensdagavond a.s., aanvang half 8, wordt door onderstaande elftallen een oefenwedstrijd gespeeld. Gr.-Zw. Joh. Bruin M.Koorn, A.Ran, C.Ran, Van Reenen, Zeeman Stern, Zuidewind, H.Ran, J.Bruin, Jb.Geus Elftal (Wit) Pijper, Winter, J.Gieles, J.Vroegen, Nel- lenstein, Jac. Gieles, N.de Graaf, Jac de Veij D.Keijser, Kramer, A.v.d.Slikke Res.: Van Zeijlen, P.Bruin, W.v.Deven ter, G.Dros en D.Dapper. o Spelers gelieven hiervan goede nota te nemen en op tijd aanwezig te zijn in sporttenue. Wolveemarkten 21—27 Mei. Leiden was voor vette schapen, in ver band met flinke export-vraag iets beter. De prijzen waren iets vaster. Leeuwarden en Sneek gaven voor melkschapen een iets vluggere handel en waren daarvoor ruim prijshoudend. Ook de vette-enter- schapen waren op deze markten vrij goed en prijshoudend te plaatsen. Anders was het met de oude slachtschapen, welke vrijwel onverkoopbaar schenen. Rotter dam was voor vette schapen en zuiglam- meren iets flauwer. Purmerend gaf zoo wel voor schapen als lammeren een ma tige handel. De weidelammeren werden te Gouda en Leeuwarden vrij goed en prijshoudend verkocht. Leiden zou stug zijn geweest, afloop minder. Volgens Alg. Ned. Landbouwblad vrij goed en wel prij shoudend. Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-ondenvijzer te Sneek. (Vervolg). Kóttebeie aardappelbessen. Kózueel toevallig; vgl. Fransch „ca- suel", toevallig, onzeker. Kragemaker kemphaan. Krawauwel krot, hokkerig oud huis. Wordt dit ook van een schip ge zegd Vgl. „karveel" een soort zeilschip; Italiaansöh „caravelle"; Russisch „korabl" schip. Kreeuwe de boel onderste boven halen. Krek juist; vgl. Friesch „krekt", juist, ook nauwgezet. Kriegel prikkelbaar. Kriek krekel. Kriele talmen, omzeuren. Niet krietvree aangeschoten. Kroche veel en zwaar hoesten. Krót deel van een boerenwagen. Krut kruiwagen; vgl. Friesch „kret", mestkruiwagen. Kreizel de kreizel loope, ook: kreizele slenteren. Wie weet het beter? Een briefkaartje is voldoende. Bij voorbaat dank. DE KOOG. Buiten dienst gesteld. Eenige weken geleden vestigden we er de aandacht op, dat de wegwijzer met 't opschrift „Koogerweg", staande nabij paal 19, geen doel meer had. Er is im mers geen weg ot slag meer aanwezig. Thans kunnen we meededen, dat be doelde wegwijzer door Waterstaat is op geruimd, waarmee officieel bedoelde weg als vervallen is verklaard. Het zomerseizoen tegemoet. Onze corresp. schrijft: Het strandpaviljoen alhier heeft weer eenige uitbreiding ondergaan, door toe voeging van een nieuwe bijkeuken. Te vens hadden wij gelegenheid het interieur van het paviljoen in oogenschouw te nemen. We stonden verwonderd, zoowel over het prachtig ingerichte zaaltje, als over de inventaris. Over de pas aange brachte electrische verlichting schreven we reeds. Ook electrische bak- en kookge legenheid ontbreekt niet. We meenen dan ook wel te kunnen verklaren, dat door de ondernemer al het mogelijke is gedaan, om in de behoefte van het uitgaand pu bliek te voorzien en wenschen de firma Kikkert veel succes toe. „Mooi Texel" is uitgebreid door aan bouw van een serre. Deze uitbreiding geeft het gebouw een aardig effect en zal ongetwijfeld de pension-badgasten 'n mooi zitje verschaffen. Ten Noorden van genoemd pension ligt een stukje ge meentegrond, hetwelk zeer geschikt moer zijn voor de aanleg van een plantsoentje. Dit zou de entree van het dorp aanmer kelijk verfraaien. Het dagelijksch bestuur en de Raad der gemeente Texel hebben meermalen getoond een open oog te heb ben voor de belangen van de Koog. Wie weet, ot bedoeld perceel zal binnenkort inderdaad voor plantsoen worden be stemd. Of zal het uitbreidingsplan van de Koog op andere wijze wellicht hierin voorzien De Lunchroom van de heer Bremer i9 wederom geopend. Het interieur is ver anderd en opgeknapt. De lunchroom zal zeker door velen, die van een gezellig zitje houden, worden bezocht. Er is ook een brooddepót gevestigd. De heer Jon getjes, filiaalhouder, zal alles i;i het werk stellen, om de gunst van het publiek te winnen. DEN HOORN. Ook hier een korfbalclub? Dinsdagavond zal ten tweede male al hier een vergadering worden belegd met het doel een korfbalclub op te richten. Eenige dames-bestuursleden van Verdo- Nigro zullen daar o.a. het woord voeren. Wij twijfelen niet, of aan den Hoorn, waar men over het beste sportveld van, Texel beschikt, zal nu ook een korfbal club komen. Mijnheer de Redacteur. Gemeentepolitiek. Flet zij mij vergund even een paar op merkingen te maken over de laatste raads vergadering, gehouden 23 Mei 1.1. 1. Hoewel geen partijgenoot van de heer Lap, vraag ik mij ook af: Waarom wenschte de loco-burgemeester niet te antwoorden op de vraag: „Op welke wijze meenen de wethouders, dat door hun ontslagneming 't algemeen belang van Texel wordt gediend?" Even te voren zegt de loco-burg.„Al onze plannen zijn gericht op het belang van Texel." Zoudt u zoo vriendelijk wil len zijn, mijnh. de loco-burg., langs deze weg hierop te willen antwoorden? Ik stel me voor: een gronLdeel van het Texelsche. publiek vraagt er om. 2. Als men eerlijk en oprecht is en men eischt van zoo iemand, dat men hem controleert, dan beschouwt men dit niet als een motie van wantrouwen. Maar dan is men er trotsch op, zijn zaak naar voren te brengen, overtuigd zijnde, dat het ging zoo het moest gaan. Dan valt er met aan te tornen. 3. Flet dagelijksch bestuur van Texel doet, bij monde van de heer R. P. Keij- ser, alsof bij aanvaarding van het raads voorstel betreffende strand-exploitatie, heel Texel over de kop zou gaan. Het gaat hier om nog geen f 1000. Als zooiets nu gebeurde bij b.v. bespreking over electrificatie Texel, welke eenige jaren geleden f 100.000 meer zou moeten kos ten dan een ander plan, en thans weer f156.000 vraagt! Dat zijn cijfers, die stof tot denken geven. 4. Jammer vind ik, dat ik moest lezen van de heer S.Keijzer: „Hadden we de zaak in comité besproken". U moest toch begrijpen, dat de openbare raads vergadering daarvoor is, om dingen te bespreken. Of weet u niet, dat al dat vóórvergadering-gedoe als die onder lei ding staan van één persoon, fnuikend moet werken voor het algemeen belang? Het kan niet anders, of in dit geval (er wordt gewerkt met geld van anderen, beter, van ons) moet die eene persoon een volkomen, onbaatzuchtig, moreel op recht mensCh zijn en totaal geen ego isme hebben. Kunt u mij zoo iemand opnoemen 5. Is er niets anders gebeurd, dan het uiterste gedaan om een w i I door te zetten? Het doet mij leed, dat het grootste deel van de raadsleden dit niet gezien heeft. Beseft ge thans niet, dat ge het paard achter de wagen gespannen hebt? Mocht ik me vergissen, dan zou ik de beide wethouders willen toeroepen: „Als ge u door tegenslag laat neerslaan, hebt ge afgedaan." Lees no. 8 der „Tien Tips" Tex. Courant d.d. 235'31. Dankend, S. DE WAARD Mz., De Cocksdorp, 29 Mei 1931. O O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5