Behoed» u tegen gevaren van blikseminslag. Gemengd Nieuws SB Het warme weer en de daarmee ge paard gaande atmosferische mutaties heeft de laatste dagen boven ons land natuur krachten ontketend, die ons met een schok uit de behagelijke sfeer brachten van dit aangenaamste aller jaargetijden. Wij weten het helaas met groote stellig heid; de eerste slachtoffers van Woens dag zullen dit voorjaar niet de laatste zijn en deze droeve wetenschap doet on willekeurig de vraag rijzen: „Is daar nu niets tegen te doen?" Op ietier huis op het platteland een bliksemafleider. Het is geen nieuws, wanneer wij hier voor verwijzen naar de zegenrijke wer king van de bliksemafleider, het product van Benjamin Franklin's geniale geest, „leder huis zijn bliksemafleider" zou men geneigd zijn tot leuze te verheffen bij een campagne tegen de catastrophale ge volgen van blikseminslag. Dit gaat na tuurlijk verder dan mogelijk en ook dan noodig is. In een stad met zijn vele torens en andere hooge gebouwen met bliksemafleiders wordt de omgeving daar door tamelijk afdoende beschermd. Waar de meeste slachtoffers vallen. Anders is het op ihet platteland, waar de meeste slachtoffers plegen te vallen,, en waar zelfs een bliksemafleider op de boerderij niet zou helpen tegen de geva ren, waaraan de arbeiders in het open veld blootstaan. Toch zou er al zeer veel gewonnen zijn, wanneer het artikel bliksemafleiders buiten ook op Texel wat meer af trek vond en we vragen ons af, of de po pulariseering daarvan door onze assu rantiemaatschappijen, die jaarlijks tonnen aan brandschade door blikseminslag heb ben te betalen, niet een nuttige en loo- nender arbeid zou zijn. Gevaarlijke boomen. Daarnaast mogen we nog wel even wijzen op het groote gevaar om bij een onweersbui aan de voet van een boom beschutting te gaan zoeken tegen de neer- stroomende regen. De natte boom heeft herhaaldelijk getoond een goede geleider voor de bliksemstraal te vormen. Een nat pak komt men gewoonlijk wel te boven doch 'n electrische stroom van duizenden volts door het lichaam nooit. Denk om uw antenne. En ten slotte de bekende waarschu wing aan onze radio-enthousiastenaardt tijdig uw antenne. Examens. Mej. A. P. Keesom, de dochter van on ze vroegere plaatsgenoot prof. Keesom, slaagde Donderdag te Leiden voor liet cand. examen wis- en natuurkunde, let ter A. LEIDSCHE LAMMERENMARKT. Naar men ons meedeelt werden gisteren ter Leidsche markt prijzen besteed van 11217; handel stug, afloop slecht. De tragedie-Meijer. Naar we vernemen heeft dr. Hulst, po- litie-deskundige, in tegenwoordigheid van de rechter-commissaris van de Arr. Recht bank te Alkmaar, sectie verricht op het lijk van de heer Alex Meijer, dat Woens dagmorgen te Cocksdorp is aangespoeld (zie le blad). Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat de heer M. het slachtoffer van een noodlottig toeval is geworden. Bij zijn pogingen om de aangeschoten rob te bemachtigen moet hij met het hoofd voorover te water zijn getuimeld en vrijwel onmiddellijk de verstikkings dood gestorven zijn. Gistermiddag is het stoffelijk overschot op de alg. begraafplaats te de Cocksdorp ter aarde besteld in hetzelfde graf, waar] onlangs mevr. Meijer, die kort na het haar man overkomen ongeval overleed, een laatste rustplaats vond. Familie was hierbij niet aanwezig. Giften Algemeene Wijkverpleging, P. S. den Burg f2.50; F am. P. den Burg f5.N.N. Oosterend f5. Wie mogen we in het volgend nummer vermelden Het BeroepC. B. verworpen. Het door C. Boon Pz. ingesteld beroep tegen het besluit van B. en W., waarbij hem vergunning tot het plaatsen van tijdelijke houten getimmerten aan de Vogelenzangsweg geweigerd werd, is door Ged. Staten verworpen. De heet Mr. P. Langeveld, te Alkmaar, trad voor de gemeente als raadsman op. Excursie van 225 onderwijzers. Maandag brengen plm. 225 onderwij zers en schoolhoofden uit de inspectie Den Helder een bezoek aan Texel. Óp voor personenvervoer ingerichte vracht auto's zal bij gebrek aan voldoende autobussen een rondrit over het eiland worden gemaald. Natuurlijk staat een be zoek aan diverse broedplaatsen op het program; in badhotel „Prinses Juliana" zullen eenige vogelfilms van Burdet wor den vertoond. DE KOOG. Wat is dat voor een zeemonster? Gisteren is tusschen paal 18 en 10 een vreemdsoortig zeedier aangespoeld. Ge meten van de staart tot de snuit bedraagtl zijn lengte ongeveer 3 M. De romp in doorsnee gemiddeld plm. 70 a 75 cM. Het heeft een lange spitse kop en snuit, met in onder- en bovenkaak elk ongeveer 20 snijtanden en aan weerszijden van de buik, dicht bij de kop, een vin. Het is vermoedelijk een dier, dat hier niet thuis hoort. Zou soms, na prepareeren, het geraamte niet iets kunnen zijn voor Texelsch Museum? In ieder geval, hoe dan ook, is het wensohelijk, dat dit ca daver spoedig wordt opgeruimd of begra ven, vooral met het oog op eventueel® badgasten. Het is in verre staat van ont binding en verspreidt in de omgeving een ondraaglijke stank. OUDESCH1LD. Vee vervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 31 koeien, 6052 lammeren, 43 varkens en 16 kalveren. BINNENLAND. Naar de N.R.C. verneemt, zal bin nen zeer kort het dagblad De Tijd door De Maasbode worden overgenomen. Te Hoogezand is Woensdag de kapi tale boerderij van A. Mulder JWz. door de bliksem getroffen en geheel afgebrand. Te Epse werd de boerderij van G. W. Noordkamp, mede bewoond door de wed. Schonewille getroffen. Ze brandde totaal af. Een kat kwam om. Te Milheeze sloeg de bliksem in het huis van de land bouwer P.v.d.W. De landbouwer was op slag dood, terwijl zijn vrouw bewusteloos geraakte. W. laat drie nog jeugdige kin deren achter. Te Aalten is de dienst-, bode van L. door de bliksem geraakt. Bij Haaksbergen sloeg de bliksem in de boerderij van de wed. G. O. Alles ging, in vlammen op. Zes varkens en drie kal veren gingen verloren. In de Betuwe wordt dit jaar slechts een half kersenjaar verwacht. Vooral jonge boomen dragen niet veel. Men re kent op hooge prijzen. Donderdagmiddag is op het Rokin bij de Dam een stroomdraad van de tram gebroken. Het duurde niet l?ng of beide sporen op Rokin en Damrak ston den vol wagens, met als gevolg groote vertraging. De Amsterdainsche diamantfirma Coster en Moppes heeft haar betalingen gestaakt. Het tekort is fSO.000. Vooral kleinere firma's zijn hierbij betrokken. De activa bedragen 20 pet. Te Stein is beslag gelegd op de can- didatenlijsten voor de raadsverkiezing. Vier lijsten zouden valsche handteekenin- gen bevatten. Te Helmond is aan de 8-jarige Chr. Muller een zilveren horloge vanwege het Carnegie Heldenfonds uitgereikt. Hij had een jongetje, dat dreigde te verdrinken, van een wisse dood gered. Te Ede sloegen paarden, die voor een stuk geschut waren gespannen, op hol. Wachtmeester L. trachtte ze te grij pen, maar- viel. Het kanon ging over hem, heen, waardoor hij ernstig gekneusd in het hospitaal moest worden opgenomen. Schipper Bosman van Groningen ge raakte even buiten de brug te Kootster- tille met een der beenen bekneld tusschen een staaldraad, waardoor dit lichaamsdeel onder de knie werd afgeknepen. Minister Reymer is bereid het euvel der lintbebouwing te bestrijden door spoedige indiening van een ontwerp tot wijziging der Woningwet te bevorderen. Aan petroleum en diensvolgens ook aan benzine is over heel de wereld al evenzeer overproductie als aan an dere verbruiksartikelen. Toch is de we reldproductie van ruwe olie in 1930, ten beloope van ongeveer 200 millioen ton, circa 11 millioen ton minder geweest dan het jaar tevoren. Maar met dat al zijn de prijzen in het afgeloopen jaar nog belangrijk onder die van 1929 gedaald. Niet overproductie maar onderconsump tie is, volgens de „Koninklijke" hiervan de hoofdoorzaak. Doch hoe dit ook zij, een feit is het, dat er ook in de detail handel een bittere strijd is ontbrand, zoo zelfs, dat in Haarlem benzine aan een Shell-pomp „tegen elk aannemelijk bod" te koop wordt aangeboden. Een goede tijd voor automobilisten, een slechte voor houders van petroleum-aandeelen en niet- vrije pompen. Te Veldhoven (N.Br.) is het drie jarig dochtertje van de landbouwer S. door de tram overreden en gedood. LAMMERENMARKT TE DEN BURG. BUITENLAND. Prof. Piccard, die Woensdag te ballon opsteeg om onderzoekingen te doen in de iioogere luchtlagen, is des avonds te tien uur bij Innsbruck geland. De ballon had een hoogte bereikt van 16000 M.. De inzittenden waren be wusteloos toen ze de begane grond weer bereikten, doch nog in leven .De dagbla den van gisteren geven nader nieuws, over het verloop van de tocht. De echtgenoot van koning Carol, prinses Helena, heeft bëvel gekregen zeer spoedig Roemenië te verlaten. Haar zoon kroonprins Michaël mag ze niet meenemen. Te Piteszi kon een aanslag op de Simplon-Express door oplettendheid van de baanwachter worden voorkomen. Er waren 12 M. rails weggebroken. De Amerik. vliegers Lees en Bros- sy zijn geland, na boven Florida 84 uur en 33 mnt. in de lucht te zijp geweest; Een record voor vliegtuigen met Die selmotoren voor zware olie (afstand ruim 10600 K.M.) Gistermorgen is te Rome de anar- gist Schirru, die een aanslag op Mus solini wou plegen, terechtgesteld. Te Kansas City is een dranksmok kelbende ontdekt, die onder bescherming van de bandietenleider Al Capone met een miljoen dollars kapitaal werkte. In de Engelsche machineindustrie dreigt een loonconflict, waarbij een mil joen arbeiders betrokken zijn. Gandhi zal de Ronde-tafel-confe- te Londen bijwonen, ook als het probleem der gemeenschappen intusschen niet ge regeld is. Bij Egernvoerde liep een afgescho ten torpedo uit haar baan. Ze trof een roeiboot waarin zich drie menschen uit Berlijn bevonden. De boot zonk. Een man en een vrouw verdronken. De Thuringsche Landdag heeft de ministerssalarissen van 16.000 tot 12.000 mark verlaagd. In heel Italië worden staatsinstellin gen tot bevordering van het vreemdelin genverkeer opgericht, die zullen samen werken met de buitenlandsche reisbu- reau's. Te Obersee zijn drie zusters van 15, 16 en 17 jaar verdronken. De jongste gleed van een helling te water en werd in een draaikolk naar de diepte getrokken. De beide zusters ondergingen bij haar reddingspogingen hetzelfde lot. Tijdens een hevig onweer is een Japansche visschersboot 40 mijl van Yo kohama gezonken. Men vreest voor 23 dooden. Bij Farga in N. Dakota is een trein door een tornado van de rails geworpen. De twaalf rijtuigen sloegen om. Er werd een passagier gedood. Het verlof der hazardspelen blijft in Spanje gehandhaafd. Zeshonderd legervliegtuigen 'hiel den 23 dezer boven New-York een spie gelgevecht. VOOR DE VROUW. Nuttige wenken. Gerookte ham kan men goed bewaren door ze met droog stroo te omwoelen, in linnen zakken te naaien en op een koele, luchtige plaats te hangen. Een hooge hoed, die nat geregend is, laat men eerst drogen. Daarop vouwt men een schoone witte zakdoek op een handbreedte samen, houdt deze boven de stoom van kokend water en borstelt daar mede de hoed af alsof men 'het met een borstel deed. OPLAAG: ruim 2300 exemplaren, HUIS AAN HUIS over heel Texel GELEZEN. L' fflQQ ZOO SPRAK.... DDffi H. L. MENCKEN: Op alle terreinen heeft de mensch meer initiatief en meer vernuft dan de dieren, behalve als het op regeeren aankomt. Op het gebied van re- geeren staat hij ver ten achter bij de mensch-apen en wordt hij hevig be schaamd door bijen en mieren. A. E. FILSELL: Ongelukkigerwijs is 't traditie geworden, opvoeding te beschou wen als iets, dat beoogt menschen te vor men, die hun hersens beter kunnen ge bruiken dan hun handen. Van de Boekenplank. Een hoogst belangrijk werk, waarvan in Amerika in vier weken 100.000 exem plaren werden verkocht, zal dit voorjaar verschijnen: Rembrandt Van Rijn, door Hendrik van Loon. Het boek zal worden geïllustreerd met talrijke reproducties van Rembrandt's wer ken en in een kloek formaat worden uit gegeven. o In Engeland bestaat nog een enkel vol ledig exemplaar van het eerste geïllu streerde Engelsche boek, dat uit het mid-' den der 15e eeuw dateert. De waarde van dit uiterst kostbare boek, dat van ver schillende mooie houtsneden voorzien is', wordt op f240.00 getaxeerd. In de bekende boekenserie Weten en Kunnen verschenen deze voor bollenkwee- O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6