Van -..eek tot week Vreest geen Examen want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 et. bij Apoth. en Drogisten groot instrument. Dit is een punt van ge wicht en bij beoordeeling door de jury de belangrijkste factor. Wij hebben ons danook de laatste tijd hierop biezonder toegelegd en wel repetitieavonden alleen aan de „stemming" gewijd, zoodat we de geheele avond niets anders dan bepaalde tonen en toonladders bliezen. Maar het is gelukkig niet tevergeefs geweest, want wat „zuiverheid" aangaat, kregen we op het concours voor het verplichte nummer 9 en voor het vrije een 8. Dit waren de hoogste cijfers in onze afdeeling. Voldoening na zwaar en hard werken. Verder mogen wij met voldoening op het gehouden concours terugzien. Er is vóór die tijd zwaar en hard gewerkt, zoo dat een der leden zei: „Als we kregen naar dat wij er werk aan gehad hebben, moest het een gouden medaille zijn, zoo groot als een wagenwiel." Alle leden hebben er danook hun uiterste krachten voor ingespannen. Nu weet ik wel, dat de één beter muzikant is dan de ander, dat is overal zoo. Uitblinkers vind je overal, maar ik ben er van overtuigd, dat allen hun uiterste best hebben gedaan endaar- door zien ze nu hun werk met succes be-i kroond en durven wij weer met frissche moed verder gaan. Toekomstplannen. Zoo komen we tevens aan de toekomst mogelijkheden, waarnaar u vraagt. Nu zou ik u meer over toekomstplannen dan, over toekomstmogelijkheden kunnen ver tellen. Wat onze plannen betreft, zijn wij nog lang niet aan het eind. In hoe verre zij werkelijkheid worden, zullen wij afwachten. In elk geval: wij gaan voor uit, en dat komt hoofdzakelijk door het bezoeken van en meewerken aan con coursen. Het is een examen voor de be-1 treffende vereen, en er gaat een reuze-; goede invloed van uit. Het geeft leden en directeur meer drang tot werken om het beoogde doel te bereiken. Wij staan nog aan het begin en zijn wel met veel moeite een sport hooger op de muzikale ladder geklommen. En, hoewel ik niet geloot en natuurlijk niet mag hopen zelfs dat wij eens heel bovenaan zullen komen (daarvoor ontbreekt het de directeur aan, bekwaamheid en zijn er ook onder de le den te weinig nakomelingen van wijlen Bach of Beethoven) toch zullen wij ons best doen nog wat naar boven te klau teren. Het ontbreekt ons gelukkig niet aan goede wil, wij hebben een biezonder actief bestuur en verscheiden heel goede krachten. De bezetting wordt al beter. In 1929 bezochten wij voor het eerst het concours met 11 leden, in 1930 met 15, in 1931 met 19 en 't volgend jaar hopeu wij van minstens 25, waaronder een Saxophoon- en een Helicon-blazer. Het Concours 1931. Verder vraagt u, hoe ik denk over het concours in zijn geheel: Alles biezonder goed geslaagd en naar wensch verloopen. De Bond van Chr. Harm, en Fanfare corpsen in Noord-Holland, waarbij wij zijn aangesloten en die ook dit concours Uitschreef, streeft er altijd naar, het ge halte van de muziek zoo hoog mogelijk op te voeren en daarom is ook de beoor deeling der jury zoo zwaar mogelijk. Er wordt letterlijk niets door de vingers ge zien. De verplichte nummers, die ge speeld moeten worden, zijn vaak 'n afd. zwaarder dan op andere concoursen. Een voorbeeld: Wij hadden als verpl. nummer 4e afd. „La Comtoise" van Santignie. Met Pinkster is een nat. concours te Wormerveer gehouden, waar hetzelfde nummer verplicht was in de 3e afd. Zoo doende staan de concoursen van onze Bond onder musici hoog aangeschreven. Over muziejk-critiek. Tenslotte nog iets over het verslag in de Alkmaarsche Courant. Wat de jury uitmuntend noemt, heet daar slecht. Wat de jury mooi vindt, noemen ze daar lee- lijk, en waar de jury een 9 voior geeft (d.i. uitmuntend), spreekt de verslaggever van een groot struikelblok. Zoo zien wij, dat een goed journalist nog niet altijd ip staat is om muziek te beoordeelen. En omgekeerd, dat iemand, die de muziek 'n weinig beoordeelen kan, nog niet altijd goed in een courant kan schrijven. Dat zal u na het lezen hiervan wel met me eens zijn. (Dit laatste zijn we met de ge achte schrijver niet eens. Integendeel hij blijkt ons zoowel dirigeerstok als schrijfpen goed te kunnen hanteeren. Red.) We danken de heer Bremer voor zijn uitvoerig schrijven. Het is ons een genoe gen ook zijn oordeel hier te mogen publi- ceeren, daar de belangstelling voor mu ziekcorpsen op Texel allerwege toeneemt en „Excelsior" daar mede een aandeel in heeft. RED. Orgelconcerten Ned. Herv. Kerk. In de Ned. Herv. Gemeente alhier wor den plannen gemaakt voor het organisee- ren van eenige orgelconcerten in de loop ,van de a.s. zomer. Lammerenmarkt no. 3. De derde lammerenmarkt zette stug in, doch kenmerkte zich vrij vlug door een vlotte handel. Het slot was zelfs beter met iets hooger prijzen. De aanvoer be liep 5012 stuks, de prijs varieerde van, f 18-24. Te Leiden werden Vrijdag 6825 lamme ren aangevoerd, de prijzen liepen van f 1227 (de drukfout zal de schrandere lezer bemerkt hebben). Voor Texelsdhe lammeren werden prijzen besteed van 117—25. Toename vervoer van Ziekenauto's. De belangrijke toename van het vervoer per T.E.S.O. in de laatste tien jaren heeft ook betrekking op auto's en motorrijwie len. Wanneer we ons speciaal tot de ziekenauto's bepalen, in de jaarverslagen afzonderlijk vermeld, komen we tot de ontdekking ,dat ook het vervoer van zie kenauto's aanmerkelijk toegenomen is. Dit overzicht over de jaren 1922 tot en meti 1930 laat aan duidelijkheid niets te wen- schen over: 1922 58 1923 63 1924 67 1925 71 1926 115. Naar ons van medische zijde wordt ver zekerd, is in het bovenstaande niets ver ontrustends gelegen. In aanmerking dient te worden genomen, dat ziekenauto's door TE.S.O. de laatste jaren gratis worden vervoerd en niet altoos „de" ziekenauto de reis over het Marsdiep heeft gemaakt. Niet steeds waren het reizen met ernstige zieken. Ook een luxe auto met een pa tiënt, die ter observatie naar een zieken huis werd vervoerd, wordt als een zie kenauto (voor vrij vervoer) aangemerkt. Tevens dient herinnerd te worden aan de. blindedarm-epidemie, die eind 1929- begin 1930 verscheiden Texelaars de reis naar den Helder heeft doen ondernemen. Onderwijzers-excursie. Te kwart voor tien kwam Maandag de extra boot, de feestelijk met vlaggetjes ge tooide Dageraad, met deelnemers aan de excursie van ondenvijzers(essen) uit de inspectie-den Helder te Oudeschild aan. Zij werden daar opgewacht door de Texelsche collega's. Op een veertiental voor personenvervoer ingerichte vracht auto's (daarvoor had de ondernemer E. Boekei netjes gezorgd), werd de reis over het eiland ondernomen. Eerst werd een kort bezoek aan de lammerenmarkt te den Burg gebracht en vervolgens werd in vijf groepen naar de broedplaatsen gereden. Elke groep bezocht één broedplaats. De Geul, Westerduinen, Mui, Bol of Mie- land. Te half twee werd in het badhotel de lunch gebruikt, waarna in de voor bioscoopprojectie ingerichte conversatie zaal (alle lof voor de heer Van Twiskj en zijn helpers) twee Burdet-vogelfilms werden vertoond. De heer Burdet stond ze gratis af en heeft de gasten daarmee zeer verplicht. De heer Inspecteur Dun heeft een kort woord gesproken. Hij wenschte de schoone dag door een lange redevoering niet te bederven, doch wilde gaarne gebruik maken van de gelegenheid, om de Texelsche onderwijzers(essen) dankte zeggen voor de voorbereiding, alsmede de heer Bos (den Helder) voor zijn ad ministratie. De heer Avenarius (den Hel der) bracht dank aan de inspecteur voor; zijn medewerking. Ook mevr. Dun nam aan de excursie deel. Van de mooie Dennen en vogelrijk Waalenburg hebben de bezoekers 'ngoed denkbeeld gekregen. Langs Jeugdherberg „Panorama" men heeft zidh met aan schouwing van de buitenkant tevree moeten stellen ging de tocht op Oudesehildi aan, vanwaar de boot om half zes ver-i trok. Het weer was buitengewoon goed, ja schitterend. De gasten waren danook op-, getogen over dit eenig uitstapje en zul len zeker in de a.s. zomer op eigen ge legenheid wel eens we/er naar Texel komen. OUDESCHILD. Uit de Vogelwereld. Als groote biezonderheid kunnen we melden, dat achter Oudeschild een nest van de stern is gevonden met vier eieren; en wel drie van de kleine stern en één eu van de groote stern. Dit jaar zijn er ook veel kemphanen. (Komt dat meer voor: een groote stern met koekoek-allures?) - RED.) EIERLAND. Lepelaars in de Muy. Men schrijft ons: Dagelijks zijn er thans plm. 40 lepe laars in de oude Muy. Reeds meerdere; malen broedden ze aldaar, doch de laat ste jaren deden ze dat niet meer. Wat hiervan de oorzaak was, weten we niet. Doch zeker is, dat ze heel schuw zijn^ Geen wonder dus, dat alles wordt gedaan, om te voorkomen, dat de vogels worden opgejaagd. De vorige week zagen we twee lepelaars herhaaldelijk met riet slee pen en alles op eenzelfde plaats depo- neeren, zoodat het zeer waarschijnlijk was, dat daar aan een nest werd ge-- bouwd. Om nu alle verstoring tegen te gaan, is vanaf 1 Juni een bewaker bij de Muyplassen aangesteld, die moet trachten te voorkomen, dat de lepelaars: worden opgejaagd. Mocht het blijken, dat deze maatregel nog niet voldoende is, dan zullen door Staatsboschbeheer waarschijnlijk geen vergunningen meer worden uitgereikt en moeten er strengere maatregelen worden genomen. Het is evenwel te hopen, dat ieder medewerkt,, om deze vogel weer op Texel als broed- vogel te krijgen en te behouden, en ieder zijn nieuwsgierigheid wat bedwingt. Het gaat ten koste van een mooie vogel, welke in Nederland nergens anders broedt dan in het Zwanenwater en het Naardermeer. Het „Oorlogsschip" in de Muy. Het z.g. „Oorlogsschip" in de Muy is even bekend als de Fonteinsnol aan de Westen. Het is thans een dennenboschjej en ligt aan de weg welke tusschen de duinen loopt van de Koog naar de weg van 's Hertogenbosch in Eierland. Be doeld dennenboschje was voorheen een duin, eenigszins bootvormig. Toen het atsluitdijkje achter Princenhage er nog niet lag, liep het Slufterwater ook in, westelijke richting tusschen de duinen tot dicht naar de Koog en was dat duin bij stormweer als een schip in zee. Vandaar vermoedelijk de naam. Na afsluiting van het zeewater en de ontginning van de omliggende valleien bleef er een leelijk kaal duin over. Ter verfraaiing en om! verstuiving te voorkomen is het met den nen beplant. DEN HOORN. Vliegtuigen en vis hnetten. i De heer D. Frank schrijft ons: Onlangs werd de vissciier J. Boon, wo nende aan hel Horntje, die sinds 25 jaar op dezelfde plaats bij de Mok zijn bedrijf uitoefent, de dupe van en marinevliég- tuig, dat in zijn natten verward raakte en hem een flinke :chau:post bezorgde,! zelfs ten deela broodeloos maakte. Aan vankelijk werd hem toegestaan nog een maand te blijven visschen, doch de vol gende dag reeds werd, in verband met de, komst van vreemue vliegtuigen, opruiming van alle netten gelast. Gaat dat zoo maar? We hebben ons naar aanleiding van het bovenstaande tot de commandant van het Vliegkamp gewend, die ons meedeelde, dat de netten slechts bij wijze van gunst! op het tot militair terrein verklaard ge bied geplaatst mochten worden. Kans op schadevergoeding acht hij uitgesloten. Wanneer de vliegtuigen weer van netten hinder en scha ondervinden, loopen de visschers, aldus de commandant, kans al hun netten, staande op militair terrein, te moeten wegnemen. Red.) DE COCKSDOKP. Zakennieuws. Het café, annex kruidenierswinkel van de heer G. Zoetelief Pz., alhier, zal IS Juni door notaris Mulder publiek worden verkocht. VLIELAND. Subsidie voor Z.V.S.-leerlingen. Aan de gemeente Vlieland zal ingaande 1 Sept. 1931 tot wederopzeggings een bijdrage worden verleend van hoogstens f200 per leerling en per jaar, totaal hoog stens f1000, ten behoeve van leerlingen van Vlieland, die elders de 2-j. cursus, de afd. 3e stuurl. of dia voor de kleine vaart volgen (onder nader omschreven voor waarden.) Deze subsidie wordt toegekend vanaf het tijdstip van sluiting der Z.V.S. alhier„ eenmaal de oudste in ons land, op 1 Sept. 1919. Illilllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllilllll Recensies. Illlllilllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Naar Nova Scotia? Van de „Canadeesche Spoorweg-Mij." dntvingen we uitvoerige biezonderheden omtrent de vooruitzichten op landbouw gebied in Nova Scotia (Canada.) Wie er belang in stelt en derwaarts wil ver trekken, steke zijn licht eens op bij dei heeren Gebrs. Dros alhier, agenten „Hol land- Amerika-lijn", en het „Bureau voor Emigranten" te Den Haag. „De Skim van Lene-Peet.". De oud-Texelsche novelle van D.Dek- ker, „De Skim van Lene-Peet", welke als vervolgverhaal in ons blad werd op genomen, is in de vorm van een klein, boekje verschenen en wordt voor onze abonnees tegen betaling van 30 ct. (giro- no. 652, p. postwissel of in postzegels) verkrijgbaar gesteld. Wij zenden het na ontvangst van 33 ct. franco toe. Het boekje telt 46 blz. en bevat een, aardige novelle, ten deele in Texelsch dialect, boeiend van het begin tot het eind. Bestel het vandaag nog, lezer, want indien uitverkocht, wordt het boekje niet herdrukt. Zaterdagavond. Briand blijft op zijn post. Wanneer men alles, wat zich in de af- geloopen week op politiek gebied in het buitenland heeft afgespeeld, de revue laat passeeren, dan is wel het voornaamste dat Aristide Briand besloten heeft op zijn oorspronkelijk voornemen om af te treden terug te komen, en de leiding der buir tenlandsche politiek van Frankrijk in han den te houden. Dit besluit, Dinsdag j.I. in de ministeraad kenbaar gemaakt, werd reeds twee dagen later aan het oordeel van de Kamer onderworpen. Na een felle rede van Franklin-Bouillon, waarin deze als zijn meening te kennen gaf, dat Frankrijk de vorige week te Geneve niet genoeg had bereikt, dat het zich vooral, wat het Duitsch-Oostenrijksche tolunie- plan betreft, te zachtmoedig had betoond, kwam het tot een stemming, waarbij de regeering flink in de meerderheid bleef. Men mag dus zeggen, dat de Fransche Kamer haar instemming er mede heeft betuigd, dat de oude staatsman, die al aardig de zeventig nadert, op zijn post blijft. Waar blijven België's nieuwe stuurlui? De Belgische kabinetscrisis is nog altijd niet opgelost, al is men die oplossing nu wel een stap naderbij gekomen. Nadat koning Albert met talrijke politici bespre kingen had gevoerd, werd ten slotte aan Ronkin, oud-minister en voorz. der katho lieke Kamerfractie, opdracht tot vorming van een nieuwe regeering gegeven. Het resultaat van zijn pogingen in die richting zal thans niet lang meer op zich laten wachten; hoogstwaarschijnlijk kan hij hierbij rekenen op de steun der liberalen, wanneer men het althans eens kan wor den over het eeuwige struikelblok in Bel gië, de taalkwestie. De arbeidstijd der mijnwerkers. Van belang is voorts de opening, op Donderdag j.I. van de Internationale Ar- beidsconferentie te Genève, welke dit maal door de Pool Pokal wordt gepresi deerd. De beraadslagingen zullen voorna melijk handelen over de kwestie v.d. ar beidstijd in de mijnen. Er zal een ont werp worden behandeld, waarbij de werk tijd (met inbegrip van het betreden en, verlaten van de mijn) op 7V4 uur daags wordt bepaald. Dit zal echter stellig niet voetstoots worden aangenomen. Van de zijde der Internationale Mijnwerkersfede ratie is al te kennen gegeven, dat dieze werktijd te lang wordt geacht, en dat de mijnwerkers een zevenurige arbeidsdag eischen. De Ver. Staten houden zidh afzijdig. Opmerkelijk is, dat de Vereen. Staten, die zich anders nog wei eens op Volken bondsconferenties laten zien, al zijn zij zelf geen Bondslid, ditmaal uitdrukkelijk verklaard hebben, zich afzijdig te houden. Blijkbaar is men daar nog steeds bang, via de Volkenbond in de „netten der Europeesche politiek" verstrikt te raken. Statistiek. Wie lacht daar? We lezen, dat men voor het geld, in het laatste jaar aan de New-Yorksche beurs verloren, zooveel Eiffeltorens kan bouwen, dat een straat, loopende van Parijs naar Constantinopel, er aan beide zijden mee bezet zou kunnen wonden. Er zijn meer van dergelijke voorbeelden. Indien men alle boeken uit de biblio theek van het Vredespaleis te 's Graven- hage tot een hooge tonen opeen ging stapelen, zou de bibliothecaris woedend zijn. Wanneer een rups duizend achtereen volgende dagen zou kunnen voortkruipen op de weg Amsterdam-Den Haag, zou hij op lest doodmoe zijn. o Indien men al het goud, dat in de kelders van de Nederlandsche Bank be waard ligt, op 4-tons vrachtwagens wilde laden, zou men de achterdocht van de bewakers opwekken. Wanneer men alle ongehuwde vrouwen boven de 56 jaar te 's Gravenhage ging verzamelen rondom het Onafhankelijk heidsmonument op het Plein 1813, zou dit een verkeersopstopping veroorzaken. CORRESPONDENTIE. Dames V. te V. De krant gaat altoos met de boot van 11 uur Woensdags en Zaterdags van Texel. Dus moet de fout aan de vaste wal gezocht worden. Wilt u eens aan uw postkantoor informeeren? Uw blijk van belangstelling waardeeren we intusschen ten zeerste. Directi|e, 1927 117 1928 96 1929 196 1930 274 LEP&LAARS TCXOSCHt COVRA.VT O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2