De Nieuwe Texelsche Courant HERMAN NYPELS Stemt dan de S.D.A.P. No. 1 van lijst 13 No 4537 Van week tot week Texelaars Woensdag 10 Juni 1931 44s,e Jaargang AANBEVOLEN ADRES Den Helder. Uw Kindje. Texelsche Berichten TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven,- wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs.4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 10 11 13 14 15 16 17 Juni 4,52 5.56 b.50 7,38 8,22 9,02 9.42 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9 47 STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op Vrij dag 19 Juni 1931 van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur zal ge schieden de stemming ter verkiezing van leden van den GEMEENTERAAD. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij art. 72, tweede lid, der Kies wet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd tot uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aange wezen stemdistricht. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden blijkt, gestraft met geldboete van ten hoogste 3 gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn verloo- pen, sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtre ding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: Hij, die, opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Texel, 8 Juni 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, R. P. KEYSER Cz., Loco-B. De Secretaris, JONKER. Uitoefening kiesrecht door personen, die in dienstbetrekking zijn. De Burgemeester van Texel herinnert personen bij wie, en bestuurders van bij zondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, -'in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens art. 55 der kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zooverniet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tus- schen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één ar beidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen ot van hunnentwege onder- teekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk ot groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 151 der kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Bij Koninklijk besluit van 27 Mei 1929 (Staatsblad no. 265), gewijzigd bij Ko ninklijk besluit van 13 Augustus 1930 (Staatsblad no. 363), is in verband met het vorenstaande bepaald, dat vrijstelling wordt verleend aan de in art. 55 der kies wet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en onderne mingen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in ver- voor Heeren- en Kinderkleeding GEMAAKT of NAAR MAAT Kleed ingmagazijn Wij leveren U in lagere, midden en betere prijzen. Alles niet garantie van soliditeit en goede pasvorm. Specialiteit in hoeden, overhemden en ondergoederen. meld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, waar zij be voegd zijn aan de stemming deel te ne men, of in een aangrenzende gemeente. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art 56 der kieswet bedoeld, zijn ter gemeentesecretarie ver krijgbaar. Texel, S Juni 1931. De Burgemeester voornoemd R. P. KEIJSER Cz., Lo.-B. Zaterdagavond. In de afgeloopen week zijn in drie lan den verkiezingen gehouden, die in alle drie gevallen een flinke meerderheid voor de regeering hebben opgeleverd. Roemenië: De regeering stevig in 't zadel. Zoo hebben de verkiezingen voor het parlement van Roemenië tot resultaat ge had, dat de aanhang van de huidige pre mier, prof. Jorga, een aanzienlijke ver sterking heeft ondergaan. Men mag dan ook veronderstellen, dat de nieuwe Roe- meensche Kamer geen wijziging teweeg zal brengen in de thans gevolgde politiek. Uit het Nijl-land. Vrijwel hetzelfde kan gezegd worden van Egypte. Hier hadden de nationalis tische Wafd-partij en de liberalen hun krachten samengevoegd om ide strijd aan te binden met de regeering-Sidky. De uitslag was, dat van de gecombineerde oppositie vrijwel niets is overgebleven. De Spaansche gemeenteraden republikeinsch. Ten slotte hadden ook in Spanje ver kiezingen plaats, weliswaar niet voor het parlement, de Cortes, doch voor de ge meenteraden. Deze verkiezingen evenwel zijn in zooverre leerzaam, dat eruit valt af te leiden, dat de republikeinsche stroo ming onder het volk nog geenszins aan kracht verloren heeft. In alle Spaansche steden, met uitzondering van Burgos, vor men de republikeinen van verschillende; schakeering de meerderheid. Het conflict tusschen Mussolini en de Paus. Van groot belang onder de voorvallen dezer week was het conflict, dat in Itali,ë tusschen het Vaticaan en de fascistische regeering is uitgebroken. Men herinnert zich het verloop: studenten, die behalve van een fascistische organisatie ook tot een katholieke vereeniging behoorden, hadden zich er over beklaagd, dat menj hen gedwongen had, het lidmaatschap van de fascistische bond neer te leggen. Dit had geleid tot vertoogen van het Va ticaan bij de regeering-Mussolini, welke laatste tenslotte ingreep, doch op een wijze, die de katholieken zeer onthutste: hij gelastte de tijdelijke sluiting van alle katholieke jeugdbewegingen, liet inval len doen in de bureau's dezer organisa ties en de zich daar bevindende documen ten in beslag nemen. Paus Pius XI ver-> bood in verband met deze maatregelen alle processies in geheel Italië en ver klaarde, door het gebeurde diep bedroefd te zijn. Een oplossing aanstaande. Intusschen, hoewel er nog geen oplos sing is gevonden laat de staat van zaken zich toch iets gunstiger aanzien dan eenige dagen geleden. De Katholieke Actie, d.i. de groote organisatie, waartoe de katho lieke jeugdvereenigingen behooren, en welke in Italië 400.000 leden telt, doet, zoo heeft de Paus met nadruk verklaard, ab soluut niet aan politiek, hetgeen door de regeering in twijfel was getrokken. Brengt het onderzoek, dat thans wordt ingesteld, geen ongerechtigheden aan het licht, dan is een schikking in der minne het meest! waarschijnlijk. Moeder, uw kindje zal u niet halt zooveel zorg geven, als u het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige ot stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. Purol en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten De Belgische regeering. De Belgische kabinetscrisis is door Rénkin opgelost. Dat het bij het opmaken der regeeringsverklaring niet van een leien dakje zal gaan, verwacliten de nieuwe mi nisters zelf reeds. De arbeidsduur in de mijnen. De Internationale Arbeidsconferentie te Genève heeft nog geen definitieve resul taten bereikt. Wel werd een voorstel aan genomen om de arbeidsduur in de mijnen op 7Vi uur per dag te bepalen, doch dit moet nog door de voltallige conferentie worden goedgekeurd, waaraan vooral van de zijde der Duitsche werkgevers bezwa ren in de weg worden gelegd. Een reuze-prestatie van de vliegreus Do X. Vermelden we tenslotte dat de Do-X het Zuid-Amerikaansche vasteland heeft bereikt. Gezien de tegenslag, diie het groote vliegtuig herhaaldelijk ondervond, is het een heugelijk feit te noemen, dat kapitein Christiansen en zijn mannen er thans in geslaagd zijn het Groote Water zonder ongelukken over te steken. Zijt gij voorstanders van een vooruit strevende gemeentepolitiek? J.V.O. en NJLA.S. op Texel. Een groep leden van de Jeugdbond voor Onthouding, o.m. uit Anna Pau- lowna en van Wieringen, en nog eenige leden van de Ned. Bond van Abstinent studeerenden uit den Helder, hebben een bezoek aan Texel gebracht. Een groep J.V.O.'ers was de eerste die in Jeugdherberg „Panorama" overnachtte. Ze waren over hun verblijf aldaar zeer goed te spreken. De slaapgelegenheid vol deed geheel aan de eisch, het dagverblijf (conversatiezaal), gezellig ingericht, maak te, hoewel nog niet geheel gereed, een alleszins goede indruk. Een prettig begin en een waardevol oordeel, wijl het gege ven wordt door trekkers, die ook in jeugdherbergen elders gedurende korter ot langer tijd hebben vertoefd. Het was er Zaterdagavond gezellig op „Panorama". Er was mandolinemuziek en er werd gezongen. De stemming was puik, de sfeer derhalve in orde. Omstreeks 9 uur werd op eenige afstand van de jeugd herberg een kampvuur aangelegd en om - dit vuur, dat de feestelijkheid luister bij zette, werd gedanst, gedeclameerd en ge zongen, dat het een lust was. i Zondags werden de Dennen en de Koog bezocht. Tegen het vertrek van de boot, werden aan de haven nog eenige dans- demonstraties gegeven, die blijkens de daarvoor aan de dag gelegde belangstel ling en het oordeel van omstanders, wel in de smaak vielen. Sportnieuws. De uitslag van de Zondagavond ge houden korfbalwedstrijd Verdo-Nigro O.K.C. eindigde met een 30 overwin ning voor Verdo-Nigro. Deze 3 doel punten werden in de eerste speelhelft gemaakt. De opstelling van Verdo-Nigro was voor O.K.C. wel wat te sterk. Propagandameeting-S.D.A.P. in het Park. Op Zondag a.s. houdt de afd. Texel van de S.D.A.P. in verband met de a.s. gemeenteraadsverkiezing een propaganda- meeting in het Park alhier. Als spreker zal optreden de heer D. C. A. de Zwart, wethouder der gemeente den Helder. Me dewerking wordt verleend door Helders Fanfarecorps. (Zie adv.) Al weer een ballonnetje. Door de heer Jn. Schraag, te de Wes-i minuut minimi Van een blinde mandenmaker, !die f 3Ó0.000 won. De mandenmaker Alfred Collins, te Londen, die sedert tal van jaren blind is en immer slechts met moeite in zijn levensonderhoud kon voorzien, is opeens een rijk man geworden. Hij won ter ge legenheid van de Derby-rennen uit de daaraan verbonden loterij de kapitale! som van f 360.000. Deze guldens kunnen hem het gezicht niet terug geven. Of /jö hem overigens gelukkig zullen maken, zal de tijd leeren. ten, is aan het Westerslag een ballonnctjei gevonden, door de Rotary-club te Londen opgelaten. Aan de vinder van het win nende ballonnetje zal 5 shilling worden, uitgekeerd. Texel schijnt voor luchtbal lons een trekpleister te zijn. Wie weet belandt prof. Piccard hier vandaag of morgen ook nog eens. Kerknieuws. Plannen tot het verwarmen van jde Ned. Herv. Kerk. Naar we vernemen is hier Woensdag een commissie geformeerd, welke zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen voor het doen plaatsen eener installatie voor centrale verwarming in de Ned. Herv. Kerk alhier. Commissieleden zijn ae neeren Ds. F. Visser; J. de Ru ij ter, ouderling; D. Dros, diaken; P. Lieuwen, kerkvoogd en J. Hillen, notabel. Giften voor bovenomschreven doel zal de commissie gaarne in ontvangst nemen. Nadere biezonderheden bevat het nummer van „Gemeentebelang" van deze week. OUDESCHILD. Een witte bruinvisch. I Zondagmorgen met de dienst van 8 uur van Texel, werd van de „Marsdiep" af een witte bruinvisch opgemerkt. Het was onder de kust ongeveer dwars van de Prins - Hendrikpoldersluis. Een witte bruinvisch is waarschijnlijk wel m groote biezonderheid. De rugvin was donker van kleur. WAAL-EN-BURG. J Een gevaarlijke weg. Drie auto-ongevallen in eert paar weken tijds. I Maandagmorgen is in Waalenburg bij de Waterplaats een vrachtauto met grint; in de sloot geraakt, toen ze een autobus zou passeeren. De schuldvraag roeren we maar niet aan, daar de meeningen hier omtrent verdeeld zijn. Teekenend is echter wel, dat op het traject Waalen burg— Burger-Nieuwland, de laatste tijd drukker dan ooit bereden in verband met de afsluiting van de Koogerweg, binnen een paar weken tijds zich driemaal een dergelijk ongeval heeft voorgedaan. De smalle weg bleek er steeds aan debet te te zijn. Gelukkig bleven ernstige ongeval len tot heden uit, doch laat ons den ken aan het spreekwoord van „het kalf" en „de put". De weg is smal en bochtig,, het verkeer snel en druk. De heeren Jb. Daalder en M. Vonk, te den Burg, hebben steeds met succes de wagens boven water en op het rechte, pad gebracht. EIERLAND. Met z'n fiets de duinen af. Per auto naar het hospitaal. Zondagmiddag kwam de bijna 13-jarige Klaas Zeeman zoodanig te vallen, dat hij een been brak. Hij reed met eenige' kameraadjes op de fiets de duinen af, doch tuimelde, toen hij een hek wilde doorrijden, tegen de grond. Hij werd door twee jongens thuisgebracht en is Maandagmorgen naar het hospitaal te den Helder vervoerd, waar het been gezet is.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1