Woensdag 10 Juni 1931 44ste Jaargang No ^537 TWEEDE BLAD „Loop nimmer te koop met je tranen". Afdrukksn van indekken. Ger.: enge1 (Nïeuws Texelsche Berichten Texei .jOiitdekt" door eesi stedeling. De man die zich met de zorgen van an deren wil bezighouden, vindt genoeg rnen- schen die ze hem zullen verschaffen. Hij1 kan ze zooveel en zoo dikwijls krijgen als hij wil, want de menschen zijn graag; bereid hun moeilijkheden aan derden toe te vertrouwen. De vriendelijke mensch, die sympathie voelt voor anderen, krijgt zooveel mi sère te hooren, dat zijn ooren er van tui ten; maar toch is het goed, dat onver schilligheid tegenover wat anderen deert, niet algemeen is. Als niemand trachtte voor en met an deren te leven, zou het een harde wereld zijn. Er zouden geen ziekenhuizen, geen parken, geen liefdadige instellingen be staan en ieder zou op zichzelf zijn aan-| gewezen. Maar men moet niet naar de andere zijde overdrijven, en zich voortdurend verdiepen in anderer leed. Dat werkt de- priineerend, en deprimeering is een maat schappelijk kwaad. Van daadwerkelijke sympathie doen blijken, is goed, maar ze mag niet ont aarden in sentimentaliteit. En men zij on afhankelijk genoeg om ook niet bij ieder wisse-wasje bij derden steun te zoeken. ,,Loop nimmer te koop met je tranen", is het refrein van een liedje dat op hiet| oogenblik populair :s, en deze refrein regel houdt een uitstekende levensles in. R iikspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Atei '31 Ingelegd f 3425.66 Terugbetaald 2007,17 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 4. ERNSTIG ONGEVAL. Motorrijder botst in volle vaart tegen een wielrijder. Zondagavond na aankomst van de laat ste boot had op de Schilderweg in de bocht ter hoogte van de boerderij van de heer P. W. Kooij een ernstig ongeval plaats, dat echter, de omstandigheden in aanmerking genomen, vrij goed is afge- loopen. Het verkeer was er druk. Motorrijwie len en auto's joegen achter elkaar aan in de richting van den Burg. De ver beterde weg verlokte tot groote snelheid. Ter hoogte van de boerderij van Kooij zou de motorrijder A. Wuys met op de duozitting de heer P. Zomer (stuurlieden-' klasse Z.V.S.) de auto van de heer Joh., Parlevliet voorbijrijden. Te zelfder tijd naderden uit tegengestelde richting eenige wielrijders, achter elkaar, van wie de plm. 45-jarige heer J. Tuinder, uit Oude- schild, het lot trof. We geven hier het verhaal van een ooggetuige: T. werd in volle vaart in de bocht door de motor aangereden, omhoog en tegen te grond geworpen. De motor en duorijder vlogen langs hem heen en stortten eveneens tegen de grond. Zoo hevig was de botsing, dat de voorband van het motorrijwiel met een luide knal barstte en de fiets totaal werd vernield. Motor- en duorijder bleken niet ernstig te zijn gewond. Zij krabbelden overeind en stelden zich meteen op de hoogte van de toestand, waarin Tuinder ver keerde. Die bleek er slecht aan toe te zijn. Aan het gelaat had hij tal van ernstige wonden opgeloopen, ook aan een van zijn handen; tevens had hij een der bee- nen bezeerd. Het ongeval trok inmiddels veel nieuwsgierigen. Óp de Oroeneplaats te den Burg, waar het bericht van het ongeval zich al spoedig verspreidde, werd er druk over gesproken. Na door mevr. Van Beem en mej. Van Zeijlen voorloopig verbonden te zijn (de heer Van Beem kwam juist aanrijden en stelde zijn verbandkist ter beschikking), is T. door de heer Van Beem -per auto naar den Burg vervoerd, waar dokter Prakken hem verbond. De volgende dag is hij in het hos pitaal te den Helder behandeld. Hij bleek n.l. een kaakbreuk te hebben bekomen. Rijksveldwachter Van Twuijver stelt naar de juiste toedracht van dit ongeval een nauwkeurig onderzoek in. Laat er voor anderen een les in liggen. Gebruikt, de weg, maar misbruikt hem niet. Past op uw eigen hachje, maar op dat van anderen niet minder. Lammerenmarkt. De lammerenmarkt had hier Maandag een vlot verloop. Bij een aan,oer van bij na 4000 stuks waren de prijzen van IS, tot 24 gld. Door elfcaar was de prijs een gulden hooger dan vorige week. Rijd rechts. Belemmer het verkeer niet. Zaterdagmiddag had er op de Steenen plaats bijna een aanrijding plaats tusschen een auto en een fietsier. De auto, welke uit de Binnenburg kwam en gelukkig niet snel reed, stond op bijna een metier stop, toen er plotseling uit de \Vaakierstraat een fietser naderde, die, doordat hij de verkeerde kant hield, tegen de auto aan botste. Fietser en fiets kwamen er echten heelhuids af. Dat aanrijdingen daar niet uitblijven, ligt voor de hand. Immers, ondanks de gele verkeersstrepen in de straat, staan de menschen daar steeds (op de „beurs") gemoedelijk een praatje te maken, zoodat autobestuurders of een andere kant moe ten nemen, of moeten stoppen, of een aanrijding veroorzaken. Mogen we om wat medewerking verzoeken in het belang van een veilig verkeer? Schoolreisje. Vrijdag a.s. maken de hoogste vier klassen van de School voor Chr. Volks onderwijs alhier een schoolreisje naar Schoorl, Bergen en Alkmaar. Te Alkmaar zal b.m. de kaasmarkt worden bezocht. WAAL-EN-BURG. Lief en leed in de Vogelwereld. Vogelwachter C. Boot schrijft ons: Gistermorgen was ik op het Kilstuk van de heer C. Keijser Hz. in Waalenburg bezig met het rapen van eendeneieren, toen ik bij herhaling een tiental meeuwen een aanval zag doen op de grond. Ik sloeg dat zoo een tijdje gade en ben toen gaan kijken naar wat er te doen was. Tot mijn verbazing zag ik, dat een kieken dief zijn ontbijt gebruikte. Eerst had hij de eieren van een tureluur opgepeuzeld en vervolgens was hij bezig de vogel zelfs te ontleden. Blijkbaar konden de kokmeeuwen (anders niet afkeerig van 'n vogeltje; berichten over kuikenkaperij door meeuwen zijn niet zeldzaam) zich met deze roofmoord niet best vereenigen. Of was er wellicht afgunst in het spel? Wie zal ons zeggen, wat er in de vogel koppen omging TEXELSCHE COURANT Waar de Kemphaantjes kampen. Onze vogelpolder bij uitnemendheid, Waaienburg, heeft tot op heden zeer veel' bezoek gehad. In het biezonder de kamp plaats der kemphaantjes aan de Motwcg is voor de meesten een attractie. Het gezelschap der N.R.V. onder leiding van de heer Palm, heeft er haar hart opge haald. (Vogelwachter Boot verzoekt ons er echter op te wijzen, dat men er goed aan doet zich niet te lang achtereen, bij de vogels op te houden. Geniet er van naai' hartelust de kamphanen zijn zeer talrijk dit jaar maar laat er een grenS' zijn. Red.) OOST. Ouderavond o.i. school. In de o.l. school alhier werd verga derd met de ouders der schoolgaande kinderen om het a.s. schoolreisje te be spreken. Het hoofd der school heette da aanwezigen hartelijk welkom en was zeer voldaan over de opkomst van tien per sonen. De laatste keer waren er maar vijf. Spr. hoopte op aangename en vlotte be spreking. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De secr. ont ving een woord van dank. Toen werd overgegaan tot bespreking van 't school reisje. Vorig jaar is men naar Amsterdam' geweest, thans wordt voorgesteld naar Haarlem en Ijmuiden te gaan. Daar het hoofd der school nu van plan is ook de 4e klasse mede op reis te nemen, en deze kinderen te jong zijn om voor twee dagen weg te blijven, is het niet doenlijk- om met scholen uit de omtrek mede te gaan. Met de lagere klasse gaat men dan een heele dag naar de Koog. Er is niet voldoende geld aanwezig om alles te be kostigen. Dus werd besloten evenals het vorige jaar met een inteekenlijst aan te kloppen. We willen hopen, dat er weer goed geteekend mag worden, zoodat de kinderen dit genoegen niet zullen missen. Na nog eenig gezellig gepraat werd de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen, gesloten. OUDESCHILD. DE DiJK- EN HAVENWERKEN. Deze week arriveerde hier de tweede machine, om aan het oostelijk gedeelte van Oudeschild grond op te spuiten. Aan het westelijk deel ligt het zand al flink hoog en worden reeds zuilen voor de, nieuwe dijk geplaatst. Het is de moeite waard om er eens een kijkje te hemen. De zinkstukken liggen al een flink stuk langs Oudeschild en nu er met twee ma chines wordt gewerkt, zal er spoedig een flink stuk droog liggen. Een gevaarlijk ding opgebaggerd. Gistermorgen heeft de baggermolen buiten de haven een gedeelte van een mijn hoven water gehaald. Veiligheids halve zijn meteen de marineautoritciiteni te den Helder gewaarschuwd; er is toen een torpedojager gekomen, om hei ge vaarlijke ding (het was de kop van zoo'n zeemonster met de huls vol picrinezuur, een gevaarlijke springstof) in ontvangst te nemen ter demontage. OOSTEREND. Verkeersongeval. Het zoontje van de heer Muskee reed, vorige week met de melkauto van de heer Den Braven mee van Harkebuurt naar Oosterend. Bij de school stapte liet ventje uit, waarbij het voor de auto langs liep, doch daarbij juist gegrepen werd - door de auto van Br., die juist met een; tamelijke vaart van achter kwam aanrij den. Het ventje kreeg een ernstige wond aan het hoofd en is na door zuster Mul der verbonden te zijn, behandeld door dokter Prakken, die de wond hechtte. Groen - wit - groen kwam naar zwart groen, d.w.z. dat een Rotterdammer het waadde de verre reis naar het voor velen, onbekende eiland Texel te ondernemen. Hij belandde in den Burg en al dadelijk vielen hem verschillende dingen op; zijn hotelhouder heette Kikkert, doch kwaakte niet (wel kookt hij uitstekend!); de tim merman heet Zoetelief, doch timmert er duchtig op los; bij een juffrouw, die Schoenmaker (Sohumaker) heet, laat hij foto's ontwikkelen en zoo gaat het maar door. Het eene raadsel na het andere. Van raadsels gesproken: hoeveel Kik- kert's zouden er op Texel wonen? In iedere „kampong" op het toch wel uitge strekte eiland ontmoet men tallooze ma len die naam. Een ander raadsel: Maandagmorgen was er lammerenmarkt: hoeveel malen zouden er „handslagen" gewisseld zijn? Af en toe geleek het wel een roffel- vuur, terwijl des bezoekers eega, die zulks nog nimmer had medegemaakt, angstig vroeg: „Hebben die menschen ruzie?" Weer wat anders. Na de markt werd de brandslang onder het martiale toezicht des veldwachters gebruikt om de Groeneplaats van wat de lieve lammertjes hadden achtergelaten, te reinigen. En ook hier wederom een ontdekking: de jeugd Ivan den Burg is er al even verzot op om; natgespoten te worden als de Rotterdam- sche. Aan welk verlangen de pijp- voerder naar believen voldeed. Maar wat boven alles opvalt, is de on gerepte natuur-schoonheid, welke men op wandel- of fietstochten ontdekt. Hier geen pasklaar gemaakte, naar een be paalde (of onbepaalde!) teekening ge maakte, aanleg, doch alles nog in de na tuurlijke staat. Hier niet om de 100 meter een bordje: „Verboden toegang", (met de beroemde aanduiding van wel het meest bekende artikel van het wetboek- van strafrecht). Het eenige wat b.v. het Staatsboschbedrijf in de „Westermient" vraagt, is „Niet rooken", wat ieder wèl- denkend bezoeker al uit zichzelf laat. Hier geldt ook het: Een lucifer heeft wel een kop, Maar kan daarom niet „denken"! Wil daaraan, o wandelaar, Altijd uw aandacht schenken! Wat hier door het Staatsboschbedrijf op de eertijds woeste gronden is bereikt, kan door de toeristen (en ook door de in boorlingen!) niet genoeg worden gewaar deerd. Volgende keer misschien nog meer. LOOPERSE. O HUIS AAN HUIS gelezen. Oplaag ruim 23U0 exemplaren. BINNENLAND De 25-jarige wielrijder A. Vroom- Jiout uit Rotterdam, is te Schiedam door een trein gegrepen en onmiddellijk ge dood. De man reed met zijn verloofdeen diens vriendin. Dezen wisten bijtijds het leven te redden. In Maas en Waal zakt de pacht waarde van uiterwaarden en binnendijks gelegen gronden tot 1000 en 500, ja zelfsi tot 100 gulden. Gewaarschuwd wordt tegen zwem men in het Spaarne en in de Ringvaart., Dit levert gevaar op voor besmetting door ratten. Te Weerdinge is bij het baggeren in het veen een geheel gaaf geraamte ge vonden, vermoedelijk van een monnik, twee meter beneden de begane grond en een meter boven het zand. Over de borst lag een kruis van berkenhout. De heerlijkheid Burgst onder Prin- cenhage is met 12 H.A. bosoh- en bouw land voor f60.000 verkocht aan een hove nier te Breda. Te Terapelkanaal is de 17-jarige schippersknecht Haijo Kramer overboord geslagen en verdronken. Drie jongens uit Woltersum hadden de heele middag gevoetbald en gingen na af.oop zwemmen. De afkoeling is zeker te plotseling geweest, althans de 14-jarige J. Meedema verdween in de diepte en verdronk. Reddingspogingen faalden. Bij niet of niet-tijdig gesloten zijn van spoorwegoverwegen wordt voortaan door de politie tegen het personeel steeds procesverbaal opgemaakt, ongeacht maat regelen vanwege de spoorwegen. Voor bollenkweekers in Noord-Bra bant is het een zeer slecht jdar gewieest. Door de vele regens zijn de tulpenbollen tot rotting overgegaan. Vele kweekers, vooral in Land van Heusden en Altena, besloten de teelt te staken. De ontvanger der directe belastin gen te Amsterdam heeft f32.500 „ge- wetensgeld" ontvangen. Vrijdagavond is brand uitgebroken in de vloerenfabriek van de Dermelilet- maatschappij te Schiedam. Spoedig stond ze in lichter laaie. De brand ontstond ver moedelijk op de tweede verdieping in houtwol en zaagsel. Met twintig slangen bestreed de brandweer het vuur, doch de> fabriek brandde geheel uit. De gebroeders De Graaf te Ijmuiden zullen gelegenheid geven op de „Pres. van Heel" passagierstochten op de Noordzee mee te maken. Er is plaats voor 44 personen. „Sportlust" is voornemens op de laatste kermisdag in Juli op het sportter rein aan de Kleine Sluis Windhondenren- nen te organiseeren. Op de plaats van het onheil wordt een dam gelegd. De sleepboot tornde tegen de zeer sterke stroom en is een oogen-i blik aan de grond geraakt. De boot is daarna omgezwaaid en gekapsijsd. De dagbladen van Maandag gaven uitvoerige biezonderheden. Zaterdagmorgen is een sleepboot, varende in dienst van de Zuiderzeewerken nabij Breezand omgeslagen en gezonken. De 34-jarige kapitein A. Bakker, die ge huwd is, de 23-jarige dekknecht A. J. Broere, beiden uit Rotterdam, en de 52- jarige machinist A. Visser uit Hansweert verdronken. De 26-jarige stoker A. Vis ser Jr., zoon van de machinist, kon zich redden. Of er al eens meer aardbevingen in ons land zijn waargenomen? Zeker: In ons land is in 1580 een aardbeving ge voeld; op 2 Januari 1602 wederom in ge heel Nederland; in 1640 alleen te Nijme gen en Utrecht, waar de sohokken groote schade veroorzaakten. In 1693 werden ihier te lande trillingen opgemerkt die twee minuten duurden en in Nov. en Dec. 1755

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1