4 RADi0.j p RAEDTHUYSBAAI O fflHHFHfflffifflffiMEBllfflfflffiglBBfflffiHEEB ZOO SPRAK.... QDffl s. per Half ons Ook ïn halfpondspakken Als U eens wist hoe goed en goedkoop deze tabak is, dan zoudt U ze zeker rooken Ook op 15 Januari 1756 kwamen aard schokken voor. Op 18 Februari 1756 werd een alge- rneene dank- en biddag gehouden en op die dagen zijn weder aardschuddingen gevoeld; in de oude Luthersche kerk te Amsterdam was de ontsteltenis groot: het gerucht liep, dat de kerk in brand stond. De laatste krachtige aardbeving in Ne derland was die van 17 Maart 1883. C. Pronk te Scheveningen gaat eind Juni tochten van een dag op de Noordzee maken met een treillogger, waarop be langstellenden de versche vischvangst ge demonstreerd zal worden. De wed. M. Stienessenv.d. Pol te den Haag, heeft Maandag onder veel blijken van belangstelling haar 100e verjaardag gevierd. Zij geniet nog een goede gezondheid. Prinses Juliana zond een hartelijke brief. Vele bloemstukken en taarten werden thuisbezorgd. Door weigeren van het stuur is een autobus bij Nijmegen met 23 passagiers van de dijk gestort. De 67-jarige gehuwde Den Dop, uit Grave, kreeg een schedel breuk en was terstond dood. De chauf feur wist bijtijds uit de auto te springen, Den Dop sprong er aan de verkeerde kant uit en kwam onder de auto te liggen. Mej. Ehren uit Neder-Asselt brak beide armen. BUITENLAND. De bandietenleider Al Capone is veroordeeld wegens belasting-ontduiking. De regeering vordert 215.864 dollar van een inkomen van een miljoen dollar over ecnige jaren. Groot-Parijs heeft 4.887.000 inwo ners; de eigenlijke stad 2.871.000. Te San Joan is octrooi verleend voor een uitvinding, welke door bellen waarschuwt voor aardschokken en auto matisch de lichten in de huizen inschakelt. Onlangs heeft Amerika's luchtvloot manoeuvres gehouden in Ohio. Op het vliegveld te Daytona kwamen de 672 vliegtuigen te samen, om enkele miljoenen, te verslinden met luchtgevechten, etc. „Telegraaf." Rusland heeft tekort aan geschoolde arbeidskrachten. In 1931 zouden 130.000 buitenlandsche gesohoolde arbeiders wor den aangenomen. Bij Biichel reed een boer met zijn drie kinderen op het veld. Plotseling sloegen de paarden op hol, zoodat de kinderen, resp. 4 en 5 jaar oud, van dei wagen vielen en dood gereden werden. De wagen botste ten slotte tegen een andere wagen aan, waarbij ook het derde kind gedood werd. Ter bescherming van de Braziliaan- sche koffieproducten zijn Woensdag op nieuw 4500 balen koffie in zee gestort. Binnenkort zullen nog 40.0000 balen vol gen. Door het ontploffen van een petro- leumschip te Norfolk (Virg.) ontstond brand. Schade vijf miljoen dollar. Bij ontmoeting van de duikboot Nau tilus in het Poolgebied zal getracht wor den aan de duikboot post van het lucht-f schip Grat Zeppelin over te geven. Een Canadeesch stoomschip dat te Yokohama aankwam, rapporteert dat een Phillippijnsdh passagier met een mes in den blinde weg rechts en links stekend! over de brug liep, twee personen dood stak en 29 wondde. De Philippij n werd overmeesterd. Het hoogetreccord van prof. Pic- card en ir. Kipfer, met 15.781 M. in klasse A der ballons, is officieel erkend. De recordvlieger Scott is door 60 duizend menschen op grootsche wijze op het vliegveld bij Brooklyn gehuldigd. De oudste geneesheer van Engeland, oud-lijfarts van de koninklijke familie, dokter Henry Wood, is te Brighton over leden. Te Miinchen bestaat gelegenheid zich te laten fotografeeren in een leeuwenkooi. Of de fotograaf eventueele schade ver goedt, wij weten het niet. Maar tal van Miinchenaars hebben zich gedurende de feestdagen laten kieken in de kooi met de zachtmoedige Lony. En vier-vijfde deel van de stoutmoedigen waren dames. Niet langer dus spreken van het zwakke geslacht. Te Szombathely vervoegde zich op het gemeentehuis een schoenmaker om een pas naar België te vragen. De schoenmaker maakte in 1925 te voet een pelgrimstocht naar Rome. Deze tocht her haalde hij twee jaar geleden per fiet^ en thans wil hij naar Steenockerzeel fietsen om de koninklijke familie te be zoeken. Eerst ging hij echter nog even op de fiets naar Padua om aan de St, Antoniusfeesten deel te nemen. ""illlll iiiuimiiill De wereld rond alleen met z'n tweeën. Het jong gehuwde Amerikaansche echt paar, genaamd Charles Day, is in een door hen zelf gebouwde vliegmachine, vorige week opgestegen van 't vliegveld Heston voor het maken van een vlucht rondom de wereld. Ze rekenen op een to taal onkostenbedrag van 700 pond. De gekozen route loopt via Parijs, Brussel, Berlijn, Constantmopel, Jeruzalem, Bag dad en Indië, naar China. Wij gaan niet graag mee: De stoutmoedige (roeke- looze?) jongelui zijn er zeker ook heek-' maal niet op gesteld. In Walm bij Keulen zijn schoolkin deren levensgevaarlijk ziek geworden door het inademen van blauwzuurdampen, die door blauwzuur„steenen" verwekt waren. Deze „steenen" liggen voor oorlogsdoel einden op het vroegere schietterrein op de Wahner Heide in groote hoeveelheid en ontwikkelen levensgevaarlijke dampen, zoodra ze met vuur in aanraking komen. Een schooljongen had een vuurtje ge stookt. (Onderwerpen van de dag.) HENDERSON (Eng. Min. van Bui tenlandsche Zaken): Vele pogingen om, tot een beperking van bewapening te komen zijn reeds ondernomen maai" tot nu toe allen mislukt. Het is onze taak' te zorgen, dat onze laatste poging niet zal imslukken en ik ben overtuigd, dat dit niet zal geschieden als wij allen sa menwerken met dit eene doel voor oogenonder geen omstandigheden zullen ,wij een nieuwe teleurstelling toelaten m het grootste en algemeenste verlangen van het menschdom, de hoop op vrede. VOOR DE VROUW. Modepraatje. We kleeden ons, zoolang het niet mid zomer is nog graag in iets dikkere stoffen ai staan die met zoo fleurig. Onze wollen voorjaarstoiletjes zijn over het algemeen heel eenvoudig, alleen opgesierd door kraag en manchetjes, een licht vestje, 'n leuke das, een vroolijke garneering van galon enfin, een klein detail, dat een chique effect geeft. We zien tallooze ja ponnen van donkerblauwe stof, met een leeren ceintuurtje ot met een garneering van knoopjes en een lingerie-garnituurtje. Donkerblauw is zeer in de smaak, evenals trouwens bruin; de groote modehuizen probeeren ook rood er in te krijgen. Ja, voor sport gebruikt men dikwijls de twee, kiemen, rood en bruin, tezamen, donkerbruine mantel b.v. met een rood wollen sjaal of een bruin mantelpak met een roode blouse. Voor tennisjurken. wordt heel veel jersey genomen. —o We zien veel mousseline stoffen in meerdere tinten lichtblauw bedrukt. Heel lief is b.v. een toiletje van azuurblauwe mousseline met witte bloemetjes bedrukt. Langs de hals en de mouwtjes een plis- seetje van effen blauwe stof. Zoolang het weer nog koel is, draagt men er een blauw fluweelen manteltje bij. Het Mesten van Kamerplanten. Evenals het gieten is het bemesten van kamerplanten een belangrijk punt in haar verzorging. Precies als bij het gieten wlil de amateur over het algemeen te gul zijn en verwacht hij alle heil van herhaald en stevig bemesten. Maar, evenals met het te vele gieten, schiet hij ook hiler zijn, doel voorbij. Een plant, welke teveel mest wordt toegevoerd, kan de overvloed niet op, waardoor de aarde te rijk aan voe- dingszouten wordt, wat storend op het tunctioneeren der wortels kan werken. Geef dus alleen mest, als de planten dit toonen noodig te hebben door verminde ring in groeikracht of door een bleeke tint. Bemest alleen in voorjaar en zomer, niet in de herfst en in de winter. In dei winter gebruiken de planten met haar sterk verminderde levensverrichtingen toch slechts zeer weinig voedsel. Planten, die. in het voorjaar verpot zijn, geeft men geen mest, vóórdat ze in de zomer flink aan de groei zijn. Sommige planten hou den heelemaal niet van mest en zijn vol komen tevreden met een geschikte, voed zame aarde. Nuttige wenken. Leg fluweel, dat ge wilt opknappen, met de pool op de strijkplank, spreid er een natte doek over uit en houd een zeer1 heet ijzer los op de doek, waardoor de stoom door het fluweel trekt. Strijk zeer luchtig over de achterkant van het goed en borstel het fluweel tenslotte aan de goede kant tegen de pool in. —o Gebruik nooit soda voor het schoonma ken van zeemleeren lappen, want soda vernietigt de vezels. Neem voor zeer vuile vlekken wat Sunlightzeep. Zorg er voor dat het zeemleer zoo min mogelijk vuil wordt. Het is daarom prettig, indien men voor vuil werk een oud zeemleer bij da hand heeft. Schaapsvellen, die men dikwijls ziet ge bruiken als vloerkleedjes voor bedden, moet men van tijd tot tijd grondig uit spoelen in lauwwarm zeepwater en daar na goed naspoelen in helder lauw water. Het drogen kan bespoedigd worden door het vel, in een schoone doek gerold, flink uit te drukken. Met een kam worden de haren goed uitgekamd; het vel ziet er dan weer zacht en nieuw uit. Vragen, deze rubriek betreffende, wor den kosteloos beantwoord. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Het technisch museum te Praag zal een radiomuseum stichten en hiertoe do cumenten over de ontwikkeling der radio techniek, benevens constructiewerk van pioniers op dit gebied verzamelen. Zoo'n museum heeft men in Duitsohland reeds ,in het Berlijnsche Postmuseum en in het eeirfjDuitsche Museum te München. Hoewel er in Denemarken een toene mende vraag naar grammofoonmuziek is, meenen de leiders van de omroep hierop niet te mogen ingaan. Zij wijzen er op, dat men in deze tijd van werkloosheid de artisten niet mag verdringen door mechanische muziek. Het omroepgebouw te Rome is nu na genoeg gereed. Het bevat vijf moderne studio's en is ook overigens geheel mo dern ingericht. o De televisie opent voor doofstommen nieuwe mogelijkheden. Dr. Thomas Fox, van het doofstommeninstituut te New- York heeft daarmee ,n.l. een telefoonge sprek met zijn zoon kunnen voeren. Hier bij waren de gezichten en handen in het ontvangtoestel zichtbaar en werd gespro ken met de gebarentaal der doofstommen. Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. Tegen snot bij kippen. lër voorkoming van snot, waarbij slijm uit de neusopemngen komt, en welke ziekte in kwaadaardige gevallen veel overeenkomst vertoont met diphterie, houdt men de dieren beschermd voor tocht en plotselinge overgangen. Dierlijke parasieten. Luizen hinderen de dieren en benemen de rust. Bij kuikens kan de gevreesde kuikenluis de diertjes geheel ten gronde brengen. Vlooien zuigen het bloed der dieren af. Gevaarlijker is, wat men gewoonlijk noemt de bloedluis, wat feitelijk geen luis doch een mijt is. Overdag houden zij zich schuil, des nachts belegeren ze de kippen en zuigen ze haar bloed af. Men moet trachten ze uit het hok te houden. Zitstokken, mestplank, enz. moeten zoo veel mogelijk uitneembaar zijn, om ze goed te kunnen reinigen. Verder tracht men ze van de zitstokken te weren dooi de plaatsen, waar deze op rusten, goed te voorzien van creoline en carbolineum. Blijkbaar kunnen zij zich niet over een vettige laag begeven, waarom met succes de uiteinden en rustpunten der zitstokken; met een of ander vet ingesmeerd kunnen worden. Kalkpooten. worden veroorzaakt door een schurftmijt, Deze zet zich vast en vreet zich in onder de schubben der loopbeenen. Deze schubben worden op gelicht, doordat een witte, op kalk gelij kende stof zich daaronder ophoopt. Ze kunnen bestreden worden met cre oline; uitstekend helpt e enige malen in smeren met hertshoornolie of vrucht- boom-carbolineum. De mijten gaan van het eene op het andere dier over, ook van de kloek op de kuikens. Ondeugden. Hiertoe behooren vnl. eierpikken en vee- renplukken. Eierpikken moet men voor komen door op te passen voor gebroken eieren in de nesten, op de mestplank, voor windeieren, enz. Hebben ze eenmaal de smaak te pakken, dan is afleeren onbe gonnen werk. Veerenplukken is meestal een gevolg van verveling of gebrek aan dierlijk voed sel. Men zorge voor ruime uitloop, afwis seling en voldoende dierlijk eiwit. Vooral bij kuikens komt pikken aan lichaam en teenen veelvuldig voor. Het beste middel hiertegen is naast voldoende ruimte en afwisseling hierin gelegen, dat men er zorgvuldig voor moet waken dat geen kuikentjes met wondjes of onvoldoende ingetrokken dooierresten tusschen de an deren geplaatst worden. OOD

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2