Texelsclie Courant van Zaterdag 20 Juni 1931 TWEEDE BLAD Menschen en machines. Texelst:he Berichten Is de wereld er wel op vooruitgegaan door al die uit\indingen en ontdekkingen, meer in het biezonder door de vervanging van handenarbeid door machines, waarvan knappe economen verklaren dat zij de werkloosheiden de ledigheid bevorderen? De laatste tijd wordt dit vraagstuk aan alle kanten bekeken. Jaren geleden zong Speenhoff zijn lied van de elevators en de havenarbeiders die zich tegen die nieuwigheid verzetten; nadien zijn de elevators geprezen als heil brengers voor de Maasstad en velen heb- ben de schouders opgehaald over die bootwerkers-bezwaren, maar tochmaar toch begint er twijfel in de wereld te ko men, o? al die machines wel zulk een zegen zijn als men algemeen aanneemt. Tachtig arbeiders kunnen thans met be hulp van de moderne machines 25 pet. meer produceeren dan honderd arbeiders konden vóór de oorlog en het resultaat is natuurlijk grooter productie met minder inspanning. Dat is goed en wel, maar er zijn daardoor minder handen noodig, en dit, gevoegd bij de voortdurende toename van de bevolking in sommige wereld- deelen Azië en Afrika schept niet alleen permanente werkloosheid, maar doet de werkloosheid steeds grooter af metingen aannemen. Alle regeeringsmaatregelen en hulp middelen veranderen daar fundamenteel niets aan en daar men veilig kan aanne men dat ledigheid des duivels oorkussen is en blijft, is men niet zoo ver van de waarheid af, als men staande houdt dat diezelfde machines, die ons zoo trouw dienen, de wereld een werkloosheids-pro- pleem hebben bezorgd waarvan het einde niet is te overzien. Hoe noodlottig de triomf van de ma chines voor de bevolking van sommige landen is, valt hen, die bezigheid en be staan hebben, niet zoo op, maar nu en dan verneemt men onheilspellende klan ken, waarnaar men luisteren moet of men wil of niet. KOOGERWEG. Burgemeesters en Wethouders van Texei brengen ter openbare kennis, dat de Koo- gerweg vanaf Woensdagmiddag 24 Juni e.k. wederom voor alle verkeer geopend zal zijn. Texel, 19 Juni 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER Sportnieuws. De adspiranten naar Koog a.d. Zaan. (Geschreven door Maarten Vlaming en Jan en Piet Bruin.) Het was Zaterdag prachtig weer. Dat kwam van pas, want de adspiranten van Texel zoulen c.n u:tstapje maken naar Koog a.d. Zaan. Al dagen tevoren werd er over gesproken. Eindelijk was dan de dag aangebroken. We zoudea met de boot van elf uur gaan en waren allen om kwart voor elf op de Groeneplaats present. Zingende en vol goede moed vin gen we de reis aan. Met een boemeltrein gingen we van Den Helder naar Alkmaar. Daar moesten we overstappen in een electrische trein,, die enkele weken loopt. De meesten van ons hadden nog niet in zulke treinen ge zeten. Ze gingen tamelijk hard, zoodat we al gauw in Koog a.d. Zaan waren, waar de leiders van de adspiranten, de heer Pos en nog enkele anderen, ons op het station opwachtten. De jongens van Koog a.d. Zaan stonden buiten het station. De namen werden afgelezen van de men schen bij wie wij zouden komen en toen ging ieder met zijn gastheer mee. We werden allen hartelijk ontvangen en kre gen wat te eten, want we hadden lang zamerhand honger gekregen. We zaten daar nog een beetje over Texel te vertel-, len, toen het al aardig naar vier uur liep; 's Middags om vier uur werd begonnen met de eerste wedstrijd. TexelB-( Texel) K.F.C. B. De scheidsrechter liet op tijd beginnen. Er werd afgetrapt. Het was een aardige wedstrijd. Er werd goed samen gespeeld. De achterhoede was goed. Na 25 minuten gespeeld te hebben, was het 10 mnt. rusten. In die tien minuten kregen de jongens een glas heerlijke limonade. De scheidsrechter floot weer en er wercr flink aangepakt. Om 5 uur floot de scheidsrechter en hadden de partijen de punten gedeeld. Na eerst gegeten te heb ben, gingen we met de bus naar Zaan- adm. Toen met de boot naar Amsterdam. Dit was een heerlijk tochtje. Onderweg kregen de ouderen nog cigaretten. In Amsterdam aangekomen, maakten we een wandeling door de stad. We liepen langs onderscheidene groote winkels, ho tels, enz., maar moesten bij elkaar blijven, want het was druk. Anders raakten we zoek. Na een reuze-eind geloopen te heb ben, gingen we een hotel binnen, waar we wat kregen. Dit verfrischte ons weer. We hadden ongeveer een kwartier gezeten, toen we weer opstapten. Het plan was naar de Nieuwe iVVarkt te gaan. We liepen weer een eind terug en kwamen ongeveer halt tien op de Markt aan. We mochten een half uurtje op de markt rondwande len en moesten ons toen weer verzamelen op een bepaald punt. Er was van alles te koop, gekookte eieren, lever, spek, ijs, dassen, enz. Genoeg om je geld kwijt te raken. Toen de klok tien uur sloeg, waren allen weer bij elkaar. Toen ging het weer naar het Centraalstation, waar we om half elt aankwamen. Het was ondertus- schen al donker en er stond een heerlijk reisje te wachten. Ongeveer kwart voor elf vertrok de trein. Allen waren present en nu ging de reis naar Koog a.d. Zaan. Onderweg hadden we een prachtig ge zicht op de verlichting en de lichtreclames. (Slot volgt.) o— De meest spannende korfbalwedstrijd. Zondagavond zal op het Sportterrein een korfbalwedstrijd gespeeld worden tusschen Verdo-Nigro en U.D.i. Dit belooft de meest spannende wed strijd van het seizoen te worden, daar beide vereenigingen thans in de sterkste opstelling tegen elkander uitkomen. De opstelling van Verdo-Nigro is als volgt: Dames Heeren M. Lap v. Rhenen L. Bruin Terbrugge A. Roeper Hamers I. Rab Moerbeek 1. Nysztor N. de Graaf A. Zijm P. Eelman Res.: Af. Bakker J. Kiljan. Opstelling U.D.I.: Dames Heeren N. Borgman J. Kiewiet Sr. J. den Braven W. Kiewiet N. Vermeulen P. Vermeulen C. Eelman C. Daalder K. den Braven H. Vermeulen N. Eelman A. Daalder Res.: M. Bonne J. Kiewiet Jz. YVolprijzen. Veel partijen opgehouden. Uit Alkmaar werd 16 dezer gemeld: Op de voor verkoopers ongunstige Mei- veiling te Londen is op het slot in zoo verre 'n wijziging gekomen, dat aangezien de verkoopers niet tot verdere prijscon- cessiën bereid bleken, vele partijen opga- houden werden en de prijzen ten volle het openingsniveau behielden. Het groote percentage opgehouden wol sommige dagen 80 pet., werkte echter drukkend op de stemming na de veiling. Zoowei op het vasteland van Europa als in Australië en Z.-Amerika neigen de markten toi het aanpassen van het Lon- densche marktpeil, terwijl te Londen de transactiën zich tot het uiterste beperken. In het algemeen zijn de Londensche be zitters niet tot concessiën bereid. In Duitschland is op de veilingen een vrij scherpe daling ingetreden en worden allerwege roepen om verdere bescherming gehoord, terwijl men zich in- Hongarije en andere staten van Centraal Europa in dezelfde geest uit. Met de nieuwe scheer worden hier en daar in ons land prijzen genoteerd, welke varieeren van 60 tot 40 ct, al naar de streek en schapensoort, welke daar voor komt. Zakennieuws. De kapperszaak van de heer P.Uitgeest, aan de Groeneplaats alhier, heeft een belangrijke verbouwing ondergaan, welke haar zeker ten goede moet komen. Niet alleen is het uiterlijk zeer verfraaid en werden twee practische en ruime eta lagekasten verkregen, maar ook werd voor dames een geheel aparte salon ingericht, voorzien van geyser voor warm en koud, water en eenige andere apparaten meer, welke voor een behoorlijke uitoefening van het kappersbedrijf vereischt zijn. De heer Uitgeest heeft geen geld gespaard om het zijn klanten naar de zin te maken. Door aanbouw van een gedeelte kon het woonhuis geheel op de le verdieping worden ondergebracht. Uit ons Zondagsblad. Voor vandaag is een aardig kiekje op genomen. We richtten ons fototoestel van de Zandkuil-rand in de richting van Rozenhout en Weezenplaats en legden zoo een typisch landschapbeeld op de gevoe lige plaat vast, dat niet zal nalaten ook' op de vreemdeling een bekoorlijke indruk te maken. We hebben al eens verteld, dat voor 'n tiental uitgevers gezamenlijk ons Zon dagsblad gedrukt wordt. Aldus wordt het in vele duizendtallen exemplaren ver spreid over een groot deel van ons land, van Texel tot Vlissingen, van Assen tot Eindhoven, van de Zaanstreek tot in Twente. Ge kunt u dus gemakkelijk voor stellen van welk een groote beteekenis het opnemen van mooie Texelsche foto's voor Een meik-koningin. In een plaatsje ten plattelande nabij New.-York werd een wedstrijd voor melk sters gehouden. Deze dame kwam als „melk-koningin" uit de strijd. BillllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllB Kunt ge ook zoo lachen? De koningin van Siam stellen we u hier voor. Ze vergezelt haar gemaal op zijn reis door Amerika. Een goede raad aan wie met leege han den uit de strijd om de raadszetels naar huis keerden: Een half uurtje naar dit; plaatje kijken. Wie het laatst lacht...,.? de bevordering van het vreemdelingenver keer is. Reeds werden honderdtallen kiek jes geplaatst, nog veel meer zullen er volgen. Wanneer er even gelegenheid is, gaan we zelf mei de camera op jacht,i maar ongelukkig (of gelukkig; men kan een medaille van twee kanten be kijken) gebeurt dat maar zelden. Mogen we daarom Je meiewerking inroepen van onze lczers(essen)-foiografen? Laat ons samen trachten van iexel alom een juist beeld te geven. Het plaatsen van goede foto's in ons Zondagsblad, dat met ge lijke inhoud eveneens door andere bladen op ruime schaal wordt verspreid, lijkt ons daartoe het eenvoudigst, doeltref fendst en goedkoopste middel. De kostprijs der opgenomen foto's willen we desgewenscht gaarne betalen. Mogen we er op rekenen, niet aan doovemans- deur te kloppen? Inzenden van een af- drukje is voldoende. Plaat of'film kunt ge veiliger zelf houden. Wolveemarkten 11—17 Juni. Voor wolvee was Leeuwarden, bij iets korter aanvoer, over het geheel toch ge drukt. Leiden was voor de goedsoortige vette enter-schapen redelijk goed en prijs houdend, doch de oude slachtschapen waren slecht te plaatsen en golden iets minder. Voor weidlammeren was Leiden uiterst langzaam met eerder iets flauwer prijzen. Zwolle was voor schapen vrij goed en prijshoudend, doch voor lamme ren was de handel stugger, dodh onge veer prijshoudend. Te Rotterdam was de handel in vette schapen ©enigszins sle pend, doch prijshoudend. De zu.iglainme- ren waren daar vrij goed te plaatsen tegen iets vaster prijzen. Sneek zoowel alsGro-, ningen gaven bij een min of meer kalme handel een vrijwel prijshoudend verloop. Purmerend was voor schapen stug, ter wijl de handel in lammeren matig verliep. Muziek van Ph. S. Vlessing. Door Texelsch Fanfare is in studie ge nomen een compositie van de heer Ph. S. Vlessing, zoon van onze vroegere plaats genoot, de heer Sam Vlessing. Met dit muziekwerk, een Suite in drie deelen (1. Burlesque; 2. Meditation en 3. Danse) behaalde de componist, naar directeur Lugtenburg ons meedeelt, in een wed strijd voor Hollandsche musici een eerste prijs. Hij droeg het stuk op aanzijn vader. Wat brengt De Jong's Bioscoop? De kermis nadert. Reeds in dit nummer kondigt de heer De Jong, exploitant van de bekende bioscoop, voor de eerste twee kermisdagen eenige mooie films aan, waaronder die, welke ter gelegenheid van het bisschoppelijk bezoek aan Texel ge maakt werd en goed geslaagd moet zijn. Veiling hooigewas en nagras. De hier gehouden verkooping van hooi gewas en verhuring van de naweide ken merkten zich door een lusteloos verloop. Veel aanbod en weinig belangstelling. Er is gras in overvloed (men weet er som wijlen geen weg mee), wat noodwendig de prijzen moet drukken. De veilingen te Den Burg en den Hoorn gaven veel lager prijzen dan het vorige jaar. In de meeste gevallen wel de helft minder, soms zelfs me r dan 50 pet. Dat geeft blijde gezich ten aan de eene kant, maar reden tot ontevredenheid aan de andere. DE COCKSDORP. Uitslag verkooping. Donderdag werd het café met kruide nierswinkel van de heer G. Zoeteüief Pz- door notaris Mulder publiek verkocht. Kooper: R.K. Parochiaal Armbestuur voor f2800 plus f 1000 voor de inventaris. DE KOOG. De Koogerweg Woensdag a.s. weer opengesteld. De verbetering van de Koogerweg is thans zoover gevorderd, Jat deze Woens dagmiddag 24 Juni a.s. voor het verkeer opengesteld zal kunnen worden. Alle borden zullen da,n zijn opgeruimd. OUDf.SC 111 LD. Een droevig steifgeval. De lö-jarige Ju Smit Pz., van hier is in het R.K. Ziekenhuis te den Helder na een lijden van eenige weken aan de nek kramp overleden. Een zware slag voorde ouders. F.IERLAND. Bestuur Zangverccniging. Het bestuur der hier opgerichte zang- vereemging (dir.: K.Bosje) is aldus sa mengesteld Johan Penning, voorz.; M. Bakker Kz., vice-voorz.L. de Waard, penningm.; Janny Bakker Hd., secr. en K. Bakker Kz., tweede secr. (Voor het vorig nummer werden de namen ons foutiet opgegeven. Red.) DEN HOORN. Sportnieuws. „De Zwaluw" vliegt uit. De korfbalclub ,,De Zwaluw" maakt al goede vorderingen. Eenige leden van Verdo-Nigro maakten zich verdienste lijk door eenige avonden mee te komen oefenen en de spelers van „De Zwaluw" op de hoogte te brengen van de spel regels. Hedenavond speelt „De Zwaluw" te de Koog tegen een zwakkere opstelling van U.D.I. Dit wordt dus het debuut van „De Zwaluw". De opstelling van „De Zwaluw" voor hedenavond is als volgt: Dames Heeren M. Lap K. Lap S. Drijver Duinker. A. Koorn P. Boon A. Lap Drijver N. Lap J. Kalis Beumkes C. Meijer. Opstelling U.D.i. Dames Heeren N. Vermeulen B. Kiewiet C. Eelman D. v. d. Werf M. Bonne P. Maas KL den Braven D. Eelman N. Borgman J. Maas Jn. den Braven C. Bonne Res.: N. Eelman Jb. Borgman. CORRESPONDENTIE. Een woord tot rijmers en rijmeressen. Al wat rijmt is nog geen gedicht; ja, zelts wat rijmt kan in vele gevallen op die naam geen aanspraak maken. De meeste rijmers houden toch in het ge heel geen rekening met het rythme, orr( het eens deftig te zeggen: ©en van de voornaamste klankfactoren der woord kunst. Het rythme moet door maat ge bonden zijn. Dan pas kan een vers ont staan. Anders uitgedrukt: de opeenvol ging van betoonde en niet-betoonde let tergrepen moet een regelmatige zijn. Is dit niet het geval, dan kan zelfs een, keurig stel rijmwoorden in de leemte (door 't ontbreken van wat men „rythme"' noemt) niet voorzien. We maken deze opmerking, daar we bij herhaling rijmpjes ontvangen, die mank gaan aan rijm of rythme, of in de meeste gevallen aan beide. Heel vaak ook laat men zich verleiden tot het neer schrijven van een woord, ter wille van het rijm, terwijl het geen „Hollandsdh" is óf) er met de haren bijgestóept wordt. Menig rijmpje moeten we al is het ook naar de inhoud zoo kwaad niet terzijde leggen. Hier vindt ge het „waar om." Voor een aardig vers (zooals b.v. Huib de Rijmelaar er nu en dan een plaatste) hebben we altoos eenige ruimte beschikbaar. Red.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5