VOOR U, DAMES. allernieuwstePermanent-machine ~aBv E RT E N T N Noteermg C. R. Keijser &Co. Systeem „VICI" Gemengd seuws Ingezondei LM9B0UWZ0VT. Prijs f 7,50 per keer. MITTELHAUSER MARKTBERICHTEN Bij schietoefeningen zijn op de Laanbank 2 scherpe projectielen van 5 cM. niet gesprongen. Bij vinden van deze projectielen wordt oen ieder aangeraden die niet aan te raken en op 'n afstand te blijven. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL In het volgend nr. komen we op de ze uitslag nog terug. Huisregels Jeugdherberg „Panorama". Voor de vele lezers, die belangstellen in de Jeugdherbergbeweging en in het bie- zonder in de Texelsche jeugdherberg „Panorama", drukken we de voornaamste „huisregels" hier af. Hierin zijn neerge legd de rechten en verplichtingen der gasten, die hier hun intrek nemen. Wie een jeugdherberg op één lijn stelt met hotels en pensions, zal na het lezen van deze „huisregels" wel tot andere gedach ten komen. Voor gegadigden is aan het secretariaat (W.J.Jouwersma, Koogerstr.) een exem plaar van deze „regels", aardig geïllu streerd met penteekeningen en houtsneden van Sjoerd Kuperus en J. Ph. Klapmeyer, verkrijgbaar. 1. Het uur van aankomst is uiterlijk een half uur na aankomst van de laatste boot. Indien verwachte gasten op dat uur niet zijn aangekomen zonder kennisge ving, heeft de herbergvader de beschik king over de niet in gebruik genomen slaapplaatsen. 2. Alvorens zich in te laten schrijven, levert de trekker (c.q. de leider) zijn kaart N.J.H.C. in bij den herbergvader (bureau herbergvader). Bij het verlaten van de herberg wordt de kaart weer teruggegeven, tenzij de herbergvader ter men aanwezig acht haar in te houden. Deze termen zijn o.m. aanwezig bij ge bruik van de kaart van een ander, wan betaling of wangedrag, ter beoordeeling van den herbergvader. 3. Leg geen stoffige rugzakken op de bedden. Gaat er niet met natte kleeren op zitten. 4. Om 10 uur wordt het dagverblijf ge sloten. Om 101/2 uur heersche in deslaap- ruimte stilte. De leiders, indien aanwezig, zijn hiervoor verantwoordelijk, anders de oudste op iedere kamer. 5. Medebrengen of gebruik van alcohol houdende dranken is verboden. Rooken is niet toegestaan. 6. Voor men van een bed gebruik maakt is voeten wasschen verplicht en het gebruik van een slaapzak vereischt. 7. Men begeve zich rustig naar de waschgelegenheden en toiletten en zorge daarbij behoorlijk gekleed te zijn. 8. Na gebruik worden de bedden afge haald, dekens gelucht en daarna het bed opgemaakt. 9. Tafels, stoelen, vloeren, waschruim- ten en wat men verder gebruikt, worden gereinigd en op de plaats gebracht, waar het behoort. 10. Voor het vertrek laat men den her bergvader of -moeder nakijken of dit alles goed geschied is. 11. De toegang tot de herbergkeuken en kelder is verboden. 12. Er mag alleen in de eetzaal gegeten worden. De geleider is verantwoordelijk voorde aan zijn leiding toevertrouwden. Beroep op het -bestuur is dadelijk mo gelijk, beroep op het bestuur N.J.H.C. binnen 8 dagen. 13. Jongens mogen niet in de meisjes kamers en meisjes niet in de jongenska mers komen. 14. Op het te.rreiu mogen geen vuren aangelegd worden zonder nadere toe stemming en dan alleen op de plaats, die daarvoor wordt aangewezen. 15. Bij overtreding van een of ander voorschrift kunnen door den herberg vader of Je herbergmoeder boeten worden opgelegd. Schadevergoeding kan bij be schadiging of breuk worden verlangd. De Rijvereeniging op concours. De Texelsche Rijvereeniging zal op 25 Juli a.s. te Bergen deelnemen aan een paardensportconcours aldaar. „Bestrijding t.b.c. onder het Rundvee". Aan de leden van bovengemelde ver- ■eeniging is een lijst toegezonden, vermel- meldende de leden-deelnemers, wier stal len over het afgeloopen dienstjaar vrij van t.b.c. waren. De eerder gezonden lijst vertoonde een drukfout. De leden ge lieven deze daarom te vernietigen. Texelsche Vogels". In het Jeugdkerkblad „Onze Vriend" van Juni vervolgt Ds. F. Visser, predi kant alhier, zijn artikelenreeks over „Texelsche Vogels" met een vlot bab beltje over „De Scholekster". Illustraties van Sjoerd Kuperus en J. Ph. Klapmeyer. Sam Vlessing, „Officier d' Académie". Naar we vernemen heeft de Fransche regeering onze vroegere plaatsgenoot, de heer Sam Vlessing, componist, de eer volle onderscheiding van „Officier d' Aca démie" toegekend als waardeering voor aan de Fransche Kunst bewezen diensten- De vele verwanten en vrienden van de heer Vlessing zullen dit zeker met ge noegen vernemen. Auto-ongeval. Donderdagmorgen is a.d. Schilderweg een auto, die of voor een fietser moest wijken of hem aanrijden, in een diepe - greppel geraakt. Een inzittende dame van elders is daarbij zoo aan het hoofd ge wond, door de voorruit, dat een dokter haar moest verbinden. Schouwburgloge-Koogerstraat. Naar men ons meedeelt komt hier op Maandag en Dinsdag in de kermisweek 't Ensemble Kees Pruis; Woensdag het En- Semble Bouber met „Zeemansvrouwen" en idem Donderdag met „Frank van We- zel's Roemruchte Jaren" De heer Hes- se deelt ons mee een serie voorstellingen) te zullen geven, zooals Texel in eén week nog nimmer te aanschouwen kreeg. Dat belooft dus wat. Nader nieuws in volgende nummers. ÜE COCKSDORP. Uitslag paardenkeuring. We geven hier de uitslag van de giste ren alhier gehouden paardenkeuring: Voor de stamboekkeuring werden op genomen „Sara", eig. J. Vreugdehil; „Casparola", van idem; „Paula", eig. P. Dros Bz. Premiekeuring: Veulens 1. „Jane", eig. J. de Wolf, premie f20,— 2. „Ber tha", idem, premie f 10,-. Jaarlingen: 1. „Cora", eig. P. Dros Bz., premie f25,—;i 2. „Balzamine", eig. Alb. Dros Dz., pre mie 115,Tweejarigen: 1. „Catharina", eig. Alb. Dros Dz., premie f20,— 2. „Rosa", eig. P. Dros Bz., premie f 15, Driejarigen: 1. „Sara", eig. J. Vreugdehil, premie t50,2. „Casparola", eig. J. Vreugdehil, premie f25,Vier- tot ze venjarigen: 1. „Olga", eig. P. Dros Bz„ premie t30,„Frisa", eig. J. C. Witte, premie f25,3. „Conradine", eig. J. de Wolf, premie f 15, OUDESCHILD. Een tragisch ongeval. Gistermiddag is het 2-jarig kind van de smid Slaman alhier in een onbewaakt oogenblik in een put met carbid-afval ge raakt, waarvan het deksel iets verschoven moet zijn. Het kind tuimelde voorover, waardoor de oogjes vol raakten en zelfs het kind carbid naar binnen kreeg, waar-i door het begon te braken. Het ongeval werd gelukkig spoedig bemerkt. Op me disch advies is de arme kleine naar het) ziekenhuis te Alkmaar vervoerd met het oog op behandeling door een oogspeci alist aldaar. Moge algeheele beterschap spoedig volgen. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 2801 lammeren, 19 kalveren, 44 var kens, 3 koeien. Visscherij. De vorige week zijn in de haven aange bracht ruim 5100 Kg. garnalen. Degeep- vangsten bij de kommenvisschers blijven nog steeds klein. Te den Helder wordt tusschenbeide nog weer flink wat ansjovis aangebracht, doch de prijs blijft heel laag. UIT DE OUDE DOOS. Wonderlijk natuurverschijnsel. Toen de Engelschen in het jaar 1672 met een vloot bij Texel kwamen, om daar aan land te gaan, werden zij daarin op wonderlijke wijze verhinderd. Tegen ge woonte bleef de eb ditmaal wel twaalf uur voortduren. Daarop volgde 'n hevige storm, die de vijandelijke vloot van onze kusten dreef. BINNENLAND. Aan een arme sigarenhandelaar te Schagen, bij wie f400 werd gestolen, werd dezer dagen een bedrag van f 450 ter hand gesteld, zijnde de opbrengst van een col- le.te, die te zijne behoeve onder de bur gerij was gehouden. Tijdens een onweer voer een Rijn schip op de Dordtsche Kil. De schipper en zijn knecht J. N. uit Krabbedijke ston den in de stuurhut, toen de bliksem twee glasruiten vernielde en N. trof aan zitvlak en linkerdijbeen. De man werd bewuste loos en kon korte tijd later naar bed wor den gebracht. Zijn kleeren waren ge schroeid. De man liep eenige brandwon den op. Een autobestuurder uit Bilthoven, die beschonken achter het stuurrad zit tend met zijn auto een paal van het electr. net had afgekapt, is veroordeeld tot een dag principale hechtenis en ontneming van zijn rijbewijs voor zes maanden. ls de strat wel zwaar genoeg? Het was louter toeval, dat die dronkenschap geen menschenlevens heeft gekost. Te Culemborg is door notaris O. Schouten verkooping gehouden van hooi- gras en verhuring van naweiden. De per- ceelen deden te zamen ongeveer 37 pet. minder dan verleden jaar. Verleden jaan werd .138 H.A. hooiland opgehouden voor t60, nu voor 60 cent. VOOR DE JEUGD. Oplossing der vorige raadsels. 1. Schoorsteen; 2. Hansworst; 3. Aard appel; 4. Boterham; 5. Schoenpennen; 6. Gootsteen, schoorsteen van een schip, me teoorsteen; 7. Steenbakkers, pottenbak kers, enz.; 8. Likdoorns; 9. Beter hard geblazen dan de mond gebrand; 10. De venter; 11. Zeeziekte; 12. Zeespiegel, ver- keersspiegel. Goede oplossingen heb ik ontvangen van Nanie Bremer, den Hoorn; Willemina van Strien, 11 jaar, M.-Eierland; Henkie Mulder, den Burg; Adrie Flens, Eierland Cor Vonk Jz„ 9 jaar. Oost. Bij loting is het prijsje ten deel geval- lne aan Cor Vonk. Ik zal hem een mooi teekenboek sturen. De anderen krijgen een paar mooie kaarten. Vele groeten van OOM KO. BLOEMBOLLENTEELT. Wegens malaise in het bollenbedrijf. Als in alles heeft de malaise ook in het bloembollenbedrijt zijn intrede ge daan. Bloembollen worden goedkoop, de kweekers krijgen het kwaad en de toe stand voor de arbeider wordt slechter. Dit maakt de toestand gunstig voor de oprichting van Trust-organisatie (Trust- bedrijf), welke als regel gevormd wordt door inenschen uit het bedrijf zelf. met hulp en steun van buitenstaanders. Want de menschen uit het bedrijf zelf, de kwee kers in dit geval, zijn als regel zéér wei nig geneigd om hun bedrijf in een Trust organisatie onder te brengen. Voor erva ringen, daarbij opgedaan, zou men de ge schiedenis der Trustvorming in Amerika moeten nagaan, doch voor behandeling daarvan is nier geen plaats. Bij de politieke partijen is de Trust vaak slecht aangeschreven, waarbij allicht menigmaal eenige jalouzie in het spel is. Want een Trustorganisatie is niet erg ge negen, om de behartiging van haai- belan gen aan politieke partijen over te dragen. Ze voert haar eigen politiek, als ze daar mee te maken heeft. Een Trust kan daar bij vaak machtiger aan invloed zijn dan menig Vorst. En vooral kan dat het geval zijn met een Bloembollentrust. Het bloembollenbedrijf is geïnteres seerd bij een welvarende massabevolking, die zich de weelde kan veroorloven een handjevol snijbloemen te koopen, en wat de kurk is waarop de lieele bloembollen teelt drijft. En dan: geen oorlog als 't u belieft, wijl de menschen dan blij zijn als ze brood hebben, of iets wat op oor log lijkt, wat broodgraan duur maakt, doch bloembollen waardeloos. Nu staat het er met de welvaartsvoor- waarden voor de groote massa van bevol king in het zeer uitgebreid afzetgebied van bloembollen niet rooskleurig voor. Gevaren voor oorlog en revolutie zijn allesbehalve denkbeeldig. Daarbij komt echter, dat die groote bevolking zelf even zeer bij behoorlijke welvaartsvoorwaar- den is geïnteresseerd, en op een enkele uitzondering na de oorlog en revolutie niet wenscht. Wat noodig is, in dezen, is een element, dat de leiding neemt, om d i e aan de orde komende voorstellen, welke goed zijn en soms door boven staande staatslieden e.d. worden gelan ceerd behoorlijk en doelmatig te steunen, tot verbetering der afzetvoorwaarden voor waren der trust, tegelijkertijd met de welvaart en bestaanszekerheid der groote massa, voor menschen die bloemetjes koopen. En in dat alles zit een stuk re clame voor het koopen van een handjevol afgesneden tulpen en narcissen, als ze er zijn, wat op zichzelf de moeite waard is onder de aandacht genomen te worden door wie voor het bloembollenbedrijf vol doende belangstelling toont, en wat een Bloembollentrust natuurlijk moet doen. 't Lanceeren of oprichten der Trust is niet moeilijk. Want arbeiders uit het bloem bollenvak zelfs kunnen samenkomen, voor het oprichten van een flink bloembollen- drijt op aandeelen, aandeden die honderd gulden kunnen zijn, maar desnoods ook vijf gulden of minder nog. Het komt er alleen op aan om voldoende aandeden' te plaatsen om aan een behoorlijk bedrag te komen, voor wat voor het bedrijf zelf noodig zal zijn. Bloembollen voor plant goed zijn goedkoop heden, de landprijzen zijn lager, en menschen, die 't vak ver staan in ruime beteekenis, zijn in Neder land te vinden. De toestand, zooals die is, biedt goede gelegenheid voor re clame en belangstelling en de rest is voor dagen, die komende zijn. Wie is er die zich mee interesseert? De Cocksdorp. H. BRAAM. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Kaadhuize) 1 portemonnaie en 1 medaillon. Coop. Centr. Eierveillng Purinerend G.A. Aanvoer op 16 Juni 118386 stuks 70'80 K.G f 5,00 f 6,00 65/66 4,50 4,90 63 64 4 30 4,50 60 62 4.00 4,40 58 59 3.80 4,20 56 57 3,60 3.80 53 55 3,5C 3,70 50 52 3,10 3,50 45 49 0, 0,— 156820 eendeieren 3.40 3,70 Schagen 18 Juni. 48 vette koeien 250 a 390 4 Gelde koeien mag. 225 a 300 12 kalf koeien 290 a 370 61 Nuchtere kalveren 8,— a 20, 48 vette varkens 0,36 a 0,40 123 Biggen 6. - a 12, Eio'veiling Schagen Kipeieren, aanvoer 23571 Bruin nagewogen 1' 4.00 a f 4,60 per 100 Wit 3,80 a 3,90 Eendeierer 3 50 a 3,60 van Laplata ntais .Jeuwe oogsi 4,50 Chevalieigerst 7, Prima BI gerst gezuiverd 64,65 Kg 6,— Gemengd kippen v<^i 7,50 Kunstkorrels Berlels le soort 12,75 Ochtendvoer 11,50 Havei geschoond 7,50 Tarwe 7,25 Buitenl. Tarwe 77,78 KG. geschoond 6,50 VoorsiaghiMKwM i 7,75 Amerik Lijnkoek 8, Grondnotenkoek Duyvis 7,50 Murwe lijnkoek W.L. 10,75 Beneis Suikerkoekjes II, Kalvermeel 11,50 Tarwegrint 5,25 Phosphorzurt kalt 1150 Carnarina vleesch-diermee! 22 50 Visclnneel 22, Turfstrooisel fijn 2,- De' Ruri> li-xei 22 Juni 1931 Aanvulling. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Den Hoorn, v.m. half 11 Ds. F. W. J. Brümmer. van Hengelo (O.) Maandcollecte. van 17 tot en met 19 Juni 1931. GEBOREN: Jeanette Maria Christina Gertruda, dv Henrij Cornells Adriaari Kievits en Antonia Maria Ran. ONDERTROUWD: Gerhardus Schraag Erena Edith de Grave; Cornelis Bruin en Pietje Visser. MAANDAG wurdt de in gebruik genomen, (Centraal-Tafeltableau) Geheele behandeling binnen een uur klaar. STOOMPERMANENT a f 12,50. Aanbevelend. WEVERSTRAAT.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 7