De Nieuwe Texeische Courant 44ste Jaargang No 4541 Woensdag 24 Juni 1931 Van \*eek tot week Texeische Berichten Bij Examens Meisjes is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs.4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer '/a uur later.) 24 25 25 27 28 29 30 Juni 3,55 4.59 6.05 7,06 8,07 9,- 9.48 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9 56 Uitslag der Verkiezing. De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Texel maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is ne- dergelegd het besluit van dat stembureau waarbij de uitslag der verkiezing is vast gesteld. Texel, 22 Juni 1931. De Voorzitter voornoemd, W. B. OORT. Zaterdagavond Laat ons voorzichtig zijn. De week, die achter ons ligt, heeft aan getoond, hoe beducht men in de groote landen van West-Europa is voor het uit lokken van een politieke crisis. Terecht vreest men, dat de beroering, welke zulk een crisis zou teweegbrengen, vooral in dien zij gepaard zou gaan met nieuwe verkiezingen, de verbitterende tegenstellin gen, welke door de wereldmalaise reeds zoo dik zijn onderstreept, nog scherper zou accentueeren en daarom wacht men met politieke tournooien liever, tot de eco nomische onweersbuien wat zijn opge trokken. Duitschland in groote moeilijkheden. Zal men steeds kunnen blijven wach ten? Vooral in het geval van Duitschland zijn er Velen die het betwijfelen. Duitsch-i land wordt op het oogenblik op dictato riale wijze geregeerd door de regeering- Brüning en haar hoofdambtenaren for meel met behulp van noodverordeningen van de Rijkspresident. De jongste nood verordening, die nieuwe zware lasten legt; op vrijwel alle Duitschers, maar Voor al op de ambtenaren en beambten en op de werldoozen, was wel een heel bittere pil om te slikken, vooral voor de sociaal-' democraten, die er na aan toe waren bijeenroeping van de Rijksdag of althans van de begrootingscommissie te vragen, maar die tenslotte in het offer berustten, toen de regeering met heengaan dreigde. Nieuwe verkiezingen leken hun nog min der aanlokkelijk dan handhaving van het huidig bewind, met noodverordening en al. Aller hoop is thans op Amerika gevestigd Wanneer dat uitstel van betaling verleent,, is reeds veel gewonnen en Duitschland; voorloopig voor ineenstorting behoed. (Blijkens later ontvangen berichten stelt Amerika niet te leur. Het geVaar is voor loopig geweken.) De Labour-regeering blijft op de been. In Engeland dreigde een crisis, omdat de Labour-regeering met een nieuwe grondbelasting zoowel de braakliggende als de productief gemaakte terreinen .vilde treffen, terwijl de liberalen alleen de braakliggende gronden wilden belasten Op het laatste moment heeft men hier een regeeringsnederlaag, waarvan alleen de conservatieven hebben geprofiteerd, weter. te vermijden, doordat het kabinet zich bereid verklaarde, de belasting op de gronden-in-exploitatie tot een minimum te beperken. De Politiek van Briand. De zooveelste poging, welke in Frank rijk is gedaan om een wig te drijven tus- schen de regeering-Laval en de minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, is mislukt. Het merkwaardige geval doet zich hier voor, dat de parlementsleden, die vertrouwen hebben in de buitenlandsche politiek der regeering, geen ver trouwen hebben in de buitenlandsche politiek van Briand en omgekeerd. Tot dusver heeft echter deze gespletenheid! nog niet tot een breuk geleid. Of dit op de duur zoo blijven kan Een ontzettende scheepsramp. Een zwarte schaduw werd over deze week geworpen door de ontzettende ramp li - yrfrta-' j ZATERDAG 27 JUNI: ZONNESTRAAL-DAG. Patiënten op „Zonnestraal", (Sanatorium voor Arbeidstherapie voor t.b.c.-lijders), waarover in dit blad wordt gesproken, aan de arbeid in de werkplaats voor ma chinale houtbewerking. met de „St. Philibert", het pleziervaar tuig, dat aan de mond van de Loire tot een doodenschip werd. Een felle wind, paniek aan boord, en meer dan 500 inen- sclien kwamen in de golven om De „Nautilus" niet naar de Pool? De „Nautilus" heeft op de Oceaantooht met veel pech te kampen gehad. Eerst raakten beide motoren onklaar, zoodat de boot een heel eind moest worden ge sleept; daarna werd de brug eraf ge spoeld. Er zal dus nog heel wat te repa-i reeren zijn, eer de reis naar de Pool karv worden ondernomen. Dr. Eckener schijnt aan voortgang van de onderzeesche tocht naar de Noordpool te twijfelen, daar inmiddels de juiste tijd voor zoo'n onderneming verstrijkt. Sportnieuws. Een nieuwe attractie voor Texel. Men schrijft ons: Sportvereen. Texel brengt voor a. s. Zondag voor Texel iets geheel nieuws. Zij is er n.L. in geslaagd de Landelijke Rijvereen. uit Anna-Paulowna, leider de heer Vethman, hier te doen optreden if. een Paardenvoetbahvedstrijd. De bal, die een doorsnede heeft van 1 M., wordt door de paarden voortbewo gen en moet door de doelen gewerkt wor den. Er zijn, evenals bij een voetbalmatch twee partijen. Dat hier een ingespannen oefening aan vooraf is gegaan, behoeft zeker geen betoog. Het is werkelijk een. stukje paardendressuur bij uitnemendheid. De Rijvereen. mocht hiermee elders reeds, een groot succes halen. Dat zoo'n wed strijd in de smaak van het publiek valt,i blijkt wel hieruit, dat de vereen, reeds is opgetreden o.a. te Wieringen en wedstrij- strijden zullen volgen te Bergen en Am sterdam in het Stadion. Dit laatste zegt' reeds voldoende. Er valt hier werkelijk Zondag iets biezonders te zien èn voor sport- èn voor paardenliefhebbers. Houdt dus uw Zondag vrij voor deze biezondere sportdemonstratie, welke wordt voorafge gaan door de voetbalwedstrijd Texel I te gen Veteranen. Ook dit laatste moet eeni welkom bericht voor onze voetbalvrienden zijn. Per advertentie en met biljetten zal het programma over heel Texel worden bekend gemaakt. Verdo-NigroU.D.I.: 0-2. (Van een onzer sport-verslaggevers.) Van deze wedstrijd hebben we hooger verwachting gehad. Hij was te eenzijdig. Verdo-Nigro was sterker, doch kon de mand niet vinden. U.D.l. kreeg in de le helft twee kansen, die beide benut werden en de stand op 0-2 brachten. Het groot ste gedeelte van de wedstrijd is gespeeld in het aanvalsvak van Verdo-Nigro. Voor de toeschouwers (ruim 200) was er dit maal niet veel aan. De wedstrijd werd op zeer strenge wijze geleid door een korfbalspeler uit Arnhem, die tijdelijk te de Cocksdorp vertoeft. Van deze scheidrechter is weer heel wat geleerd. De heer A. C. Rab stelt een medaille beschikbaar. Door de heer A. C. Rab is voor de korfbalclubs op Texel een medaille be schikbaar gesteld. De wedstrijden om deze medaille zullen te den Burg gespeeld worden. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabietten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth en Drogisten Circus „Royal" op Texel. Circus „Royal", directie Wed. Teute- berg en Zn., Dordrecht, naar men ons meedeelt het eenige Nederlandsche circus, zal over een paar weken zijn tenten op slaan op het gemeentelijk terrein bij de woning van de heer Veldstra aan de Emmalaan alhier. Het circus beschikt over eigen lichtinstallatie, autopark, tal van gedresseerde dieren, o.m. school- en, „vrijheidspaarden", een muziekkapel, enz. Óp grond van betrouwbare informaties, welke o.m. werden ingewonnen te Anna- Paulowna, Oudkarspel en Volendam waar't circus reeds voorstellingen gaf moeten de prestaties van aan dit circus ver bonden medewerkers over het geheel zeer in de smaak vallen. De circusdagen zijn bepaald op Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag 11 tot en met 15 Juli a.s. Lammerenmarkt. De lammerenhandel was Maandag zeer stug. De prijzen bewogen zich bij een aanvoer van 1740 stuks van f 15 tot f22. Vrijdag 1.1. kwamen te Leiden 2901 lammeren ter markt, welke niet zonder moeite tegen prijzen van 112 tot f24 van de hand gingen. De verdeeling van Texels raadszetels. We beloofden in het vorig nummer nog eens nader over de uitslag van de raads verkiezing te zullen schrijven. Echter niet om u met allerhande voorspellingen en, veronderstellingen met betrekking tot de nieuwe vroedschap aan boord te komen. We begeven ons liever niet op de onge wisse politieke baren we doen ook niet aan koflïedik-lezen, werken niet met eieren in een glas, zwarte katten of waarzegkaarten. Wat de toekomst ons ver bergt, vermag geen mensch te ontsluieren. Ook de man-van-de-krant-niet, al be weert men ook zoo graag van hem, dat-ie alles ziet en hoort en weet. Laten we ons slechts tot het heden bepalen. Daarin ligt werk genoeg. We willen trachten hier duidelijk uiteen te zetten, op welke wijze de diverse par tijen aan hun één, twee en drie zetels* gekomen zijn. Het zal niet makkelijk gaan, want het is een vrij lastige geschiedenis,, maar waar een wil is, is een weg. Laat ons oppassen niet te verdwalen: Alvorens zetels uit te deelen, zoeken we de kiesdeeler. Er zijn 3733 stemmen voor 13 zetels uitgebracht. De kiesdeeler is dus 3733 gedeeld door 13, dus 287 2/3. De kiesdeeler wordt gedeeld op het stem- cijter van de lijst. Het quotient wijst dan het aantal direct toegewezen zetels aan. Aldus krijgen de Vrijz. Dem. dade lijk één zetel, de Vrijh. Bond twee, de R.K. twee, de Chr. H. één en de S.D.A.P. twee. Samen acht zetels. Dus nog te verdeden: vijf zetels. Wie komen daarvoor in aanmerking? Antwoord: de lijsten, die na eventueele toekenning van een zetel minstens driiei kwart van de kiesdeeler per toegekende zetel halen. Dat zijn maar vier lijsten. Vrijz. Dem.: indien 2 zetels, 2241/2 per zetel. Anti-Rev.: indien 1 zetel, 241 per zetel. R. Kath.: indien 3 zetels, 255 2/3 per zetel. Gemeentebelang: indien 1 zetel, 256 per zetel. Alle andere partijen komen aan drie kwart van de kiesdeeler niet toe en deelen in dit geval dus niet mee. Elk van boven genoemde vier krijgt dus een z.g. over schotzetel. Dan hebben de Vrijz. Dem. er twee, de Anti-Rev. één, de R. Kath. drie en de Gemeentebelangen één. Totaal met die van V.B., C.H, en SlD.A.P. 12 Een goede huidverzorging is een eisch des tijds Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis en franco een boekje over huidverzorging en huidge nezing. zetels. Aan wie valt nu de dertiende zetel ten deel Antwoord: Aan die partij van de der tien, welke bij eventueele toekenning van deze restzetel het grootste gemiddelde per toegekende zetel aanwijst. Dus: aan de S.D.A.P., want lijst 13 wijst bij toeken ning van nog een zetel (totaal dan drie) als gemiddelde 20S 2 3 aan, het grootste van alle gemiddelden. Zoo wordt de ver- deeling aldiis: Vrijz. Dem. twee, Anti- Rev. één, Vrijh. Bond twee, R. Kath.drie, Gemeentebelangen één, Chr. Hist, één, de S. D. A. P. twee plus één, dus drie.i Wat de gemiddelden betreft, volgt op de S.D.A.P. eerst de Vrijh. Bond met-204 2/3, dan de R. Kath. met 191',, vervolgens de Chr. Hist, met 177Vs, enz., die echter achter het net visschen, omdat er nog| maar één zetel toe te kennen viel. Van belang is nog op te merken, dat in het laatste geval (bij beoordeeling van het gemiddelde) de bepaling betreffende driekwart van de kiesdeeler buiten be schouwing blijft. We hopen met deze uiteenzetting aan veler wensch tegemoet te komen. Ge be merkt wel: met een handomdraaien is het dertiental zetels niet gedistribueerd. Er is; heusch eenige tijd noodig, om met deze becijfering vertrouwd te raken. Voor wie er meer van wil weten, verklaren we ons, gaarne tot nadere toelichting bereid. DE KOOG. Een mooie verbetering. Reeds eenige jaren terug, schrijft onze corr., gingen hier stemmen op om een. eigen stembureau alhier te verkrijgen. Tot groot gerief van velen is dit in 1931 een| teit geworden en hebben we thans reedsi voor de tweede maal hiervan gebruik mogen maken. Ook Z.-Eierland heeft thans een eigen stembureau. In totaal zijn er nu negen op Texel. Vooral voor ouden van dagen, en menschen, die zich moei lijk kunnen verplaatsen zonder extra kos ten te maken, is dit een groote verbete-i ring. Een woord van dank aan hen, die hiervoor hebben geijverd, is o.i. niet mis plaatst. OOSTEREND. Coöp. Inkoopvereeniging 1 voor Visscherijbenoodigdheden. Onder voorzitterschap van de lieer B. Vlaming, is hier bovengemelde vereeniging opgericht. Tot secr. werd benoemd de heer Aris Ellen Az., tot penningm. de heer W. Drijver Cz., tot commissarissen de heeren J.v.d.Vis Bz. en F. Krijnen Dz., te Oudeschild. De vereen, stelt zich ten doel allerlei benoodigdheden voor de visscherij; ook olieën en vetten, vooral voor de mo- torvisscherij op Noord- en Zuiderzee, coöperatief te betrekken en aldus de leden voordeelen te bezorgen door het leveren tegen lager prijzen. OOST. Een ongeluk bij het grasmaaien. Machine en paarden van de dijk. De veehouder J. K. alhier, was Zaterdag bezig met de machine gras te maaien. Bij' het omkeeren der machine, waarbij de paarden op de kruin van de dijk bleven, reed ze door een achtefwaartsche bewe ging van de dijk. Dit had tot gevolg, dat de paarden haar niet meer konden 'hou den en de machine met paarden en all aan de buitenkant van de dijk naar be neden joeg. De machine werd door de paalschoeiïng tot staan gebracht. Het tuig werd stukgerukt. Een der paarden kwam op het zich aldaar bevindende be ton te vallen, waardoor het arme dier een groote diepe vleeschwond opliep. Het beest is in de smederij, waar het goed) vastgezet kon worden, door de veearts onder behandeling genomen. De toestand is vrij goed. De andere paarden kwamen, er zonder letsel af. E>e liqer J. K. wist zich bijtijds in veiligheid te stellen, daar de bestuurder der paarden, J. E., het on geluk zag aankomen en door een tijdige waarschuwing erger wist te voorkomen. De bestuurder bleef ook ongedeerd. De machine kreeg geen schade van beteeke- nis. Het ongeval liep aldus tamelijk goed af. DE COCKSDORP. Zakennieuws. Het R.K. Par. Armbestuur, dat eigenaar werd van café annex winkel van de heer Zoetelief alhier (zie vorig nr.), zal trach-) ten de zaak ingaande 1 Aug. uit de hanclj te verhuren.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1