■Sa No a541 Woensdag 24 Juni 1931 44s,e Jaargang TWEEDE BLAD Geen lintbebouwing s.v.p. „De Sterken voor de Zwakken". Texelsche Berichten Gemengd Nseuws n Easagiffifflffifssia Wij wekken u op naar vermogen bij te dragen tot het welslagen van de Texel- sche Zonnestraaldag: Zaterdag 27 Juni. Op die dag en vermoedelijk op Zondag wordt over heel Texel een collecte ge houden voor de nazorg ten behoeve van t.b.c. patiënten van alle richtingen. Instandhouding van en verpleging in het Sanatorium „Zonnestraal" te Hilver sum kosten schatten gelds. Ook uw bij drage is hartelijk welkom. Het Comité „TEXEL." ffi&iSÏSSSEüffiS II fflfflffifflBBSBffiffiffiEE In het 19-Juni-nummer van De Kam pioen trekt J. J. Talsma van leer tegen z.g. „Lintbebouwing", een euvel, dat we ook op Texel maar al te goed kennen. Dit is danook de reden, waarom we er hier een en ander aan ontkenen: Lintbebouwing, het bouwen meestal aan weerszijden, soms ook aan één kant van onze wegen, is een tijdsverschijnsel bij uitstek. Zij is een gevaar voor de veilig heid, voor de bewoners der langs de weg staande huizen, voor de kinderen in het biezonder, die veelal de weg tot speel plaats kiezen, en vooral ook voor de weg gebruikers. Zij is een verwoester van het natuurschoon, daar ook de mooiste ter reinen en complexen langs de verkeers wegen aan de huisjesbouwerij ten offer worden gebracht. Zij is de natuurlijke vijand van 't toerisme, dat zij met haar gordijn van niet zelden op elkaar gedron gen bouwsels het uitzicht op donkere bosschen en de doorkijk op verre hori zonten ontneemt. De ontkenning van elk begrip van stedebouw en de meest ondoel matige wijze van volkshuisvesting, de belager van onze nationale welvaart, die het openbaar bestuur voor de lastigste problemen stelt (wegenbouw, rioleering, verlichting, politietoezicht Red. T. C.), welke slechts op kostbare en vaak onvol komen wijze tot oplossing kunnen worden gebracht. Oe ziet het alom, in steden en te platte- lande: dorpen en steden strekken hun (haar) voelarmen langs de hoofdverbin dingswegen uit, terwijl de natuur onzicht baar wordt. In zijn brochure „Vrij baan voor de toekomst" bepleit ir. Mussert als midde len tegen het kwaad o.m. uitvaardiging van'n verbod tot bouwen binnen 15 M. en instelling van een bouwbelasting voor het bouwen in die zóne. Moge het bovenstaande autoriteiten en publiek er toe brengen zich meer dan ooit rekenschap te geven van deze „tij ds- ziekte" en haar bestrijding. RUITERLIED voor de L. R. „Texel". Wijze: „Voor Neerland een lied",enz. Zing, Texel! zingt nu op zuivere toon Een lied ook voor Texel, voor 't land waar ge woont, Waar hoog zijn uw duinen en breed is het strand Daar vlijt men zich neder in 't mullige zand Als elders ze zeggen: „Het is maar zóó klein", Wij vinden je heerlijk, wij vinden je fijn Wie ooit mocht vertoeven op Texel, uw kust, Hij vond hier de vrede, zij vond hier de rust. Hoe groen zijn uw wallen, hoe paars is uw hei Hoe hupp'len uw lamm'ren in gra-zi-ge wei, Uw schaapjes, men vindt ze de glorie van 't land Dok vruchtbare klei in uw polder Eierland. ZATERDAG 27 JUNI: ZONNESTRAAL-DAG. Hoofdgebouw (rechts) met Paviljoen (links) van het Sanatorium voor Arbeidstherapic voor t.b.c.-patiënten „ZONNE STRAAL" te Hilversum. In het Paviljoen heeft elke patiënt zijn eigen kamertje. Een tweede Paviljoen, waarvan rechts on deraan nog juist een stukje te zien is, nadert zijn voltooiing en zal denkelijk in Juli a.s. in gebruik kunnen worden ge nomen. De Inrichting biedt plaats aan 130 patiënten van iedere gezindte. Texel! liet oordje van vrede en rust, Wij vinden zoo eenig je Texelsche kust. Een tocht langs het strand van uw golvende zee De Texelsche ruiters, zij doen het gedwee. Eendrachtig tezamen gaan wij steeds paraat Langs velden en wegen, of waar het ook' gaat Door denn', langs haar boorden op het edele ros, Op „zwart" en op „bruin" op haar schimmel, op de vos. Te saam galoppeeren of rijden we in draf Duinen op hoog! en dan duinen weer af, De Texelsche ruiters, ze mogen er zijn. Al is dan hun landje maar nietig en klein. En als dan de „club" ook eens gaat naai de wal, Dan hopen wij: „Texelsche ruiters! staat pal", Eéndrachtig te saam dus hier komt het op aan Vol enthousiasme en steeds Op de baan. Laat „willen is kunnen" uw leus zijn, vooral, Wanneer 't de overwinning dan brengen eens zal De Texelsche ruiter, hij mag er dan zijn. Al is dan zijn landje maai' nietig en klem. Texel, Juni 1931. M. K. Schouwburgloge - Koogerstraat. Omtrent de in de kermisweek te geven tooneelvoorstellingen vernemen we 't vol-i gende: Het is de lieer P. Hesse, onver moeid impressario, doch bekend toonee- list tevens, na veel moeite gelukt voor Texel een buitengewoon mooi program saam te stellen, dat de hoog gespannen verwachting stellig overtreft. Tooneelge- zelschappen, zooals in dit nummer wor den aangekondigd^ genieten een uitste kende reputatie en staan borg voor een reeks genotvolle avonden. Wat straks ge boden wordt, is: Het neusje van de zalm. Douglas Fairbanks. Douglas Fairbanks, de bekende film ster, rust, met zijn zoon, van zijn dag taak uit. sna zoo sprak.... ansa (Onderwerpen van de dag.) CH. E. H. BOISSEVAIN (na zijn reis naar de Ver. Staten als afgevaardigde van de Amsterdamsche Kamer van Koop handel): Ik heb de indruk gekregen, dat Amerika onder de oogen zal zien in hoe-' verre de tarieven veranderd dienen te worden, ten aanzien vanartikelen, welke voordeeliger buiten Amerika gemaakt kunnen worden. Die artikelen zouden dan in het geheel niet meer of veel lager belast worden. o— LORD BUCKMASTER: Er is geen enkele reden waarom zou worden aange nomen, dat vrouwen hulpeloos zijn en niet in staat om in haar eigen onderhoud te voorzien. De phrase, dat „een man in staat moet zijn, zijn vrouw te onder houden" is op zichzelf een leuze, waar mede dient te worden gebroken. H. M. TOMLINSON: De wereld is gek op paardekracht en snelheid, alsof de waarde van een mensch wend bepaald door het aantal mijlen, dat hij in een uur kan afleggen en of het voornaamste tee- ken van menschelijke intelligentie bestaat in het aantal omwentelingen, dat ze een propeller per minuut kan laten doen. —o EMIL LUDWIO: Dat het drie-talige Zwitserland uit de oorlog kwam als „het Gelukkige Land", dat zich innerlijk had versterkt, beschouw ik als een bewijs, dat het denkbeeld van de Vereenigde Staten van Europa te verwezenlijken is. G. K. CHESTERTON: Dorpen zijn in zekere zin kroonjuweelen, 't zijn nationale onvervangbare bezittingen. BINNENLAND. Maandag zou de raad van Diepen veen vergaderen, maar toen het aanvangs- uur had geslagen, bleef een aantal raads leden buiten het gemeentehuis staan. De heeren wensChten vlak voor de gemeente raadsverkiezing niet te vergaderen. De burgemeester trok aan de brandschel van het gemeentehuis, om te verkondigen, dat de raadsvergadering een aanvang zou nemen, maar vergeefs. De burgemees ter opende daarop de vergadering, doch sloot haar spoedig weer wegens onvoltal ligheid. De oorzaak moet gelegen zijn in het feit, dat op deze vergadering het wegenplan van een der wethouders zou worden behandeld en men zag daarin po litieke propaganda. De wethouder ontkent ten stelligste, dat het wegenplan een po litieke achtergrond heeft. De boerderij van M. Lettinga, te Peins, bij Franeker, is afgebrand, door het spelen met lucifers door het zoontje van de bewoner. De invoering der Tarwewet is uitge steld. Tot en met Zaterdag vier Juli zal n.l. alles nog „vrij" blijven (het malen:, vervoeren, enz.) Trouwens, nog steeds is de algemeene maatregel van bestuur voor de uitvoering niet verschenen. Zelfs de statuten van verschillende onderdeden zooals b.v. de Meelcentrale, zijn nog niet eens vastgesteld. (A.H.B.) BUITENLAND. De Nautilus wel naar de Noordpool. Naar het Handelsbl. verneemt, zal de Nautilus waarschijnlijk vandaag naar Cork vertrekken om vervolgens te Ply mouth eenige herstellingen te ondergaan. Daarna wordt de reis voortgezet naar Bergen en Kopenhagen. Wilkins besloot de tocht naar ide Pool voort te zetten: Bij Verdun is een toer-auto met Amerikaansche vrouwen, die naar de slag velden van de wereldoorlog wilden gaan, om daar de graven van hun gevallen zo nen te bezoeken, in botsing gekomen met een vrachtauto. De vier inzittenden van de vrachtauto werden gedood. De „Edam" van de Holl.-Am.-lijn is naar Cuba en New-Orleans vertrokken om de indertijd vóór de revolutie door de Spaansche regeering verbannen Spaansehe burgers at te halen en naar hun vaderland te brengen. Aan de bemanning is last gegeven zich te wapenen. Te St. John (Canada) is brand uit gebroken. Talrijke graansilo's en vele voor anker liggende schepen zijn een pooi der vlammen geworden. Een stoom schip werd door een ketelexplosie ver woest. Men vreest voor tal van dooden. De materieele schade bedraagt een mil joen dollar. Te Bombay heerscht sedert eenige' tijd cholera. Alleen de laatste week waren er 1000 patiënten, van wie er 450 over leden. De Deensche vliegers Hillig en Hol- ris zijn met hun vliegtuig te Harbour Grace aangekomen. Zij zouden gisteren zijn opgestegen voor een tocht over de Oceaan naar Denemarken. De 90-j. Fransche oud-pres. Fal- lières is overleden. Een hartkwaal maakte een einde aan een waardig leven. In een kerk te Morelos in Mexico is een Duitsche communist gelyncht. Tij dens de godsdienstoefening was de man begonnen een anti-religieuse rede te hou den. De woedende dorpsbewoners trok ken de man van de kansel en hingen hem aan een dwarsbalk in de kerk op. Te Szaltok in Hongarije zijn twee giftmengsters terecht gesteld door op hanging wegens het om het leven bren gen van verscheidene mensdhen. Een Roemeensch prefect had een onaangenaam avontuur op een dienst reis. De auto werd onderweg onver wachts door een troep wolven aangeval len, die, hoezeer ook de chauffeur ook de snelheid vergrootte, niet wilden ach terblijven. Een wolf sprong op de koe ler en slechts door een plotselinge draai van de wagen was het mogelijk hem er weer af te krijgen. De wolf werd daarop door de auto overreden, waarop de an dere wolven zich op het lichaam van hun collega stortten, zoodat de prefect ze kwijt raakte. Op 47-jarige leeftijd is te Duisburg de dikste man van Duitschland gestor ven. Hij heete Robert Roggedorf en woog maar eventjes 505 pond. Enkele jaren geleden heeft hij zich in tal van plaat sen laten bewonderen en daarvoor een rondreis door het rijk gedaan. Deze reis had eigenaardige moeilijkheden, want de dikkerd kon niet per spoor gaan omdat hij niet door de coupé-deuren kon. Ook een gewone auto bleek niet bruikbaar. Tenslotte is een bestelauto verbouwd om het geweldige lichaam van R. te kunnen bevatten. De Oostenrijksche vlieger Kron- feld is de eerste zweefvlieger, die op één dag over het Kanaal is gevlogen en terug. Hij heeft de door de Daily Mail uitgeloofde prijs van duizend pond ge wonnen. Door een gevVoon vliegtuig werd hij tot op de gewenschte hoogte gesleept. Een Amerikaan Eastman, heeft aan Brussel een miljoen dollar geschonken voor een tandheelkundige kliniek voor onvermogende kinderen. A :o>': *t 1 O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1