WAT SMAAKT DAT LEKKER ZOO'N KOP VAN NELLE'S PAKJES-KOFFIE GROENMERK VAN 45 CENTS PER HALFPONDSPAK sgezonaera deling bespeurt alras wat hem hier te wachten staat. Een stel orgels en muzi kanten van diverse pluimage laat hem niet in twijfel. Iets van een juichtoon klinkt, wanneer de klok twaalf slaat en kort daar op de gemeente-bel uit haar zomer- en winterslaap wordt wakker gerukt om de feestvierenden kond te doen, dat het kermis-tij is aangebroken. Nauwelijks is de bel weer ingedommeld, of daar schet tert het eerste nummer van een muziek programma, zoo varieerend en veelzijdig als zelfs Mengelberg in zijn rijke leven, niet onder de oogen moet hebben gehad: hoempa's, luidsprekers (absoluut draad loos), orgels met hand- en motorkrachten nog andere muziekfabrieken deden hun bestom elkaar in zuiverheid en geluids sterkte de loef af te steken. Intusschenj vermaakte het talrijke publiek, jongens en meisjes, dames en heeren van acht en jonger tot tachtig en misschien wel ouder, zich uitstekend, hetgeen kon blijken uit het applaus, dat nu en dan losbrak na vertolking van b.v. een hartverheffende compositie als „De kleine garde-officier". Hoe het zijde muzikanten en orgel draaiers voldeden aan de hun opgelegde verplichting en kwamen aldus in het bezit van de vereischte vergunning, welke hun de heele gemeente ontsloot. We worden overstelpt met muziek, hooren (om in radiotaal te spreken) in de spitsuren meest twee of meer stations door elkaar en moeten ervaren, dat ons oor niet vol doende selectief is, om slechts één station te kunnen doorgeven. De aether is over belast, waarbij we tevens nog moeten be denken, dat niet elk corps over een Men gelberg, en niet ieder draaier over een Tusschinski-orgel beschikt. Maar reke nen we de uitslag niet en tellen wIe het, doel alleen. Malaise waart alom, ook die menschen dobberen een zware tijd door. En voor wie van malaise-gedachten ver vuld zit (zonder er noemenswaard reden toe te hebben), kan zoo'n stortbad wel eens een goede uitwerking hebben. Het is Woensdag geworden, en nu komt de roezemoes pas aan. Theater Mullens is intusschen op de Groeneplaats ver rezen (er wordt nu we dit schrijven, nog aan gewerkt) en tracht de vreugd te ver- hoogen. Draai- en zweefmolen vinden veel aftrek, terwijl ook de schommelsohuitjies een deel van de dubbeltjes in de wacht) sleepen. Hier zijn het oliebollen, daar zure en zoute haring, welke de lucht doordringen van hun geur met voor de verkoopers meestal gunstige financieele gevolgen. Uit ons vorig nummer bleek, dat de danslustige ruimschoots zijn hart kan ophalen: hij kan kiezen tusschen'i hotel „Texel", de danstent van Pief Boom in het Park en die van Kees Keijser, op het gemeentelijk terrein aan de Koo- gers'traat. (zie adv. in vorig nr.) D'e schouwburg en bioscoop staan in het centrum van de belangstelling. Maandag en Dinsdag waren het Kees Pruis, Stella Seemer en Piet Hesse, die voor een recht) vroolijke avond zorgden. De schouwburg was voor de helft bezet. Wij waren Maan- present en constateerden opnieuw, dat we wel veel missen, wanneer we Kees voor de radio hooren en muziek en zang genie ten „uit blik" en niet in nartura. Van het optreden van dit trio in hotel Texel gaven we een uitvoerig verslag. Om niet in her haling te vervallen, willen we opmerken, dat de liedjes en causerietjes van Kees Pruis en Stella een dankbaar gehoor von- edn en een daverend applaus op de door Kees Pruis gefloten opera-potpourri volg de. Vlot gespeeld werd bet één-actertje met Piet Hesse als de rijke, bijziende, nochtans uitgeslapen erfoom. De heer Hesse voelt zich, hoewel hij zijn tooneel- loopbaan al een paar jaartjes achter zich heeft, op de planken nog heel best thuis; hij speelde „oompje" op onverbeterlijke wijze. De bioscoop bracht „Het lied van de Zuidzee", een spannende film, als hoofd nummer en verder eenige bijfilms. De zaal was nagenoeg geheel bezet, en er werd wel genoten. Vooral de film, opge nomen ter gelegenheid van het bisschop pelijk bezoek aan Texel, viel zeer in de smaak. Verscheiden bekenden verschenen immers op het witte doek. Maandag en Dinsdag werd hetzelfde programma ver toond. Voor de overige dagen verwijzen we naar elders in dit nummer. Sportnieuws. S.V. Texel heeft Zondagavond met haar sportdemonstratie zeer veel succes gehad Mede zeker dank zij het mooie weer, dat er toe bijgedragen heeft, dat men van alle kanten naar het sportterrein kwam. Het; aantal betalende bezoekers heeft plm., 1000 bedragen, dat der donateurs en leden, die vrij toegang hadden, plm. 200. De wedstrijd Texel I—Veteranen ein digde met 52; de „clou" van de avond was echter de paarden-pushball-wedstrijd, te spelen door de leden van de Rijvereeni- ging Anna-Paulowna onder leiding van de heer Vethnran, instructeur. Twee vijftallen ruiters bonden de strijd met elkaar aan, waarbij de paarden met de pooten de bal, (van een meter doorsnee) moesten voort bewegen. Ongelukkig moest reeds na en kele minuten worden gestaakt, daar de bal onder een paard zoodanig in de knel raakte, dat hij een lek bekwam, en zijn ronde vorm verloor. In de tijd, welke noodig was om de bal op te lappen (een tweede bal als reserve zou aanbeveling hebben verdiend), werden de bezoekers op stoelendans met paarden onthaald. De ruiters moesten op een teeken van de instructeur van hun paard springen en dan, dit bij de teugel houdende, een stoel, zien te bemahtigen, waarvan er steeds een minder voorhanden was, dan het aan tal ruiters bedroeg. Hierna kon de pushball weer voortgang vinden. Veel kunnen we hiervan niet ver tellen. Een spannende race was het niet. De ruiters reden met hun paarden voor zichtig op elkaar in (oppassen was de boodschap, want met zoo'n groote bal voor de pooten is struikelen gemakkelijk) en zoo trachtte men de bal over het veld te doen voortbewegen. Van een wedstrijd uitslag valt moeilijk te spreken. De heer Vethman bleek ons zijn „man netjes" (er waren ook dames) wel onder de duim te hebben, maar moet zich o.i. toch onthouden van lieflijke toespelingen aan hun adres als ezels en stommelingen, welke noch aan een prettige geest onder de leden bevorderlijk zijn, noch het pu bliek aangenaam in de ooren klinken. De teleurstelling wegens die kapot getrapte1 bal moge hem uit zijn humeur hebben ge bracht, hij mag zich daartoe in het pu bliek zeker niet laten verleiden. S.V. Texel heeft reden met voldoening op deze sportavond terug te zien. Ze heeft haar kas aardig versterkt, wat goed te pas komt in verband met de a.s. verbreeding van het veld. Tentoonstelling—Handwerken. Zaterdag werd in de Ulo een tentoon stelling geopend van handwerken, door meisjes dezer school onder leiding van mevr. Jomversma vervaardigd. Er was veel en velerlei en alles getuigde van eent practische zin, van een streven om ook bij het handwerkonderwijs zooveel moge lijk bij de practijk aan te sluiten en zoo veel mogelijk bruikbare stukken te ver vaardigen. Een vergelijking met resultaten van dit onderwijs, zooals dit eenige jaren terug gegeven werd, doet zien, dat we hier een flinke stap in de goede richting gaan. Met ijver en toewijding hebben de meisjes zich toegelegd op naaien, breien, haken, borduren, festonneeren en appli- queeren; ook niet op gering te schat ten vaardigheden als stoppen en verstel len. Aan een gedetailleerde beschrijving wagen wij ons liever niet. Stel u voor, dat wij kruis- en koninginnesteek verwar den en applicatie borduursel noemden of geen onderscheid toonden te kunnen zien tusschen breien en haken, en een luier- broekje voor een hemdje hielden! Neen we wagen ons niet op glad ijs. Op ge zag van meer ingewijden deelen we mee, het tentoongestelde een zeer bevredigende, indruk maakte en van het handwerkonder wijs aan de Ulo een goed denkbeeld gaf. Jeugdherberg-nieuws. Namens T.E.S.O. werd ons gisteren meegedeeld .dat de officieele opening van jeugdherberg „Panorama" bepaald is op Zaterdag 4 Juli a.s. te twee uur n.m. Bezoek van de gezanten van Oostenrijk en Hongarije. Zijn Exc. Adolt Duffik, Oostenrijksch gezant, en Z. Exc. Adelbert von Török, Hongaarsch gezant, beiden te den Haag, brachten een bezoek aan Texel, speciaal met het oog op de vogelbroedplaatsen. Zij zetten Zaterdagmiddag tegen vijf uur te Oudeschild voet aan wal en reden meteen naar de Koog, waar zij in bad hotel Prinses Juliana hun intrek namen. De Oostenrijksche gezant was vergezeld van zijn echtgenoote en zijn secretaris. Zondag heeft het gezelschap onder lei ding van de heer Epe een excursie ge maakt, waarna het 's middags te 5.40 weer naar de residentie vertrok. Voor twee jaar bezochten de gezanten van Duitschland en Frankrijk het eiland, terwijl ook ex-rijkskanselier Luther hier eenige dagen vertoefde. Texel wordt wel bekend. OUDESCHILD. Door een kabeldefect zonder stroom. Zaterdagmiddag omstreeks één uur kwam Oudeschild en omgeving zonder stroom te zitten. In allerijl is toen de T.E.M.-directeur met personeel aan het werk getogen om de plaats van de storing op te sporen, en de fout te herstellen. De verdere dag, de nacht en een deel van de Zondagmorgen werd doorgewerkt. Omstreeks half elf kon de stroom weer worden toegevoerd. Ter hoogte van het perceel van Qebr. Blom was z.g. „slui ting" opgetreden met het bovengemelde gevolg. Dank zij de ijver bij het opspo-' rings- en herstellingswerk aan de dag ge legd, behoefde Oudeschild het niet lang zonder stroom te stellen. DE MOK. Het vliegkamp krijgt stroom van de T.E.M. De lezer weet, dat vliegkamp de Mok door de T.E.M. van stroom zal worden voorzien. Er wordt over de Kuildijk een kabei gelegd, welke op de transformator te den Hoorn wordt aangesloten. Om streeks halt Augustus zal de Mok ver moedelijk over T.E.M.-stroom kunnen be schikken. De Mok, met zijn vele electromotoren, lichten, behoefte aan stroom voor accu vulling, etc., belooft een goede klant te worden; naar schatting zal 30 tot 40 dui zend K.W. per jaar noodig zijn. DE COCKSDORP. Van een hooiklamp gevallen. De heer C.Roeper alhier had Zaterdag morgen het ongeluk van een hooiklamp te vallen, waardoor hij de pols brak. Nadat door dokter Westbroek het eerste ver band was gelegd, moest de patiënt te den Helder verder behandeld worden. De „Aardbeienvallei". Van de Lemoensberg af biedt thans de z.g. Aardbeienvallei in de Krim (Staats- grond, jachtvak VI) een prachtig gezicht. Over de heele vallei ligt een egaal roode gloed, mooier dan de laatste jaren het geval 'is geweest. De aardbeien zijn hier als steeds klein van stuk, maar lekker van smaak. De heer Dijt publiceert liefst geen bie- zonderheden, polderzaken betreffende in de courant. Wie nadere inlichtingen wenscht, vervoege zich aan zijn adres. Maar, alhoewel door bestuur steeds bin- nenkamerpolitiek wordt voorgestaan, moet ik opmerken, dat die tijden voorbij zijn Vindt u ook niet, dat de boeren, die toch moeten betalen, ook recht hebben de za ken, hun polder betreffende, openbaar behandeld te zien. Gerust: er komt geen kwaad van, openbaar mee te deelen, hoe het met ruil Koogerweg—Hoornderweg zit en wat die weg nu aan de boeren kost. Zij betalen u toch niet alleen. EEN MEEBETALENDE BOER. (Debat gesloten. Red.) „!K GUN ZE ALLEN WAT". Zij gat voor Mei- en Koningsfeest, Geen ging met leege hand. Van goed of kwaad, van links of rechts Had ons oudje geen verstand. Eu gaaft ge haar een goede raad, Het hielp u alles niets. Want altijd was haar antwoord weer: ,,'k Geef gaarne ieder iets". DE KOOG. PM j v"->-

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2