No 4543 Woensdag 1 Juli 1931 44ste Jaargang TWEEDE BLAD VOOR ALLEMAN. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Gemeenteraad van Texe! BE^Ö CHECOU Voor menigeen is de voorspoed van de buurman moeilijker te verdragen dan eigen tegenspoed. Sommige menschen stoppen watjes in de ooren om het tikken van de klok, die zij willen stelen, niet te hooren. U baat geen haat; de haat u schaadt, Wijl naast die haat uw hater staat. Borden-spreuk. Zijn tonge wel te kunnen dwingen, Is beter dan heel mooi te zingen. Cats. Wie staag het hoofd verdraait naar dat de winden blazen, Dien placht men overal te tellen met de dwazen. Een gevaarlijke bocht in de Weverstraat. Toen Maandagmiddag omstreeks drie uur de met hout beladen vrachtauto van de heer Jb. Dr. (Ooslerend) de Wever straat doorreed, kwam de chauffeur in de bocht bij de bakkerswinkel van de heer M.Witte in een moeilijke situatie. Recht? stond voor de winkel de driewieler, vol geladen met brood, krentebollen en an dere lekkernij, terwijl om de hoek juist een wielrijdster naderde. De bestuurder was op zoo korte afstand niet bij machte te stoppen en koos de wijste partij door op de bestelfiets in te rijden, zoodat de juffrouw niet in de verdrukking raakte en heelhuids kon passeeren. De driewieler echter werd daarvan de dupe. De koste lijke inhoud werd her- en derwaarts ge smeten, terwijl van het voertuig weinig meer dan een verwrongen massa hout en ijzer overbleef. Aan het aantal ver keersslachtoffers is een nieuw exemplaar toegevoegd, gelukkig zonder persoonlijke ongevallen. De chauffeur verdient een pluimpje, daar hij zijn kalmte geen oogen- blik verloor en liet ongeval tot deze ge ringe afmetingen wist beperkt te houden. Het is intusschen het derde of vierde ongeval, dat zich binnen enkele weken tijds hier afspeelt. Mogelijk dat hier maat regelen moeten worden genomen, om de veiligheid van het verkeer hier te bevor deren Afd. Texel Bouwarbeidersbond. Als resultaat van de hier vanwege de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond georgani seerde bijeenkomst is hier Zaterdag een afdeeling opgericht met voorloopig tien leden. Sportnieuws. Korfbal. Verdo-Nigro speelde Zaterdag een korf balwedstrijd tegen S.E.O.L.T.O. Voor deze wedstrijd was tamelijk veel belang stelling. Verdo-Nigro was de geheele wed strijd, die door de heer Terbrugge geleid werd, in de meerderheid en wist dit ook uit te drukken in een 4—0 overwinning. Tijdens de wedstrijd deed zich een klein ongeval voor, zoodat één der Verdo- Nigro-dames met een hoofdwonde het veld moest verlaten. „Bekentenis" komt niet. Daar een der acteurs, die Zondag hier „Bekentenis" zouden opvoeren, een ern- stge operatie heeft moeten ondergaan, zal dat stuk vervangen worden door het too- neelspei „Jeugdliefde". Busdienst Den Burg—de Koog v.v. Ingaande 11 Juli wordt de autobus dienst den Burg—de Koog weer belang rijk uitgebreid." DE KOOG. Een autobotsing, die goed afliep. Zaterdagavond te ruim acht uur had hier een botsing plaats tusschen een luxe, auto en de vrachtauto van de heer K. Juist om de hoek van pension „Mooi; Texel" moest laatstgenoemde een scherpe bocht maken om zijn garage te bereiken. Tijdens deze zwenking werd hij door een uit dezelfde richting komende auto aan gereden. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het ongeval bepaalde zich tot materieele schade. EIERLAND. Broedende Iepelaars in de Muy. Eindelijk is het zoover: er broeden le pelaars in de Muy. Denk er aan: het is thans strenger dan ooit verboden he,'; broedgebied te betreden. Wie zich aan het verbod niet stoort gaat OP DE BON, zonder pardon. OUDESCHILD. Vee vervoer. üedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 1S25 lammeren, 20 varkens, S kalveren, 6 koeien, 2 paarden. Visscherij. Zooals we reeds meedeelden zijn ver scheiden visschers aan het wiermaaien, anderen werkzaam bij de dijkwerken, zoo dat er weinig schuiten meer bemand zijn om het garnalenvisschen te beoefenen. De vischafslag wordt tijdelijk weer gesloten en onze wekelijksche visscherij berichten zullen een paar maanden wegblijven. Het wordt in de regel September voordat de gamalenvisscherij weer flink wordt be oefend. BINNENLAND. De „Graf Zeppelin" is gistermor gen uit Friedrichshafen vertrokken met bestemming naar IJsland Tegen twaalf uur vloog het luchtschip in N.W. richting over Nijmegen. Onze hoop, dat we er zooals de vorige keer op Texel iets van te zien zouden krijgen, bleek ijdel. De inlandschc bediende Sono, die te Bilthoven mevr. Soeparwi en haar beide kinderen doodde, is tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De overwegwachteres, mej Ebben, te Qrubbenvorst, aan wier nalatigheid te wijten was, dat vijf menschen de dood vonden is gisteren tot een maand veroor deeld (de eisch was drie mnd.) In de Jordaan zijn op de eerste verdieping van een perceel in de Linden- straat de 65-j. F. Haanstra en echtgenoote levend verbrand, toen de man een bran dend petroleumstel bijvulde en de vrouw hem te hulp schoot, toen zijn kleeren vlam vatten. De raad van Aardenburg geeft 15 procent reductie op de pacht over 1931. Het instructieschip „Prins Hendrik" met leerlingen uit Groningen op de Zui derzee, heeft bij Marken in zinkende toe stand aangetroffen de botter „Marken 93" welke was aangevaren. Het schip werd te Volendam aan de grond gezet. Het s.s. „Statendam" heeft zijn laat ste uitreis naar New-York in de record tijd van 3.08 u. op 6 Juni tot 15.42 u. op 13 Juni volbracht. In Friesland, waar de gemiddelde tarwecultuur 2350 bunder bedraagt, is dit jaar 2615 bunder gezaaid, waarvan 1260 H.A. zomertarwe, tegen 112 gemid deld in 19211925. In O. Noord-Brabant zijn de resul taten der aardbeienteelt de laatste dagen, nu de volle opbrengst aan de markt komt, zeer ongunstig. Prijzen tot 5 a 9 cent per pond. De gesloten tijd voor het vissohen met het staand ansjovisnet, het ansjovis sleepnet en de wonderkuil in de Zuiderzee en Waddenzee zal in 1931 ingaan op 9 Juli. Tegen de werklooze boekhouder W. F. A., werd wegens vernieling van het schilderij van Rembrandt „De anato mische les van dr. Deyman", een jaar, gevangenisstraf geëischt. In het belang van de bescherming der Ned. Kunst wilde de off. van Justitie echter een zware straf eischen. (We vragen ons af: Hoe zwaar moet de straf dan wel zijn, wanneer het de bescherming van de Mensch geldt tegen onvoorzichtige en dronken auto- en motorrijders of tegen andere perso nen, die 's menschen leven bedreigen. Red.) De raad van Bodegraven benoemde tot tijdelijk gemeente-ontvanger mej. Van Beuten. De kersencampagne verloopt vlot. De vrucht is zeer goed en lekker van smaak. De prijs is laag, evenals van de aardbeien, waarvan groote partijen ter veiling komen. BUITENLAND ilillillllllllllllllillllllillllllllllllllllllllllllll Groote brand te Parijs. De dagbladen van Maandag gaven ko lommen nieuws over de brand, welke Zondagmorgen het Nederl. paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs in asch legde. Vas Diaz sprak van 10 miljoen schade. Tallooze kunstschatten gingen verloren. Volgens ingenieurs van de Parijsche Electr. Mij. kan kortsluiting de oorzaak niet zijn geweest, hoewel men hieraan algemeen dacht. Maar wat dan? Tot wederopbouw op bescheiden sdiaal werd intusschen besloten België bood een deel van zijn ruimte voor een nieuwe Nederlandsche inzending aan. De Fransche regeering biedt drie miljoen frs. aan voor wederopbouw van het Nederl. Paviljoen. De President van Frankrijk heeft voor het eerst sinds 1914 Maandag een bezoek aan de Duitsche ambassade ge bracht. Bij Chateaumoux vloog een mili tair vliegtuig zoo laag bij de grond, dat het met een auto in aanraking kwam en de chauffeur en zijn moeder door een vleugel het hoofd werd afgeslagen. L>e vlieger is gearresteerd. De Amerikaansche wereld vliegers, Post en Gatty, zijn gisteren te Fairbanks in Aljaska N.W. Amerika, aangekomen. Fe Magnitogorsk is de grootste me taalgieterij van Europa in aanbouw. Pernek in het Bohemer Woud is door brand vernield; de burgemeester, zijn vrouw en zijn zoon kwamen om. In het gebied van het goudveld TI fambor (Mexico) sterven dagelijks een dozijn personen aan typhus. In deze streek wonen duizenden goudzoekers. Te New-York moeten terechtsiaan 59 mannen, beschuldigd van dranksmok- kelen. Het iieet, dat zij sedert 1927 twee, 2 miljoen gallons alcohol vervaardigden. Te New-York is inrs. Jean Norris, de eenige vrouwelijke rechter in die stad, afgezet. Twee boksers, die het ver gebokst hebben. De wereldbekende knokkers, Stribling (1.) en Schmeling, die over een paar we ken onder elkaar zullen uitmaken, wie kampioen-bokser zal zijn. De verliezer zal evengoed een aardige som opstrijken. Men waagt zijn gezondheid niet voor niets. ZOO SPRAK.. DR. F. M. WIBAUT (wethouder van Amsterdam): Voor ons staat volstrekt niet vast, dat industriekoningen als Ford er op uit zijn nog meer geld te verdie nen. Het wordt steeds duidelijker, dat voor mannen van groot organisatievermo gen op industrieel of financieel gebied de drang om hun biezonder kunnen ge heel te doen uitleven, even sterk spreekt, als de drang bij veel anderen om hun geldbezit te vermeerderen. Illlllllllllllllllll!lilli!llllll!llllllllllilllll!lllll!lll!ll||||||||| HYGIENE en VEILIGHEID Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen gezonden worden aan de Redactie Voor porto twee postzegels van zes cent bijsluiten. ZWEMMEN OF PIANOSPELEN? Een moeder vraagt aan een groot dag blad raad in het volgende: Haar meisjes van ongeveer 12 jaar heb ben niet voldoende tijd om naast haar schooltaak en de andere dingen die ze te doen hebben, zoowel zwemmen als piano-spelen te leeren. Ze wil nu weten, wat ze kiezen moet. En het antwoord luidt (we zijn het er volkomen mee eens): Indien er inderdaad gekozen moet worden, laat dan de kinde ren zwemmen leeren. Ieder jaar komen in ons waterrijk land meer dan 700 men schen door verdrinken om het leven, ter wijl nog nooit iemand is omgekomen, doordat hij geen muziek kende. Over mu- ziek-overvloed, die we krijgen door radio en andere muziektoestellen, spreken we maar niet. Zijn de kinderen buitengewoon muzi kaal begaafd, dan staat de zjaak er iets anders voor, dan zullen ouders misschien de voorkeur aan muziekonderwijs geven, maar in dat geval zou onze raad zeker niet gevraagd zijn. We willen geenszins zeggen: alles beter dan muziek, maar bij twijfel aarzelen we geen oogenblik oin zwemonderwijs aan te bevelen boven mu ziekonderwijs. Immers: Te Naarden is de 17-j. Van Voorst bij het baden verdronken Bij Doesburg is de 20-j. F. Watzek door het omslaan van een kano verdronken. Te Panheel is de 20-j. schippersknecht Plekker over boord geslagen en verdronken. Te Antwerpen is de Nederl. schipper Tack van de kade gevallen en verdronken. Enz. Enz. Enz. Daarom: leert zwemmen, leert zwemmen, LEERT ZWEMMEN, LEERT ZWEMMEN. Zitting van Dinsdag 30 Juni 1931, aan vangende te ruim 7 uur. Voorz.de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.de heer C. Jonker, gem.-secr. Tegenwoordig: alle leden. De voorz. opeirt de vergadering en ver zoekt de secretaris de notulen ie lezen, welke onveranderd worden vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van de ont vangst van deze stukken schrijven van de heeren R. P. Keijser en K. Vlaming, vermeldende, dat zij hun herbenoeming tot wethouder aannemen; afschrift proces-verbaal tot vaststel ling van de uitslag der raadsverkiezing; procesverbaal van de opneming van kas en boeken van de gemeente-ontv.in kas moest zijn en bevond zich 12982.84; - schrijven van de heer C. Boon Pz., waarin deze meedeelt, aan het houten ge timmerte aan de Vogelenzangsweg de ge- wenschte wijziging te willen brengen. Hij is bereid de schutting van buiten met plaatijzer te beslaan, het dak met gegalv. platen te bekleeden, de binnenwanden met onbrandbaar materiaal te bedekken, enz. De bezwaren ten aanzien van dit getim merte zijn dan opgeheven, aldus adres sant; Op voorstel van de voorz. in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. 2. Ontslag-aanvrage mej. D. H. Stik- kel, als onderwijzeres aan de o. 1. school te den Hoorn. Mej. Stikkel is per 13 Aug. te Weesp benoemd. Door de raad wordt haar ont slag verleend op door B. en W. te be palen datum. Alvorens tot punt 3 over te gaan wordt de vergadering plm. een kwartier met gesloten deuren voortgezet. 3. Benoeming directeur-leeraar aan de Zeevaartschool. De voordracht luidde: 1. J. de Groot, directeur Z.V.S.; 2. S. P. de Boer, leeraan Z.V.S., beiden te Schiermonnikoog; 3. J. de Vries, leeraar Z.V.S. den Burg. De heer De Groot wordt met alge- meene stemmen benoemd. Hij is gehuwd, 33 jaar oud, in het bezit van diploma 2e stuurman en de voor het directeurschapi vereischte bevoegdheden. 4. Finandeele regeling dienst 1930. Aangenomen z.h.st. RONDVRAAG: Dhr Lap vraagt aandacht te schenken aan de knippen in de Hoornderweg. Dhr Pisart: idem aan die in de Waalder- weg, waarop de voorz. meedeelt, dat deze weg van de 30 polders is. Dhr Leber vraagt het werk aan het fietspad naar de Ruigedijk te willen hervatten. Dhr Kikkert maakt bezwaar tegen de zinkputten aan het onbeharde gedeelte van de Emmalaan, welke zoo'n stuk bo ven het pad uitsteken; ook wijst hij op, "de stank, rond het abattoir verspreid door het onvoldoende begraven van cadavers (hierin blijkt reeds voorzien). Dhr Henkes komt op voor een meer doeltref fende vuilnisophaaldienst te Oudeschild en verbetering van de rioleering aldaar. Dhr Dogger protesteert tegen het aan brengen van een aanbevelingsbiljet voor de heer Jb. Boon in het stembureau tq den Hoorn bij de laatste verkiezing. Ook maakt hij bezwaar tegen het feit, dat de heer W. Duinker bij die gelegenheid biljetten voor de hondenbelasting uitreik te. Tevens keurt hij af, dat bij een vori ge gelegenheid een lid van het stembu reau hem de vraag stelde of hij het Keij- ser-rijk kwam vergrooten. Tenslotte vroeg hij inlichtingen inzake arbeidsbemiddeling, Deze vragen gaven aanleiding tot uit gebreide discussie, waarop we in het vol gend nummer terugkomen.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5