De Nieuwe ïexelschs Courant AHijd No 4547. 44ste Jaargang. Woensdag 15 Juli 1931 Van week tot week Texelsche Berichten Een tocht naar Onrust een mooie en zachie huid OP TEXEL HUIS AAN HUIS GELEZEN. OPLAAG MEER DAN 2300 EX. TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs.4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 15 16 17 18 19 20 21 Juli 9,29 10.12 10.55 11,40 12,26 1,— 1.37 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9.49 Zaterdagavond. Duitschland: Duizend miljoen guldens! Op 't beginsel-accoord tusschen Frank rijk en Amerika met betrekking tot Hoo ver's uitstel-plan is deze week het feite lijke definitieve accoord gevolgd. Het werd wel tijd, want de Duitsche finan ciën stonden er hachelijk voor. Het Duit sche Rijk heeft nu de opluchting gekregen dat het in het jaar 1931-1932 omstreeks duizend miljoen gulden minder aan zijn buitenlandsche schuldeischers behoeft te betalen, en hoe gespannen de toestand was, blijkt wel hieruit, dat deze opluch ting nog lang niet genoeg is en waar schijnlijk gevolgd zal moeten worden door een internationale leening, die niet veel lager zal zijn dan het bedrag, dat al door het Hoover-plan bespaard wordt. Gratis steenkool, hout, machines.... Men is het nu wel eens geworden over de hoofdzaken, maar over de onderdeden nog niet heelemaal. Een van die onder deden is: de levering in natura ,d.w.z. goederen welke Duitschland krachtens zijn herstelplicht gedurende 10 jaar leveren moet naast de jaarlijksche betalingen. Zoo krijgt b.v. Italië jaarlijks gratis een hoe veelheid steenkolen uit Duitschland, en Frankrijk hout en maohines. Moeten ook deze leveringen, die voor Duitschland na tuurlijk het voordeel hebben, dat zij de werkloosheid verminderen, en dat zij nieuwe markten openen voor Duitsche artikelen, worden stopgezet? Amerika vindt van wel en zou in elk geval diej leveringen alleen dan gehandhaafd willen zien, als de ontvangende landen er dit jaar voor betalen, m.a.w. als die landen een subsidie geven aan de Duitsche in dustrie, een methode .waarvoor met name Fankrijlc niets gevoelt. Vrijdag komen de deskundigen bijeen. De onderdeelen van de Hoover-regeling moeten door alle landen worden bespro ken, omdat alle daarbij belang hebben. Vandaar dat men is overeengekomen.dat deskundigen a.s. Vrijdag te Londen bij een zullen komen om over die kwesties te beraadslagen. Ot zij ook een beslissing mogen nemen, of dat men die zal over laten aan een nader te houden conferem tie van ministers, schijnt nog niet vast te staan. De Engelschen voelen veel voor zulk een ministers-conferentie, de Fran- schen schijnen te vreezen, dat zij zal lei den tot een herziening van het Young- plan. Geen geld voor oorlogsdoeleinden! In de Fransch-Amerikaansohe overeen komst hebben de Fransohen zich het recht voorbehouden, om zich bij de Duit- schers er van te vergewissen, dat deze het vrijgekomen geld niet voor militaire uit gaven zullen bestemmen. Van Duitsche zijde is men reeds bereid gebleken, een verzekering in die richting te geven; men, had zulk een belofte trouwens al tegen over president Hoover afgelegd. Of de Franschen nog verdere politieke waarbor gen, zooals b.v. het intrekken van het Tolunie-plan met Oostenrijk zullen vra gen, is onzeker; of de Duitschers die waarborgen zouden willen geven, is nog onzekerder. Inmiddels hebben de rechts- extremisten in Duitschland het onder de gegeven omstandigheden nuttig geacht, het Rijkskabinet opnieuw de oorlog te verklaren. De strijd tusschen Mussolini en Vaticaan. Van de overige gebeurtenissen der af- geloopen week was stellig het belang rijkst de verscherping in de verhouding tusschen de Paus en het fascisme, wier strijd om de ziel van de jeugd een kritiek stadium schijnt te bereiken. o;i'iy n if JEUGDHERBERG „PANORAMA" op de „Hoogeberg". Van staken in Spanje en moorden in Mantsjoerije. Herinneren wij tenslotte aan de sta kingsgolf in Spanje, die nog steeds voort duurt cn die het nieuwe parlement waar schijnlijk in een sfeer van onrust zal doen bijeenkomen; en aan de ernstige inciden ten in Korea, waar het in verband met botsingen in Mantsjoerije tot een waar Chineezen-progrom is gekomen. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C. R. Keijser en Co. te den Burg, om vergunning tot het oprichten van een in richting tot liet bewaren cn aftappen van benzine in het perceel, geleigen aan de Nieuwstraat te den Burg, kadastraal bekend in Sectie K., no. 2060. Op Zaterdag den 25 Juli 1931, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, den 11 Juli 1931. Burgemeester en Wethouders voorn. W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Toelating leerlingen tot de openbare school voor u.l.o. te den Burg. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 1 September a.s. nieuwe leerlingen kun nen worden toegelaten tot de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te den Burg. Toegelaten kunnen worden zij, die de zesde klasse van een lagere school met vrucht hebben doorloopen en derhalve leerlingen zijn der zevende klasse. De aanmelding behoort te geschieden uiterlijk 25 Juli a.s. bij het hoofd dep school. Behalve in de vakken van het lager on derwijs, wordt onderwijs gegeven in Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskunde, boekhouden en handelsrekenen. De leermiddelen worden door de Ge meente verstrekt. Texel, 8 Juli 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Sportnieuws. We schreven reeds dat Udi Vrijdag avond met 20 van Seolto won. Hier volgt het verslagje dat we van deze wed strijd ontvingen Om acht uur gaf de scheidsrechter het sein tot de aanvang. Udi won de toss en verkoos tegen wind te spelen. Er ontwik kelde zich reeds dadelijk een vlug spel. S.E.O.L.T.O. was direct in de aanval, doch liet gelukte hun niet, een punt te maken. Na 20 minuten spelen, nam Udi de leiding: 10, waarmee de rust inging. Na de rust schenen beide clubs tegen elkaar opgewassen. Na eenige tijd ge lukte het Udi nogmaals de kort te vinden 2—0. Na de verwisseling kreeg Udi nog eenige malen de kans, doch deze club was niet gelukkig. Zoo eindigde de wed strijd met 20 voor Udi. De gladheid van het terrein deed echter veel afbreuk aan deze overigens prettige wedstrijd, die op schitterende wijze geleid werd door de heer Th. Slenderbroek uit Cocksdorp. o De wedstrijd De Zwaluw-O.K.C. ging in de eerste helft vrijwel gelijk op. In dei 2e helft wist O.K.C. na een kwartier te doelen. Kort daarop maakte de Zwaluw gelijk. Een tweede doelpunt van de Zwa luw werd wegens buitenspel niet toege kend. Het einde kwam met 11. Toen werd besloten met een kwartier te ver lengen. Een minuut voor het einde wist toen de Z. de stand 2-1 te maken. Bij loting, die na afloop plaats vond, lootte U.D.l. vrij. Voor 't Texelsch Museum. Kinderen van de heer R.Stoepker, spe lende op de boerderij te N.-Haffel vonden vorige week een vierkante koperen munt. (we nemen althans aan, dat het een geld stukje was), aan een kant het Zeeuwsche wapen vertoonence, aan de andere kant een embleem, waarvan ons de beteekenis inet bekend is. Randschrift en jaartal ont breken, doch hoogbejaard is het muntje (1.5 bij 1.5 cM.) zeer zeker. Het is aan 't Texelsch Museum afgestaan. (Gaarne vangen we steeds iedere merkwaardigheid welke uit de Texelsche bodem wordt op gedolven en uit het grijs verleden dagtee- kent. Alles komt terecht in 't Museum. - Red.) Voor de Zondag stond een bezoek aan Onrust op het programma. Als plaats van aftocht werd Oudeschild gekozen. Dat het geen alledaagsch tochtje beloofde te wor den, bleek alras, toen wij over dat „On rust" ons licht eens bij wat Texelaars! wilden opsteken, 't Is merkwaardig, zoo weinigen dat plekje bezocht hebben. „On rust? Neen, dat is me te ver", luidde schier algemeen het antwoord. Te half tien werd de aftocht geblazen. Peddelend door P.H.Polder bereikten we al spoedig het dorp den Hoorn, waar we na wat rondkijken, koers zetten naar vliegkamp de Mok. Daar we over twee uur met vallend water naai- Onrust moes ten trekken, hadden we bij de Mok volop tijd om de eersite rust te nemen. Het water lokte ons aan en dus duurde het niet lang, ot het geheele gezelschap lag, zwom ot sprong in het zilte nat. In de verte zagen we de „Marsdiep" naar den, Helder koersen. Na een heerlijk spel Waterpolo werd het tijd de tocht voort te zetten. Het meest noodige namen we mee, de rest lieten we in de nabijheid van het Vlieg kamp achter. Daar gingen we dus. Eerst het strand over, dat daar een geweldige breedte heeft, naar schatting wel een K.M. Toen wij de stuif dijk waren over getrokken, lag daar een ontzaglijke, mo gelijk wel 3 K.M. breede zandvlakte voor ons, met aan het eind Onrust. Het water was nog vallende, zoodat schoenen en kousen moesten worden uitgetrokken. Ge weldig, wat een uitgestrektheid. Het leek wel een soort Sahara. Vol moed stapten we weer verder. En kele malen zakten we wat in het zand weg, wat voor sommigen aanleiding was „Drijfzand"! te roepen, maar zoo erg was het nog niet. Zoo bereikte de karavaan Onrust, het Zuidelijkste punt van Texel. Voor ons lag den Helder. Wij hadden ons doel bereikt en gingen op het duin wat uitrusten. Het was een warme dag, de zon brandde fel, en onwillekeurig zou je indommelen. Daar werd onze aandacht getrokken door lawaai als van voortsnellende auto's, motoren met claxons, e.d. Dat zou wel abuis zijn, dachten we: we waren zoover van de bewoonde wereld. Maar juist hier zat het in. We waren ver van de be woonde „Texelsche" wereld, maar dicht bij de bewoonde „Heldersche" wereld. Wc hoorden n.l. liet lawaai van het ver keer langs de Heldersche Zeedijk. Met de kijker en ook wel met het bloote oog was dit goed te bespeuren. Wc waren dus zoover cn juist daardoor zoo dicht bij. Wc dachten (het lawaai te ontvlieden, maar geheel en al lukte dit niet. We zoch ten onze „troost" maar in een heerlijk zeebad. Voor de minder goede zwemmers is er een veilige gelegenheid vlak vóór Onrust. Het was reeds laat in de middag, toen we het sein tot de terugtocht gaven. Bruin-(ot rood-)gcbrand kwamen we thuis. Een tocht naar Onrust is prachtige maar men moet over uithoudingsvermo gen, inbegrepen een paar goede bccnen beschikken. J. D. 'Ik heb ondervonden dat het Igoed is om een ol twee maal 'per week des avonds het ge- een paar minuten met rPurol te masseeren, waarna ik de gewoonte heb de niet in de huid gedrongen Purol Imet een zacht doekje al te vegen. Deze eenvoudige be* 'handeling geelt op den duui de huid een bijzonder Jzachte en mooie teint. Texel-propaganda. In de „Telegraaf" schrijft Kate de Riddei', over „Texel, het vogel- en soha- peneiland". Ze beveelt daarin o.m. een bezoek aan Museum „Mooi Texel" aan. Over de Cocksdorp lezen wc: „De Cocksdorp heeft maar één hotel, veelbelovend „De FIoop" genaamd, waar het best is uit te houden. De eigenaar bezit de zilveren medaille voor menschlievend hulpbetoon, hein door de Koningin in 1921 geschonken, „voor alles bij mekaar", zooals de blonde Fij, zijn oudste dochter me vertelde. Een deel van de bevolking is betrokken bij de kustwacht, gevormd door de wa kers op de vuurtorens cn uitkijktorens langs onze kust. Met een speciale vergun ning kwam ik op de Eierlandsche toren, waar wachter Klomp mij rond heeft ge leid. Deze vuurtoren is de modernste van de Nederlandsche kustwacht. Er passee- ren hier wel 800 schepen per week. De gansche kustwacht staat telefonisch met elkaar in verbinding en door de radio is er ook met de schepen voeling. Die kust wacht is een zekenverkende veiligheidske ten; een leider en helper bij dag cn nacht. Al wie in De Cocksdorp vertoeft, kan daarover heel veel leeren." CIRCUS ROYAL. „Circus Royal" maakt het hier uitste kend. Het bezoek is, de pas voorbije ker mis in aanmerking genomen, buitenge woon druk, hetgeen bewijst, dat men hier voor circussport en clownerie wel wat ge voelt en dat van het gepresteerde een goede roep uitgaat. Zondagavond reeds werd de kassa be stormd. De politie moest er aan te pas komen, om te beletten, dat de toegangs poort niet platgedrukt werd. Het leek wel, ot men de kaarten cadeau gaf. En, dan wordt er nog van malaise gespro ken...;^..! De tent liep meer dan vol. Vol gens opgaaf van de directie hadden Zon dagavond 1700 personen een plaats be machtigd. (het zal wel een plaatsje zijn geweest, want de tent is voor maar 1500 berekend). Nu trof men het die avond niet gelukkig, want omstreeks elf uur barstte de onweersbui los (waarover we elders schrijven) en de politie achtte het! toen raadzaam met het oog op bliksem- gevaar de tent te doen ontruimen. Het programma was toen nog niet geheel af gewerkt. Een verstandige maatregel in- tusschen, want bij uitbreken van een pa niek, wat onder deze omstandigheden licht had kunnen gebeuren, zouden de gevol gen niet te overzien zijn geweest. Zater dag en Maandag waren er naai- schatting 1100 toeschouwers. Ook bij de kinder voorstelling Zondagmiddag was de tent flink bezet. o— Wat circus Royal te aanschouwen geeft, hebben we in gunstige zin gesproken, op Texel nog niet meegemaakt en loont een bezoek zeer zeker. We gingen er Maandag eens kijken en luisteren. Lief-

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1