De Nieuwe ïexelsche Courant No 4549. 44s,e Jaargang. Woensdag 22 Juli 1931 Huiduitslag. Van week tot week TexeSs^he Berichten OP TEXEL HUIS AAN HUIS GELEZEN. OPLAAG MEER DAN 2300 EX. is sinds 1 Juli 1930 ta dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 22 23 24 25 26 27 28 Juli 2,27 3.20 4.19 5,33 6,51 8,02 8.59 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9 42 RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Donderdag 23 Juli 1931 des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 18 Juli 1931. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Aan de orde: 1. Onderzoek geloofsbrieven. 2. Ingekomen stukken. Mede leelingen. 3. Aanbieding rekening Alg meen Arm bestuur over 1630 4. Aanbieding rekening rtlg Weeshuis over 1930. 5. Benoeming onderwijzeres o.l school te den Hoorn. 6. Wijziging verordening heffing school geld zeevaartschool. 7. rondruiling voor verbreeding Waaldcrweg. 8. Aankoop grond vi.or verbreeding Oosterenderweg. 9. Rioleering en verbreeding Boschweg 10. Wijziging raadsbesluit machtiging aankoop gronden te den 3urg. 11. Verbouwing gesticht van weldadig heid. 12. Verlenging overeenkomsten auto- busdiensten 13. Aankoop motorwals voor rijwiel paden. 14. Aangaan geldleening en kapitaal verstrekking aan de N V. T.E.M. 15 Financieele regelingen. 16 Aanbieding gemeente-rekening over 1930. Zaterdagavond. Een week vol spanning. Een der spannendste weken sedert de wereldoorlog was de week, die achter ons ligt. Immers achter en onder de fi nancieele crisis in Duitsdhland en de in ternationale onderhandelingen, om die cri sis in te toornen, bespeurde men algemeen een doffe, onbepaalde, maar niet minder werkelijke dreiging, de -dreiging van 'n chaos met niet te voorziene -en niet te overziene politieke gevolgen. Om een ramp te verhoteiden. Na deze week van krasse maatregelen in Duitsdhlan-d ter voorkoming van een paniek en een volslagen ineenstorting, en van intensieve besprekingen in de groote geldschietende financieele centra Londen, Parijs en New-York lijkt de toestan-d minder onrustbarend geworden. Zaterdag begonnen te Parijs de discussies met de Duitsdie ministers Curtius en Bruning, welke discussies Maandag te Londen zou den worden voortgezet. Dat het de mi nisters van buitenlan-dsche zaken en niet van financiën zijn, -die ter conferentie zijn verschenen typeert het groote po litieke belang, dat de besprekingen heb ben. Zij zullen voornamelijk loopen over de politieke waarborgen, die Duitschiand berei-d en in staat is te geven aan de lan den, -die het uit de financieele noodtoe stand moeten -helpen. Het zoeken zal zijn naar een formule, -die voor de andere landen, vnl. Frankrijk, bevredigend is (in, de zin van een lange periode van poli'tjie- ke rust in Europa) zonder dat bepaalde Duitsche verlangens, zooals die betref fende -de Anschluss en de verhouding tot Polen, met zooveel woorden afgewezen worden. De bemiddelende landen (Eng-r- lan-d, Amerika en Italië) zullen heel wat tact aan de -dag moeten leggen, om Duitschiand en Frankrijk tot elkaar te brengen. Spanje: 't Eerste parlement sinds 8 jaar. Bij de geweldige beteekenis van deze Europeesche, ja, wereldgebeurtenissen schrompelen de andere feiten van deze week wel wat ineen. Toch was het stel lig niet zonder belang, dat in Spanje het eerste parlement na acht jaar bijeenkwam. En wel om een nieuwe grondwet op te stellen en de maatregelen te nemen, die dringend noodig zijn, wil Spanje niet zeer binnenkort -door nieuwe onrust wor den geschokt. Enorme luchtreizen. Het is weer het seizoen der groote vluchten en bijna elke week brengt een ot meer geweldige prestaties. Weliswaar mislukte de poging der Fransche vliegers Lebrix en Doret om in één ruk van Pa rijs naar Tokio te komen, tevens de eer ste e'tappe van een wereldvlucht, maar1 zij brachten het toch tot -dicht bij Ir- koetsk, wat op zichzelf niet gering is. Meer succes hadden de beide Hongaren, -die met hun toestel, dat „Gerechtigheid, voor Hongarije" heet, de oceaan in re cordtijd over staken en er in slaagden in hun geboorteland neer te dalen. PAARDENSPORTDAG: 9 September. Het Permanent Paar-densportcomité al hier is voornemens een paardensportfeest te organiseeren op Woensdag 9 Sept. a.s. Uitvoerige biezonderheden worden in de loop van Augustus bekend gemaakt. Nieuwe telefoonaansluiting. No. 95: N.V. „Pluimveebedrijf De Veen" (J. Roeper). Examens Bevorderd naar de 2e klasse aan onze Zeevaartschool: 1. J. L. van Rheenen.. 2. W.P.Hamers. 3. WJC. van den Berg. 4. L.C. van Dijck. 5. H. H. ter Brugge. 6. R.H.J.H. Fortuijn. 7. M. J. Hulscher, 8. J.C. Meulink. 9. F.W.Moerbeek. 10 B.M.D. Benes. 11. G. H. Pijpers. Zeven leerlingen werden afgewezen. Onze vroegere plaatsgenoot, mej. A. de Maar, -de dochter van d;s. De Maar, thans te Winterswijk, slaagde voor het eindexamen 5-j. H.B.S. aldaar. DE ZESDE BAZUINSTOOT Een laatste poging van E. den Herder, „De zesde bazuinstoot" is de titel van de zesde en naar de schrijver zelf opmerkt laatste brochure van de Har- derwijksdhe industrieel E. den Herder, de onvermoeide bestrijder van de droogleg ging van -de Zuiderzee. De heer Den Herder getuigt van een taaie volharding. Hij smaakte in Dec. 1930 het genoegen de Nieuwe Rotterd. Crt. een uitvoerig artikel aan zijn ideeën te zien 'wtij-den, maar de grootste voldoening moet hem' zeker het formeeren van een comité van, actie zijn geweest, waarin zitting hadden de heeren Fred. Thomas, redacteur van. De Tijd, F. W. Drijver, te Harderwijk,, B. J. Gel-der, redacteur van De Visscherij- Courant, en verscheiden andere perso nen, -die met hem één lijn trekken. Dat van 's heeren Den Herder's ge- schrijt notitie wordt genomen, blijkt ver der uit de verschijning van een brochu re tot verweer van 48 blz. van de hee ren Mr. Jansma, secr. van de Zuiderzee- raad, en ir. Thijsse, ingenieur bij de Zuiderzeewerken. Het ligt niet in onze bedoeling de nieuwe brochure in haar geheel hier te bespreken. Evenmin kunnen we ons uit laten over de juistheid van wat de schrij ver betoogt het ontbreekt ons -daar toe aan de noodige waterbouwkundige kennis en noodzakelijke gegevens al komt het ons voor -dat hij hier en daar wat overdrijft. Zoo b.v. waar hij schrijft: „Voor het sluitgat dicht is, komen vloed en golven op de Waddenzee zoo hoog, dat Friesland en de eilanden er onder gaan". De schrijver haalt o.m. de berichten in ons blad aan, waarin gewaagd werd van hooge wateroploop te Oudeschild In November 1930 toch bereikte het wa ter daar zoo'n hoogte, -dat de meerpa len op -de kade nog maar met de koppen er boven uitstaken. In Januari 1931 kwam het bij herhaling op de kade, reeds bij het eerste stormtij, wat in vroeger ja ren vrijwel nooit het geval was. Hij knoopt hier allerlei voorspellingen met betrekking tot onze dijken aan vast (we bepalen ons maar tot Texel alleen) welke je de schrik om het hart -doen slaan bij de gedachte: „Als die man nu toch eens gelijk had". We laten hier een kleine bloemlezing volgen. Het woord is aan den heer E, Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voor zichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purolpoeder Herhaal dit eiken dag, zoolang het nondig is. den Herder: De drooglegging zal uitloopen op een geweldige misère, verlies van een goed en goedkoop volksvoedsel (visdi), ze maakt tienduizenden broodeloos in vis- scherij en nevenbedrijven, enz. Droog maken is onmogelijk. Het werk loopt naar mijn heilige overtuiging op een ramp voor Nederland uit. Namens het dagblad Het Vaderland hebben dr. Rademaker en ir. Vijver berg een driedaagsche tocht naar de Zui derzeewerken gemaakt. De bezwaren van de heer Den Herder bleken maar al te zeer waarheid, ja, de waarheid bleek veel erger. Zie het vernietigend vonnis in dat,1 blad van 12, 13, 15 en 16 Mei. Later krabbelde de redactie terug. Bij stormvloeden loopt de Zuiderzee in drie dagen vol. Bij afsluiting van de zee zal het water bij stormvloeden eeni buitengewoon hooge stand bereiken, voor al daar de Waddenzee een tienmaal klei ner oppervlak heeft. Bij -het stormpje van 23 November 1930 stond het water aan de binnenkant vant Texel en in -de haven van Oudeschildi al bijna zoo hoog als bij de zware storm van 1916. Als toen de afsluitdijk eens gereed was geweest Volgens prof. Lo- rentz en -de ingenieurs zou aan de biin- nenkant van Texel geen hooger vloed van beteekenis te wachten zij-n. Bij zoo'n onnoozel stormpje als van Nov. 1930 komt het water vier M. hoog bijna tegen -de afsluitdijk te staan. Prof. Lorentz rekent met slechts 1,14 M. Ware bij -de storm van 1916 de afsluit dijk gereed geweest: heel N.-Holland plus de Twaalfde Provincie waren er onder gegaan. Het lot van -den Helder zou met geen pen te beschrijven zijn geweest. Den Helder ligt aan de rand van eem afgrond: vlak voor de kust staat 20—30 M .water. De dijk zou worden onder mijnd en in de afgrond storten. Nergens loopen zulke beroerde golven als op -de Wa-ddenzee, hooger zelfs dan op -de Noordzee bij IJmuiaen. In 1928 sloegen de golven over de kruin van de Westkappelsche zeedijk heen. Tegen de afsluitdijk, -die net zoo -hoog is, maar steiler en niet van golfbrekers voorzien, zal de golfoploop hooger zijn. Voor Texel is de ramp niet te over zien. De dijken worden verzwaard met zand. Ook -de kruin is van zand. Keijeein; is niet te bespeuren. De kruin van 1 M. wordt met straatklinkertjes belegd. Onze zeedijken worden derhalve gemaakt van spul, waarmee men nog geen rivier-dijken -durft te maken. De Texelsche dijk gaat er dus op achteruit, omreden de oude darm meest van beton of muurwerk was en de nieuwe van zand en straatklinkers. Bo vendien komt de vloed wel twee M. hoo ger. En -het ergsite van alles is, dat die- hoogere vloed alle luwte van de ondiepe zandplaten wegneemt. We krijgen op -de waddenzee veel hoogere golven. Er deugt van de heele zaak niets. Tracht nog te redden, wat te redden is. De afsluitdijk verhoogen, met ba salt afdekken, geen spoorbaan er over, maar een autobaan alleen; bruggen bij Zurich en Wieringen; de Zuiderzee blijft dan een uitweg bieden bij hooge vloe den. Door de geweldige waterval is het sluitgat toch niet dicht te krijgen. o— Tot zoover voorloopig de heer Den Her-der. "Wie het beter weet, mag het schrijven. We geven het bovenstaan-de slechts in overweging. Wie er meer van wil weten, koope voor 45 ct. de brochure, waarin ge bovendien nog enke le toto's aantreft, die de tekst verduide lijken (twee ervan werden op Texel ge nomen). Je moet maar boffen. Een der deelnemers aan de excursie -der Enschedé'sche Schoolvereeniging, die een 8-tal dagen op Texel vertoefden en in de jeugdherberg logeerden, vermiste Zaterdagmorgen na een bezoek aan de Meeuwenkolonie achter de dennen zijn portemonnaie met 18 gulden. Bij de po litie werd daarvan aangifte gedaan. Be sloten werd nog eens in -de Meeuwenkolo nie te gaan kijken, daar het vermoeden bestond, dat de portemonnaie daar ver loren kon zijn. Men toog er heen en zag er zijn zoeken met succes bekroond. Tegen een duinhelling werd, half onder- gestoven, het verloren schaap terugge vonden. Dat mag een reuze-bofter heeten. „GIDS VOOR SCHOOLREIZEN". Ook voor reisjes naar Texel. Naar aanleiding van onze critiek op de Gids voor Schoolreizen mochten we 17 dezer van de redactie een schrijven ontvangen, waarin zij meedeelt met onze opmerkingen accoord te gaan. Inderdaad zoo erkent ze is Texel er slecht) in bedeeld. Zij betreurt liet eveneens, dat plaatsen van veel minder beteekenis meer ruimte innemen, doch memoreert tevens, dat het wel eigenaardig is, dat van TEXEL's kant zoo WEINIG of in 't GEE1EEL GEEN belangstelling voor deze gids getoond wordt. Van de vele adressen, die wij in de laatste negen jaar aanschreven, ontvingen we nimmer eenig antwoord, schrijft ze. De redactie verzoekt ons iemand te willen aanwijzen, die voor de Gids een aardig, beknopt reisplan wil leveren eii deelt tevens mee, dat binnenkort van de Gids een vertaling in het Engelsch verschijnt, waarvan de heele oplaag in Engeland wordt verspreid. We moeten de redactie voor haar schrij ven dankbaar zijn, vooral, waar zij ons in de gelegenheid stelt, alsnog in dc leemte (het ontbreken van een artikeltje over Texel) te voorzien. Nu koint de zaak ze ker voor elkaar. Texel zal recht ge schieden, want leent ons eiland zich voor schoolreisjes niet uitstekend Zelf vpoh scholen uit Friesland is de reis niet zoo kostbaar. Ingeval de jeugd van de jeugd herberg gebruik maakt, is slechts het halve tarief verschuldigd voor de reis Harlingen Texel v.v. Texelaars, die „beet" lootten. I Lichting 1932. Bakker, Adriaan. Bakker, Joh. Corn. Boom, Reinardus Joh. Buijsman, Pieter Lo-dewijk. Dros, Simon. Graaf, Petrus Matth. Van Groenigen, Adr. Halsema, Jac. Bern. Kikkert, Bertus Corn. Kikkert, Hendrik. Kiljan, Jan. Knol, Jacob. Koorn, Dirk. Pereboom, Wijbrand Nic. Roos, Jan. Schagen, Jonas. Slik, Teunis. De Smidt, Abraham. Smit, Pieter. Veeger, Corn. Joh. Verhoeve, Jan Willem. Vlaming, Pieter. Aldus: 23 „beet"-geloot. Drie dozijn lootte vrij. Het Fietspad langs de Sdhilderweg. Bij wijze van proef wordt bij de aan leg van het fietspad langs de Schilder- weg alhier gebruik gemaakt van -een klei ne wals, speciaal voor dat werk berekend. De wals wordt door een benzinemotor gedreven, weegt plm. 2,5 ton, heeft rol len van bijna een meter en moet goed voldoen. Morgenmiddag, zoo vertelt men ons, zullen de raadsleden een demonstratie met -deze wals bijwonen en indien deze tot hun genoegen plaats heeft tot aankoop overgaan. (Zie raadsagenda). GESTICHT VAN WELDADIGHEID. Verbetering een weldaad. Blijkens de raadsagenaa in dit nummer zal de raad morgen een verbouwing van. het Gesticht van Weldadigheid onder 't oog zien. Het resultaat kan niet twijfel achtig zijn, want verbetering is dringend gewensoht. Zij lijdt geen uitstel. In hy giënisch opzicht voldoet het gebouw ze ker niet aan de eischen, welke men thans; aan soortgelijke inrichtingen stelt. Pri vaten en waschgelegenheden behooren be ter ingericht en binnenshuis bereikbaar te zijn. Behoorlijke verwarming van alle vertrekken, ook van de gangen, is vol strekt geen weelde. We hebben eens naar d-e verbouwings plannen geïnformeerd en kunnen thans meedeelen, dat het gebouw, indien de raad er zijn goedkeuring aan hecht, aan: de westkant zal worden uitgebreid met W.C.'s, waschgelegenheden (apart voor mannen en vrouwen), twee kamers, enz. Bovendien staat centrale verwarming op het programma. Alles met elkaar zal er een bedrag van f 9000 mee gemoeid zijn. Wanneer we op deze wijze pogen het gebouw gerieflijker en beter bewoonbaar te -doen zijn, bewijzen we een weldaad, cou 3jc* O Boon, Jacob.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1