Waalenburg Een lach en een traan. aan allen die hier gastvrijheid vinden en toonen we waardeering te gevoelen voor hen, aan wie de Verpleging is toever trouwd. Lesgelden Zeevaartschool. Naar de heer P. Vijn, directeur Z.V.S. ons meedeelt, wordt aan de raad voorge steld de lesgelden als volgt te bepalen: Radio-cursus van f 12.— op f 7.50 per maand. Stuurliedencursus blijft f 7.50 p. maand. Radio- en Stuurliedencursus (samen) van t 19.50 op f 10.— per maand. Tweejarige cursus blijft f75.- p. jaar. Schoolreisjes. Gisteren startten de leerlingen der Ulo alhier voor een driedaagsch schoolreisje met Arnhem als eindpunt. De leiding be rust bij het onderwijzend personeel der sohool (hoofd: de heer W.J.Jouwersma). Te Arnhem logeert men in de Jeugdher berg. Bij gunstig weer zal ojm. een boot tochtje naar Oosterbeek worden gemaakt, wordt Velp bezocht, enz. Sportnieuw*. H.R.C.(oomb«) Texel: 1—2. Men schrijft ons: Als scheidsrechter C.D.Swart om kwart over vier beginnen blaast, staat T.f toet drie invallers tegen een sterke H.R.C- combinatie, waarin we zelfs spelers van het eerste ontdekken. T. pakt danook di rect flink aan en heeft bijna succes, als, de linksbinnen voor open doel juist naast 9chiet. Dan gaat het spel gelijk op met T. iets in de meerderheid. Aan weers kanten worden goede aanvallen opgezet, waarvan vooral die van T. gevaarlijk' zijn. Het duurt danook niet lang, of T.i middenvoor bemachtigt de bal, passeert handig de beide backs én de uitloopende keeper en plaatst de bal in het leegei doel. T. begint nu nog beter te spelen en vooral backs en middenlinie werken uitstekend. Het gevolg is, dat rust in gaat met 10 voor T. Na de thee pakt R direct flink aan en wordt T. geheel op de eigen helft teruggedrongen. Keeper en backs werken uitstekend, maar kunnen toch niet verhinderen, dat de R. rechts binnen met een hard schot gelijk maakt. Van beide zijden wordt nu hard gewerkt voor de winnende goal en weer is het; de T. middenvoor, die door de R. ach terhoede heenloopt en de keeper het na kijken geeft. R. zwoegt om gelijk te ma ken. Het mag echter niet baten. Wel is zij voortdurend in de meerderheid, maar1 tot doelpunten kan zij niet komen. Als het eindsignaal klinkt, heeft T. verdiend gewonnen. Het samenspel en plaatsen was bij T. veel beter dan bij R., waan het verband hopeloos zoek was. De Texe laars mochten van de voorz. van O.K.K. een mooie beker in ontvangst nemen, die door onze jongens zingende mee naar huis werd genomen. Athletiék-wedstrijden. Op voorstel van het bestuur van S.V. Texei heeft zich een commissie gevormd welke zich voorstelt op Zonldag 13 Sept. wedstrijden te organiseeren in: Hardloo- pen over 100, 400 en 1500 M. Hoog springen, verspringen en touwtrekken. Te vens zal zij houden een estafettenloop', zoowel voor dames als voor heeren, en een veldloop. Waar sinds jaren op Texel dergelijke wedstrijden niet gehouden zijn, verwacht de commissie een groote deel name. Vooral nu ze aan de wedstrijden kampioenschappen voor Texel wil ver binden, waar elk jaar opnieuw om ge- gestreden zal worden. Om de verschillen de deelnemers reeds nu gelegenheid te geven zich te oefenen, is het sportveld, op Zaterdagavond daartoe beschikbaar. De commissie verwacht, dat velen hier van gebruik zullen maken en zich ge ducht zullen trainen. Verdere biezonder- heden omtrent deelname, aangifte en in- leggeld zullen nader bekend worden ge maakt. Concert Texelsch Fanfare. Zaterdagavond a.s. geeft Texelsch Fan fare, aanvangende te half negen, eeni concert in 't Park. Hier Volgt het pro gramma: 1. Florentiner Marsdh, Grande Marche Italiènne, van Julius Fucik. 2. Gloria Victis, Ouv. Symph., Beaume. 3. Oeeana, Grande Valse, van Fr. Popy. 4. Potpourri Populaire, no. 6. Renaud.. 5. Secret de Sphinx, Ouv., van Gadenïiie.. 6. De jagers van Ohassé, Marsch, van Louis de Morée. door DR. JAC. P. THIJSSE. (Slot.) Geen wonder ,dat Waalenburg beroemd is, niet alleen in ons eigen land, maar ook daarbuiten. Ook de Engelsdhen de weg er heen, spreken hun HoÏÏandsch met onze vogelwachters en die antwoorden dan in hun Engelsah, het een al merk waardiger dan het andere. Amerika zendt ook zijn bewonderaars en heel in het bie- zonder opgetogen was ex-czaar Ferdinand van Boelgarije, ervaren natuuronderzoe ker, niet alleen om de vogels, maar ook om de bloemen. Wij weten nog niet precies, hoe Waal- en burg zoo rijk aan vogels kan zijn. Wel kunnen \y»j gissen, dat het ligt aan de rust van de broedplaats en aan de ge steldheid van de bodem, die voedsel kan verschaffen aan duizenden jonge vogels. De meeuwen en sterntjes kunnen hun voedsel halen van elders, maar al die jonge kemphanen, tureluurs, grutto's, kie viten, scholeksters, kluten, plevier!jes, waterhoentjes, eenden, koeten, moeten aun voedsel vinden op de plaats zelf. Daar moeten we nog eens op studeeren. De veiligheid van de broedplaats is voorna melijk te danken aan de bemoeiingen van de Vereen, tot Behoud van Natuurmonu menten en de Ned. Vereen, tot Bescher ming van Vogels, die door twee wachters de polder doen bewaken. Nu is men eenige jaren geleden op het denkbeeld gekomen, dat Waalenburg als bouwpolder voordeeliger zou zijn dan als hooipolder. en met steun van de Staten van Noord-Holl. is men er toe overge gaan, om de polder te bemalen en het peil aanzienlijk te verlagen. De installatie is zoo goed als gereed en weldra zal men kunnen draaien. De dierenwereld van de bovenste sliblaag, die het voedsel levert voor de jonge vogels, verandert dan ge heel en stellig driekwart van de bewo ners zullen hun bestaansmogelijkheid ver liezen. De vogelwereld van Waalenburg zal dan gelijk worden aan die van de minder interessante gedeelten van Eier- land. Natuurlijk betreuren wij dat diep. Over de economische beteekenis van de veran dering kunnen wij niet discusieeren, maar wel weten we, dat Texel's roem als vo- gelland er door zal tanen. De Vereen tot Behoud van Natuurmonumenten, eige naars van verschillende stukken in de polder, ziet haar bezittingen in waarde verminderen. „De Levende Natuur." (Welke pogingen in het werk worden gesteld, om te redden, wat te redden valt schreven we reeds in een vorig nummer. Examens. Onze plaatsgenoote Frouwtje Jonker werd aan de H.B.S. te den Helder van de 3e naar de 4e klas bevorderd. Ongenoode gast in burgemeesters tuin. Zaterdagavond plm. zeven uur heeft de tuin van onze burgemeester niet-alle— daagsoh bezoek gekregen: de auto van Rr reed pardoes het hek omver en tip pelde doodleuk de tuin in om dicht bij de woning tot staan te komen. De ehauf feur zou het ongeval aan zijn nieuwe sdhoenen wijten, die van de pedalen glip ten De timmerman mag zooiets wel. DEN HOORN. Waardoor Texel Woensdag in „opschud ding" werd gebradht oftewel: Wat ons bij Onrust verontrustte. Woensdagmiddag 1.1. werd Texel opge schrikt door een hevig gedreun, dat zich nog tweemaal, kort er na, herhaalde. We schreven het toe aan oefeningen met grof geschut van fort Harssens (den Helder) b.v., en schonken er verder geen aandacht meer aan. Van bevoegde zijde deelt men ons thans mee, dat het gedreun veroorzaakt werd doordat men tot driemaal toe op het strand tussdhen de Mok en Onrust een enorme hoeveelheid hoogst gevaarlijke springstof door middel van een electrische vonk tot ontploffing bracht. De uitwerking was ge weldig: er werd een trechter gevormd van plm. 1.5 M. diepte en verscheidene meters in omtrek. De veroorzaakte „luchtstooF'1 werd tot ver in de omgeving waargeno men en zeker ook door het vliegtuig, dat zich op het moment van de explosie juist 1000 M. boven „de plaats des onheils" moest bevinden in verband met waarne mingen van strategisch belang. Hierover mogen we ons echter niet uitlaten. Sportnieuws. Vrijdag speelden hier tegen elkaar de 2e twaalftallen van O.K.C. en de Zwaluw Het was een heel aardige wedstrijd, waarin de partijen vrijwel tegen elkaar opgewassen waren. Na een tiental minu ten spelen, nam de Zwaluw de leiding. Meer doelpunten werden er door geen der partijen gemaakt. De heer Snieders, van Oudesohild, leidde tot aller genoegen deze wedstrijd. Schoolnieuws. Na herhaalde oproep hebben zich voor de betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school alhier nog tien sollicitanten aangemeld, in totaal dus 12. De voor dracht luidt als volgt: 1 1. mej. A. Lagendijk, te Heemstede* 2. C. C. van Harlingen, te den Helder. 3. A.L.Remme, te Alkmaar. De benoeming zal morgen plaatshebben. Een munt uit 1788. Door de heer Jb. Lap werd bij den Hoorn een oude munt gevonden, aan de eene kant het wapen van Utrecht vertoo- 'nende, aan de andere kant: „Stad Ut recht 1788." Ze werd afgestaan aan het Texelsch Museum. DE WAAL. Harddraverswegje. De Waalderweg zal worden vierbreed. Hiertoe, zoo vernemen we van de Meer Dijt, dijkgraaf, is de heer D. Dros Az. bereid een strook grond af te staan, mits hij daarvoor het z.g. Harddraverswegje in ruil ontvangt (het wegje loopt van de Waalderweg naar Tienhoven). De raad moet erechter mee accoord 'gaan. OOSTEREND. Er wordt om ons hachje en onze ge zondheid gedacht. Uit goede bron vernemen we dat, be houdens goedkeuring door de raad, de Boschwegsloot binnenkort van gemeen tewege gedempt en ae Boschweg dubbel zoo breed zal worden. Een verbetering, welke uit hygiënisch en veiligheidsoog punt toejuiching verdient. De lieflijke geuren, door bovenvermelde sloot ver spreid, missen we gaarne. Verkeersongeval. Toen veehouder Jb. Vlaming Zaterdag avond met z'n dresseerkar de Nieuw- straat inreed, kwam hij op de hoek Peper straat in botsing met eenige fietsers. Het) logeetje van de heer B., zoontje van de, heer De Koning uit Ijmuiden, kwam zoodanig met de kar in aanraking, dat zijn knie licht gekneusd en zijn rijwiel' zwaar beschadigd werd. Dokter Boswijk verleende geneeskundige hulp. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de h(:er H. Kikkert, thans te 's-Gravenhage, slaag de j.l. Maandag te Amsterdam voor het examen Drogist, ingesteld door de Neder- landsche Drogistenbond. Woningbouw. Naast de garage van Gebr. Dros ver rijzen een tweetal nieuwe woningen en wel voor rekening van de heeren Jn. Dros en Jn. Brouwer. Het werk werd onder hands aanbesteed en gegund, aan de met selaars Jn. Trap en A. de Kort, het tim merwerk idem Jb. Drijver en Gebr. Tim mer en de schilders Gebr. Bremer en C. Timmer Sz. Breeder wegen, minder ongelukken. Nu langs de Oosterender weg sjteeds meer gebouwd wordt, mag vfrbrceding niet uitblijven. Het doet ons daarom ge noegen vernomen te hebben, dat de heer P. Boersen alhier op billijke condities be reid is een strook grond aan de gemeente, at te staan, waardoor de weg op dubbele breedte khn worden gebracht. De ver keersveiligheid zal er in hooge mate door worden bevorderd. OUDESCHILD. DOODELIJK ONGEVAL. Arbeider onder een locomotief Gistermiddag is de 20-jarige Joh. de Jong, uit Barradeel, locomotief - stoker, bij de dijkwerken alhier, nabij de Waal- dersluizen bij het overzetten van een wis sel gestruikeld en toen door de loco motief overreden en op slag gedood. Het ongeval speelde zich af in een minimum van tijd en kon door de machinist, uit Ijmuiden, Spreeuw, onmogelijk worden voorkomen. Dokter Prakken kon slechts de dood constateeren. De locomotief moet het lichaam vrijwel in tweeën hebben ge reden. De juiste toedracht is niet bekend, daar alleen de machinist bij het ongeval tegenwoordig was; hij was zeer onder de indruk van het gebeurde. De Jong was niet gehuwd. Hij was de kostwinner van zijn moeder, die weduwe is en te Harlingen woont. Een broer van het slachtoffer is hier nog werkzaam. Nader vernemen we, dat de burgemee ster zich naar de plaats van het ongeval- heeft begeven, vergezeld van gemeente politie Brouwer en rijksveldwachter Edam, die een onderzoek naar de toedracht in stelden. Gemeentepolitie Hoogerheide was reeds te? plaatse. Dokter Boswijk ver richtte sectie op het lijk, dat vandaag ver moedelijk naar Barradeel zal worden ver voerd. Examens. Onze plaatsgenoot Alb. Hemelrijk ging aan de H.B.S. te den Helder over van de eerste naar de tweede klas. (Een groote steen uit grijs verleen. Bij het zandgraven in de Hoogeberg is feen enorm zware steen van zeker wel een kub. meter te voorsteen gekomen. Men heeft het gevaarte ingegraven, om er in verband met de spoorweg geen last van te hebben. Hoe lang zal het wel geleden zijn, dat dit steentje aan de op pervlakte lag en hoe komt het hier DE KOOG. Een „tuimelaar" tussdhen paal 18 en 19. onze Kooger corresp. meldt, dat het tuimelaarcadaver nog op het strand tus- schen paal 18 en 19 aanwezig is. Blijk baar is het Vrijdag door zand en wier bedekt geweest, waardoor de heer Kraai, die er Vrijdagavond om negen uur nog juist een reis voor maakte, tot de ver onderstelling kwam, dat de zee het beest had meegenomen. Het cadaver zal spoe dig begraven moeten worden. Biiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiia llllll LANDBOUW EN VEETEELT. IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Narcissenprijzen H.B.G.-veiling. Voor de eerste door de HjB.G. te Lis- se gehouden droge veiling in dit seizoen: bestond zeer groote belangstelling, zoo wel van exporteurs als kweekers. De rui me veilingszaal was tot in de uiterste hoeken gevuld. De aanvoer bedroeg maar 247 mand. Voor beste kwaliteit werden goede prijzen besteed. We laten die voor de narcissen volgen: Golden Spur, 350 p.m., mager, f3,70; idem 300 p.m., 16,50; idem, 400 pan., - f 4,90; idem, R. 120 op f2,05; Van Sion 275 p.m. fa,90; idem, 400 p.m. f3,90. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllllllllllllllll Recensies. Illlllllllllilllll lllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het is weer een prachtexemplaar, het Juli-nummer van „de Wandelaar" Een schat van wetenswaardigheden op natuur historisch gebied, een reeks met zorg gekozen en gereproduceerde foto's, veel-, zijdig, interessant: „Mijn liefke, wat wilt ge nog meer En zoo'n maandblad kost nu maar f7,50 per jaar, thuisbe-* zorgd. Vraagt het in de boekhandel eens ter inzage. —o Door de Vereen. „Oost en West", Korte Voorhout 6, den Haag, wordt aan de jeugd een boekje aangeboden, getiteld „Onze overzeésche gewesten"; liet telt 32 blz. en geeft in 'n eenvoudige, beknop te schets van de beide Indien veel wetens waardigs. De Vereen, beoogt met dit boekje „de band tusschen de verschillen-' de gebiedsdeelen van ons koninkrijk nau wer toe te halen". Wie het wil ontvan gen schrijve, onder verwijzing naar dit bericht, naar bovenstaand adres. o— We ontvingen het "Verslag der Hande lingen over 1930" van de Centr. Comm. voor de Uitzending van Nederl. Kinderen naar Buiten. Voor uitzending komen in aanmerking zwakke, doch overigens naar lichaam en geest gezonde kinderen van 815 jaar, bij voorkeur uit groote steden en fabriekscentra. (Geen ziekelijk-zwakke en achterlijke kinderen). De Centr. Com missie doet buitengewoon veel voor de verhooging van de Nederlandsche volks kracht; zij wordt daartoe in staat gesteld door subsidies van rijk, prov. en gemeen ten en door particuliere bijdragen (post- rek. 15825; zetel: Den Haag, Franken- slag 83). Op Texel wordt de Centr. Comm. ver tegenwoordigd door de comité-leden mevr. Boswijk-Ritmeester en zuster Meij er, te den Burg; mevr. J. Koning-Bouma en zuster Mulder, te Oosterend, en de correspondent, de heer A. Epe, te de Koog. Humoristische Berichten. Binnenland. Het Alg. Ned. Verbond verzoekt de gemeenteraden een belasting te heffen op openbare opschriften in vreemde ta len. Het adres vermeldt echter niet of de wapenspreuk boven de ingang van be lastingkantoren vervangen moet worden door: „Ik zal de hand ophouden". Twee vrouwelijke leden hebben in de Amsterdamsche Raad zoo heftig getwist, dat het in eens duidelijk is geworden waarom die stad De Vlugt nam. Bij de temperatuur van onze tegen woordige zomers lijkt een „pufverbod" ons volmaakt overbodig. In het algemeen is men huiverig van zakendoen op Vrijdag. Dit is bijgeloof. De practijk bewijst, dat ook de Maan dag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Zaterdag en Zondag typische ongeluks dagen zijn. Een Nederlandsch schoenenfabrikant klaagt, dat hij zijn producten in Duitsch- land zoo moeilijk kan slijten. Op onze voetreis door de Harz hebben wij anders het tegendeel geconstateerd. Buitenland. Te Havanna zijn 40 professoren in ver band met de opstand ontslagen. Ze zijn om zoo te zeggen de Havanna-sigaar. o— Carnera, de boksheld, heeft zich ver loofd. Hij wil bewijzen, dat hij, die in geen boksring vrees kende, zelfs voor geen trouwring terugdeinst. De New-Yorksche bandietenleider Tony Volpe wordt, omdat zijn papieren niet in orde zijn, uit de V.S. gezet. Zoolang hij zich hield aan zijn wettige kwantum moorden en bomaanslagen, stond men machteloos, maar thans heeft men een wetsovertreding geconstateerd. Bij de vele ondoorgrondelijkheden van de malaisevraagt men zich af, waarom aan lager wal geraakte Amerikanen met appelen venten, terwijl zij met zooveel gebakken peren zitten. In Bosnië is Runenschrift gevonden, dat door niemand begrepen wordt en dan ook groote overeenkomst vertoont met onze modernste dichtkunst. o In de bladen werd gemeld, dat men in Duitsdhland een toestel geconstrueerd heeft om postzakken naar Amerika te schieten. Er staat niet bij of deze post zakken brieven zullen bevatten of specie. O O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2