No 4550. 44stBJaargang. Zaterdag 25 Juli 1931 TWEEDE BLAD Gemeenteraad van Texei OP TEXEL HUIS AAN HUIS GELEZEN. OPLAAG MEER DAN 2300 EX. Zitting van Donderdag 23 Juli 1931, vangende om n.m. drie uur. Voorz.de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig met kennisgeving, de heeren Epe en Pisart. De voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde: i 1. Onderzoek geloofsbrieven. De commissie, bestaande uit de h.h. De Graaf, Keijzer en Lap, bevindt de stukken in orde. Zonder hoofdelijke stem ming wordt tot toelating van alle 13 raadsleden besloten. Na lezing der notulen volgt: 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Voorz. doet mededeeling van a. Schrijven van de heer J. de Groot, die meedeelt vermoedelijk eerst per 1 Oct. als directeur der Z.V.S. in dienst te kun nen treden, omdat aan de school te Schiermonnikoog per 1 Sept. nog geen opvolger aanwezig is en daar waarschijn lijk nog een tweede vacature zal ont staan ook. b. Brieven van de heer C. Boon Pz., Idrie in getal. Voorz. ledst er een vo'oh Waaruit blijkt, dat dhr B. bereid is het getimmerte aan de Vogelenzang door beslaan met plaatijzer, enz. onbrandbaar te maken. Hij meent, dat de bezwaren van B. en W. dan opgeheven zijn. Wan neer de voorz. de andere brieven wil gaan lezen, interrumpeert dhr De Graaf: Die brieven van Boon worden vervelend. Hij hamert steeds op hetzelfde aambeeld over dingen, die niet door de beugel kun nen. Ik zou de brieven voor de raad ter inzage leggen en dan in de kachel gooien. In geen geval behandelen. Dhr Dogger: Is dat niet in strijd met de wet Dhr De Graaf: Als hiji steeds met hetzelfde komt zeker niet. Voorz.: Maar in deze briet staat wat anders. Hij gaat over „Texelsche toei standen". Maar op voorstel van dhr De Graaf wil ik ze wel ter visje leggen. Aangenomen zonder hoofd, stemming. 3. Aanbieding rekening Algemeen Arm bestuur over 1930 Gesteld in handen van een commissie, de heeren Lap, Keijzer en Dogger. 4. Aanbieding rekening Alg Weeshuis over 1930. Idem: de h.h. Kikkert, Leber, Henkes. De vergadering wordt geschorst. Alvorens tot het volgend punt over te gaan, schorst de voorz. voor een half uur de openb. zitting. Dan komt aan de orde 5. Benoeming onderwijzeres o.l. school te den Hoorn. Met alg. stemmen wordt benoemd no. 1, mej. A. Lagendijk, te Heemstede. (Zie uitvoeriger het vorig nummer). 6. Wijziging verordening heffing school geld zeevaartschool. (Zie uitvoeriger het vorig nummer). Aangenomen zonder hoofd, stemming. De mindere opbrengst door de ver laging wordt op f150 geraamd. Leerlin gen van de 2-j. cursus, (die in Juli va* school gaan, worden pas per 1 Sept. af geschreven. 7 Grondruiling voor verbreeding Waalderweg. (Zie uitvoeriger het vorig nummer). In ruil voor het Harddraverswegje wil dhr D.Dros Az. (Tienhoven) een deel van de Laagwaalderweg afstaan. Het wa terschap betaalt de nieuwe heining. Aangenomen zonder hoofd, stemming. 8. Aankoop grond voor verbreeding Oosterenderweg. (Zie uitvoeriger het vorig nummer). Dhr P. Boersen is bereid aan de Ooster enderweg een strook van 236 vk. M. at te staan a 50 ct., mits tevens «;en hei ning langs het nietverkocht gedeelte van zijn terrein aldaar wordt geplaatst, (f80,) In totaal komen de kosten op f225. Verkeersgevaren. Dhr Dogger vestigt er de aandacht op, dat zonder kosten de veiligheid kan wor den bevorderd, door b.v. de boomen bij Lap onder den Hoorn en bij „Atlas" te laten snoeien of opruimen. Anders ge beuren er ongelukken. Voorz.: We schenken er de volle aandacht aan. Er is meer. Dhr De Graaf: Bij „Oost- wijk" b.v., bij de plaats van Bas. Er moest verzocht worden de boomen te snoeien. Voorz.: Dat is gedaan, maar resultaat blijft vaak uit. Dhr Dogger zegt: Wie weigert is toch even straf baar als een weggebruiker, die het ver- JEUGDHERBERG PANORAMA. Herbergkeuken, bijkeuken en - links - trekkerskeuken. keer in gevaar brengt. Weth. Vlaming: Het is beter deze kwesties niet in bet openbaar bespreken. Dhr Kikkert: Vol gens het Politieregl. hebben B. en W. 't volle recht om in te grijpen. Weth. Keijser: Het is bij Lap opgaand geboom te. Buiten zijn medewerking is hier niets, te beginnen. Ik heb hem gevraagd het) uitstekende punt weg te nemen, maar hij doet het niet. Weth. Vlaming: Maar niet uitpluizen. Dhr Dogger: Wees nu te Oosterend voorzichtig. Dhr Lap Laten we er verder over zwijgen, want we komen op gevaarlijk terrein. Dhr Dogger: Als ongelukken plaats hebben, is het nog gevaarlijker. Men heeft er nog een greppel gegraven ook. Dhr Lap: Dan maar een veldtocht tegen de boompjes. Ik houdt anders wel van, die boompjes. Het voorstel tot wegverbreeding te Oosterend wordt aangenomen z.h.st. 9. Rioleering en v erbreeding Boschweg (Zie uitvoeriger het vorig nummer). Voorgesteld wordt de sloot langs de Boschweg, richting Spang, te dempen, en de Boschweg van 44,70 M. tot min stens tien M. te verb reeden. Van dhr S. Jb. Dijksen kan voor f42,50 261 vk, M. grond worden gekocht, van dhr Jb. Roeper Jbz. voor f 18,75 79 vk. M. Kos ten totaal f1000,— (grond en overschrijf- kosten f80, demping f415, heining f120, rioleering, enz. f385). Het werk zal aan-, sluiten bij de verdere rioleering te Oos terend, waarvoor op de begrooting al geld uitgetrokken is. Op een vraag van dhr Lap deelt de voorz. mee, dat de rioleering door het land naar de andere sloot loopt Dhr Keijzer vraagt, of iemand tot aansluiten od de rioleering verplicht is, wanneer hij daartoe in djp gelegenheid is en nu anderen last bezorgt. Voorz. zegt, dat het hem verzocht kan worden. Weigert hij, en heeft men er last van, dan kan: er een politiezaak van komen. Aangenomen zonder hoofd, stemming. 10. Wijziging raadsbesluit machtiging aankoop gronden te den Burg. Voor de woning van dhr A.J.Keijser aan de Koogerstraat ligt een strookje grond van dhr C.Boon Pz. Het is de bedoeling, aldus B. en W., dat dit bij1 totstandkoming van de aankoop, waartoe zij 13 Mei werden gemachtigd, aan de gemeente overgaat. Tevens wordt voor gesteld in het besluit van 13 Mtei „ben taling bij overdracht" te vervangen door „betaling binnen een maand na over dracht." Aangenomen zonder hoofd, stemming. 11. Verbouwing gesticht van weldadig heid. (Zie uitvoeriger het vorig nummer). Met de verbouw en uitbreiding is ge moeid t5500, met de centr. verwarming ming 13500. Het Armbestuur gaat met de plannen volkomen accoord. Dhr Lap juicht het voorstel toe Dhr De Graat hoopt bovendien, dat de verbetering nog voor de winter haar be slag krijgt. Dhr Dogger vraagt, of de centr. verwarming niet electrisch kan geschieden', waaro pde voorz. meedeelt, dat dit te duur zou komen. Aangenomen zonder hoofd, stemming. 12. Verlenging overeenkomsten auto- busdiensten Aan het prae-advies ontkenen we: De overeenkomsten eindigen, enkele onder- deelen uitgezonderd, 16 Juli. Nu zijn de diensten dit jaar op bevredigende wijze uitgevoerd. Hoofdzaak is: de financi- eele zijde. Het juiste standpunt is: In de eerste plaats in overleg treden met de betrokken ondernemer, alvorens met anderen contact te zoeken, b.v. door 'n openb. aanbesteding. Voor een nieuwe regeling is het huidige tijdstip minder geschild in verband met a.s. wegenverbe tering, welke de exploitatie gunstig moet beïnvloeden. Daarom wordt voorgesteld't contract met een jaar te verlengen. In de eerste maanden van 1932 komen B. en W. dan met een nieuwe regeling Voorz.: We zitten er wat moeilijk mee: Een jaar is als proeftijd wat kort. We, hebben de rekening pas binnen. Dhr. De Graaf: Dat is misschien waar, maar mijn instemming heeft het abso luut niet. Mijn overtuiging is, dat wij 't recht niet hebben aan de bus op Cocks- dorp met zoo'n hoog tarief, subsi die te geven. Het publiek kan er geen( geoiuilc van maken. Ook is het materiaal niet eerste klas. Wij zijn te Vrijgevig Ik wil alleen post- en schoolbus sub sidieeren Wegenverbetering is geen mo tiet. Wel lager benzineprijs en viermaal goedkooper banden. Bij de le dienst op Cocksdorp 35, nu 7 ct. per L. benzine. Een rit de C. den Burg zou hiernaar berekend, f5,moeten kosten. Geen sub sidie hier. Aan leege bussen hebben we niets. Je kunt goedkooper met een luxe,1 auto gaan. Ik neem voor uitstel geen ver antwoording op me. Laat ons publiek aanbesteden gaan. Gunning voorbehou den, want we moeten goede waarborgen hebben. De tarieven zijn te hoog. Voorz.: Wij voelen, dat er een ver andering moet komen, maar kunnen toch door zoo maar af te breken het publiek, niet dupeeren. We moeten wat tijd heb ben. Dhr De Graaf: Om personen gaat het niet, want Reuvers is een vriend van mij. Een paar maanden geleden al heb ik gevraagd spoed te willen maken. U stelt maar uit. Weth. Keijser: Ik vind dit scherp gezegd. Ons voorstel is niet onbillijk. Wij zitten drie dagen per week op het raadhuis en hebben tijd noo- dig voor een nieuwe regeling. Reuversi wordt intuslschen van de bus niet rijk. Dhr Leber: Kan die regeling 1 Jan.niet klaar Voorz.: Vanmorgen kregen wij de rekening pas. Hij komt er njet mee uit, de ondernemer. Weth. Keijser: Ik ben geen liefhebber van publiek aanbeste den. Dhr De Graaf: Dan wil ik, dat de politie toeziet ,dat de bus in den Burg komt. Ik zal telegrateeren, wanneer ik ge vaar zie. Wanneer we goedkoop terecht willen, moeten we publiek aanbesteden. Dat doet de post ook. Dhr Dogger Daarmee wordt het publiek niet gediend. Ook is het niet billijk en royaal tegen over Reuvers, die veel heeft aangedurfd. Dat weinig ongelukken plaats hebben, pleit voor een goede exploitatie. Weth. Keij ser: Ms een ondernemer zijn plicht niet doet, nemen we een ander. Maar dan: eerst klachten richten tot de burgemeester Voorz.: Wagen en kaarten zijn steeds in orde bevonden. Dhr De Graat: Mag die oude Ford-bu§ dan nog met 22 per sonen aan den Burg. komen. Die reke- hing is foutief, het tarief te hoog en sub sidie misplaatst. Het is tijd lengen van B. en W. Wij worden genegeerd en de toestand blijft zoo. Ik moet mij wel scherp uitdrukken. Dhr Dros: E>e benzi neprijs heeft meer invloed dan de weg. Er is reden om het tariet te herzien. Dflir Kikkert: Bes(taat er kans dat de bus op, den Hoorn over de Westen gaat rijden Voorz.: Dat zullen we bekijken. Dhr Dogger: Eventueel aanbesteden mag wegens de benzineprijs wel op korte ter mijn geschieden. Voorz.: Er zijn veel voetangels en klemmen. Dhr Henkes: Voelt de raad niets voor een gemeente autobus Dat is een gezond en veilig stand punt. Elders geeft zoo'n dienst winst., Voorz.: Wel sympathiek, maar slecht voor onze kas. Dhr De Graaf: Ik wil alle diensten publiek aanbesteden en dan - het tarief vaststellen. Dhr Kikkert: Die raad zal daar zeker niet voor zijn.Dhr Lap: Dhr De Graat gaat te ver. Op Ou- deschild is heel veel materiaal noodig. Over lager tariet zou te praten zijn. Maai) MANNEN, VAN WIE MEN SPREEKT 3* MAC DONALD, Een der hoofdfiguren ter Londensche conferentie. Hij maakt op zijn reizen vaak van een vliegtuig gebruik. v WSTf V ili i MAX SCHMELING. De man, löiie Stribling te New-York knok-out knokte en aldus wereldkampioen bleet. Hij werd bij zijn terugkeer te Bei. lijn geestdriftig toegejuicht, enz. T* iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!ii:!i:iiiiih:iiiiiiiiii HENRY STIMSON Amerika's Minister van Buitenlandsche Zaken, thans in Europa aan de conferen ties deelnemende, een man van beteekenis, in crisisdagen, als de wereld thans te doorworstelen heeft. als het een jaar duurt, blijft De Graaf in de kou. Dhr De Graaf;: Dat blijft ie. Weth. Keijser: Maar wij saboteeren, toch niet Er wordt gestemd over het voorstel De Graat, dat met alleen de stemmen van de heeren De Graat en Dros vóór verwor pen wordt. Dhr De Graat: Geld voor een bus, waarvan geen gebruik wordt gemaakt ,is weggegooid, f 1,10 voor de Cock9dorp den Burg is teveel. U heeft nooit gegevens gehad .die goed waren. Weth. Keijser: Hier wordt iets gezien, wat er niet is. Dhr De Graaf: Thijs lacht wel. Weth. Keijser: Hij mag niet lachen. Dhr Lap: Er zit meer aan vast, het postvervoer b.v.. Spoedmaken is echter gewenscht. Wet houder Keijser: Hebben de heeren geen vertrouwen in B. en W. Het eindre sultaat is dat het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Binnen een jaar zul len zij met voorstellen tot tariefverlaging komen. crom<K»oB2 TEXELSCHECOURA

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1