RADIO, t Sportvereeoigiog Texel Noteering C. R. Keijser &Co. Fotografie. een bekwaam Chauffeur Een lach en een traan. Schijn-beschaving. ADVERTENTIEN 6 fotokaarten, zwart f 1,25 6 bruin f 1,50 J. ZUIDEMA, fotograaf. 7 uur Juniores-Kamp elftal 8 uur Texel adsp B- Jeugdelftal Eierland BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL Ie personen ontslagen. Thans is weer aan 25 personen ontslag aangezegd; de blij- venden werken met korter arbeidsduur. Eenige leden van het gezin R. te Ter Aar werden plotseling vrij ernstig onwel, door vergiftiging, tengevolge van het gebruik van ondeugdelijke melk. Groningen. B. en W. stellen voor tot verbetering van eenige wegen over te gaan. Er zal" 100 duizend gld. mee ge moeid zijn. Te Hilversum ontstond brand in de werkplaats achter de garage van Alberts. De brand ontstond doordat eenige drop pels benzine in aanraking kwamen met 'n lasdhapparaat. De werkplaats verbrandde, ook twee auto's en een kraanwagen. Te Rotterdam is de 13-jarige J. Klopmeijer op zijn fiets op de Kruiskade geslipt, vlak voor een groentenwagen, welke door een paard getrokken werd. De wielen gingen hein over het lichaam, waar na de dood spoedig intrad. Het bierverbruïk is in ons land, in vergelijking met de hieronder vermelde landen niet groot. Het bedraagt n.l. 28 L. per hoofd per jaar. Noorwegen heeft een lager getal, n.l, 25 L., maar daarentegen België 247 L.,. Ierland 108, Duitschland 91, Beieren 280, Oostenrijk 80, Tsj.-Slowakije 80, Enge land 69, Denemarken 59, Zwitserland 58, Zweden 42 en Frankrijk 40 L. BUITENLAND. Te Brockton (Mass.) zijn vier man nen en een vrouw overleden na het drin ken van gedenatureerde alcohol. Te Meddan verwoestte een brand 7 kedehs. Schade een half ton. Oorzaak: het rooken bij het bijvullen van een auto; met benzine. Volgens een als officieel verspreid berioht zijn de laatste twee jaar in de Ohineesche prov. Hoenan 395000 perso nen door bandieten, w.o. communisten, ge dood. Peter Nichales, te Gary (N.Am.) zoo lezen we in Het Oosten, zei menig maal, dat zijn hond zijn beste vriend ter wereld was. Op zekere dag echter kreeg hij bezoek van drankwetagenten, die bij ihem een onderzoek moesten instellen. De hond leidde de mannen kwispelstaartend naar een plaats, waar het beest de grond» wegkrabde en acht flesschen sterke drank blootlegde. De baas zit nu in de nor.! Wat zal er van de hond geworden zijn Te Albersberg werd het zesjarig dochtertje van een metselaar, toen het bloempjes plukte in het naburige bosch, door een hert op de horens genomen en eenige malen in de lucht geworpen. Op haar angstkreten kwamen houthakkers aan die haar in veiligheid brachten. Het hert vluchtte met groote sprongen het bosch in. In het Loisach-dal in Opper-Beie- ren heeft baron Wacqant, een ornitho loog, in veertigjarige arbeid een vogelpa radijs geschapen. Óp zijn landgoed bevat minstens iedere boom een nest. Behalve haviken, worden roofvogels er door hem beschermd. In zijn stallen, zoo lezen we in Het Oosten, zijn vliegen een rariteit, want die zouden door de zwaluwen, waar van er hier wel 20.000 zijn, spoedig wor den gesnapt. Meer dan 80 duizend vo gels verdelgen dagelijks 3200 pond insec ten. Humoristische Berichten. Buitenland. We lezen, dat Japansche hengelaars gebruik maken van platte booten, dit in tegenstelling met zekere hengelaars hier te lande, die gebruik maken van ronde kruiken. O Uit het Paleis van Versailles is een schilderij gestolen, voorstellend Lodewijk XIII als kind. De dief, zoo schertst de Haagsche Post, zal worden vervolgd wegens ontvoering van een minderjarige. o Te Dusseldorf is een man in het huwe lijk getreden, die tweemaal zoo groot was als zijn vrouw. Als motief zou hij hebben aangevoerd, dat zijn leed dan te overzien is. Een Fransche geleerde is tot de ont dekking gekomen, dat het geluid zich op alle plaatsen niet evensnel voortplant. We wisten dit reeds lang. Het kan b.v. een heele tijd duren, eer bij sommige men- schen het geluid van de electrische bel tot de keuken, öf een ander vertrek, door dringt, als slager, melkboer, ot iemand anders voor de deur staan. Volgens Duitsche onderzoekers stamt de keeshond reeds van 4000 jaar voor Ghr. Laat ons dus verheugd zijn, dat de hondenbelasting geen terugwerkende kracht heeft. ZOO SPRAK. iiiiil WOODROW WILSON: Het ontwape ningsprobleem is het meest dringende en practische vraagstuk, samenhangend met het toekomstig geluk van de na ties en van de menschheid. REMARQUE: Er zou van een vol gende oorlog geen sprake meer kunneh zijn, wanneer de menschen thans be seften, HOE die zou zijn. Een vol— gende oorlog zou niet de oorlog der loopgraven zijn, maar de oorlog tegen de mannen, vrouwen en kinderen in de steden en dorpen ver achter het front. Londen, Parijs en Berlijn, b.v. zouden door m'ddïl van de moderne oorlogs techniek van de aarde weggevaagd wor den. N.emand zou zich storen aan het verbod van het gebruik van gifgassen en andere duivelsche uitvindingen. PRINS CLEMENS von Metternich: De eigenlijke kracht der regeerders ligt veel meer in hun bestuurswijze en in de be ginselen, waarop zij hun bestuur grond vesten, kortom in hetgeen de ware zede lijke kracht vormt, dan in het opdrijven van militaire bewapening. (Deze uitspraak dateert reeds van 1816. Red.) FRANCESCO NETTI: Als overwin naars en overwonnenen de oorlogsdenk beelden opgaven en ervan overtuigd wa ren, dat men de overwonnenen niet duur zaam kan onderdrukken, dan zou de toe stand van Europa veranderen. Flet be wustzijn van gemeenschappelijk gevaar zal de krachtigste beweegreden zijn, om ons de gevaarlijke weg, waarop wij ons bevin den, te doen verlaten. HYGIENE en VEILIGHEID. Aardbeien en Jicht. Het nut van vruchten eten wordt nog altijd onderschat. Men beschouwt vruchten nog altijd als luxe. Het is waar: goed fruit is duur, vooral bij groote hoeveelheden, maar pud dingen, vlaas' gebak en bonbons kosten ook geld. Aardbeien zijn niet voor ieder een gesichikt in de jeugd, maar wel opi latere leeftijd, als menigeen aan rheuma- tiek ot jicht gaat lijden. Aardbeien zijn werkelijk dit is proef ondervindelijk bewezen een uitstekend huismiddel tegen jicht en men vertelt, dat de groote Linaeus, de beroemde na tuuronderzoeker, die veel aan jicht leed, toevalligerwijs tot de ontdekking kwam, dat de aardbeien zijn pijnen deden ver minderen. Sindsdien at hij bij iedere jichtaanval een flinke schotel aardbeien, 's Zomers versche en 's winters bij gebrek aan deze, de zorgvuldig geconserveerde. Jicht en rheumatiek bestrijdt ge door het gebruiken van aardbeien. Houdt het u voor gezegd. Mocht ge er op andere wijze nadeel van ondervinden, dan maar veel citroen drinken, gedachtig het oude spreek woord: „De eene duivel verdrijft de andere". ELCK WAT WILS. Menigeen klaagt steen en been over „slechte tijden", „malaise", enz. maar er schijnt nog wel geld te zijn, als het ei* op aan komt. In Amerika b.v. kwamen voor een boksvertooning tusschen kam pioen Schmeling en candidaat Stribling. 40.000 menschen op, die tezamen 300 duizend dollars entrée dokten, d.i. ge middeld bijna 19 gulden per persoon. Maar ze kregen waar voor hun geld. Uit het verslag van de wedstrijd kwamen we b.v. te weten „Stribling scoorde met verschillende goede linksche stooten op Schmeling's ge zicht, waardoor het eerste bloed begon te vloeien en wel uit Schmeling's neus... Het linkeroog van de Duitscher was bijna dichtgeslagen, doch thans was de beurt aan Schmeling. Een bloedneus van Strib ling was er het gevolg van.... Hij bloedde weldra uit oog, mond en neus, maar vocht in de achtste ronde dapper verder, hoewel hij hevig uit de wonde boven het oog bloeddeOok in de negende ronde had de Amerikaan nog veel last van het bloed, dat hem over het gezicht stroomde, zoo dat hij zich telkens het gelaat moest af vegen Laten we onze lezers de rest sparen. Het is een droef beeld van onze schijn- beschaving. Voor zoo'n vertooning bren gen 40.000 menschen 300.000 dollar bij een, terwijl ze miljoenen medemenschen door de nood der tijden vervolgd, laten vergaan van ellende. Als men ziet, hoe weinig i n n e r 1 ij k e beschaving er vaak nog is, hoe de strijd tegen verwildering en ruwheid dikwijls nog maar leuze is en door gebrek aan bezieling wordt gekenmerkt, dan vraagt men zich wel eens af, of we inderdaad! zoo dicht het vredesideaal zijn genaderd, als de demonstratieve uitingen van de vredeswil der volkeren zouden doen ver moeden. Ook wij, Nederlanders, gaan tegen de oorlog betoogen, door middel van een petitionnement, door de Dagblad pers georganiseerd. Welnu, doet allen mee! Geen middel mag worden ontzien om het oorlogsmonster het bestaan on mogelijk te maken. Maar strijdt onder- tusschen ook tegen ruwheid en verwilde ring, de knechten van Mars. O VAN REIZEN EN RIJZEN GESPROKEN Eind'iijk is de zomer in het land, Nu gaat natuurlijk alles weer aan 't reizen Dc een reist naar de bergen of 't strand, De ander reist in garen of in band, Ot reist in rijst; door reizen wil-ie rijzen. Niet alles rijst: dat is 't wat mij nekte. Ook ik had heusch wel in een reisje zin, Maar dalen doen de koersen der effecten. De Beurs rijst niet, dus Ik reis evenmijn. H.P. WEES MOEDIG. Wanneer je eens heel droevig bent En niets meer durft te hopen En alles, wat je onderneemt Je steeds blijft tegenloopen Als je dan raad noch uitkomst weet... Wil dan het hoofd eens wenden En zie terug op vroeger tijd, Waarin j' ook zorgen kende. En put daaruit dan nieuwe kracht Ook toen ging wanhoop wijken, Ook toén kwam uitkomst onverwacht, Toen nood het hoogst ging reiken. Kom het dan nu ook weer 't hoofd. Wil 't moediger beschouwen En stel voor wanhoop in de plaats Wat kracht en zelfvertrouwen. (Uit „Losse Schakels" van ANNIE DE HOOG-Nooy. Vragen, deze rubriek betreffende, wor den kosteloos beantwoord. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. De radio als sprinkhanenverdrijver? In Noord-Afrika worden de bewoners dikwijls lastig gevallen door een sprink hanenplaag. Nu werd bij proeven tusschen twee onderzeebooten geconstateerd, dat de hoogfrequente radiogolven, hierbij ge bezigd, de visschen in groote massa dood den. Men wil nu dit middel te baat nemen in de strijd tegen de ontzaglijke zwer men sprinkhanen. o— Denemarken heeft ihet grootste aantal luisteraars in verhouding tot ihet aantal inwoners, bij andere landen vergeleken, n.l. één radioluisteraar op iedere 7 in woners. o Cannes in Frankrijk heeft op grond van de overweging, dat de omroep een opvoedend en officieel doel heeft, een verordening uitgevaardigd, tegen toestel len welke de radio-ontvangst storen. In de universiteit te Milaan is een in richting aangebracht, die het mogelijk maakt, dat de studenten op groote af stand van de operatietafel de uiteenzet tingen van de professor tijdens de opera tie goed kunnen volgen, waarbij deze zich geen biezondere moeite behoeft te geven om zich verstaanbaar te maken. Boven de operatietafel hangt een kleine microfoon, die het gesproken woord opvangt en bij de banken der studenten die achter een glazen kap langs de wanden van de ope ratiezaal de operatie volgen, zijn luid sprekers opgesteld, die duidelijk het ge sprokene weergeven. o Het Electr. bedrijf te Flekkefjord heeft bepaald, dat toestellen, die de radio-ont vangst storen, zooals stofzuigers, naai machines, kasregisters, enz. in Flekke fjord niet mogen worden verkocht. o Het aantal gemeenten in Duitschland, waar bepalingen ter bescherming van de radio-omroep tegen storingen van hoog- trequent-toestellen uitgevaardigd zijn, be draagt thans 35. o— De Amerikaansche regeering heeft een som van dertig duizend gulden beschik baar gesteld voor het onderzoek naar 't sluiereffect, de bekende kwaal bij ont vangst op de korte golf. Gemeenterekening. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de re kening der inkomsten en uitgaven van de gemeente over het dienstjaar 1930 is overgelegd aan de Raad en gedurende 14 dagen, van 24 Juli tot en met 6 Augus tus aanstaande, ter gemeentesecretarie - voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar is gesteld. Texel, 23 Juli 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER, INRlCHTINüEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C.Mooijen, banketbakker, wonende te den Burg om vergunning voor de oprichting brood- koek- en banketbakkerij aan de Weverstraat te den Burg op het perceel kadastraal bekend in sectie K. no. 123 Op Vrijdag den 7en Augustus 1931, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel 24 Juli 1931. Burgemeester en Wethouders voorn. W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. van 22 tot en met 24 Juli 1931. OVERLEDEN: Johannes de Jong, 20jr., ongehuwd. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) Een handschoen. van Laplata mais nieuwe oogsi 4,50 Chevalieigerst 7, Prima BI. gerst gezuiverd 64/65 Kg 6. Gemengd kipper®ie< 7 25 Kunstkorrels Bertels le soort 12,25 Ochtendvoer 11,25 Haver geschoond 7,25 Tarwe geschoond 7,— Buitenl. Tarwe 77/78 KG. geschoond 6,25 Vourslaglipikoeken 8,25 Amerik Lijnkoek 8,25 Grondnotenkoek Duyvis 7,50 Murwe lijnkoek W.L 10,75 Ber'.els Suikerkoekjes 11, Kalvermeel 11,50 Tarwegrint 5,75 Phosphorzure kalt 10 50 Carnarina .vlcesch-diermeel 20 75 Vischmeel 20, Turfstrooisel fijn 2,- Den Rtir o 'Vxf27 Juli 1931 H+llllll ZEGT ons, waarnaar ge in dit 11+111111 nummer vergeefs hebt gezocht. Il+llllll Er is ook plaats voor U. Be- ll+llllll denk, dat we niet al-wetend zijn. Films en platen ontwikkelen voor ama teurs. Klaar in 1 maal 24 uur. Hard geglansd en elect isch bewerkt. Billijke condities. Adres voor de Koog: „de Toko". Te de Cocksdorp ZONDAG 26 AUG. Entree 15 cent. Zitplaatsen 10 cent TERSTOND GEVRAAGD: P. KALIS Cz., Julianastraat. Illl III Mogen wij uw advertentieop- dracht voor het volgend num- III mer zoo spoedig mogelijk ont- jjj vangen Dan kunnen we er jjj de grootst mogelijke zorg aan lij besteden. Schrijf vandaag nog.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 3