De Nieuwe Texeische Courant ïranspireerende No 4553. 44ste Jaargang. Woensdag 5 Aug. 1931 Van 'rtteek tot week Texeische Berichten Landelijke Rijvereeniging „Texel". Fokveedag OP TEXEL HUIS AAN HUIS GELEZEN. OPLAAG MEER DAN 2300 EX. TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vs uur later.) 5 6 7 8 9 10 11 Aug 1,26 2.01 2 41 3,31 4,40 6,06 7.24 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9,22 Zaterdagavond. Een „luchtvaart—week". De afgeloopen week is een zeer biezon- dere week geweest voor de luchtvaart. Wij denken aan de „Zeppelin", die in het Noordpoolgebied, bij de Hookers-eilanden in een daling van een kwartier de post ruilde met de „Malygin" en na de ge slaagde tocht te Berlijn met veel enthou siasme is ontvangen. Korte tijd heeft men osrer de „Zeppelin" in angst gezeten, om dat geen radiografische verbinding was te krijgen. Wij denken ook aan de pracht- vlucht van de vliegers Boardman en Po- lando, die de afstand New-YorkStam boel 8000 K.M. in een nonstop- vlucht aflegden in ruim 49 uur; aan de wereldvliegers Pangborn en Herndun, die een vlucht hebben ondernomen van New-York naar Moskou, aan Lindbergh en zijn dappere vrouw, die van North- Haven gestart zijn met als einddoel Japan. Alle zeer belangrijke vluchten eïi niet uit technisch oogpunt alleen. Bovendien mo gen ze deze week wel tot de belangrijkste gebeurtenissen worden gerekend, want het is wel een biezonder stille week geweest. De huidige crisis. t MacDonald en Henderson hebben nu hun bezoek aan Berlijn gebracht, waar ze door de bevolking geestdriftig zijn ontvangen, maar overigens moet worden afgewacht, of dit bezoek, met dat van Stimson, voor de ontwikkeling der zaken in de naaste toekomst van beteekenis zal; zijn. Afwachten is de boodschap. Van liet grootste belang is te volgen in welke richting de binnenlandsche politiek in Duitschland zal gaan en daarbij denkt men in de eersfte plaats aan het feit, dat) de communisten besloten hebben, het rechtsche Volksbegehren tot ontbinding van de Pruisische landdag te steunen. De toestand in Chili. De president van Chili, Ibanez del Campo, heeft het maar het best geoor deeld het veege lijf te bergen, toen de storm opstak. Hij is gevlucht en Pedro Opazo nam het bewind over. Maar ook dit duurde niet lang, men leeft in Chili blijkbaar buitengewoon snel. De volks gunst keerde zich tegen hem, omdat zijn echtgenoote familie is van de gevluchte president en Opazo trad af ten behoeve van Montero. De positie der Spaansche regeering. Na de woelige dagen van de vorige week is in de afgeloopen week in Spanje betrekkelijke rust ingetreden. In Sevilla is het rustig en de Spaansche regeering heeft haar votum van vertrouwen van de Cortes gekregen. De onzekere toestand in China. Maar even onzeker als we in ons vorig weekoverzicht de toestand in China noem den, is die ook nu nog. De Nanki;ng-re- geering heeft ernstige verliezen te boeken gehad. In het Noorden zijn voortdurend hevige gevechten geleverd tusschen de bondgenootelijke troepen der regeering van Canton en de Mantsjoerijsche troepen samenwerkend met Nanking, zeer tot schade van laatstgenoemde. In China heeft ook een ernstige ramp plaats gehad. De Jangtse-dijken in het Woehan-gebied bij Hankau zijn bezweken. Alleen in Woetsjan zijn meer dan 500 dooden en duizenden gezinnen dakloos. Hittegolf en sprinkhanenplaag. Van een ramp kan men ook spreken met betrekking tot het Westen en vooral midden-Westen der Vereenigde Staten die door een geweldige hittegolf werden ge teisterd. Daarbij kwam voor het midden- Westen nog een geduchte sprinkhanen plaag. Lloyd George. De Engelsche staatsman, Lloyd George heeft een operatie ondergaan. Luidden de berichten omtrent zijn gezondheidstoe stand in het begin van de week mijnder gunstig, gelukkig is daarin later verbete ring gekomen. Instructeur Vethnian schrijft ons: Zoo is dan Texels Landelijke Rijver eeniging voor de eerste maal naar de vaste wal overgestoken om in 't gelid te treden van de aldaar gevestigde zus- tei'vereenigingen en met deze de strijd aan te binden, met die afdeelingen, die Zaterdag 25 Juli aanwezig waren op het mooie concoursterrein te Bergen. Mis schien is het velen afgevallen, dat „Texel" niet eervoller in haar woonplaats wederkeerde. Wees niet teleurgesteld: tegenover al die oudere vereenigingen, die voor het kampioenschap uitkwamen, moesten onze jongens het afleggen. Ze waren echter de eenigsten niet. Vele oudere afdeelingen deelden een gelijk lot. Het is echter beter eens te schrijven, hoe de indruk was, die „Texel" maakte en heeft achtergelaten. Onder aanvoering van de oudste dei- vereen., de heer J. Witte, van„Bloem- wijk", vertrokken ze met de boot van T.E.S.O., al eerder besproken in dit blad. Na een voorspoedige rit kwamen ze in Bergen aan. Dit arriveeren alleen reeds was keurig. Frissche gezichten, goed uit ziende droge paarden, allen in tenue, al len met rugzak. In de groote, lecge kalksteenfabriek kregen ze allen een droog, maar niet stof vrij onderdak. Men moet toegeven, dat de eerste kennismaking met het Landelijk ruiterleven wat piepend was. Maar op 't altijd lachend gezicht van onze vriend G. Koorn was al gauw de wolk wegge-; dreven. Allen lachten mede en er werd een begin gemaakt met bedden opschud den. Alles te vertellen, zou te veel plaats! innemen. Toen „Texel" de volgende mor gen het Concoursveld betrad, was hiervan geen spoor te ontdekken, zoo keurig als alles er uitzag. Ze hebben een eervolle strijd gevoerd zonder grove fouten te maken. Dit bleet zoo het verdere deel van de dag. De groen-zwarte petten zijn po pulair geworden in onze ruiterkringen. Zelfs des avond op het bal in „De Rus tende Jager" vond 't orkest ze zoo aar-i dig, dat dit ze nog een tijdlang in bruik leen heeft gehad. Het was na een prettige marsch, Zon dagmiddag, dat we afscheid namen van de afdeeling bij Stolpervlotbrug. Goed zoo, „Texel", zoo blijven doorgaan. Houd je zaken bij elkaar en wij weten, zeker: succes zal volgen. Gij hebt een waardig voorbeeld gegeven aan vele afdeelingen van de vaste wal. Gij hebt getoond een waardig lid te zijn van onze groote organisatie, de Ned. Fed. van Land. Rijvereenigingen. Nog een woord van waardeering aan de aanvoerder, die zijn leden zov> keurig wist te leiden en. een man van zijn tijd bleek te zijn. Bravo Witte. Wees altijd en overal het voor beeld voor je medeleden zooals je dat op je tocht naar Bergen zijt geweest. Meeting Intern. Ontwapening uitgesteld. De aangekondigde meeting in verband met de actie van de „Wereldbond voor Kerken" voor „Intern. Ontwapening", aanvankelijk bepaald op 15 Augustus, is uitgesteld tot nader te bepalen datum in September. Uitslag aanbesteding. Door architect N.Schermer alhier wérd Zaterdag aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor de heer H.Kalis aan de Wilhelminalaan alhier. De uitslag is als volgt: Timmerwerk: G.Zoetelief f2080; Bruin (Waal) f1909; Gebr. Timmer f1890; J.v.Wessem f1795; Bakker en Koorn f1786; Gebr. Schoen maker f1777; P. v. 't Hoog f1775; H„ Zijm f 1758 Metselwerk Th. Buisman f2293; G. Logman f2275; A .de Kort f2175; C. Keijzer f2130; H. Koorn f2048; 1. Voigt f2025; L.Bruin en Zn. f1987; W.A.Geus f1965; N.Graaf 11958 Loodgieterswerk P.Oele f145; N.deGraaf f137; J.Agter 1115. Schilderwerk: S. Smidt f410; J.C.Roeper f348; P. Boon f343; D.Toolens f300.'* Electr. werk: J. Agter f40. Timmer- en metselwerk: P. J. Kooger f3765; Bruin (de Waal) 13934. Gegund. De heer J. C. Kager, secr. Fokveedag, schrijft ons: Teneinde misverstand uit de weg te ruimen en onaangenaamheden of teleur stellingen te voorkomen, wenschte ik het volgende onder de aandacht van belang hebbenden te brengen. Het is mij dezer dagen gebleken, dat bij sommige fokkers, ten aanzien van de door het bestuur genomen noodzakelijke maatregel in de afd. Wolvee, inhoudende het niet-inzenden van genummerde ot con- troledieren in de ongeregistreerde rubrie ken, een verkeerde gedachte voorzit. Zij toch meenen, dat ieder, die geen lid is van het Texeische Schapenstamboek en alzoo geen controlefokker is, maar wèl door aankoop in het bezit van één of meer geregistreerde dieren, ook niet in deze afdeeling kan inzenden en meedingen. Dit is echter een absoluut verkeerde voorstelling. Niemand ot niets wordt uit gesloten. Ook al zijt ge nimmer bij de controle* vereeniging aangesloten, geweest en toch eigenaar van een dusdanig dier (ot die ren), dan kunt ge zonder eenige schroom of restrictie met deze exemplaren mede dingen, mits ze worden ingeschreven in die rubrieken, waarin ze thuishooren. Indien er twijfel bestaat, overtuigt u vooraf en controleert de ooren. Gelieve tevens tijdig uw aangifte te verzorgen. Met deze woorden hoop ik licht te heb ben ontstoken, waar het duister was. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Purolpoeder kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals, Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten. Sportnieuws. Onze sport-correspondent schrijft: De Zondag gespeelde wedstrijd Texel- adsp.—Texel-Juniores werd na verlen ging door laatstgenoemde gewonnen met 53. Beide elftallen hadden invallers noo- dig omdat er eenige jongens zonder af- bericht wegbleven. Wanneer ze zoo wei nig belangstellen in dergelijke wedstrij den en bovendien hun verplichtingen ver geten door geen kennis te geven, kan dit niet alleen de ambitie van de andere spe lers maar ook van de leiding verminderen. De wedstrijd werd soms heel aardig gespeeld met om beurten aanvallen. Dc eindstand was 22. Op verzoek werd met een kwartier verlengd. De adsp. na men direct de leiding, terwijl Jun. nog driemaal doelpuntte. Het laatste doel punt was een prachtschot van Gom. We kunnen met genoegen op deze wedstrijd terug zien. DE KOOG. Rij- en Renvereeniging. Naar we vernemen zal bovengenoemde vereeniging, gevestigd te de Koog, een paardensportfeest alhier trachten te or- ganiseeren. Het bestuur komt deze week bijeen. Enorme drukte aan het Koogerstrand. Niettegenstaande de hevige wind was Zondag de drukte aan het strand weer enorm te noemen. Vele drukke dagen, wat de dagjesmenschen" betreft, hebben we dit seizoen al achter de rug, doch we meenen wel te kunnen zeggen, dat de drukte op j.l. Zondag het record heeft' geslagen. De wind was Oostelijk, zoo lag de duinvoet aan zee in de luwte, en daar) had een bonte menigte zich in het zand neergevleid, om zich aangenaam te ver- poozen. Anderen gaven de voorkeur aan een wandeling langs het strand of aan 'n verfrisschend bad. De neringdoenden, die op het strand of in het duin standplaats' hadden ingenomen, maakten blijkbaar goede zaken. Tegen ongeveer vijf uur werd een bezoek gebracht door een acht tal officieren van het Leger des Hei ls, onder leiding van kapitein Deurloo, die door muziek, zang en toespraken afwisse ling brachten in het strandleven. Tegen een uur ot zeven togen weer vele bezoe kers huiswaarts. Sommige momenten ver toonde de weg één lange rij van auto's, motoren en fietsen, (rijtuigen tellen niet meer mee), zoodat uitkijken geboden was. Gelukkig hebben we van ongelukken niets vernomen, hoewel dit op dagen als deze niet te verwonderen zou geweest zijn. Blijkbaar worden de menschen meer en meer met de verkeersregelen bekend, en van het nut hiervan doordrongen. Nog enkele weken en we gaan de herfst al, weer tegemoet. Moge nog een schoone natijd voor ons zijn weggelegd. ONS STRANDFEEST. Hier volgt het slot van het feestverslag van de hand van een onzer corresponden ten: Stoelendans. Te ongeveer acht uur was het geheele Fanfarecorps op het terras van 'het Strandhotel aanwezig, om vandaar in op tocht, waaraan zeker bijna alle gasten van „Prinses Juliana" hebben deelgeno men, dc gasten van de verschillende pen sions te de Koog af te halen. Allereersti werd er tot aan het „Jachthuis" gemar cheerd en vandaar tot „Mooi Texel", waar men terugkeerde en de Kaapwcg in sloeg, om in het „Dal" beneden het „Mie rennest" aan te komen. Toen de meestem waren gezeten en de heer J. Luberti de leiding nam (want het programma ver meldde immers „Stoelendans", en daar voor was dc heer Luberti expres uit den Haag gekomen), moest iedere Koogenaar zeker wel con stat eeren, dat de Koog zich bijna nog nooit in zoo'n groot aautaj bezoekers mocht verheugen. Om eerlijk te zijn, moeten we zeggen, dat dit punt van het programma niet ge heel kon worden afgewerkt, gezien liet ontzettend groot aantal deelnemers en deelneemsters. Echter wist „Oom Jan" met bekwame spoed vier afdeelingen te laten spelen, waaraan ook de directeur van het fanfare heeft meegewerkt. Dc prijzen konden door de heer Lu berti met een toepasselijk woord aan de volgende dames en heeren worden uitge reikt: Cornelis Johannes Vermeulen, Marinus Pické, Bartje Smit, Ton Dresden en Tonny Boas. De schemering was inmiddels gevallen. De Lampion-optocht. Over het slot van de feestelijkheden schrijft mevr. A. -C. S. v. S. wilwillend het volgende: Het weer bleef schitterend; zoo tegen 10 uur verzamelde zich de jeugd in de vallei achter het Mierennest. Toen tegen die tijd vanaf dc hoogten de verschillende deelnemers en deelneem sters aankwamen inet de eigen lampion, juichend omhoog geheven, zich scharend achter elkaar, moesten de omstanders wel onder de bekoring komen van deze sprookjesachtige aanblik; rood, groen, oranje, geel en andere tinten, lichtende kleuren kwamen aangedanst. Achter het Fanfarecorps, dat deze dag getoond heeft, wat het presteeren kan, wandelden dc meisjes en jongens door dc Koog, langs het Strandhotel naar het Paviljoen. Wat was het aardig, de heele rij van zingende jeugd te zien gaan langs de holle weg, zich slingerend door het duin. De commissie had voor het mcerendeel van dc lampions gezorgd, waaronder zeer mooie exemplaren waren, getuigend van goede smaak. De dames van de jury waren het al spoedig eens, dat natuur lijk alleen eigengemaakte lampions ter beoordeeling in aanmerking kwamen. Want is het niet een héél diihg, in deze zalige vacantietijd van wandelen, zwem men en genieten, nog de lust en energie te vinden, om een lampion te bedenken, en dan nog in elkaar te knutselen'? De dames hadden danook al gauw het eigen werk bij elkaar geroepen, waarna de vol gende prijzen werden uitgedeeld: De le prijs aan de padvindsters; het wandelend kampvuur met potjes en pan netjes was heel origineel. De 2e prijs werd bestemd voor „Bonzo", die heel wat werk gekost had: aan de vrienden Henk Langelaar en Max Leeuwenburg. Vijf meisjes hadden in de hei gewan deld en gemeend dat „Dophei" wel een goed symbool zou zijn, om lichtend mee te gaan in de stoet. Even bescheiden als, de dophei groeit, was dan ook het licht; maar het werk werd gewaardeerd, zoodat aan de „Dophei" de derde prijs werd toegekend. AI had „tante" Mary en Flenk van Rossum geassisteerd, toch hadden ze in de groep „jongens" een eerste en tweede prijs verdiend. Mary voor haar mode- plaat-lampion en Henk voor de mooie sluier-lampion. Ook Helen Plaste was aan het werk getogen en kreeg voor haar sluier-lam pion een derde prijs. Wel kan de commissie met groote voK doening denken aan deze vroolijke, jui chende lampion-optocht, die lichtend ging langs Texels wegen. Een volgende maal komen er zeker méér eigen-gemaakte lampions!

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1