De Nieuwe Texelsche Courant m No 4555. 44ste Jaargang. Woensdag 12 Aug. 1931 Hierop letten Van ?;veek tot week Texelsche Berichten Onze Badplaats in Juli. Om nooit te vergeten OP TEXEL HUIS AAN HUIS GELEZEN. OPLAAG MEER DAN 2300 EX. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 8 59 Zaterdagavond. Duitsche diplomaten bij Mussolini. Terwijl wij dit schrijven, zijn de Duit sche ministers Brünilng en Curtius te Rome, waarschijnlijk druk aan het con- tereeren. Curtius en Grandi, de ministers van Buitenlandsche Zaken kennen elkaar reeds, maar tusschen Brüning en Musso lini is deze samenkomst het eerste per soonlijke contact. Men mag veronderstel len, dat de groote actueele kwesties, die de volgende maand ook te Gemève ter sprake komen, de ontwapening b.v. en de tol-unie, punten van bespreking zui len uitmaken in Italië's hoofdstad. Maar hoofdzaak van het bezoek is echter een prestige-kwestie. Brüning en Curtius laten door hun bezoek aan Rome uitkomen, dat zij Italië's principieele bereidwillig heid om Duitschland te steunen, weten te waardeeren. Duitsche Rijksdag, Noodverordening, Radio-rede en Pers. Het bezoek moest wel kort zijn, want nog altijd heeft de Duitsche regeering in eigen land de handen vol. Brüning heeft in de afgeloopen week het noodig en wenschelijk geoordeeld nog eens het Duitsche volk toe te spreken door de radio. Van die rede was wel opmerkelijk; zijn betoog, dat er tusschen Duitschland en Frankrijk vriendschappelijke betrek kingen moeten bestaan in het belang van heel ons werelddeel. Een verklaring, in-' tusschen, die in Frankrijk niet nagelaten heeft een goede indruk te maken. Te hopen is nu maar, dat bij het a.s. refe rendum over al of niet ontbinding van de Pruisische Landdag de extremistische par tijen niet de overwinning behalen, waar mede weer groote schade zou zijn gedaan aan het vertrouwen der buitenlandsche mogendheden in Duitschland. De Prui sische regeering zelf heeft zich in dfeze strijd gemengd en alle Pruisische dag bladen gedwongen een manifest tegen het Volksreferendum zonder commentaar op dezelfde dag op te nemen. Van de pers, en van de oppositie-partijen kwam hier tegen scherp protest. Het winnen van steenkool in Engeland. In Engeland trok sterk de aandacht het rapport van de kolen-commissie. Het onmethodische der steenkoolontginningen is een der voorname oorzaken geweest van diepe armoe en arbeid zonder gewin. Het ongebreidelde individualisme der Britsche mijneigenaren heeft organisatie tot dusver vrijwel onmogelijk gemaakt. Daarop is reeds meermalen gewezen. Het rapport van de steenkool-commissie, dat thans verschenen is, prijst wel zeer rad in cale maatregelen aan, nl. omzetting der 1400 ondernemingen in zes enorme regio nale bedrijven. Het schijnt, dat de regee ring voor zulk krachtig ingrijpen voor alsnog zou terugschrikken, vreezend dat men door het probleem aldus op te los sen, een slechter toestand zou scheppen nl. van grootere werkloosheid. Afgrijzelijke gebeurtenissen in China. Stipten we in ons vorige overzicht de ramp aan, die het gebied in en om Han- kau had getroffen, meer en mefer blijkt, dat de toestand nog veel erger is, dan hij zich in het begin liet aanzien. Dagelijks sterven menschen van honger en men vreest het uitbreken van besmettelijke ziekten.. Sensationeele bomaanslagen. Veel sensatie wekte de bomaanslag op de trein München-Belgrado bij de Joe goslavische grens, waarbij dooden en ge wonden vielen, welke aanslag kort daar op door een andere werd gevolgd, waarbij gelukkig geen menschenlevens zijn te be treuren. De regeering van Joego-Slavië Men schrijft ons: De uitslag van willige Landstorm, afdeeling Texel UITSLAG SCHIETWEDSTRIJDEN B. V. L. De uitslag van de op 1 Aug. 1.1. (te den Burg, Oosterend en den Hoorn) gehouden schietwedstrijd van de Bijz. Vrij- "exel (Commandant: H. C. A. Kievits), was als volgt. Geschoten werd met K.S.O. ge- A. Koningschutters Jan Zijm Sz. H. Zijm Sz. H.C.A. Kievits P. B. Riteco B. Scherpschutters: S. Troost A. Bremer Sz. H. Schrama C. Bakker W.Cz. J. H. Schraag Jn. Brouwer Pz. S. Lap B.Sz. G. Bakker Wz. Jn .v. Heerwaarden S. Lap Kz. A. de Visser W.v.d. Slikke S. Zijm Mz. C. Veeger Jn.Vlaming Gz. M. J. Bremer C.A.Eelman Kz. P. Vlaming Pz. N. Ran iden, die evenals de wedstrijd Oefeningen Wedstrijd 96 96 94 91 95 9S 94 96 89 94 97 98 99 96 100 96 97 98 92 80 87 88 89 92 97 91 93 94 91 96 96 92 90 88 90 90 95 90 89 90 88 93 94 91 93 92 95 92 94 86 91 94 95 96 94 80 97 86 89 93 86 89 92 81 90 89 89 90 82 90 87 97 82 86 89 S6 94 90 93 92 89 90 92 86 92 91 87 85 87 90 92 86 83 84 86 87 83 92 81 86 92 85 90 92 96 83 S6 87 89 90 87 82 93 84 92 73 91 80 werden Oefeningen Wedstrijd S2 86 86 85 90 94 91 S6 85 81 S9 77 79 77 82 85 84 92 87 78 85 S4 81 84 83 86 91 SI 75 85 79 96 71 80 84 82 82 88 78 77 62 72 74 72 48 40 56 73 76 73 87 35 58 62 79 74 83 56 47 70 83 78 82 69 80 55 67 69 71 80 73 26 C. Schutters le klas: M. W. Bakker Cz. Joh. Daalder Pz. L. Th. Graaf H. P. Bolt G. Breiner Cz. N. Kikkert Jz. S. Lap B.Kz. Jc. Gomes J.v.Swinderen D. Schutters 2e klas Jo Ran G. de Jong André Ran C. Stoepker P. Rieinens W. Dijt Rz. Bevorderd tot scherpschutter: J.Vlaming Gz. te Oosterend. De deelname was ook al door drukke landbouwwerkzaam- heden niet zoo groot als verwacht kon worden; maar 39 L.S.ers van de 117 hebben geheel of gedeeltelijk aan de oefeningen deelgeno men. heeft nu de voorzorgsmaatregel genomen buitenlandsche wagons aan de grens af te haken en die te vervangen door wa gons uit het eigen land. Luchtvaartnieuws. De wereldvliegers Herndon en Pang- born die zoo vol hoop hun tocht onder namen van New-York naar Moskou, zijn in Tjith in Mandsjoerije geland en geven naar het schijnt de tocht verder op. Niet) gelukkiger waren de vliegers Robbins en Jones, wier non-stopvlucht Seatle-Tokio ook niet naar wensch slaagde. Het water vliegtuig DO-X daarentegen maakte een heerlijke tocht zonder eenige hapering langs de Braziliaansche kust. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar spe ciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Texelsche schapen op de Hoornsche Fok veedag. Op 9 en 10 Sept. worden te Hoorn tokveedagen gehouden. Ingezonden kun nen worden runderen, schapen, varkens en geiten; ook kaas. Op 9 Sept., zooi deelt men ons mee, komt het Texelsch Schapenstamboek met een uitstekende col lectie schapen voor de dag. Voor belang stellenden zijn aan het Landbouwhuis te Alkmaar brochures verkrijgbaar. Schrijf een briefkaartje, verwijs naar dit berichtje en de zaak komt in orde. MUSEUM „MOOI TEXEL", ge- vestigd aan de Nieuwstraat-Den Burg, is kosteloos toegankelijk. Bezoekuren Maandags 1012 uurWoensdags en Zaterdags 2—5 uur. Rijke collectie vogels, planten, platen, kaarten, schelpen, enz., in het biezonder van Texel. DE KOOG. Bevredigend bezoek, Te veel aan wind en regen Kampeerders dreven weg, De koude maakt' verlegen. Nu de maand Juli voorbij is willen wij een kort overzicht geven over het verloop, wat betreft de hotel- en pen sionhouders en de verhuurders van ge meubileerde huisjes. Volgens ontvangen mededeelingen verschilt Juli, wat iaangaat aanvragen en bezoekers niet veel met Juli van het vorige jaar, behoudens enkele uitzonderingen. De aantallen zijn in door snee ongeveer stationnair. De eerste helft van Juli liet zich niet zoo gunstig, aanzien, doch in de tweede helft waren; de aanvragen zeer groot in aantal. Het ongunstige weer heeft in den beginne, wel remmend gewerkt, zoodat vele aan vragen later binnenkwamen dan gewoon lijk. Een groote vooruitgang is te consta- teeren, vergeleken bij eenige jaren terug. Velen moesten thans worden teleurge steld. Ze konden geen plaats bekomen. Wat het kampeer en betreft heeft de weersgesteldheid velen doen afschrik ken. Toch waren er, tot 6 Aug. toe, on geveer 160 kampeervergunningen uitge reikt. Zeer jammer was het, dat over het algemeen (een enkele dag was het beter),, het dagelijks menu was „regen of harde; wind". Velen moesten ontijdig vertrek ken of hun toevlucht zoeken in loods of schuur. Toch kwamen af en toe nieuwe gezelschappen aan, die in de Staatsdui,- nen of op particulier terrein. ,hun tenten kwamen opslaan, wind en regen trotsce- rende. Het was op sommige momenten een troosteloos tafereel, wanneer ze ar riveerden met hun zwaar bepakte fietsen, en niet zelden geheel doorweekte klee ding, allerminst bevorderlijk aan de ge dachte, dat we midden in het badseizoen zitten. Zulk weer moet voor velen eeni teleurstelling zijn en moet ongunstig in werken op de stemming. Moge in Augustus de natuur zich van haar milde kant laten zien. Dan kan er nog veel worden vergoed. Wij zullen het ho pen voor wie rust en verpoozing zoeken, voor de badplaats, ja, voor Texel in het algemeen. Wat zal Augustus brengen? Zomer op z'n HoIIandsch. Nu eens stijgt de thermometer Met een tropische allure, En je zoudt een zomerhuisje Aan de Noordpool willen huren. Dan weer loopen we te rillen, Want de wind blaast uit het Noorden. Voor zoo'n ruwe weer-inflatie Zoek je te vergeefs naar woorden. Dat is 't, Waar de Koog op wacht; Dat is 't, Naar 't geen de badgast smacht; Dan is 't, Dat kampeerder lacht; Dat is 't, Aan 't geen de Koog'naar dacht, Toen kalender hem de Zomer bracht. (Wie weet van Augustus' pracht?) OUDESCHILD. Zuiderzeewerken. Een strop voor wierophalers. Met de werken aan de dijk gaat het op^ het oogenblik niet vlug. tenminste niet vlug genoeg voor de zandzuigers. Deze zijn maar korte dagen in actie. De vorige week dreef er veel zeegras aan, doch het mag, in verband met de dijkwerken, niet worden opgehaald. Dit is voor de be trokken wierophalers wel een strop. Kerknieuws. Naar we vernemen zal Dr. Glas, uit Boskoop, vroeger predikant alhier, eenige dagen te de Koog vertoeven en Zondag 16 Aug. nog weer eens te Oudesehild preeken. Van een fiets, harde wind, en een paar schoenen. Zondagavond woei op de steiger te den Helder, bij de aanlegplaats der boot,, door de harde wind een fiets met koffer - „NV ssoy Een duur postzegeltje. De luchtpost voor de „Malygin", de Sovjet-ijsbreker in de Poolzee, wordt van een stempel voorzien. Nu op jacht, post zegelvrienden. en doozen, welke tegen een paal stond, te water. Gedienstige handen wisten met haken de fiets op het droge te krijgen. Een paar schoenen alleen is verloren geraakt. DE WAAL. Wie hoorde de Wielewaal te de Waal? Vogelwachter Boot meldt ons: Tot groot genoegen van vele vogel vrienden hoort men hier 's morgejns en 's avonds het gezang van de Wielewaal, vooral in de tuin van de pastorie. In „Hoe heet die vogel" van Jan Strij- bos lezen we, dat de vogel zich meestal schitterend aan het oog weet te onttrek ken. Het geroep van het mannetje is zeer opvallend, een wondervol, zoet en dik wijls herhaald melodieus gefluit „wiele wau". De vogel is een vrij algemeene broedt vogel in Ioofhoutboomen, vrij veel voor komende in duinbosschen. Hij nestelt vooral in berk, eschdoorn, etc. en trekt door zijn zwart en schitterend gele veder kleed de aandacht. „Bij een aanval waren onze mannen in de voorste loopgraven doorgedrongen en ontdekten een 300 Duitschers, die met de hand moesten worden afgemaakt. Eenige oogenblikken later was de plaats waar zoo juist nog weerklonken de kre ten van al die Duitsche jongens, die het moordend staal op zich gericht zagen, en met de handen omhoog smeekten om genade, veranderd in een bloedpoel met lillende lijken en het gerochel en gekreun van hen die niet dadelijk dood waren. Het klinkt mij nog in de ooren als het gegil van varkens in een slachtplaats. Veel van onze mannen zijn niet terug gekeerd, gelukkig voor hen, want hoe zouden zij de herinnering daarvan te boven komen als later in slapelooze nach ten dat gejammer weer in hun ooren klonk en zij hun eigen werk zouden over zien." Zoo lezen we in „Now it can be told", van Sir Philips Gibs. TEXELSCHE COU 12 13 14 15 16 17 18-Aug 8,28 9.17 10— 10,41 11,23 12,05 12.48 j Jc. Witte Hz. -4 I

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1