De aangifte voor de Fokveedag sluit heden. Gemengd Nieuws Hoog en droog. De „Vooruitgang" in Eierland raakte door broei in brand. Hier ziet ge de spuitgasten op de achterliggende schuur, ijverig bezig met bestrijding van het vuur. Illlll+llllll Moed hebben is veel waard, iiiiii+iiilii Moed HOUDEN is veel meer. Autotocht Ouden van Dagen. We geven hier de namen van hen, die biezondere omstandigheden voorbe houden bereidwillig hun auto (of een hunner auto's) bereidwillig afstonden voor de autotocht met ouden van dagen op Zondag a.s., een eere-lijst dus. Moge lijk wordt ze nog langer! Jn. Dijt, Spang, (proviandwagen). A. J. Eelman, Schildereind (Tex. Fan fare). N. Schermer, Dros' Auto-Centrale, Schildereind; C. de Lugt, Wilh. Laan; E. Noordijk, O.J.B. Mulder, W.H.Lap, Julianastr.; Joh. Parlevliet, Hallerweg; C. Dijt, Jac. Rab, J.RJPrakken, S. C. Eelman, P.Dros, F.Mittelhauser, D.Frank, Weverstr.Q.Smidt, fa. Moerbeek, E. Boekei, Parkstr.Jn. Reij, Waalderstr. Jn. Rab, Binnenburg; A. Knopperts, Nieuwstr.C. Keijser, Steenenplaats; Alb. Keijser, Koogerstr.H.Keesom, S.J.Flens, Molenstr.N.V.Vlessing, Gravenstr.; D. Eelman, D.E.W.C. Boswijk, Warmoesstr. S. Dijksen, Buitenlust; R. Kikkert, Groe- neplaats; P. Keijser, Schilderv?eg; H. Keijser, Molenbuurt; Fr. Zegel, Oude- schild. o De meeste autobezitters stellen thans ireeds voor de vierde maal hun auto be schikbaar. Hulde! Voor wat de buiten dorpen betreft is onze opgaaf door ge brek aan gegevens niet volledig. Mogen we ze voor het volgend nummer nog ont vangen En nu een opgaaf van versnaperingen* door navolgende personen kosteloos ver strekt: Gebakjes, koekjes, etc.: Jb. Bakker, C. D. Bremer, Alb. Heijn, A.Kalf, A.[Kik kertC. Moojen, M. Witte. Fruit: M. S. Langeveld, A. v. d. Vis. Limonade: fa. Koorn, De Wit, Sigaren: A. Plaatsman, W. Vlas. In bruikleen: glazen, K. Pen en waterkannen van R.Kikkert. Dit lijstje vertoont veel overeenkomst met die der vorige drie jaar. Reden te meer, om de gulle schenkers namens de Commissie en haar tochtgenooten har telijk dank te brengen. Wie volgen nog? Illlll+llllll VERGEET NIET bij tegenval- 111111+111111 Iers, dat ge ook meevallers had. Uitslag aanbesteding. Maandag werd door B. en W. aanbe steed het bouwen van een drietal wo ningen te Oude&child (A. B. en G.) De uitslag was: Timmewerk P. Kooger A f1525; B. f1650. Van Wessem A 1630; B 1630; C 1729. Gebr. Schoenmaker A 1658; B 1680; C 1778. W. Bruin A 1303; B 1308, C 1391. Bakker en Koorn A 1480; B 1486; C1572 Gebr. Timmer A 1495; B 1505; C 1550. Metselwerk: A.de Kort A 1815; B 1821; C 1837. L. Bruin A 1839; B en C 3690J W.A.Geus A 2015; B 2015; C 2033. T.Buijsman A 1766; B 1800; C 1830* H. Koorn A 1959; B 1957; C 1976. N. Graaf A 1950; B 1920; C 1910. I. Voigt A 1950; B 1950; C 1975. G. Logman A 1865; B 1855; C 1925. C. Keijzer A 1820; B 1830; C 1850.; Lood en zink. P. Oele A 79.50; B 79.50; C 75J~. N. de Graaf A 61; B 61; C 59.50* Electriciteit: Jb. Bruin A.B.C. 125* Knopperts A. B. C. 178. Verf en glas: J. C. Roeper A 245; B 245; C 295* Plaatsman A 349; B 439; C J. G. Dekker A 324; B324; C 3S4> P. Boon A 339; B 339; C 379. P. Boon ABC 1049. Timmer- en metselwerk: P. Kooger ABC 10.000. P. Kooger A 3450. Timmerwerk ABC W. Bruin 4000*; Jb. Drijver 4190. Metselwerk ABC: A. de Kort 5473; L. Bruin 5500; W.A. Geus 6033; I. Voigt 5750; J. Trap 5525; C. Keijzer 5500. Lood en zink ABC: P. Oele 224.50; N. de Graaf 184.(70. Lood, zink, electr.: J. Agter A 116.50; B 116.50; C 121.'-. J. Agter ABC 345, Massa (alle perceeien): Bakker en Koorn A 3750.50; B 3754.50; C 3914.—. Jb. Drijver ABC 10683. Timmeren, verf en glas: M. Blom A 1645; B 1645; C 1745. Timmer-en metselwerk, verf en glas: M. Blom A 3580; B 3590; C 3690.; beteekent: Gegund. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Juli '31 .Ingelegd f 14876.18 Terugbetaald 8298,04 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 8. Illlll+llllll Veel menschen zeggen wel „Uw llllll+llllll dienaar", maar dienen elkaar llllll+llllll NIET. Stel geen minuut langer uit, wanneer ge nog verzuimdet uw vee voor de fokveedag te doen inschrijven. Het kan vandaag nog net! Het bestuur is over de deelname te vreden, maar niet voldaan. Meldt u straks nog. Namens de Organisaties C. KEIJSER Hz., voorz. C. KAGER, secr. Illlll+llllll Elk verloren uur in de JEUGD iiiiii+iiiiil is een kwade kans in de toe- iiiiii^iiliil komst. Zoo zei Napoleon. Museum „Mooi Texel." Bij uitzondering is ons Museum dezq week niet alleen Woensdag (heden) en Zaterdag maar ook Donderdag en Vrij dag namidd. van 25 uur geopend. Kerknieuws. Met ingang van Vrijdag a.s. is kape laan Tesselaar, van de R. K. Parochie alhier, benoemd tot kapelaan te Overschie. Tot zijn opvolger wend benoemd de heer F. P. J. B o e 1 r ij k, neomist, v. Dordrecht. OOST. Snelverkeer. Toen hier Zondagavond een vrachtauto, geladen met bussen melk passeerde, wer den in een bocht van de weg daar de wagen met groote snelheid reed een paar bussen tegen de grond geslagen, met het gevolg, dat de kostelijke inhoud groo- tendeels tusschen gras en grint belandde. De remmen van de auto waren bepaald niet al te best in orde, aldus onze cor- resp., want de auto reed nog een aardig stukje door alvorens ze na het ongeval tot staan kwam. HET NOORDEN. Veel bedrijvigheid aan Ide losvval. De laatste tijd is het hier druk met de scheepvaart. Geregeld worden betonnen blokken voor de dijkglooiïng gelost. Ze staan opgestapeld van de loswal af tot voorbij het geleidelicht. Met moeite kun nen de wierophalers de oogst tusschen de openingen door naar de kruin van de dijk sjouwen. Ook wordt er voor de Post weg in Eierland veel grint aangevoerd. DE KOOG. Sportnieuws. U.D.I. werd door een clubje kampeer ders uitgenoodigd om Zaterdag 8 Aug. een vriendschappelijke korfbalwedstrijd te spelen. Om 7 uur 45 werd door een onpartij dige scheidsrechter uit het V.C.S.Bokamp die zich welwillend te onzer beschikking stelde, het sein van aanvang gegeven. Er ontwikkelde zich dadelijk een vlug spel. Niettegenstaande de kampeerders veel goede spelers hadden, wist U.D.I. toch spoedig twee doelpunten te maken. Vlug daarop wisten de kampeerders ook de mand te viniden, waarna de rust inging met 21 voor U.D.I. Na een korte rust wisten beide partijen nog eenmaal te doelen, zoodat de wedstrijd eindigde met 32 voor U.D.I. Over het geheel was het een zeer mooie wedstrijd, daar de par tijen goed tegen elkander waren opgewas sen. Onze hartelijke dank aan de leider van het V.C.S.B.-kamp, voor zijn welwil lende medewerking. P. Vermeulen. Illlll+illlll IEDEREEN moet leeren, zich llllll+llllll vrienden te verwerven. De llllll+llllll vijanden komen vanzelf. Illlll+llllll Veel menschen rekenen meer 111111^111111 met toevallige baten dan met 111111+111111 onvoorziene uitgaven. OUDESCH1LD. Fancy Fair S.D.A.P. De fancy-fair ten voordetle van de S.D.A.P. afd. Texel alhier heeft zeer veel publiek getrokken. Vooral Zondag, toen men er zich op sommige uren nauwelijks kon bewegen, heeft men goede zaken ge daan. De bruto-ontvangsten beliepen f1700. in totaal. Ruim voldaan werd het feest Zondagavond met de „Internatio nale" besloten. Een der rijwielen viel ten deel aan Neeltje Weijdt. E>e pop heette „Sylvia" en viel, daar deze naam door drie personen geraden werd, bij loting ten deel aan Jb. Burger. Het schip heette „De Klepper man" en moest voor de tweede maal wor den verloot. De eerste keer raadde nie mand de naam, de tweede keer Trijntje Hemelrijk. Kerknieuws. Pastoor C. Wijnker, eerder alhier, nu te Zandvoort, werd benoemd tot Bis schoppelijk Inspecteur van het R.K. Land en Tuinbouw- en R.K. Landbouwhuis- houdonderwijs in het bisdom Haarlem. DEN HOORN. Volks- en kinderspelen 16—17 Sept. De Feestcomm. alhier besloot, zoo mo gelijk, volks- en kinderspelen te organi- seeren op Woensdag 16 en Donderdag 17 Sept. a.s. Door het aanbieden vap lijsten ■hoopt men in het bezit van de noodige gelden te komen. De Comm. hoopt, dat ieder naar vermogen zal bijdragen. OOSTEREND. Autotocht met Ouden van Dagen. Op Dinsdag 25 Augustus. Men schrijft ons: Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, gaat ook de autotocht voor de oudjes van Oosterend en omgeving door. Het vorig jaar kon, tengevolge van het gevorderd seizoen, dit plan niet ten- uitvoer worden gebracht, waarom werd besloten tot een volgend jaar te wachten. 't Is wel jammer, dat ook de oudjes van hier niet aan de algemeene autorit kun nen deelnemen, doch te Oosterend be staan voor een dergelijke tocht op Zon dag zooveel bezwaren, uit godsdienstige overweging, dat de commissie in haai Maandag gehouden vergadering heeft besloten, de rit voor Oosterend en om geving te doen plaats hebben op een andere dag en wel op Dinsdag 25 Aug., a.s. Men hoopt, evenals te den Burg, ook' hier de beschikking te krijgen over de noodige auto's en door bijdragen van winkeliers e.a. in de vorm van versnape-; ringen enz. in de gelegenheid te worden gesteld de oudjes een recht gezellige dag te kunnen verschaffen. Als het weer geen grillige kuren ver toont, zooals de laatste dagen het geval is, twijfelen wij niet, of alles zal wel goed terecht komen. Visscherij. De heer P.Kaleveld, te den Oever •heeft zijn visschersvaartuig W.R. 8 ver kocht aan de heer Eelman, te Oosterend.: Zoo lezen we in de Wierijnger Crt. TERSCHELLING. Beter verbinding Harlingen -Vlieland- Terschelling. Vrijdag is de proeftocht gehouden met de „Holland" der reederij Doeksen. voor de dienst Harlingen-Terschelling. Deze boot, die van een promenadedek is voor zien, zal de reis in anderhalf uur kunnen) volbrengen, ruim een uur korter dan dej „Minister Kraus", die tot nog toe dezei dienst onderhield. Voor de bevolking van Terschelling en Vlieland beteekent deze nieuwe dienst een groote vooruitgang. ESPERANTO, Buitenlandsch Bezoek. Zaterdag werden we opnieuw verrast door het bezoek van twee buitenlandsche Esperantisten. Thans waren het onze vrienden Spitzenstatter en Stöckl uit Inns bruck (Tirol.) Op een Internationaal Es- peranto-Congres hadden we elkaar reeds eerder ontmoet. Aan dit congres werd deelgenomen door personen uit 18 lan den. We spraken er met congressisten uit Portugal, Cuba, Ver. Staten v. N. Ame rika, Zweden, Engeland, Frankrijk, Bel gië, Duitschland, enz., enz. Eigenaardig doet het' aan als je denkt met een land genoot te spreken, terwijl die zich later als een Engelschman ontpopt. Taalver schillen zijn er niet. Wij kennen geen moeilijkheden. Overal zijn Esperantisten en ieder spreekt dezelfde taal. De een spreekt het wat vlugger dan de ander, doch het blijft hetzelfde mooi-klinkende vloeiende Esperanto. Herschenschim is werkelijkheid geworden. Op grond van onze meer dan 10-jarige ervaring op dit gebied en bezoek aan verschillende bin nen- en buitenlandsche Esperanto-Con- gressen en vrienden kunnien we hiervan meepraten. Hoe onbeholpen moeten zij zich wel gevoelen, die na een studie van ettelijke jaren, tot de conclusie moeten komen, dat hun Eng., Fr. of Duitsch van een zeer speciale soort blijkt te zijn. Zelf hebben we het meegemaakt, dat discus sies, aangevangen in Fransch, voortgezet in Duitsch, beëindigd werden in En- gelsch, om dan te constateeren, dat die domme buitenlanders hun eigen taal niet kenden, want zij lachten slechts en ant woordden niet. Stel hiertegenover het Esperanto. Onze buitenl. vrienden bezochten in de afge- loopen jaren Duitschland, Zweden, Enge land en Nederland, terwijl het in hun be doeling ligt het volgend jaar Spanje te bezoeken, en dit, terwijl zij buiten hun eigen taal slechts Esperanto kennen en zij bevinden zich er best bij. Door de Esp. Organisatie hebben zij overal vrien den. Op Texel hadden ze hun intrek geno men in de Jeugdherberg, waarover ze vol lof waren. Alleen vonden ze het jam mer dat de herbergouders zelf geen Es peranto spraken. Doch ook dat zal wel zoo lang niet meer duren, want jaar op jaar wordt het aantal Esperantisten, dat Texel bezoekt, grooter. Illlll+llllll Het karrespoor der sleur kan Illlll+llllll zoo diep zijn, dat het een graf MUISHUI! wordt. BINNENLAND. Begin November wordt te Lisse een cursus ter opleiding van tuinbouw- vakonder.wijzers voor de bloembollene teelt geopend. Aanmelden vóór 16 Sept. bij ir. K. Volkersz. Goes krijgt een Museum in het prachtige huis, door de Vereeniging Hen- drick de Keyser aangekocht. Blilthoven krijgt een R.K. Sanatorium voor t.b.c.-lijders. Bouwkosten bijna drie kwart miljoen. De bisschop van Breda wekt in Sancta Maria grondbezitters op de pach ten te verlagen. —Zooals bekend geeft het Rijk f 3.— premie voor het dooden van zeehonden Te Zoutkamp was de gemiddelde vangst per jaar 100 stuks, maar nu zijn daar door twee personen in 1931 tot heden 500 zeehonden aangegeven, die verder voor traanbereiding worden aangewend. Een buitenkansje. De aanbrengst van haring over de reederijplaatsen in Nederland bedraagt tot en met 5 Aug. in 331 reizen 1440001 kantjes, tegen 161000 kantjes in 353 rei zen in 1930. Een mooie boel. Te Akersloot werd 's nachts de brand weer gewaarschuwd voor een brand bij landbouwer Van Diepen. Er viel weinig te redden. Gebleken is, dat des morgens reeds door hooistekers was geconsta- teerd^dat het hooi broeide. De motorspuit van Schermer mocht geen water geven. De brandmeester van Akersloot zeide, dat hij- geen hulp had gewaagd en die ook niet noodig had. En de boerderij branddi. fel. Te den Haag is een op het trottoir wandelende 63-jarige dame aangereden door een onbekend gebleven jongen met een autoped. De vrouw kreeg daarbij een fractuur aan het onderbeen, zoodat zij naar een ziekenhuis moest worden ge bracht. Het aantal handteekeningen voor intern, ontwapening loopt naar de 2ya miljoen. Alle plechtigheden bij de heropening van het Ned. Paviljoen op de Koloniale tentoonstelling te Parijs op 18 Aug. a.s., zullen worden uitgezonden door K.R.O. Op 18 Aug. wordt te Epe de 14e Nationale Klompenbeurs gehouden. Ned. Spoorwegpersoneel heeft geen vrij vervoer meer op de Engelsche Spoorwegen. Leiden. De tol aan het Zijlhek zal 1 Sept. verdwijnen. Beek bij Didam. De verbrande jeugd herberg „Wolkenland" zal weer worden opgebouwd. Te Oorschot struikelde de 95-jarige mej. M. Koks over een steen. Zij is on middellijk daarna overleden. TeHilligersberg zijn de kleeren van. een 63-jarige tuinmansvrouw in brand geraakt door een theelichtje. Huisgenoo- ten vonden haar, die alleen thuis was, geheel verbrand op de vloer! Te Noordbroek is, doordat een vier jarig kind met lucifers speelde, de ouder lijke woning afgebrand. Het kind kwam om. De Bond van Melkveehouders in: Holland wil de prijs, waarvoor aan de handel geleverd wordt (5 en een kwart ct. per liter) met een halve cent verhoogen, de handel wil verlaging met een kwart cent.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2