Stukloopen der Huid ISIpurol Smetten, Doorzitten Bij Pijnen Volksfeesten. Sngezondei Mijiïhardt's Poeders. Doos 45 ct. Bij uw Drogist. Kerknieuws. Naar men ons meedeelt viert pastoor J. W. B. Nagel, vroeger alhier, thans te, Assendelft, geboren te Amsterdam, heden zijn 25-jarig priesterfeest. Zakentiieuws. Het woon- en winkelhuis van de heer D. Pereboom, aan het Schildereind alhier, is gekocht door de heer P 1 a a t s m an uit Schoonhoven, die er een zaak in manufacturen en aanverwante artikelen; openen zal. Het woonhuis van mej. D. Wuis aan het Schildereind, thans nog bewoond door de heer P. Vijn, is verhuurd aan de heetl A. Visser, uit Stratum bij Eindhoven,, die er samen met een ander, uit Duitsch-1 land, een machinale schoenmakerij openen zal. Per motor zal reparatiewerk over heel Texel worden opgehaald. fflfflfflfflfflfflffifflfflffl fflfflfflfflfflfflfflfflfflffl BS BRIEVEN VAN TEXELAARS ffl ffl IN DEN VREEMDE. ffl fflfflfflfflfflffifflffifflffl fflffifflffifflffifflfflfflffl Een onzer abonnees, de heer 'A. W. Schouten, te Tjepoe (Java) schrijft ons: III. Bij onze maatschappij heeft een koelie recht op zeven dagen vrij per jaar met behoud van loon, maar verzuimdagen gaan er af; dus: als ze vier dagen ver zuimd hebben, krijgen ze maar drie dagen vrij. Nu had ik eerst nogal veel last, dat er nu en dan een wegbleef. De eerste keer gaf ik een waarschuwing, de twee de 'keer een dag boete en de derde maal ontslag. Daartegenover gaf ik, als het halt kon, altijd verlof als ze om één of twee dagen permissie kwamen vragen met een behoorlijk motief, waarbij ze dan de zeven vrije dagen behouden. Nu ze dit weten, heb ik ze er goed onder. Ook heb ik voor gewoonte om twee koelies tegen1 elkaar uit te spelen bij het werk, omdat ze er niet tegen kunlmen, dat een ander beter en vlugger kan werken. Er zijn, koelies voor transporten. Dat zijn lui. die voor 45 cent per dag (het is bijna niet te gelooven, in die tropische hitjtev Voor 45 cent per dag. Red.) de eene vracht na de andere wegdragen, alles op de schouders. Dat zijn de domste wezens, die er zijn. De eenige manier om die vlugger aan de gang te krijgen zou de zweep zijn (Zou eenige. loonsver- hooging niet een goed geneesmiddel zijn? Red.) Daar ben ik echter tegen., Ook is het hier zoo: Als je gauw naar Holland wil, geef een koelie een klap en een uur later weet je, met welke boot je kunt vertrekken. Ik voor mij stuur zej liever weg, dan dat ik er de hie)ble dag; op moet schelden. Ik ben nieft erg ge makkelijk voor de heeren, maar toch wer ken ze graag bij me. Een klein staaltje van het optreden vani die transportkoelies. Er moet een of ander zwaar ding te gen een hoogte op. Daar heb je blv. 25 koelies bij en na lang tobben ben je hal-, verwege. Dan komt er een met een blik drinkwater, tien laten het touw los en gaan op hun gemak om het blik met wa ter zitten te drinken. De andere 15 kun nen het vrachtje niet meqr houden en la ten dan ook maar los, met het gevolg, dat je weer net zoover bent als toen je begon, als het spul tenminste niet in de een of andere ravijn is gerold. Huisbedienden zijn hier niet duur. Een huisjongen verdient twintig gld. permnd. en een kokkie 15 gld. met de kost, d.w.z.1 20 katti rijst (een kattie is zes ons). De meeste menschen hier hebben een huis jongen en een keukenmeid; dat zijn de voornaamste krachten in de huishouding. De „djongas" (huisjongen) moet het huis schoon houden, alle dagen heeren- kleeding wasschen, tafeldienen en alle an dere huishoudelijke bezigheden verrichten Het koken is de taak van kokkie. U moet eens zien hoe netjes en handig dat hun afgaat. Nog niet zoo lang ge leden waren we met z'n tweeën de heele middag in het zonnetje aan het werk ge weest, wat niet meevalt. Toen we klaar waren, liepen we naar huis. Toen we bij het huis van mijn collega gekomen waren, zei hij„Loop even mee, dan pakken we een koud biertje". Ik ging mee en we\ lieten ons in een rieten stoel neervallen, echt Indisch de beenen over de leuning geslagen. Toen volgde er een luide schreeuw van „Djongas" en even later hoorden we van achter „saja toean" (ja meneer). Twee minuten later kwam de jongen met twee glazen bier aan, hij met keurig net wit jasje aan, sarong in de plooi en de hoofddoek prachtig opgebon den. Hij ging weer weg, kwam weer terug met sigaretten en een paar sandalen, trok meneer zijn schoenen uit en stak de. sandalen aan de voeten. 'Toen ik vroeg: „Kan je zelf geen schoenen uitdoen en, je sandalen aantrekken", kreeg ik ten antwoord: „Je hebt bedienden of je hebt ze niet. (Wordt vervolgd). Texels oudste ingezetene. Maandag a.s. wordt Texels oudste in gezetene, de heer Ar—J". Koevoets, wo nende aan het Schildereind alhier, 9f jaar. Het zal de krasje baas aan tallooze blijken van belangstelling wel niet ont breken. Moge een goede gezondheid het hem mogelijk maken, het pad, dat naar de tien kruisjes leidt, met opgeruimd heid verder te gaan. Een gesnapte zwijntjesjager. De 33-jarige arbeider Pieter M., ge boren te Muntendam en aldaar woonach tig, thans ingekwartierd in het huis van, bewaring, zou op 5 Juli alhier een rijwiel hebben ontvreemd, voor welk feit hij Dinsdag voor de Arr. Rechtbank moest verschijnen. Verdachte beweerde echter van deze diefstal niets te weten. Hij was op 5 Juli ontwaakt na een rumoerig avondje, waarop de flesch maar al te dikwerf was rondgegaan en vond de fiets, die later bleek het eigendom te zijn van; de heer E. Vlessing, rustig naast zich liggen. Hij beschouwde dit rijwiel als 'n geschenk des hemels en ging er mede de boot op. Bij aankomst werd hij door veldwachter Goënga aangehouden. Daar de eigenaar van het rijwiel niet ter terechtzitting was verschenen, werd de zaak geschorst, ten einde deze getuige alsnog a.s. week te hooren. Verdachte en ook zijn verdediger, Mr. Van Leeuwen, konden daarop hun bullen bijeenpakken in afwachting van de dih- gen, die volgende week zullen komen. „Schager Crt." fflfflfflfflfflfflfflfflfflffl fflfflfflfflfflfflfflffifflffl ffi ffl AUTOTOCHT ffl ffl OUDEN VAN DAGEN. ffl ffi BB fflfflfflfflfflfflfflffifflffl 4» fflfflfflfflfflfflfflffifflffl De organisatie is vrijwel geheel voor elkaar. Er zijn plm. 45 auto's beschik baar; van welke 30 uit den Burg (de na-, men der eigenaars noemden we reeds), negen uit de Cocksdorp, vijf uit Oude- schild (naar ons wordt meegedeeld dank zij medewerking van de heeren Adr. Bakker, Joh. P. Dros, Jb. Eelman, P^ Kaan en F. Zegel Kz.), en één uit de) Waal. Bijkans 100 ouden van dagen zul len aan deze tocht deelnemen. Zulke ge tallen hebben we vroeger niet bereikt. Het is nu maar te hopen, dat het weeri geen spaak in het wiel steekt. De afrilfc is bepaald op morgenmiddag half twee. De Koog doet aan de rit niet mee. Er hebben zich bij de heer R.Daalder geen- liefhebbers aangemeld. Ook Oosterend zal op het appèl ontbreken, maar voor de; oudjes daar wordt gezorgd. Zie de mede- deeling in dit en het vorige nummer. In de Waal zijn vijf reislustige oudjes, inde Cocksdorp twaalf, den Hoorn vier, Oude- schild veertien. Bij de hartelijke wenschen van „Huib de Rijmelaar", die een eereplaatsje op de eerste pagina kreeg, sluiten we ons, van heeler harte aan. Texelsch Fanfare dat de tocht meemaakt, zal de feestvreugd niet weinig verhoogen. Voorloopig programma. Maandag 31 Aug. (Koninginnedag) ZweefmolenS. Keijser. Behoudens goed keuring van B. en W. Schoolkinderen mogen gedurende eenige tijd kosteloos van de zweefmolen gebruik maken. Woensdag 2 Sept. Fokveedag. Donderdag 3 Sept. Paardensportfees ten op het land van de heer A.J.Keijser, Mechanische muziek op het terrein (gram mofoonplaten en geweldige luidsprekers). Namidd. 4 uur: Opening Etalagewedstrijd (De aard van deze wedstrijd moet nog worden bepaald.). Namidd half acht:Ge- costumeerde optocht. Prijzen van 20—10 5 gld. bij genoegzame deelname. Mede werking van TexeTsch Fanfare. Prijsvvin- ners mogen 's avonds vrij dansen. Na de optocht met volle muziek naar het feestterreinBal champêtre. Er wordt voor een goede dansvloer en goede mu ziek gezorgd. (Zie adv.) Buffet en ver koopplaatsen voor fruit, ijs, enz. worden verpacht. Entreeprijzen worden later ge publiceerd. Vrijdag 4 Sept.: 's morgens en 's mid dags spelen voor jong en oud. Het feest terrein zal tegen entree toegankelijk zijn, Zij, die aan de wedstrijden deelnemen,, krijgen een kaart op naam en hebben vrije toegang. Er staan verscheiden nieuwe nummers te wachtenzakloopen voor dames met een paraplui; hindernisloop, waarbij de deelnemers door autobanden moeten krui pen, die op b.v. een meter boven de De Sultan van Marokko, Moulay Ben Youssef, bracht een bezoek aan Parijs en bezichtigde daar de Kolo niale tentoonstelling. I! III!!!!II!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||!II I Een sultan in de dop. De driejarige Hassan, de zoon van de Marokkaansche sultan, is met zijn papa mee naar Parijs. We zien het ventje hier met zijn „baboe". grond aan touwen opgehangen zijnsnel heidsrace voor paren: de een neemt plaats in een groote autoband, kromt zich dus als een hoepel, terwijl de ander de band, met levende inhoud zoo spoedig mogelijk naar de eindstreep rollen moet. („De Courant" en de „Telegraaf" gaven on langs een foto van zoo'n wedstrijd; ver-, der een soort „stoelendans", waarbij ech ter de stoelen door dames of heeren ver vangen worden en de deelnemers dus elkaar om de hals zullen moeten vliegen. De juffrouw of meneer die het laatst in, de „ring" blijft, gaat met de prijs strijken. Óp het aanbod van de heer C.Boon Pz., die zijn tent kosteloos ter beschikking wilde stellen, besloot de Comm. niet in te gaan. Gezien de moeilijkheden, han gende tusschen de heer Boon en het ge meentebestuur, verwachtte ze geen ver gunning van B. en W. te zullen bekomen. De eerstvolgende vergadering is be paald op a.s. Dinsdag. Sportnieuws. Voetbal. Morgenavond, aanvang 7 uur spelen onderstaande adsp.-elftallen een oefen wedstrijd. Elftal: (Groen-Zwart) Béla Jac. Helsloot D.C.Dros D.Geense, Th.Lap, S.v.Heerwaarden P.Bruin, A.Huizinga, M.Vlaming, G.Coe- vert, P. Kikkert Res.: H.Boon en W.v .Heerwaarden. Elftal (Wit) W.Vlas, J.Bruin O.S., J.Bruin, K./Froost, M.Bakker J.Sambeek, G.Witvliet, W.v.Zeijlen J.Molenaar, F.Kackzor W.Ran. Res.: J.Slikker en G. J. Dogger. De sportvereen. „Texel" heeft voor 30 Aug. „B.K.C." en voor 6 Sept. a.s. „Verkade" uitgenoodigd tot het spelen van vriendschappelijke wedstrijden. Daar over het algemeen van de oefen avond slecht gebruik wend gemaakt, hoopt de elftalcomm. door deze wedstrijden het eerste elftal toch nog geoefend de a.s. Comp. te kunnen laten beginnen. Ook hopen we een behoorlijk 2e elftal te kunnen formeeren. Door het bestuur is de districtsver-, tegenwoordiger der N.H.V.B. aangezocht om een kleine Junioren Comp. te willen samenstellen. EIERLAND. Fancy-fair S.D.A.P. te Oudeschild. De fiets, gevallen op no. 20 H, is het eigendom geworden van de heer C. Schaatsenberg alhier. DE COCKSDORP. „Er wordt aan gewerkt." Donderdagmorgen hield het Gerecht uit Alkmaar zitting in de O.L. school alhier tot het instellen van een onderzoek in-, zake het „relletje" met de arbeiders biji de Zuiderzeewerken op 25 Juli .jl. Ver schillende getuigen werden hierbij ge hoord. DE KOOG. Van een zeekoet. Onlangs werd door de jongeheer C. Kasteleijn, zoontje van een tijdelijk alhier vertoevende familie, een levende vogel onder de duinkant aangetroffen. Het dier was uitgeput en is spoedig gestorven. Door onze tusschenkomst werd het opge zonden naar de heer Kraai. De inzender ontving een waardeerend schrijven en dankbetuiging terug. Het bleek een „zee koet" te zijn. De vogel zal na gepre pareerd te zijn, vermoedelijk een plaatsje in het museum bekomen. MENSCHEN EN MACHINES?" Over werkloosheid en armoede. De heer C. Jesse, te Amsterdam schrijft ons: (Slot.) De bovenbedoelde trek is echter geen natuurlijke geweest, doch een gefor ceerde. Ik wil hiermee zeggen, dat de scheve basis waarop onze samenleving rust sinds menschenheugenis, oorzaak is, dat geheele volkeren verder werden ge dreven om bestaansmogelijkheid te zoe ken, terwijl er op de door hen verlaten, plaats, op goede grondslag, nog levens mogelijkheid te over zou zijn geweest. Verder trekken is niet meer mogelijk, het foutieve der structuur is er nog en zoodoende staat de menschheid aan het begin van een eeuwigdurende crisis, die indien het juiste middel om deze crisis op te lossen niet tijdig zal worden toe gepast, haar ten onder zal doen gaan.. Wij zien nog meer. Terwijl de Öoster- sche volkeren, zooals gezegd, nog in mid- deleeuwsche omstandigheden leven, bij de westersche volkeren zich een verre gaande productietechniek heeft ontwik keld, brengen deze laatsten te midden van dat traag werkende productieproces van vroeger dagen, plotseling hun snel werkende machines. En nu, lezers, zijn we weer aan het punt, waarom alles draait in deze be schouwing. Terwijl de koelie de machine bedient, die hem zooveel meer resultaat van zijn arbeid zou kunnen brengen, ont vangt hij slechts zijn „hapje rijst". Het spreekt voor zichzelf, dat zulk een ver schil tusschen moderne productie en mifd- deleeuwsche koopkracht .een groote werk loosheid veroorzaakt. Want laten wijniet beweren, dat de Aziaten tevreden blijven met hun hapje rijst. Waar vandaan anders dat zieden? De, helaas te vroeg gestorven ontwikkelde en hoogstaande mensch Sun-Jat-Sen con stateert zeer zeker de invloed van de machine in de huidige maatschappij. Maar nu is juist Sun-Jat-Sen één van de man,* nen geweest, die de oorzaak wist aan te toonen, waardoor die invloed zoo ramp zalig is en in zijn geschriften heeft hij ook de weg gewezen om uit deze wan verhouding te geraken. Laten we dus in onze tijd, waarin velen gebrek lijden, anderen zich moeten be krimpen en weer anderen er „net kunnen komen", de schuld der werkloosheiden armoede niet schuiven op de machines. Indien elk mensch zou kunnen krijgen „wat zijn hartje begeert", heusch, le zers, wij kwamen machines tekort. Het ligt niet in het bestek van dit in gezonden stuk om de oorzaak van de onevenwichtigheid tusschen productie en consumptievermogen volledig uiteen te zetten. In het kort gezegd: Zij ligt in het privaatgrondeigendom. Ik weet niet of de redactie mij gelegen heid zal willen geven op deze kwestie terug te komen. (Indien een goed deel onzer lezers er zich voor blijkt te interes seeren wel. Red.) Gaarne ben ik hier toe bereid. Zij, die echter belangstellen, kunnen zich schriftelijk tot mij wenden. (Adres: Davisstr. 3 II, Amsterdam WA) PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zondag 16 Augustus. Burg, vm. 10' uur Ds. Kijne. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Koog, vm. 10 uur Ds. Visser. Oudesdhild, vm. half 11 Ds. P. Glas, van Boskoop. Den Hoorn, vm. halt 11 Ds. Oskamp. Doopsbediening. Maandcollecte. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Collecte Noodl. K. en P. ver*achl en geneest men met ^ooxeo 30-60 co 90 ct. Tube 80 ct. O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2