De Nieuwe Texelsche Courant No 4559. 44ste Jaargang. Woensdag 26 Aug. 1931 Hoeren na liet scheren Purolpoeder Van week tot week Texelsche Berichten Helpt allen mee aan het welslagen van de FANCY-FAIR van Texelsch Fanfare. is sinds 1 Juli 1930 In dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4 ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y» uur later.) 26 27 28 29 30 31 1 Sept 8,54 9.33 10.05 10,34 11,03 11,32 12.0' LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 8,41 Zaterdagavond. Londen: Het Layton-Rapport. De belangrijkste gebeurtenis in de afge- loopen week is wel geweest, de onder- teekening en publicatie van het Layton- rapport, uitgebracht door de commissie van deskundigen, die indertijd werd be noemd door de conferentie te Londen. Deze commissie had tot taak „een onder zoek in te stellen naar de directe behoefte, aan verdere credieten van Duitschland en te zoeken naar de mogelijkheden, om een deel van de credieten op korte termijn om te zetten in credieten op lange termijn". Het rapport van de commissie, waarvan deel uitmaakten een tiental bankiers, uit verschillende landen, werd het Layton-rap- port genoemd, omdat het werd ontworpen door Sir Walter Layton. Wat staat er in dit rapport? Het Layton-rapport komt tot de con clusie, dat er geen oude credieten aan Duitschland mogen worden onttrokken, en dat het daarentegen nieuw kapitaal noodig heeft. De deskundigen zijn van oordeel, dat geen verdere credieten in de vorm van leeningen op lange termijn moeten wor den gegeven, maar dat een deel van de bestaande credieten moeten worden om gezet in verplichtingen op lange termijn, maar daarvoor worden als voorwaarden genoemd: vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en de andere mo gendheden en regeling van de verplichtin gen van Duitschland uit hoofde van de herstelbepalingen. Wederzijdsch vertrouwen vereischt. In deze wenk aan de regeeringen ligt de groote beteekenis van dit rapport. De commissie vermaant, dat een spoedige her ziening van het internationale schulden probleem zal worden ter hand genomen. Er wordt in het rapport als het ware een ultimatum gesteld. Er wordt in gezegd, dat men voor het einde der prolongatie periode, dit is vóór 1 Februari, de wereld' een waarborg zal moeten geven, dat de internationale politieke betrekkingen op de grondslag van wederzijdsch vertrou wen eerste voorwaarde voor elke eco nomische oplossing zijn opgebouwd. Politieke rust allereerst noodig. Vertrouwen op samenwerking; politieke rust, die zijn allereerst noodig, wil men tot betere financieele en economische verhou dingen komen. De deskundigen hebben zich duidelijk uitgesproken en het is te hopen, dat deze ernstige stem niet ver klinkt. Van groote beteekenis wordt ge acht, dat alle deskundigen, ook de Fran- sche, het rapport hebben geteekend. Daar in kan een vingerwijzing zijn gelegen, dat Frankrijk misscnien niet zoo afwijzend staat tegenover herziening van het Young- plan als men, gezien de uitlatingen van Fransche zijde, wel moet aannemen. Engeland moet erg bezuinigen. Niet blinder dan de internationale eco nomische moeilijkheden blijven de aan dacht trekken die van de Britsche regee ring, om de begrooting in -evenwicht te brengen. De vijf ministers hebben her haaldelijk vergaderd en zij zijn thans tot overeenstemming gekomen over de voor stellen, die zij aan het parlement zullen ••©•♦❖♦♦♦Si MUSEUM „MOOI TEXEL", ge vestigd aan de Nieuwstraat-Den Burg, is kosteloos toegankelijk. Bezoekuren Maandags 1012 uurWoensdags en Zaterdags 2—5 uur. Rijke collectie vogels, planten, platen, kaarten, schelpen, enz., in het biezonder van Texel. doen. Intusschen is langzamerhand komen vast te staan, dat tot de bezuinigingsplan nen der regeering o.a. behooren verlaging der salarissen van onderwijzers en politie agenten, drastische vermindering der sa larissen van staatsambtenaren, die meer dan 2000 pond sterling verdienen en een verlaging der minsterssalarissen met 20 pet. Behalve deze moeilijkheden is ervoor de Labour-regeering ook nog altijd die met Britsch-lndië, waar nog steeds nieuw verzet dreigt. Cuba maakt kabaal. Ook in de afgeloopcn week werden onze gedachten bepaald bij Cuba, waar thans tusschen de rebellen en de regeeringstroe- pen, vooral bij Gilbara, hevige gevechten zijn geleverd. Volgens de berichten zou er van een bloedbad sprake zijn. Er werd zoowel melding gemaakt van successen der rebellen, als van het feit, dat er 200 ge vangen genomen werden. China: Een communistische samenzwering. Bij China's moeilijkheden is gekomen de ontdekking van een communistisch cen trum in Sjanghai, waardoor een heele reeks Aziatische revoluties in de kiem gesmoord zou zijn. Uit zijn verbanningsoord ontsnapt. Een leelijk geval voor de Spanjaarden is het feit, dat Abd-el-Kader, de vroegere leider van de opstand in Marokko, uit zijn verbanningsoord is ontsnapt. Er worden nu weer nieuwe moeilijkheden in Marokko gevreesd. Een slecht begin. De week ving aan met een ernstig onge val, n.l. de treinbotsing bij Leoben in Stiermarken, waarbij 14 dooden en 50 gewonden te betreuren zijn. Luchtvaart-nieuws. De luchtvaart leed een ernstig verlies,, doordat luitenant Brinton die een oefen- vlucht maakte voor de in September te houden Schneidercup-wedstrijden, met zijn toes|el in zee stortte en verdronk. Maar winst was de geslaagde vlucht van de Zeppelin boven Londen en de ge slaagde, moeilijke vliegtocht van Von Gronau boven Groenland. De vliegers Preston en Collignon startten te Goderich (Ontario) voor een Oceaanvlucht met het einddoel Kopenhagen. eb m [g Gooi oude rijwielplaatjes niet weg H E8 maar geef ze af aan het bureau HS van dit blad. De opbrengst komt ffl BB aan de t.b.c.-bestrijding ten goede, g} BB BB BBEBffilüEEffiffifflffiffi SI EüffillffifflffiSBfflfflffl Om stranding te voorkomen. Vanwege de Kamer van Koophandel verzoekt men ons te plaatsen: In verband met het feit, dat zich in de laatste tijd herhaaldelijk personen ten kan tore der Kamer van Koophandel te Alk maar vervoegen, die een aanbieding kre gen van z.g. spaar- en voorschotbanken, welke credietver str ekk ingen garandeeren zonder borgen en die dikwijls zelfs haar adres niet noemen (meest alleen de naam van de stad en het nummer van hun, postbus Red.) geeft de Kamer allen, die daarmede in relatie wenschen te tre den, ernstig in overweging van deze in stellingen bij de Kamers van Koophandel een afschrift uit het Handelsregister te vragen en zich er van te vergewissen, dat, de instelling hen inderdaad op redelijke voorwaarden zal kunnen helpen. o— Ter geruststelling voegen we hieraan toe, dat de Texelsche Courant van derge lijke „bank"-instellingen geen advertenties meer opneemt (ook niet bij vooruitbeta ling), sinds ons geleken is, dat de meeste onbetrouwbaar zijn. „Zandbank" zou een meer passende naam zijn, daar reeds menig scheepje van „kleyne luyden", on bekend met stroom en tij, daarop is gestrand. De prijs van narcissen. Narcissen in goede kwaliteit ruimen best op, lezen we in het overzicht vary de veilingen in Hollands Bloembollenhuis te Lisse, gehouden van 613 Aug. 1.1. Het zenden van narcissen, die niet als best aangemerkt kunnen worden, dient te wor den ontraden. Naar de heer Joh. Parlevliet, vertegenw. van de Hobaho alhier, meedeelt, zijn de prijzen van de Dubb. v. Sion de laatste tijd wat opgeloopen, niettegenstaande men vloor een groot deel van deze bollen op Duitschland aangewezen is en verschei den orders geschrapt zijn. De voorraden zijn blijkbaar beperkt. Van 613 Aug. liepen aan de Hobaho de prijzen van Texelsche Sions van 66.50. Voor Texelsche Golden Spur werd f6.besteed. Hobaho-veiling van 18 Aug.: Texelsche Sions: 1 H.L. kisten met 760 stuks f5.85; 710 stuks f6.05; 655 stuks f6.30; 650 stuks f6.05; 590 stuks t7.55; 580 stuks f7.55; 550 stuks t'7.10; 440 stuks f7.10. Woordspeling. Kapelaan - Tesselaar, oud-Tesselaar, (thans te Overschie), is abonnee „Oude Tesselaar". Sportnieuw*. Men schrijft ons: Voor Zondag staat er een ontmoeting op het programma tusschen Texel I en H.R.C. 11 (reserve 2e klasse). Dit be looft een spannende wedstrijd te wor den. Houdt dus uw middag daarvoor vrij. Waarschijnlijk wordt een beker beschik baar gesteld. Texels Museum druk bezocht. Texels Museum is dit seizoen reeds door meer dan 1200 personen bezocht. In dank ontvingen we weer een tweetal vogehiingenwe deden ze aan Rijksmu seum voor Nat. Historie te Leiden toe komen en komen er spoedig op terug. Nieuwe telefoonaansluiting. Gebr. Leber, Eierland: De Koog no. 16. F. Kikkert, de Cocksdorp. no. 22. Aansluiting den Burg no. 73 staat thans' ten name van A. Visser, uitvoerder Van: Hattum en Blankevoort. Door het ontbreken van een regel is het Slot van het stukje over het „Kerkjei van den Hoorn onleesbaar geworden. Er moest staan: „Vine, u ze niet mooi, deze Versjes, ook al heeft een later over-schil-, der heel wat „spelfouten verbetejnd" Giften voor het Witte Kruis. N.N., den Burg f5.N.N., Eierland 12.50; Wed. F., de Waal fl.—Van 11., Eierland f 5. J.K., den Burg, f2.50. o Er zijn er meer .die goed denken over het Witte Kruis. Laat het nu niet bij een, goede gedachte alleen, maar stuur ook eens wat. Giften voor de Ziekenauto. N.N., den Burg f5.—. J.K., den Burg, f2.50. Wie is er van plan straks de heer Pisart met zoo'n mooi bedrag te verrassen Ook met een gulden, als ge niet meer missen kunt, is hij zeer tevreden. Benoeming. De heer W. Brouwer, dienaar van po litie alhier, werd 20 Augustus benoemd tot rijksveldwachter met standplaats den Helder met ingang van nader te bepalen datum. EIERLAND. Alle lepelaars verdwenen. Het is wel jammer, maar nu moedwillig de lepelaarnesten verstoord zijn (om wie weet welke duistere reden?), hebben de vogels de Muien vaarwel gezegd. Het kan nu wel weer jaren duren, eer de vogels opnieuw Texel als broedgebied uitkiezen. De strenge bewaking van de Muien, in verband met het broeden van de lepelaars ingesteld, is nu opgeheven. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de vorige week zijn van Texel verzonden: 606 lammeren, 271 schapen, 25 varkens, 8 kalveren, 10 biggen, 1 veulen, 2 paarden Uit Texels verleden. Bij het graven van een put bij de heer J.Bakker alhier, werd een aarden schaaltje gevonden, het dekseltje was beschadigd. (Texels Museum zal het gaarne in veilige bewaring nemen. Red.) Door de heer C. Dijker, werkzaam aan de dijk, werd in de brik een drtótal stee- nen gevonden, voorzien meit verschillende figuren. Ze werden aan Texels Museum, afgestaan. DE KOOG. Wat niet door de beugel kan. Een ernstige waarschuwing. Toen Woensdagavond ongeveer zes uur de Gebr. Dogger zich, als naar gewoonte, aan het strand bevonden, teneinde toe zicht te houden op de badefrs .werd op eens uit zee om hulp geroepen. De bad meesters snelden met de reddimglijn spoedig toe. De z.g. in nood verkeeretide bleek een jongeling te zijn van ongeveer 18 jaar, die bij het aan land komen, ver klaarde, dat het slechts een „grapje" was geweest. Ons inziens is dit een on gepaste grap, welke danook afkeuring verdient. De gevolgen zouden kunnen zijn, dat, indien hulp werkelijk noodzakelijk zou zijn, men ook dit voor een grap zou kunnen houden. Laat men zich dus niet tot zulke domme aardigheden laten ver leiden. Een drenkeling kan er de dupe van zijn en bovendien is zooiets allesbehalve prettig voor Gebr. Dogger, die hun taak ernstig opvatten, Dat noodeloos om hulp die gesteld zijn op een poeder, dat niet alleen aangenaam en verzachtend, maar ook gezond voor de huid is, gebruiken Prijs 45 ct. en 60 ct per doos en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten roepen moest strafbaar worden gesteld. Donderdag, toen de badmeesters met het bootje bij de uitstaande boeien bezig waren, weid wederom een kreet om hulp uit zee vernomen. Dit bleek werkelijk een noodkreet te zijn, die kwam van een dame, die een aanval van kramp had ge kregen. Ze werd spoedig opgenomen en aan land gebracht. Oefentocht met de reddingboot. Zaterdagmiddag had de laatste oefe ning in dit seizoen met de radu.ngboot alhier plaats. Hoewel aanvankelijk de af tocht op twee uur was bepaald, werd dit ongeveer een half. uur later. De boot wagen was geschilderd en daar moest eerst de boot op worden geplaatst, het geen eenige vertraging gaf. Te ongeveer kwart voor drie werd zee gekozen. Het weer was zeer onstuimig, en er stond danook een geduchte branding. Niettegen staande het ruwe weer was een groote menigte op het strand aanwezig, waar onder zeer veel badgasten. Na afloop der oefening en bij de voet der duinen ge komen, beklom de heer Luberti de boot; hij sprak van zijn verheven standplaats at de aanwezigen toe. Hij bracht hulde aan de bemanning der boot, aan het plaatse lijk bestuur en aan het bestuur der N. eni Z.-Holl. Reddingmij. in het algemeen. Ten slotte eindigde spreker met een woord van opwekking, om bovengenoemde in stelling zooveel mogelijk financieel te steunen. Bij terugkomst aan het redding boothuis, had zich een muziekgezelschap opgesteld, bestaande uit eenige kampeer ders en kampeersters, die eenige mu/.iek- en zangnummers ten beste gaven. Door menigeen werden vertrek en terugtocht der boot op de gevoelige plaat vast ge legd. Hiermee behoorde deze oefening weer tot het verleden. Boot en materiaal bleken in goede staat te zijn, ten volle berekend voor hetgeen men er van mag verwachten. Behalve bovenstaand verslag van onze correspondent, ontvingen we nog een uit voerig romantisch verslag van de lieer Jn. Luberti (van ,,'t Mierennest"). We komen hiermee in het volgend nummer. Openluchtbioscoop. De heer Luberti heeft van deze de monstratie een film gemaakt. Indien de opname gelukt is, zal de film a.s. Zater dagavond om half negen in de openlucht alhier worden vertoond. Deze voorstel ling zal kosteloos door een ieder kunnen worden bijgewoond. Er worden ook eenige films vertoond van dieren in zijn hof. Bij slecht weer in de garage van liet badhotel, welwillend afgestaan door de heer Van Twisk. Allen welkom! Collecte N. Z. R. M. Een collecte, tijdens de demonstratie door jongelui voor de Redding-Mij. ge houden, bracht plm. f32.op. Prach tig! OOSTEREND. Radio-Centrale J. Omis. Naar de heer Omis ons meedeelt, heeft hij thans bijna zestig perceelen aan zijn radio-centrale aangesloten. Zoodra zich op Oost 18 liefhebbers aanmelden, wordt ook daar voor distributie gezorgd. Op heden zijn er twaalf. Wanneer zij op aan sluiting biezonder gesteLd zijn, kon eenige propaganda van hun kant wel tot het ge- wensente resultaat leiden. OE COCKSDORP. Sportnieuw». Onder prettige leiding van de heer D.. Kikkert, werd Vrijdag alhier een vriend schappelijke korfbalwedstrijd gespeeld: SeoltoVerdo-Nigro. De strijd eindigde met 11. Hij had een zeer geanimeerd verloop. VLIELAND. Verdronken. Zondagmiddag om 5 uur is aan „het stille strand" alhier verdronken de 40-j. heer Schmidt uit Solingen. Zijn doch tertje zag op het strand haar vader in de diepte verdwijnen. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de heer S., die een uitstekend zwemmer was, iets is overko men, hetzij kramp, hetzij hartverlamming oir iets van die aard. Het lijk is tot heden, niet gevonden. Zoolang Vlieland bad plaats is, dat is 35 jaar heeft hieij nooit eerder een ongeluk met doodelijke afloop plaats gegrepen. TEXELSCHE COURAN O r

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1