Abonneert u TEXELSCHE COURANT. WOLKEURING OP TEXEL. 2 mud dubb. narcissen 2 mud gele crocussen zijn te bezichtigen zeugjes en beertjes Schipper BRUIN een nette'woning. net meisje VARKENSFOKKERIi. een naaister aan huis FEUILLETON een zit-slaapkamer vertrekt Vrijdag van Rotterdam. een net kosthuis een net dagmeisje J. R. PRAKKEN5 arts afwezig van 27 Aug. tot 12 Sept. VAN DER GRAAF Co N.V LAP's Algemeen Assurantie- en Administratiekantoor W. H. LAP, Expert. Adverteert in de Texelsche Courant. PRENTBRIEFKAARTEN MOOI TEXEL. risico's, gebouwen, BLOEMBOLLEN, inventarissen, schepen, transport, enz. enz Beiast zich met expertise en schaderegelingen Zeer groote voorraad foto-albums ffiffiffiffiUBBffifflffiffl y ISfflBBfflfflfflfflffiBBffl 8BDD VOOR DDffi ma KANTOOR EN WINKEL. Dffl Kwitantieblocs JHfflKm Kantoornaalden BIEDT ZICH AAN voor dag en nacht, Adres te bevragen aan het bureau van dit blad. TE KOOP: Tevens EEN HANGLAMP A. EELMAN, timmerman te de Waal. De perceelen van de erven van de heer J. Kuiper DONDERDAG 27 AUG. van 3-5 uur nam. Not. Mulder. Als een zeldzaamheid kan worden ge meld, dat bij de veehouders GEBR. VERSE- PUT, hoeve „Strooppot", door zes zeugen 2e en 3e worp 92 biggen werden gewor pen. Wel een bewijs, dat hier goed fok- materiaal aanwezig is Hieruit te koop voor de fok. Tevens ter dekking beschikbaar een BESTE BEER. GEVRAAGD: om de 14 dagen. AdresMej. A. BAKKER Eelman, Kaapsveld te Oosterend op de ffifflfflfflfflfflfflfflfflffl y is®™®®®®®® ffl BB m EEN DURE PLICHT. ffl 88 (Een sensationeele historie.) ES ffi 3 Er bevond zich in de heele geschiede- nis een element, dat mij niet beviel, name lijk de suggestie van haast, van gealar meerd zijn .kortom allemaal dingen, die niet met het karakter van de man strook ten. Ik begreep er niets van en het frag ment uit deze brief was allerminst in staat eenige opheldering te gevien. Opnieuw zag ik het in. Het was duide lijk, dat ik slechts een gedeelte vian da aan mij gerichte boodschap in han den had. Het briefje moest op de een of, andere wijze verscheurd zijn, nadat hij 't geschreven had, en de andere helft moest verloren zijn geraakt, toen hij bewuste loos was geworden, of terwijl we hem, naar boven hadden gevoerd. Doch in dat geval moest het ontbrekende gedeelte zich nog ergens op de trap of in de hal bevinden. Ik borg het stukje papier zorg-' Vuldig in mijn binnenzak weg en zei tegen de chauffeur, die belangstellend had toe gekeken „Hoor eens even. Wil je even hier blij ven, terwijl ik naar beneden ga?" Ik had; er namelijk bezwaren tegen, de arme] Cecil alleen achter te laten. „Dit briefje is aan mij gericht, maar op de een of TE HUUR GEVRAAGD (2 personen) met eenige kookgelegenheid voor 14 dagen. Brieven onder no. 623 aan het bureau van dit blad. AANGEBODEN: te den Burg voor l of 2 heeren. Adres te bevragen aan het Bureau van dit blad. Wordt gevraagd vlug en netjes kunnende werken. Loon f4,— per week. Brieven onder no. 624 aan het bureau van dit blad. Plaatsvervanger: S. R. VELLENGA, arts TE HUUR GEVRAAGD: te den Burg voor klein gezin Adres te bevragen aan het bureau van dit Blad. BOEKHANDEL PARKSTRAAT heeft voor het seizoen een collectie prentbriefkaarten, ook foto's, van Texel ontvangen, mooier en in grooter verscheidenheid dan ooit. Wederverkoopersruime korting VAN ONZEN INVLOED als het bekendste Handelsinformatie-Bureau wordt door den Handel en de Banken steeds meer gebruik gemaakt voor het incasseeren en regelen van achterstallige en betwi&te handelsvorderin gen. AMSTERDAM - ROTTERDAM - BRUSSEL verzekert op billijke voorwaarden alle soorten andere manier is de andere helft wegge raakt. Ik wil even kijken, of ik het bene den vinden kan." „Met alle genoegen, mijnheer", zei hij. „Die mijnheer hier zal ine niet meer bij ten, de arme kerel." Opnieuw daalde ik de donkere trappen af en begon bij het licht van mijn elec- trische zaklantaarn alle trappen en de hal) zorgvuldig af te zoeken. Ik vond Lori- mer's hoed, zijn handschoenen en zijn zware stok, dingen, die ik niet opgemerkt had tijdens de eerste consternatie van 't vinden van het lijk, verder zijn zakboekje en een drietal gedeeltelijk verscheurde brieven, die, naar ik veronderstel, uitzijn zak gevallen waren, toen zijn bevende vingers haastig naar een poltood zochten om zijn laatste boodschap op te teekenen. Maar nergens was er overigens ook maar, het geringste spoor van het ontbrekende gedeelte van het briefje, dat ik gevonden had. Daar natuurlijk de mogelijkheid be stond, dat dit tusschen de spijlen der trapleuning door naar beneden gedwar reld was, zocht ik de heele trap tot dei onderste verdieping af, doorzocht het ge- heele onderste trappenhuis tot aan de groote voordeur toe, doch nergens was ook maar een snippertje papier te be kennen. In alle hoeken en gaten liet ik) het licht van mijn lantaarn spelen, doch hoe nauwkeurig ik ook elk plekje aan 'n onderzoek onderwierp, mijn pogingen bleven vruchteloos. Nog was ik druk bezig, toen ik bui ten het gezoem van een motor hoorde en Men schrijft ons: Als voorbode van de fokveedag op 2 September a.s., heeft reeds de keuring van onder controle geschoren wolvachten plaatsgevonden. Deze keuring gaat zoo veel mogelijk aan de fokveedag vooraf, opdat de gegevens in de catalogus bij de schapen kunnen worden vermeld. De garage van de heer C.KeijserHz. was door deze weer geheel belangeloos afge staan en vormde op Woensdag 12 Aug. de rustige werkplaats voor de jury, be staande uit een fabrikant, een wolhande laar en de secretaris der Nederl. Wolfede ratie, in wiens opdracht en voor wiens kosten deze arbeid werd verricht. Na mens het Texeisch Schapenstamboek, het welk f75.aan prijzen voor deze keu ring disponibel stelde, werd door de heer Jn. Sijp Jr., (op Texel zonder nader post adres tocli direct bekend bij iedereen) me dewerking en vooral voorlichting gegeven. Hoe noodig en nuttig dit was, bleek weer, toen deze zonder ooit te falen, de on juiste opgave der fokkers corrigeerde. Alle hulde aan dat „Levend Stamboek" Door de voorzitter ,vice-voorzitter en secretaris van de schapenfokdag werd een prettige belangstelling getoond. Hoewel op verzoek van de voorz. een „wilde" rammenvacht beoordeeld werd, omvatte de keuring overigens niets dan vachten van stamboeksciiapen. Het aantal aangeboden was grooter dan het vorig jaar, n.l. 49 rammenvachten fvo- rig jaar 38) 33 van éénjarige ooien (ge lijk), 17 van tweejarige ooien (vorig jaar; 8) en 25 van oudieren (gelijk.) Het meest verheugt ons, dat het aan tal rammenvachten is toegenomen. Toch zal het nog beter moeten wordien, wil Texel haar plaats als eerste fokdistrict handhaven. In Groningen, Gelderland, Utrecht en N.-Brabant is de inzending hiervan reeds verplicht, terwijl in Fries land het volgend jaar noch op de keuring, noch op de verkoopdag kinderen van niet- op-wol-gecontroleerde rammen worden toegelaten. Texel, vvefest op uw hoede. De jury sprak er haar groote voldoe ning over uit, dat het te keuren materiaal dit jaar zooveel beter was, doch tevens, was het haar een genoegen, te constatee» ren, dat het aantal slordig ingezonden vachten afneemt. Een enkele inaal moest nog een maximaal aantal strafpunten wor den afgetrokken. De betrokken eigenaars zal op de vuilheid worden gewezen. Voor het eerst waren de rammenvachten in 2 groepen, éénjarige en oudere, gesplitst. Van de 22 éénjarige waren er 14 van, prima kwaliteit, de rest goede of vol doende eersde5 van de 22 waren te licht, n.l. minder dan 5.5 Kg., terwijl in totaal 7 wegens onvoldoend aantal punten niet voor bekroning (aanbeveling) in aan merking konden komen. Het rendement (getaxeerd overschot bij wassching) liet nogal eens te wenschen over, gemiddeld was dit 55.2 pet., terwijl het gevoeglijk 58 had moeten zijn. Toegekend werden: le prijs aan M. Witte Jz., Noorder- buurt, voor ram 1012 met 7.5 Ko. z. ma tige prima; 2e. W.S.Keijser, de Waal, voor ram 1026 met 7.6 Ko. matige prima; 3e. Jb. Lap Kz. ,den Hoorn, voor ram 1033 met 7.3 Ko. zeer goede prima; tweei vierde prijzen aan L.C.Keijser, de Waal, voor rain 1027 met 8.3 Ko. goede eerste en H.J.Keijser Dz., Molenbuurt, voor ram JV 2196 met 6.6 Ko. goede prima. De andere rubriek, 27 oudere, deed, wat de kopstukken betrof, niet voor de éénjarige onder. Elf dezer vachten waren van prima kwaliteit, echter bleven er 5 beneden gemiddelde eerste kwaliteit. Die moesten dus worden uitgeschakeld. To taal waren er 7 niet bekroningswaandig. De gewichten liepen uiteen van 8.4 Ko. tot 4.5 Ko., beide van tweejarige rammen. Selectie kan hierin nog veel doen, om het gemiddelde omhoog te schuiven. Al vorens de bekroningen te vermelden, wil len wij even een eere-saluut aan 2 oude het haastig dichtwerpen van een portier, terwijl het volgende oogenblik een groote gedaante in de deuropening verscheen, gehuld in een zware overjas. „Dokter Prendergast?" was mijn vraag. „Ja, mijnheer Carmichael waarschijn lijk?" „Die ben ik. Heel vriendelijk van u, zoo direct aan mijn verzoek gehoor te geven op dit uur van de nacht. Zal ik u maar even voorgaan? Mijn flat ligt op de bovenste verdieping." Terwijl wij de trappen opgingen, legde ik hem uit, onder welke omstandigheden ik Cecil had aangetroffen. Wij stonden een oogenblik stil bij de plaats, waar hij gelegen had, en nadat ik alles, wat ik bij net naar benedengaan had aangetrof fen, verzameld had, vervolgden we onze weg. In mijn zitkamer aangekomen, boog hij zich over de overledene en stelde een zorgvuldig onderzoek in. Toen stond hij op en zich tot mij wenden|de, zei hij „U weet natuurlijk, dat hij dood is?" Ik knikte. „Hij kan net dood geweest zijn, toen we hem vonden. Waaraan schrijft u dit plotseling overlijden toe?" papa's brengen, n.l. 441 van Jb.Lap Kz., 7 jaar met 5,5 Ko. zeer goede eerste, en 773 van H.J.Keijser Dz., 6 jaar met 5.2 Ko. goede eerste. Voorwaar voor de jon geren ter navolging. Toegekend werden: 1. S.J.Keijser, Hoogeberg, voor 2-jarige ram 965 met 8.4 Ko. goede eerste (vorig jaar 2e prijs); 2. W.B.Keijser, de Waal, voor 3-j. ram 858 met 7 „9 Ko. eerste; twee derde prijzen aan ram 1028 van N. Vermeulen, de Waal, met 7 Ko. zeer goede eerste, en ram 1014 van A.Eelman Dz., Harkebuurt, met 7.1 Ko. matige prima. Een grootschere strijd dan die met eigen vacht was die van verschillende vaderdieren met de prestaties van hun kinderen. Hieraan namen adit vaderdieren deel met elk vier l-.j ooieinVachten. Wij zullen deze even in een staatje weergeven met hun gemiddelden. Het rendement is aangegeven in pet. gewasischen wol, waar bij wij 60 pet. als goed voor Texel zou den willen nemen. Het waardecijfer duidt de kwaliteit aan: gemiddelde prima is 100, gemiddelde eerste 90. Het eindcijfer wordt verkregen door liet aantal Ko. gewasschen wol (gewicht maal rendement) te verme nigvuldigen met een waardecijfer, soms onder aftrek van strafpunten of bijtelling van toeslagpunten. Boven 350 is best, be neden 300 matig. Wij vinden dan als ge middeld der 4 vachten van iedere groep: Vader Gewicht Rende Waarde Eind ment cijfer cijfer 762 6.48 54.8 99.2 357 441 5.85 58.3 100.-- 347 845 5.55 56.- 97.7 314 852 5.33 57.8 96.7 307 751 5.27 54.3 103.7 306 865 5.15 54.5 97.2 277 535 4.63 57.-- 101.2 276 758 5.23 53.7 96.2 260 Ook hier weer het verschijnsel ,dat de uitersten zeer ver uiteeifloopen. Het hoogste gewicht was voor ooi 2061 van C. de Wit, Westen, n.l. 7.4 Ko. matige prima, het laagsite 4.2 Ko. goede prima. Het rendement liep uiteen van 62 pet. (Jb. Lap ,den Hoorn) tot 50 pet. Het eindcijfer lag tusschen 414 en 207 punten. Het verschil is verbijsterend. Toegekend werden: .1 kinderen van ram 762, eig. C.deWit, Westen, welke daar door weer dezelfde plaats innam als het vorige jaar; 2. kinderen van ram 441, eig. Jb. Lap Kz., den Hoorn. Deze ram ver beterde zich nog, het vorig jaar tocli was deze op de derde plaats. De kwaliteit munt uit; 3. P. Lap, den Hoorn, met de kinderen van ram 845; 4A. Jb. Eelman Gz., Oosterend ,met de kinderen van ram 852; 4 B IJ. Lap, den Hoorn, met de kin deren van ram 751. Het aantal deelnemers aan de groepen 2-jarige ooien van één vader was thans verdubbeld. Ook hier handhaafde de ram 762 zich volkomen door weer de eerste prijs te behalen. Eig. C.deWit, Westen, hoewel in doorsnee ruim gemiddelde 1ste kwaliteit, moest het grootere gewicht de voorsprong geven. Als trouwe tweede von den wij weer de kinderen van ram 441 van Jb. Lap Kz. Een goede eerste leverde H.J. Keijser Dz., Molenhoeve, met de kinderen van ram 773, wier kwaliteit in doorsnee de beste was Bij de groepen van oudere ooien had de inzender van een der beste groepen een geweldige strop, dat deze groep een dubbel nummer bevatte en der halve uitgeschakeld moest worden. De 1ste prijs werd toegekend aan Jb. Lap, den Hoorn, met 5. 1 Ko. goede eerste. Aangezien de beide andere groepen elk 2 onvoldoende vachten (beneden 280) be vatte, werd de tweede prijs ingehouden en kregen D. Hin, Dijkmanshuizen, en 1J. Lap, den Hoorn, elk een derde prijs. Aangezien dit jaar de wol in de voor malige Vischmarkt zal worden geëxpo seerd, komen bij de beperkte ruimte naast enkele beste rammenvachten, alleen de eerste prijswinsters daarvoor in aanmer king. G. „Voor zoover ik constateeren kan: aan het hart. Hij was immers een vriend van u? Herinnert u zich er misschien iets van, of hij aan zijn hart leed?" „Ja, ik wist, dat hij al jaren een hart kwaal had." „Ziet u, dus dat klopt. Alleen, wat trouwens vanzelfsprekend is, er zal een onderzoek moeten volgen. Ik zal hem naar het lijkenhuis laten brengen en de politie er even van i)n kennis stellen," Toen scheen hij pas te merken, dat er ook nog een derde persoon in de kamer was, namelijk de chauffeur. Vra gend gingen zijn oogen in diens richting. Ik bracht hem even op de hoogte en Prendergast knikte, dat hij mij begrepen; had. Zonder verder een woord te zeggen, ging hij naar de telefoon en had een kort onderhoud met de inspecteur van de nachtdienst. „Binnen vijf minuten zal er iemand hier zijn", zei hij, toen hij de kamer weer binnentrad. „Er zit niets anders op, dan even te wachten." Ik maakte een wisky-soda voor hem hem gereed, terwijl hij zich in een club fauteuil zette. (Wordt vervolgd.) Briefmappen Briefordners Briefwegers Brievenstandaards Balanspapier Brie venbakjes Calqueerpapier Carbonpapier Notitieblocs Notablocs Presse-papiers Perforateurs Postzegeldoosjes Postzegel- bevochtigers Vloeileggers Vloeipapier Vloeidrukkers Lager prijzen dan voor 1914! i BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 4