No 4.560. 44s,e Jaargang. Zaterdag 29 Aug. 1931 TWEEDE BLAD RIJKER LEVEN. Texelsohe Berichten VUURWERK. ts sr.:? AUTOTOCHT EB OUDEN VAN DAGEN. EB ffl fflffiSSfflfflffiffiffiilEB «I UfflElffifflEBfflfflEBffl OOST. De eerste Texelsche schapen naar de Wieringermeerpolder. Helpt allen mee aan liet welslagen van da FANCY-FAIR van Texelsch Fanfare. TEXELSCHE Voor uzelf en anderen. Als ge de volgende beloften doet aan u zelf en gij hoiitit ze, wordt uw leven en dat van anderen rijker: 1. Ik zal al mijn vrienden laten voelen, dat zij tot iets goeds in staat zijn. 2. Ik zal in alles naar de zonnigste kant kijken en trachten mijn optimisme te be waren. 3. Ik zal het beste denken, voor het beste werken en het beste verwachten^ 4. Ik zal me oprecht verheugen in het succes van anderen, wier prestaties mij ontzag inboezemen. 5. Ik zal mijn fouten in het verleden vergeten, en mij conoentreeren op de toe komst. 6. Ik zal mijzelf en mijn virije tijd zoo veel bijbrengen, dat ik geen tijd over houd, anderen te hekelen. 7. Ik zal een goede meening over mij zelf hebben en die proclameeren, niet in woorden maar in daden. 8. Ik zal vertrouwen, dat de wereld met mij is, zoolang ik het beste geef, wat ik te geven heb. Blijk van waardeering. Qisteravlond is op het oefenterrein bij monde van mej. Joh. Kikkert namens de Rijvereeniging aan de heer J. Vethman, - instructeur, een mooie palm in een fraa,i bewerkte pot aangeboden. De heer Vethman zal n.l. binnenkort in het hu welijk treden en voldoet als instructeur onzer rijvereeniging zeer goed. Giften voor het Witte Kruis. Fam. K. J., den Hoorn, f 2., Hooibroei. Wegens hooibroei op de hoeve van J. van Heerwaarden, Pijpersdijk, is deze week de motorspuit uitgereden. Ze heeft er dienst gedaan ook; een groote hoeveel heid hooi ging verloren. Sportnieuws. Sportliefhebbers, lees de adv. Texel I H.R.'C. II Voetballers zet je beste beentje, voor, want H.R.C. is geen B.K.C. Houdt vol van begin tot eind, opdat onze S.V. eervol uit het strijdperk treedt. Texel I zal aldus uitkomen, daareenige vaste spelers afwezig zijn: Jb. Gras D. Zuidewind, J. Kiljan [.Vroegen, N.deGraaf, Th.v.Heerwaarden A.Dros Bz., A. J. Stern, Jn.Gieles, Liotard de Natris. Voor de a.s. atletiekwedstrijden heb ben zich een groep heeren en een groep dames voor de etstafette-wedstrijd laten inschrijven, (van Verdo Nigro). Wi|e volgen Belangrijk bericht Fokveedag. Het bestuur van de Fokveedag vraagt? de aandacht van deelnemers voor de ad vertentie, opgenomen in het eerste blad. Narcissen-prijzen. Lisse H.B.G. Veiling (Kweekersblad van 25 Aug.) Golden Spur 2.50 3.30 4.50 6.00. Dubb. van Sion: 2.10 3.4.4.90 5,90 7. 8.10 9.50. VOLKSFEESTEN DEN BURG. Donderdag heeft de Feestcommissie nog eens vergaderd om de a.s. volksfeesten in de puntjes te bespreken en te regelen. Er valt heel wat te doen alvorens alles op rolletjes loopt, maar medewerking komt (behoudens een enkele uitzondering) van alle kanten los en bij mooi weer vieren we straks een feest, dat klinkt als een klok. Het feestterrein wordt electrisch ver licht. De T.E.M. levert stroom voor 35 ct. per K.W.U., aan de zweefmolen voor 25 ct., en berekent voor buffet, terrein en molen totaal f7.50 aansluitkosten. Of Texelsch Fanfare de gecostumeerde optocht zal opluisteren, is nog niet ze ker, maar we hopen van wel. Er moet, naar de voorz. ons meedeelde, defini tief nog over worden beslist. We vertrou wen, dat ons corps zijn belofte gestand zal doen; het publiek rekent er op. Gecostumeerde optocht. De Commissie doet, wat de gecostu meerde optocht betreft, nogmaals een beroep op allen, die eenigermate voor dit nummer in aanmerking komen. Wie komt er eens met wat oridinieels voor de dag? Wie zal straks de meeste stemmen krij gen en de f 20 opstrijken, welke als hoofd prijs zijn uitgeloofd? Met wat goede wil en opoffering van een uurtje of wat, moet menigeen een goede kans hebben om met succes naar een jirijs te solliciteeren. (Ziie adv.) Er zijn reeds 16 deelnemers(sters). De Commissie zal als jury optreden. Tijdig kaarten koopen Koop vooral tijdig uw kaarten voor de laatste avond. Dat bespaart u lang wadi ten aan de kiosk, wanneer het vuurwerk „voor de deur" staat. De Etalage-Puzzle. Deelnemende winkeliers ontvangen een kaart om in hun etalage op te hangen. Op die kaart staat een letter. De letters van al die kaarten met elkaar vormen een be kende spreuk. Waar ge met de oplossing heen moet, waarvoor een mooie prijs wordt uitgeloofd, vertelt een advertentie in dit nummer. Vergeet vooral niet op de enveloppe „Etalage-Puzzle" te zetten. An ders wordt uw brief te vroeg openge maakt. Ter nadere toelichting kunnen we nog het volgende meededen: Er zijn ruim 50 deelnemende winke liers, die allen een kaart met een letter ontvangen, die duidelijk zichtbaar moet! worden opgehangen. Op 32 van die kaar ten staat een letter in de kleuren groen' en zwart. Deze 32 groen-zwarte letters nu; vormen tezamen een bekend Nederlandsch spreekwoord. De kaarten worden in het begin van de volgende week uitgereikt. De oplossingen worden tegemoet gezien voor Woensdag 9 September a.s. De T.E.M.-Medaiile. Door de directie van de T.E.M. wordt een medaille uitgeloofd voor de etalage welke het mooist en meest doelmatig wordt verlicht. De Commissie zaleenige dames uitnoodigen om zich Donderdag avond met de beoordeeling te willen be lasten. Flet is een zilveren medaille, welke de T.E.M. uitlooft. Het loont dus de moeite met alle macht en lust naar deze eervolle onderscheiding mee te dingen. Op eenige ons gestelde vragen „Wat is een mooi, doelmatig verlichte etalage?" zouden we willen antwoorden: „Dat is een etalage, welke door haar verlichting geheel tot haar recht komt. Het licht moet de kijkers niet in de oogen schijnen, moet overvloedig zijn (etalages met een nachtpitje loopt „men" voorbij) en in overeenstemming met de aard van het ar tikel, dat men verkoopt, zijn gekozen. Een handelaar in galanterieën, goud- en zilverwerk, enz., bediene zich van z.g. gericht licht, opdat het geëtaleerde een glinsterend en schitterend effect maakt. Een manufacturier en een banketbakker daarentegen doen wijs, wanneer zij ge bruik maken van z.g. „diffuus", (ver spreid) licht, dat bovendien de goede eigenschap heeft geen zware schaduwen te werpen. Een behoorlijk verlichte eta lage trekt kijkers (en dus koopers), een zuinig verlichte of een, welke de oogen verblindt, stoot ze af." Aan de nering doenden nu de keus. Een programma voor tien cent. Het feestprogramma is in druk ver schenen. Het geeft voor een dubbeltje een schat van biezonderheden omtrent alle wedstrijden, bal-champêtre, vuurwerk, etc. Op Vrijdagavond a.s. wordt op het terrein van de heer A. J. Keijsier bij het Gesticht vanwege de Feestcommissie een buitengewoon attractioneel vuurwerk af gestoken. Om eenig idee te geven van wat ons straks, ten deele in letterlijke zin, „boven het hoofd hangt" nemen we een klein gedeelte uit het vuurwerkprogramma over. Is het niet iets biezonders? En diit is nog slechts een klein gedeelte, want er wachten ons 58 nummers, verdeeld over 24 series. Dat moogt ge niet laten passeeren. Allen Vrijdag op, naar den Burg. O Opening van het Vuurwerk door 1 zware luchtkanonnade met schitterlicht. Fraaie verlichting van het terrein door roode magnesiumzon (no. 3), welke het terrein in schitterenden rooden gloed zet. Het groote Diamantenmozaiek, begin nende met groote gekleurde brillantzon, met gekleurde diamantlichten, welke van kleur veranderen, omringd door bril- lantkransen, plotseling ontbranden een aantal brillantfonteinen welke groote mozaieken vormen, waartusschen groote gekleurde colibrizonnen verschijnen. Het geheel eindigende met kanonslagen. Dubbele Pyrotechnische Telegraven met schelwitte staarten en luid gesis over het terrein gaande. Groote Contra-batterijen van Romeinsche kaarsen, welke bouquetten gekleurde Iichtkogels, chrysanteum-electrische, po- !yp-> Jap. vlinder, staart-, gouden en zilverregenbouquetten opwerpen. Ein digende met kanonslagen. Groot Schitterfront, de Japansche Vlin derboom (no. 3), gevormd door groote Japansdie fonteinen, welke duizenden gouden vuurvlinders uitwerpen, waar tusschen een groote vlinderzon draait. Eindigende met kanonslagen. Groot Horizontaal draaiend Vuurrad van brillantvuur, overgaande in Girandole van magnesiumvuur met sdielwitte von ken, beginnende met kransen van bril lantvuur met roode magnesiumzon en groene vonken, overgaande in schitte rende schelwitte vonken en stralen en opgaande fonteinen, onderaan een cas cade van blauwe vonken. Eindigende met kanonslagen. Groote Electrische Diamantwaterval (no, 3), beginnende met groote vuurmassa's met duizenden schelwitte vonken en stralen, waardoor het geheele terrein daghelder wordt verlicht. Eindigende met kanonslagen. EXTRA NUMMER! Schitterende Feest verlichting door groote brillant-magne siumzon, welke het geheele terrein schit terend schelwit verlicht. Groote Slotdecoratie, bestaande uit eenige woorden in blokletters van Iin. Neon licht met Bengaalsch vuur. (Verrassing). Groot slotbombardement en sterrenregens. EXTRA SLOTFINALE, bestaande uit: 4 luchtslangen in fraaie vonkenregens. 4 magnesiumtourbillons. 2 zwermboinmen met magnesiumluchtslan- genbouquetten. Gelijktijdig opstijgen van 15 vuurpijlen, welke hoog in de lucht boven het slot stuk schitterende Iichtkogels in alle mogelijke kleuren uitwerpen. Soc.-Economisch Congres. Op het Sociaal-Economisch Congres te Amsterdam heeft de heer M.D.Dijt, land bouwkundig ingenieur te Eierland, Don- Donderdag deelgenomen aan de discussie over het rapport van prof. Palyi over de, internationale financiën. We lezen in het Handelsblad: M.D.Dijt spreekt als landbouwer een woord van teleurstelling over liet feit, dat men de landbouw steeds verwaarloost. Alles, wat hier naar voren gebracht wordt, betreft de industrie, terwijl toch de land bouw ten slotte de basis der geheele wereld-economie is. De zaak is zoo, dat, wanneer profedsor Palyi aan ons een mil- joenen-crediet zou willen geven, dan zou den wij, landbouwers, die miljoenen in de huidige crisis eenvoudig niet rendabel kunnen maken. De prijzen der agrarische stapelproducten kunnen slechts door in ternationale financiering gestabiliseerd worden. Dit is de weg, die wij moeten gaan; zooals het nu staat, kunnen wij eenvoudig niet verder voortwerken. Spre ker meent, dat met een crediet van 300 miljoen gulden veel zou kunnen worden gedaan; een laag bedrag, vergeleken met de groote sommen, die voor bewapenin gen worden uitgegeven. Gebeurt dit niet, dan blijft ons niets anders dan het com munisme over. (Applaus.) De heer Dijt, zoo lezen we verder, heeft pas eenige uitvoerige Volkenbonds-rap- porten gelezen, waarin geen spoor van een internationale gedachte te vinden was. Spr. meent, dat er nu samen gewerkt moest worden, en niet alleen samen ge sproken. Kippen houden. Pastoor Roes (Deurne N.-Br.), die be kend is om de spreuken in zijn land bouwblad „Rust Roest", schrijft: „Als menige boer kippen had gehou den, zoude hij nu niet uit de staatsruif! behoeven te eten." Giften Algemeene Wijkverpleging. Wed. J., den Hoorn f 2.-. f2.- Wiens naam had hier kunnen staan Krijgt Texel een drinkwaterleiding? Voor allen die verlangend uitzien naar een drinkwaterleiding op Texel, bevat dit nr. in 'n paar regels (zieraadsagenda) een verheugend bericht. Aan de raad wordt crediet gevraagd (f500.—) vooreen onderzoek naar de mogelijkheid eener cen trale drinkwatervoorziening. Het gaat er thans om een rentabiliteitsrekening op te maken voor een drinkwatervoorziening ten behoeve van een groot deel van Texel, waarvan in 1922 reeds de tech nische mogelijkheid is aangetoond. We brengen in herinnering, dat in 1914 vanwege de Insp. van de Volksgezond heid in de kom van den Burg 42 monsters water genomen werden. De uitslag van dit onderzoek luidde zeer ongunstig Met uitzondering van slechts twee wees eik- monster op een sterk verontreinigde bo dem; bijna alle putten, waaruit de mon sters werden genomen, werden voor drink water ongeschikt bevonden. Aan de raad de taak een wijs besluit te nemen. OOSTEREND. Wat hebben de oudjes uit Oosterend en omgeving gisteren een prachtig dag je gehad; vooral ook wat het weer be treft, want het was een der mooiste da gen van het gansche seizoen. Met acht auto's, waaronder één voor muziekcorps Excelsior en één voor de proviand, is met plm. 25 oudjes een rondrit gemaakt. Over Oost ging het naar de Coeksdorp, waar op de dijk een kijkje werd geno men. Vervolgens naar de Koog, waar zelfs eenige tijd aan liet strand werd vertoefd. (Een ondeugend oudje, zoo beweert men, wilde pootje - baden, maar zag er, na ingewonnen advies bij de commissie, van af,; liet zou wellicht navolging vinden en dat zou teveel tijd kosten). Door de Dennen werd naar pension „Bosch-en- Duin" gereden, waar de lieer Buis een lekker kopje thee schonk, wat zeer in de smaak viel. Vervolgens was de rou te: den Hoorn Prins Hcndrikpolder - Oudeschild (met een kort oponthoud om de dijkwerken te bezichtigen) den Burg (waar op de Groeneplaats halt werd gehouden en het muziekcorps zich van zijn beste kant liet liooren) de Waal Oosterend (1,— tot bij 7 uur) De tocht had een zeer vlot verloop en zal zeker door meerdere worden gevolgd. Er waren versnaperingen in overvloed voorhanden, zoodat er volop is gesmuld. De commissie brengt hartelijk dank voor de medewerking, ondervonden van de zij de van autobezitters, neringdoenden, chauffeurs en vooral ook de fam. Buis. Gaarne geven we ten slotte het woord aan onze „Huib de Rijmelaar", die on9 „gloeiend van de naald", deze regelen zendt Prachtig hebben ze 't getroffen, Wat je noemt: „Een reuze-dag". Niks geen regen ('t is een wonder), Maar steeds blijde zonnelach. 't Was een waar genot, deez' middag, Vol van blijdschap en van vreugd, leder, die dit tochtje maakte, Heeft zich uitermaat verheugd. Flart'lijk dank aan alle menschen, Voor 't genot, aan hen bereid, Als men zag die blij' gezichten: Waarlijk, dan heeft NIEMAND spijt. Of het moest degene zijn, die er niet aan meegedaan heeft. RED. 11 ffl Maandagavond op het Kerkplein EB FE concert van Excelsior en vaandel- EB BE uitreiking. Aanvang half acht. EB Wegverbetcring. De Oosterweg van Westerbuurt af tot voorbij de Oosterschool heeft 'n flinke verbetering ondergaan. Door het aanbren gen van teer over een laag fijne basalt slag is deze verbetering tot stand geko men. Hoewel niet afdoende, zijn er toch lang niet zooveel kuilen te zien als an ders het geval was, aldus onze corresp. Het aanbrengen, nog voor de winter, van nog zoo'n laag zou een doeltreffend mid del zijn voor dit niet zoo heel drukke weggedeelte. OUDESCHILD. Woensdag zijn er 298 Texelsche scha pen van Gebr. Koning te Oosterend ver scheept voor de Wieringexmeer-polder. Dit geschiedde per veeboot „Handel" van de fa. Merckx, doch had een zeer roman tisch verloop. Er was order gegeven om de schapen te den Oever op Wieringen te lossen. Daar aangekomen bleek, dit een onbegonnen werk en werd eerst eens op informatie uitgegaan. Daarbij kwam aan het licht, dat een verkeerde losplaats was opgegeven. Van Wieringen werd nu weer naar den Helder gestoomd om vervolgens door het Kanaal te bestemder plaatse te' komen. Voor de sluis moest echter wor den gestopt. Daar het reeds laat was, ble ven de deuren dicht en moest worden ge wacht tot de volgende morgen. „We heb ben op stroo geslapen bij de schapen", vertelden de jonge geleiders, die Donder- avond weer per „Marsdiep" huiswaarts keerden van hun avontuurlijke tocht. Visscherij. Er worden thans weer flink wat gar nalen gevangen. De vischafslag is ook weer in werking en de puffabriek stoomt) er lustig op los.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1