De Nieuwe ïexeische Courant No 4561. 44ste Jaargang. Woensdag 2 Sept. 1931 Van f^eek tot week Texe5s»:he Berichten Helpt allen mee aan liet welslagen van de FANCY-FAIR van Texelsch Fanfare. CHECOURA is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V2 uur later.) 2 3 4 5 6 7 8 Sept 12,30 1.— .18 1,55 2,43 3,54 5 35 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 8 25 INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Jac. Bakker Az., te den Burg om vergun ning tot het bouwen van een heeteluchtï oven in zijne bakkerij aan den Binnen- burg te den Burg, kadastraal bekend in sectie K., no. 1723. Op Zaterdag den 12 September 1931, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het- Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 29 Augustus 1931. Burgemeester en Wethouders voorn. W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Zaterdagavond. Het Engelsche Labour-kabinet afgetreden. De groote politieke gebeurtenis van de week is geweest de aftreding van het En gelsche Labour-kabinet, na dagen van on gekende spanning. MacDonald had in zijn ontwerp om de begrooting sluitend te maken o.m. opgenomen verlaging van de werkloozenuitkeeringen en hier stuitte hij bij de vakvereenigipgen en in zijn partij- onder aanvoering van Henderson op felle tegenstand. Dit punt van het bezuinigings program heeft geleid tot een breuk tus- schen MacDonald, Snowden en Thomas met de Labour Partij, wier leider thans Henderson is. Evenals in oorlogstijd is in Engeland thans een nationaal kabinet gevormd, waarin zitting hebben 4 conser vatieve, 2 liberale en 4 labour-minjsters. Zij hebben reeds een bezuinigingsprogram opgesteld, om de begrooting sluitend te maken. Wij herinneren er aan, dat als voornaamste punten op dat programma staan, verlaging der werkloozenuitkeerin gen met 10 pet.; verhopging van de we-, kelijksche bijdrage voor de werkloosheids verzekering; verlaging van de salarissen der ambtenaren, speciaal van de onderwij zers; verlaging van de ministers-salaris sen en van die van de Lagerhuisledenbe-i zuiniging op de aanleg van wegen en op de kosten voor openbare gezondheid. Met deze voorstellen komt het nationale kabinet straks voor het Lagerhuis, waarbij gerekend kan worden op felle tegenstand van de Labour Partij die, onder aanvoe- rng van Henderson, thans in de oppositie is. MacDonald's breuk met zijn partij be- teekent het einde van zijn politieke car rière en naar luid der berichten zouden hij en Snowden danook reeds verklaard hebben, na afwikkeling der crisis zich uit het politieke leven terug te trekken. Op- der de vele vragen, die rijzen, is o.m. deze, wie Henderson's opvolger te Genève zal zijn. Tegen de geesel van de oorlog. Wanneer we Genève zeggen, denken we aan de Volkenbond en aan het streven om de duurzame vrede in de wereld tp waarborgen. Die vredesgedachte is krach tig tot uiting gekomen bij de indrukwek kende Yzerbedevaart. Het plaatsje Dix- muiden heeft duizenden en duizenden bin nen zijn muren gezien, die op ontroerende wijze gedemonstreerd hebben him ernstige wil om de menschheid voor goed te ver lossen van de geesel van de oorlog. Hef is een geweldige massa-demonstratie ge weest, die op de meest ordelijke wijze verliep. Onlusten, die onderdrukt werden. Roerig was het in de afgeloopen week in Noord-Spanje en in Portugal, maar de onlusten in laatstgenoemd land,vooraL Lissabon en Oporto, zijn spoedig onder drukt. In Noord-Spanje, vooral in Na- varra en het Baskenland is gisting ont staan in direct verband met de actie, die- de regeering te Madrid onderneemt tegen de invloed der kerk. Blijkens de veelom vattende maatregelen der regeering schijnt zij wel een ernstige bedreiging voor dei macht der republiek te vreezen. Zal weldra het uur slaan voor een nieuwe actie der Carlisten, met Don Jaime, de leider der legetimistien aan het hoofd? De ellende in China. De toch reeds zoo geteisterde streek, in het Jangtse-dal had deze week eeni nieuwe beproeving te doorstaan. De streek werd door een hevige typhoon ge teisterd, die het aantal dooden weer zeelt vermeerderd heeft. Zelfs de stoutste fan-, tasie kan zich geen denkbeeld vormen van de ellende rondom Hankau. Verjaardag H. M. de Koningin. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin woei Maandag van openbare gebouwen en eenige particuliere woningen de vlag. Des avonds gaf de Chr. Muziekvereen. „Excelsior" te Ooster end een concert op het Kerkplein aldaar. jchoolnlemvs. De lessen aan de Z.V.(S. hebben giste ren weer e n aanvang genomen. Daar de, nieuwbenoemde directeur, de heer J. de Groot, te Schiermonnikoog pas 1 Octo ber in functie kan treden, neemt de lieei' G. Schmidt .leeraar, deze betrekking tijde lijk waar. Liet aantal nieuwe leerlingen staat nog niet vast, daar over eenigen nog wordt gecorrespon deerd. Het schijnt ech ter geringer dan het vorig jaar te zijn. LANDBOUW EN VEETEELT. Ill Gebruik voor het aanleggen van uw aardbeibedden gezonde planten. De heer K. Bosje, te M.(-Eierland, schrijft ons: De meeste lezers der Tex. Courant zul len er wel mee bekend zijm, -dat in de/ aardappel ziekten voorkomen, die met het pootgoed overgaan, waardoor het jonge gewas voor een meer of minder groot gedeelte ziek is en de opbrengst aanmer kelijk kan dalen. Vele bekende variëteiten zijn door deze z.g. degeneratie-ziekten geheel uit de cultuur verdwenen. (Door de steeds geringer wordende opbrengst was de teelt niet meer loonend). Ook onze tegenwoordige soorten zouden dit lot on dergaan, als men geen selectie toepaste,, d.w.z. de zieke planten verwijderde en slechts van gezonde planten zijn pootgoed nam. Deze aardappelselectie is op Texel voldoende bekend, sedert de heer Ir. Dijt; hier zijn aardappelselectiebedrijf stichtte. Minder bekend is echter, dat dergelijke degeneratieziekten ook in tal van andere cultuurgewassen voorkomen, zooais: tulp, narcis, aardbei, dahlia, boon en vele an dere. Op Texel zijn b.v. de „grijze" nar cissen bekend genoeg. De ziekteverschijn selen bij de aardbei zijn bij de verschild lende variëteiten niet steeds gelijk, maar komen i.h.a. neer op het volgende: bladeren komen slecht tot ontwikkeling (blijven 3us kleiner), krullen op of krij gen gele randen; bladstelen vertoonen nogal eens een roode kleur; het aantal bloemstelen vermindert, ja, soms worden de aangetaste planten totaal onvruchtbaar (de praktijk spreekt van „nieten"). Ieder kent zulke minder gezonde plan ten, die veel gauwer verdorren bij droog te, al kleiner worden en ten slotte ster ven. Een aardbeiveld, -dat zieke planten bevat, vertjoont in het 2e jaar dan ookl reeds kale plekken en een onregelmatig gewas. t" In 1923 begon Prof. Sprenger te Wage- ningen met het nemen van selectieproe- ven op aardbeien en na verschillende mis lukkingen, doordat de voor de proeven gebruikte planten te zeer waren aange tast, was hij in 1929 zoo ver, dat hij van verschillende variëteiten nagenoeg of ge heel gezonde planten had verkregen. De groei van deze planten was bij haast alle rassen zóó groot, als Prof. Sprenger nirn- iner bij aardbeien constateerde. Ze brach ten vele bloemstengels voort en de bloe men bleken niet van de nachtvorst te hebben geleden, terwijl overal elders de vorstschade bij de aardbeientelers groot was. Ook in 't voorjaar van 1930 wa^ groei en bloei dezer planten weer bui tengewoon groot. Volgens Prof. Sprenger waarborgen op gezondheid geselecteerde aardbeien eert hooger productie, een langer leven der planten (waardoor men dus minder vaak nieuwe bedden behoeft aan te leggen), goed ontwikkelde vruchten van betere smaak. Geselecteerde aardbeiplanten van de voornaamste variëteiten zijn verkrijgbaar bij de bekende Zaaizaadvereeniging „Nun- hem", post Haelen (Limb.) Of ook an dere kweekers zich op deze selectie toe leggen, is me niet bekend. (Laat lezers, die er wel mee bekend zijn, het ons schrijven. Red.) Op het pluimvee-tuinbouwbedrijf „De Veen", van de heer Roeper, die het vorige jaar planten van „Nunhem" betrok, was deze zomer reeds een groot verschil in groei waarneembaar tusschen de eigen planten en die van „Nunhem", ten gunste> van de laatste. Nu de tijd voor het aanleggen van nieuwe aardbeibedden weer daar is, meen de ik goed te doen op bovenstaande de( aandacht te vestigen. Tevens zou ik er del raad aan toe willen voegen, zich voor eigen gebruik niet te beperken tot écu soort, maar twee of drie soorten ifce nemen met opvolgende tijd van rijpen. Men kan dan veel langer van deze heer lijke vrucht genieten. o— Narcissen-prijzen. Aan de H.B.G.-veiling te Lisse gingen Golden Spurren 25 Aug. voor prijzen van 2.tot 6.p0; Dubb. van Sion 2.30 tolt, 9.60. De „Hobaho" deelt mee, dat de nar cissen wel ruimen, maar tegen zeer lage prijzen. Voor mindere kwaliteit, vooral als ze niet best gesorteerd zijn, zijn de. prijzen bespottelijk laag. Goede kwaliteit loopt goed; zoo gingen, aldus het ver slag over 20—27 Aug., goede Texelsche narcissen voor f9.50, Spurren voor f 5..50.. AAN DE TEXELSCHE TARWEVERBOUWERS. De Plaatselijke Commissie, voor de uit voering van de Tarwewet vestigt met na druk de aandacht van tarweverbouwers op het volgende: A. Volgens art. 7 van het tarweregle- ment is iedere aangeslotene verplicht, bij het afdorschen eener partij nauwkeurig het gewicht vast te stellen en een doorsnee- monster te nemen. De Plaatselijke Com missie maakt zoo spoedig mogelijk op grond van haar controle haar zienswijze aan de Secretaris van het district kent baar over de opbrengst per H|.A. en de kwaliteiten. B. Het is vvenschelijk, dat verkoop aan erkende handelaars enz. niet plaats heeft; voor prijzen, die belangrijk beneden de prijs liggen welke binnenkort bij de Or ganisatie kan worden gemaakt. Vermoede lijk zal de prijs voor gemiddelde kwaliteit f 11.65 zijn (September) en oploopend! tot f 13.30 in Augustus 1932.; C. Volgens art. 24 kunnen perceelen van aangeslotenen, die 1 H.A. of minder opgaven, het eerst worden geleverd. D. De Organisatie zal in het eerste kwartaal hoogstens een vierde van ieders kwantum afroepen; dus is het vvenschelijk, dat het do.rschen niet in te groote omvang plaats heeft. Partijen voor zaaizaad die nen vooruit vrijgevraagd te worden. E. Het bestuur der Gewestelijke Orga nisatie hoopt binnenkort de prijsregeling oogst 1931 bekend te maken. F. Opgaaf van gedorschte en leverbare hoeveelheden met monster van Jedere partij ten spoedigste in te dienen bij' P. Dros Bz., C. Stoepker of G. Leiberk, Het Soc. Economisch Congres. De heer M. D. Dijt schrijft ons: Naar aanleiding van de berichten in uw geëerd blad over hetgeen door mij bij de discussies op het Sociaal Economisch Congres te Amsterdam, is naar voren ge bracht, (geheel zooals we schreven, aan het Handelsblad ontleend. Red.) deel ik u het volgende mee: Het verslag in het Handelsblad bevat slechts een klein deel van hetgeen ik in; de mij toebedeelde 7 minuten spreektijd heb gezegd, terwijl het .gedeeltelijk ook onjuist is weergegeven. Ik betoogde, dat de conjunctuurschommelingen niet te be strijden zijn door alleen aandacht aan de industrie te wijden, omdat de landbouw het basis-element is van de economische samenleving. Het meest radicale middel om aan conjunctuurschommelingen te ont komen is het communisme. De menschen uit West-Europa zijn echter gelukkig te veel op hun persoonlijke vrijheid gesteld om tot het communisme over te gaan,. Teneinde nu èn de conjunctuurschomme lingen te beteugelen èn de persoonlijke vrijheid te handhaven, berekende ik een internationaal plan tot stabilisatie van de goederenprijzen van de belangrijkste sta pelproducten van de landbouw. Voor het internationaal financieren van de voor schotten van die stapelproducten is noo- dig een kapitaal van 3 miljard gulden. Vergelijken we dit met de publieke schuld van de staten van Europa en Amerika (zonder Rusland), yvclkc ruim 250 mil jard bedraagt, dan is dit niet veel. Voor de jaarlijksche uitgaven van de fi nanciering van die stapelproducten is noodig 300 miljoen gulden (geen crediet, zooals het Handelsblad schreef, doch kosten). Vergelijkt men dat met de jaar lijksche budgetten van de staten van Amerika en Europa (zonder Rusland), die ongeveer samen 44 miljard per jaar bedragen, of met de uitgaven voor leger vloot en luchtmacht van diezelfde lan den, die 7Va miljard per jaar bedragen, dan is het duidelijk, dat de stabilisatie) reeds te betalen is met enkele prooentenl van de militaire uitgaven!! Gaat men niet tot deze stabilisatie over, dan heeft Rusland het in zijn macht de landbouw voor de rest van de wereld en daarmede ook de industrie totaal te ruïneeren en forceert Rusland het com munisme in Europa en Amerika, omdat er voor de boeren dan geen andere keus is (en hierbij denk ik niet alleen aan de| Texelsche en Nederlandsche boeren, die door steunwetjes in biezoinder gunstige omstandigheden verkeenen, doch aan de boeren der geheele wereLd). Overigens, hoop ik een en andier op het Ned. Landhuishoudkundig Congres te Vlissin'gen op 17 of 18 Sept. a.s. nader te belichten. Botsing tussChcn twee motorrijders. Zondagmiddag omstreecs kwart over vijl had op de Waalderweg hoek Wilhel- minalaan een botsing plaats tusschen 2 motorrijders. De een, de heer A. Dros Bz., uit Eierland, zou de Waalderweg oprijden, toen juist de ander, te Aals meer woonachtig, met zijn echtgenoote op de duozitting en zijn kind op de benzine-- tank, van de Waalderweg at kwam en de Waalderstraat zou inrijden. Laatstgenoem de reed echter op het linkergeldeelte van; de weg, met het gevolg, dat de motor van D. aangereden en ieelijk beschadigd werd. D. bekwam bloedende wonden aan rechterbeen en hand, welke echter bij on derzoek door dokter Hellema (ten huize van de heer J.Roeper) niet van ernstigej aard bleken te zijn. De carburateur vai< zijn motor werd in tweeën gebroken, ter wijl het andere motorrijwiel slechts zijn lantaarnglas verspeelde. Geen van beide rijders, die gelukkig niet met groote snel heid reden, was verzekerd. De vreemde ling bekende schuld en zou de aangerichte schade aan D. vergoeden. Politiedienaar Goënga, die spoedig ter plaatse was, heeft proces verbaal opgemaakt en heeft het heele geval met de beide motorc,n over de weg op de gevoelige plaat doen vastleggen. Herijk van maten en gewichten. Wij herinneren belanghebbenden er aan, dat vóór 1 October a.s. alle maten en gewichten, die gebruikt wiorden of voor handen zijn op plaatsen van verkoop ejd.,, moeten zijn voorzien van de letter f. Voor degenen, die de laatste twee jaren verzuimd hebben hun maten en gewichten te laten herijken, bestaat daartoe ajsnog' gelegenheid aan het IJKKANTOOR te AMSTERDAM, Brouwersgracht no. 276. Dit kantoor is voor het publiek geopend gedurende het geheele jaar elke Maandag en Vrijdag van 9V215uur en zal bovendien ditmaal opengesteld worden op Dinsdag 22, Woensdag 23, Donderdag 24, Dinsdag 29, Woensdag 30 September en Donderdag 1 October van 91/215V2 uur. OOSTEREND. Geringde vogels. Door de heer A. Kant, van den Burg, werd 20 Aug. bij de Kaap een doode zilvermeeuw (Larus argentatus) gevon- den, met om een der pooten een ring, blijkens welke (volgens opgaaf van 's Rijksmuseum van Nat.-Historie te Lei den) de vogel (no. 100746) op 20 Jun:i 1931 in de Westerduinen op Texel als nestjong werd geringd. DE WAAL. Vogeltrek. De groote plevierentrek is begonnen. In het laatst van de vorige week hebben we ze in de Lange Waal bij de Kruisweg naar den Burg bij hondertallen waarge nomen. De vogels (hier „wilsters" ge noemd) waren nog in het bonte pakje, dat zij tegen de winter voor een geelachtig veerenkleed verwisselen.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1