Krijgt Texel een Drinkwaterleiding Nadat de inspecteur van de Volksge zondheid, de heer Dr. Coebergh, in over leg met de Gezondheidscommissie, de aandacht gevestigd had op de wensche- lijkheid eener centrale watervoorziening, besloot de Raad 20 Februari 1911 in be-' ginsel tot de oprichting van een drink waterleiding en werd een crediet verleend, voor boringen en het opmaken van een, plan. Door de directeur van de drinkwa terleiding te den Helder, toen de heer Lafeber, werd een rapport uitgebracht, waaromtrent door de Staatscommissie voor drinkwatervoorziening, door welwil lende tusschenkomst van de Commissaris der Koningin, een nota werd samengesteld Uit deze nota blijkt, dat de Commissie een plan voor watervoorziening, zonder de Koog en Eierland, levensvatbaar achtte een plan om de geheele gemeente van water te voorzien, voorloopig ontraadde. Ze sprak de verwachting uit, dat het kleine plan binnen niet te lange tijd batig saldi zou opleveren, welke opge spaard zouden kunnen worden om later te kunnen overgaan tot verlengen van de leiding naar de Cocksdorp, Door het Rijksbureau voor drinkwater voorziening werd op aanvrage van de Raad en met financieele medewerking van Rijk en Provincie een bodem- en grond- wateronderzoek ingesteld. In Augustus 1917 werd door de directeur van het Bu reau aan de Minister een rapport uitge bracht, waarvan de conclusie luidde: De oudere duinen kunnen blijvend ruim voldoende water leveren voor de ge meente. Ook in de hoogere terreinen ten zuiden van den Burg (het Bergje en om geving) kan een goede waterwinplaatsi Worden gevestigd. Het water zal ijzer- en mangaanvrij moeten worden gemaakt, dat van de duinen zal tevens een bacteriolo- logische reiniging moeten ondergaan. Mo gelijk zal waterwinning bij het Bergje op de duur moeten worden opgegeven. De exploitatie zal bij het Bergje belangrijk voordeeliger zijn, (gunstige ligging, goed- koopere winning en zuivering). Er zal dus moeten worden uitgemaakt, of deze voordeelen belangrijk genoeg zijn,, om daardoor in b.v. dertig jaren de aan-, legkosten der aldaar te maken inrichting te kunnen afschrijven. Een aanvullend geo- en hydrologisch onderzoek heeft plaatsgehad in 1918 en 1919, waarna begonnen werd met plannen begrooting en rentabiliteitsrekening. Blij kens rapport van 27 April 1922" is dei onder de Hoogeberg aanwezige zoetwater- voorraad voldoende voor 30 bedrijfsjaren, (zeer waarschijnlijk langer). Het rapport leert, dat ook, wanneer de waterwinplaats na 30 jaren verplaatst zal moeten worden naar de duinen bewesten den Hoorn, aanvankelijke stichting bij de Hoogeberg aanmerkelijk voordeeliger is. Het Rijksbureau heeft de leiding ontwor pen voor den Burg, den Hoorn, Ooster end, Oudeschild en de Waal. Een centrale voorziening voor gedeelten van Texel is technisch mogelijk, doch zelfs bij een vrij hoog tarief en verplichte aansluiting zal de onderneming tot en met het 26e) jaar geleidelijk kleiner wondende verlie zen lijden. Eerst van het 27e bedrijfsjaar af zal op kleine winsten te rekenen zijnp. Aldus in 1922 de eindconclusie van de Directeur van het Rijksbureau. Inmiddels zijn de materiaalprijzen ge daald en is de rentevoet belangrijk terug-- geloopen (in het rapport 6 pet.) Onge twijfeld staan de planned er thans aan merkelijk gunstiger voor. Volgens B. en W. bestaan er danook alle redenen ze aan de tegenwoordige omstandigheden te toetsen. Nu is de Koog als badplaats in, beteekenis toegenomen. Door goed drink water voor het vee worden de uitkomsten der veebedrijven gunstig be ïnvloed. (Denk aan Eierland in droge perioden). Hiermee willen B. en W. reke ning houden. 'Het vraagstuk is ook ter sprake geko men bij de T.E.M. De heer Smit Kleine vestigt er de aandacht op, dat, wanneer de electriciteitsvoorziening en de waterleiding) onder één beheer worden gesteld, waar schijnlijk op de exploitatiekosten be spaard zou worden. De rapporten zijn in handen gesteld van de directeur van de' T.E.'M., die in 1929 berekende, dat bij 4i/i pet. rente en een waterabonnement; van gemiddeld f 19.per perceel, de rentabiliteit niet in gevaar zou worden ge bracht met uitbreiding van het plan Oost. Het Rijksbureau is bereid nader van ad vies te dienen en wees er reejds op, dat zonder nader onderzoek niet met zeker* heid te zeggen is, welke invloed uitbreiv ding van het gebied, waarover de voor ziening zich zal uitstrekken, op het gei heel zal hebben. Dit onderzoek moet om vatten: a. ontwerpen buizennet, ook voor de Cocksdorp en de Koog; b. bespreking uitbreiding en buizennet met de raad; c. verzenden vragenlijsten naar veehouders en industrieelend. begrooting met ren- tabiliteitsberekening (beknopt en met, uitbreidingen). In aanmerking nemende het groote hy giënische belang en de rentabiliteit achten B. en W. aansluit-verplichting noodzake- De hond Ranka speelde de hoofdrol. Vooral de jacht van deze op Poolsche ko nijnen was zeer mooi om te zien. Zeer leuk waren de momenten als het konijn bij een z.g. aanval van de hond, deze telkens over de kop heensprong. Ook het spelen van Ranka met „Japie de kauw" moest ieders bewondering afdwingen. Een blik uit het raam, uitziende op een stuk weiland, waar een man bezig was de grond met een kettingegge te bewerken, was zeer mooi en duidelijk. Ook de vier koppels wilde eenden in de vijver kwamen zeer goed tot hun recht. Een en anden werd door de heer L. op humoristisch^ wijze toegelicht, waarbij menige lachsalvo weerklonk. De lichte maan heeft aan de vertooning wel eenige afbreuk gedaan, doch gezien de ongunstige weersgesteld heid, toen de film werd opgenomen, kun nen wij tevreden zijn. De heer Luberti en de talrijke toeschouwers mogen met ge noegen aan deze filmvertooning terugden ken. Naar wij vernemen was voor de beman ning der boot door de heer L., eenextn* autobus beschikbaar gesteld, doch tot diens leedwezen was er door een misver stand geen gebruik van gemaakt. Slechts de schipper en een paar roeiers waren* aanwezig. Laatstgenoemden werden naaf- lijk De kosten van het nadere onderzoek worden begroot op plm. f500.B.ènWj verzoeken hun het noodige crediet te ver-, leenen. Politie. Met ingang van morgen is de heer Brouwer, dienaar van politie alhier, tot rijksveldwachter te den Helder benoemd. Tot de komst van een opvolger blijft hij hier woonachtig. PAARDEjNSPORTFEEST - DEN BURG. De heer J. C. Vethman, instructeur schrijft ons: Het Texelsche Concours, het sporteve nement van het eiland,; het paardenfeest, dat in de finesfees verzorgd is, door het; actieve bestuur van de Land. Rijvereenj „Texel", is aanstaande. Nog beter, nog grooter van opzet dan voorgaande jaren, zal het dit seizoen de plaats innemen in de reeks van Neder- land's concoursen, voorzeker een der eerste. De wijze, waarop liet concours in elkaar wordt gezet, de ontvangst der deel nemers, de verzorging der inummers, het uitvoeren van het programma is bijna voor geen verbetering vatbaar. Weder zullen op het zeer gunstig gelegen terrein van dei sympathieke heer A. J. Keijser, die nu', eenmaal alles „gemiitlich" opneemt, de paarden elkaar bekampen. In het pro gramma, dat weer geheel nieuw is ge rangschikt, vinden we nieuwe sterren: Heb Heiloër Dames-achttal, het eenige in Hol land, gecommandeerd door de energieke leider ,de heer D. Jager, van Heilo; het mooie tuigpaard van Dr. Groenhart (Dirkshorn), „Nordelp Leopard", zullen wij in de ring zien verschijnen. Voeg daarbij de buitengewoon goed bezette tuig- en landbouwpaardenklassen, de tien ruiters met groen-zwarte petten van „West-Friesland" met zijn bekende spring paarden, enz. Het kan niet anders of 4 Sept. moet bij gunstig weer een succes worden. Bravo, organisatoren! Ondanks de benarde tijden toont gij, dat gij liefde gevoelt voor liet edele paard. Gij laat dit de plaats innemen, die het toekomt. Moge uw werk bekroond wonden met een tevre den publiek en dicht bezette lijnen, zoo dat gij met een gerust hart voort kan, gaan op de weg, die gij zijt ingeslagen. Voorwaarts, steeds excelsior! Bravo! —o Het is zeker overbodig de aandacht van paardensportliefhebbers op het fraaie pro gramma te vestigen, dat op de 4e pagina is afgedrukt. In het oorspronkelijke is eenige wijziging gekomen. Neem hier nota van. Het nummer „Tweespan Landbouw- trekpaarden" (Belg. ras) is vervallen, daar zich slechts één deelnemer aanmeldde. Daarentegen dingen wel 14 paarden in de open klasse mee, van welke acht van de vaste wal. Hieronder zijn paarden, die op concoursen te Hoofddorp en Heilo be kroond werden, zoodat het een spannende strijd belooft te worden. Het bestuur steil, alleen voor deze klasse reeds f 105. aan prijzen beschikbaar. De wedstrijd „éénspan landbouwtuig- paarden (Texelsche) telt dertien deelne mers met verscheidene nieuwe paarden. Voor het nummer „tweespan landbouw- tuigpaarden" gaven zich vijf deelnemers op. Ook dit belooft wat moois, zoo ver zekert het bestuur. DE WAAL. Bedrijfsongevallen. Onze plaatsgenoot K. Roeper Dz., kreeg bij het neerwerpen van rails bij de Zuiderzeewerken deze zoo op een zijner vingers, dat de nagel daar vanaf moest worden genomen en Roeper eenige tijd werkeloos moet blijven. Verkeersongevallen. Zaterdagavond omstreeks kwart voor tien is de jongejuffr. A. Boot Pd. zoo deerlijk met haar rijwiel op de Boornen- dijk gevallen, dat zij haar pols brak. Zij moet een tasch of pakje aan haar stuur gehangen hebben, wat haar het fietsen be moeilijkte. Ook de ter plaatse slechte weg, moet aan het ongeval debet zijn. o Maandagmorgen omstreeks negen uur is de heer IJ. Witte met zijn petroleum-' tankauto bij het uitwijken op de Waalder- weg nabij de Ruitersplaats in een greppel geraakt. Met behulp van de motorwals der Dertig Polders, welke daar juist bezig was, is de auto op de weg teruggebracht- Er wordt aan deze drukke verkeersweg gearbeid, zoodat dergelijke ongevallen spoedig tot de zeldzaamheden zullen be- hooren. De weg wordt op verscheiden plaatsen aanzienlijk verbreed. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Don Juan van Spanjos. Ex-koning Alfonso van Spanje en zijn derde zoon, Don Juan, ten gunste van wie hij afstand van de Spaansche troon heeft gedaan. Of 't wat helpen zal Illllllllllllllllllllllllllilllliiilllllllllllllilliilllllllilllll DE KOOG. Openlucht-bioscoop—J. Luberti. Zaterdagavond had onder begunstiging van fraai weer de aangekondigde film voorstelling plaats. Hoewel een groot deel der badgasten reeds was vertrokken, was een groote menigte opgekomen, om dit voor ons zoo zeldzame schouwspel gade te slaan. Te ruim 9 uur riep de heer Luberti in een kernachtige toespraak de aanwezigen het welkom toe. Het eerste nummer van het programma gaf ons te zien een schaapherder uit Wassenaar met een groot koppel schapen. Door vocht was het doek wat rimpelig geworden, doch het werd weldra door een ander vervan* gen, en toen kwamen de beelden onbe- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De opstand op Cuba. Hier hebt ge Machado, president van Cuba, die eenige warme dagen achter de rug heeft. De rebellen legden hem het vuur dicht aan de voeten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Die kwam er goed af. Woldemaras, de vroegere dictator van Litthauen, die wegens hoogverraad voor de krijgsraad werd gedaagd, is vrijgespro ken. Een meevallertje, want er werd reeds van „doodstraf' 'gesproken. rispelijk te voorschijn. Daarna een vogel excursie met de heeren Jac. P. Thijsse en Strijbos e.a. Toen de oefentocht met de reddingboot, de hoofdschotel van het programma. Zeer duidelijk was te zien het uitrijden van de boot uit het reddingboot huis, de tocht naar zee, en de terugtocht van het strand, waarbij wij verschillende bekende gezichten op het doek zagen ver schijnen. Een interessant gezicht was. het, toen de boot vanaf de wagen in de schui mende golven schoot, en somwijlen maar nauwelijks zichtbaar was, om plotseling weer op een hooge golf te voorschijti te komen. Het was een grootsch schouwspel. Het deed ons beseffen welk een moed en, volharding noodig zijn bij eventueele strandingen. Toen vertoonde de heer L. een film van dieren uit zijn eigen hof. Ten eerste tvveei naar 't ons voorkwam, strijdvaardige bok ken; eenige neusbeertjes, van wielke een heel smakelijk een -ei nuttigde, na hierin een kleine opening te hebben gemaakt, om het daarna voorzichtig leeg te slurpen. Verder een ransuil, eenige marmotten, een aanstaande moederkonijn, bezig haar nest te maken. Het rukte zich hiervoor de haren uit het lichaam en kwam later met vijf jongen te voorschijn. Witte en bonte muizen, een kool- en pimpelmees, enz. Kijken-op-afstand. Aan de Engelschman Baird heeft de televisie veel te danken. Hier hebt ge de man; die weet er meer van. De koepel van St. Pieter. De koepel van de St. Pieterskerk te Rome, welke in de 16e eeuw gebouwd, werd, zal een grondige reparatie onder gaan, met welke arbeid plm. drie jaar gemoeid zal zijn. Illllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Engeland en Br.-lndië. Dit is mr. Paetal, de president van de Br.-Indische Nationale vergadering, die samen met Gandhi naar Londen zal komen i!il!lillllllllilll!llllll!llilll!ll!lllllllllillllillllli!lilflllii!il!!llil

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2