HO Reclame-aanbieding. 2 jongens gevraagd TEXEL. GROOT BAL TE Beide feestdagen vol orkest van H.H. Polak Vrij entree. JOH. EELMAN Pz., Op het feestterrein zijn ook sigaren en cigaretten verkrijgbaar De Wieringermeerpolder. Ingezonden ADVERTENTIËM Vermist een lam. Rijwielbanden Openbare aanbesteding. 2 Fauteuils 4 Stoelen Dressoir Tafel alles voor f 75,-. niet zal worden gevent. geen reparatie meer aan Nog een partij bloembollen af te geven. best partijtje Golden Spur Gelegenheid voor abonnementdansen. loop uitgenoodigd op „het Mierennest" een kopje thee te komen drinken. Ter vergoeding zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, deze winter hetzelfde programma te Oudeschild worden opge voerd. De collecte gedurende de voorstel ling bracht f 18.46 op, terwijl tevens tien personen zich opgaven als lid. Voorwaar een mooi resultaat voor de N. en Z>H. R.M. De heer en mevr. Luberti hebben in hun dierenfilm niet alleen getoond ware dierenvrienden te zijn, maar ook wat met volharding, zachtheid en geduld, op het gebied van dressuur is te bereiken. Tot slot bracht de heer L. danlk aan allen voor de belangstelling. Naar wij meenen komt hem zelf vooral een woord van dank toe, daar hij kosten noch moeite heeft ge spaard, om ons deze interessante avond te verschaffen. OOST. Tjalkschip gezonden. In de „Breesum" is Zaterdagmiddag een tjalkschip lek gestjooten en gezonken. De opvarenden, een echtpaar en twee kinde ren, zijn met de boot aan de steiger alhier' aangekomen. Een deel der tuigage, enz. is reeds aan wal gebracht. OE COCKSDORP. In een glazen scheepje van Texel naar Norderney. Mej. R. Nieboer alhier had op 26 Juli een flesch te water geworpen, met een briefje er in, waarop het verzoek om bijl vinding bericht te mogen ontvangen. Dezer dagen ontving ze een schrijven van iemand uit Dortmund (Duitsehl.) met de mededeeling, dat deze de fleschpost op 14 Aug. in de vogelkolonie op het eiland! Norderney had gevonden. Met nog 15 andere pensiongasten had de vinder gedu rende zijn vacantie, die hij te Nonden aan de Noordzeekust doorbracht, een wande ling ondernomen over slik- en mosselbai? ken van de Duitsche kust naar het eiland! Norderney. Bij deze gelegenheid had hij de flesch gevonden. Kerknieuws. In de godsdienstoefening van Zondag avond werd in de Ned. Herv. kerk lveti electrisch licht .ofschoon nog niet geheel voltooid, in gebruik genomen en door de predikant yds. Plug, als een geschenk uit de gemeente officieel aan de kerkvoogdij overgedragen. Men hoopt, dat over 14 dagen, wanneer fer weer 's avonds dienst is, de aanleg geheel gereed zal zijn. Tentoonstelling—Floralia. Zaterdag en Zondag werd alhier de jaarlijksche bloemententoonstelling van „Floralia" gehouden. Het aantal inzen dingen was dit jaar niet groot. Slechts een derde gedeelte van de leden had zijn' planten tentoongesteld. Over het algemeen hebben de uitgereikte stekjes het dit jaar slecht gedaan. Van elk soort konlden. slechts een tweetal voor een prijs in aan 1 merking komen, terwijl er maar één groepsprijs werd toegekend. De jury .be staande uit de heeren Jac. Dijt, H.Klimp en Kortenhoeven van den Burg, hebben lang gewikt en gewogen eer ze de prijzen' toekenden. Hier volj^: de uitslag: le groepsprijs: W. de Oraaf Mz.. Coleus: 1. M. de Oraaf. 2. J. Beerling. Impatiens: 1. J. de Oraaf Mz., 2. A., Eelman. Ageratum: 1. mej. F.v.d. Kooij Gd., 2. O. de Oraaf Md. Snijbloemen: 1. ine.j O. de Oraaf Md., 2. J. P. Rond. Het bezoek aan de tentoonstelling, waaraan weer eenige attracties, zooals een rad van avontuur, grabbelton en de verloting van een taart en een palm waren verbonden, was niet druk. De taart werd gewonnen door mevr. Bosje, terwijl de palm na loting ten deel viel aan mevr. Jurjens. Opgepast, auto- en motorrijders! Nu een van de toegangswegen naar de Cocksdorp is afgesloten, is het verkeer langs de z.g. Achterweg sterk toegeno men en hiermee ook het gevaar van bot singen op de scherpe hoek bij het woon- hus van de heer J. P. Dros. Maandag morgen viel het eerste slachtoffer. Van twee auto's die elkaar juist op de hoeli ontmoetten, geraakte er een door plotse ling te moeten uitwijken op de kop in de sloot. De kraanwagen van Grimijzer moest er aan te pas komen om het voertuig weer op het rechte pad terug te brengen. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats; ook materieele schade werd er niet aangericht. Toch zij dit ongeval' een les voor dames en heeren chauffeurs om daar ter plaatse de grootste voorzich tigheid in acht te nemen en de regels vart de weg stipt na te volgen. DEN HOORN. Afscheid Ds. Oskamp. Zondagmiddag hield ds. Oskamp, Ned. Herv. predikant, zijn afscheidsrede na ruim drie jaar als predikant in deze ge meente te hebben gestaan. Het kerkge bouw was geheel met belangstellenden ge vuld. Zijn Eerw. had tot tekst gekozen Hand. 20:32a: „En nu broeders, ikbevele. u Gode". Na deze rede dankte hij kerke- raadsleden, kerkvoogden en notabelen, or ganist, voorlezer en koster voor de welwil lende medewerking, die hij steeds van hen had ondervonden. Ook aan zijn ambtsgenooten, behoorende tot de ring van predikanten van Texel, zoomede aan ds. Smidts, doopsgezind predikant van deze gemeente betuigde hij zijn hartelijke dank voor de prettige wijze, waarop zij steeds samenwerkten. Nog bracht hij dank aan burgemeester en mevr. Oort, voor hun tegenwoordigheid bij zijn af scheid, een bewijs, dat de burgemeester belang stelt in kerkelijke aangelegenheden. Ten slotte nam hij afscheid van de ge- heele gemeente, waarbij hij de wensch uitsprak, dat het deze zoowel stoffelijk als geestelijk goed zou mogen gaan. Door ds. Smidts en ds. Visser van den Burgl werd dank gebracht voor de waardeerende woorden tot hen gesproken. Ds. Visser, a.s. consulent dezer gemeente, verzocht! de scheidende leeraar staande toe te zin gen: Gez. 224:1 en 5. Bij het verlaten der kerk werd door velen nog afscheid van Ds. Oskamp en diens echtgenoote genomen. Wij hopen, dat het beiden in de nieuwe gemeente, waar ds. Oskamp a.s. Zondag bevestigd hoopt te worden, goed moge gaan. VLIELAND. Lijk gevonden. Door een loodsschuit werd alhier drij vende aangetroffen en opgepikt het lijk van een manspersoon, dat weldra aan zwempak en ring aan linkerhand herkend, werd als dat van de op 23 Aug. j.|. om-> gekomen Duitscher Schmidt, uit Solingen. Was de nieuwe polder dit voorjaar zoover de gezichtseinder reikte nog één ononderbroken vlakte, in enkele maanden tijds is daarin groote verandering ge bracht. Thans treft men n.l. op verschil-) lende punten reeds groote landbouwlood- sen aan, terwijl de eerste 20 woningen in het eerste kerndorp bij Sluis I binnen enkele weken zullen worden betrokken. De bebouwing in dit kerndorp zal in de komende maanden worden voortgezet. Reeds zeer spoedig wordt ook met de stichting van woningen in het tweede kerndorp, bij Sluis III, een aanvang ge maakt. Het streven der Directie is er op gericht om de bewoning van de kerkdor pen zoo doelmatig mogelijk te maken. Maatregelen voor de aanleg voor waterlei ding en electriciteit zijn in voorbereiding. Eenige kerkgenootschappen beginnen spoedig met de stichting van wijkgebou- wen voor de godsdienstige verzorging der Wieringermeerbewoners. Binnen en kele maanden zal zich een geneesheer in de polder vestigen, terwijl het particulier initiatief gereed staat zoodra mogelijk de wijkverpleging ter hand te nemen. Ook ter voorziening in de behoefte aan gewoon lager onderwijs zijn de voorbe reidende stapjaen reeds gedaan. Zijn de beide bovengenoemde toekom stige dorpen thans reeds door middel van breede rijwielpaden, waarop licht autoverkeer mogelijk is, met het oude land verbonden, aan de aanleg van verharde wegen wordt hard gewerkt, zoodat ook de verkeersverbinding met de dorpen binnen enkele maanden aanzienlijk zal zijn ver beterd. Volgend jaar reeds zullen onge veer 250 gezinnen in de polder woon plaats vinden, hetgeen voor de nering doenden en kleine industrieelen een prik kel zal zijn zich in de nieuwe dorpen te vestigen. De Directie van de Wieringermeerpol der heeft dit voorzien en daarom de noo- dige maatregelen getroffen voor de be schikbaarstelling van bouwperceelen in erfpacht. Zij is gereed om reeds thans aanvragen in behandeling te nemen en bereid om alle inlichtingen te verstrekken. DRANKWET. Burgemeester en Wethouder van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 25 Augustus 1931 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Jacob Boon, van beroep winkelier, wonende te den Burg, om verlof voor den verkoop uitsluitend van alcohol vrije drank in de navolgende localiteitde voorkamer van het perceel, kadastraal be kend gemeente Texel, sectie K no. 1106, plaatselijk gemerkt Weverstraat 95 en ge legen aan den Burg, aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij burgemeester en wethou ders inbrengen. Texel, 31 Augustus 1931. Buzgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. MENSCHEN EN MACHINES. (Slot.) De heer Aris Dros, te Eierland, schrijft ons: We voelen het allen sinds jaar en dag: er hapert iets aan de maatschappij sinds het invoeren der machines. Maar dit 19 m.i. niet te wijten aan de techniek zelf, maar aan het economische stelsel, waarin die techniek haar toepassing vindt. Een stelsel, welks ontwikkeling zeker gestimu leerd werd door de techniek, maar dat) niet minder zeker zijn einde zal vinden door diezelfde techniek. Ik heb bij mijn vorige beschouwing waarvan ik natuurlijk geenszins preten deer, dat Zij volledig is, of zelfs maar een beknopt overzicht geeft van het pro bleem der rationalisatie, maar die slechtsi dient om een andere tegenover de uwe te plaatsen bij die besdtouwing dan, heb ik verondersteld, dat de ondernemer na rationalisatie zijp producten goed- kooper afleverde. Dit is echter niet steeds het geval, althans niet in die mate, waar in dit mogelijk ware. Een gevolg van die niet-evenredige prijsdaling zal o.m. zijn, dat de aandeelhouders meer winst uitge keerd krijgen. Hoe krijgen ze dit uitge keerd? in geld! Daarmee kan de aan deelhouder óf levensbehoeften koopen, óf het geld weer in nieuwe ondernemingen steken. Het eerste is voor de doorsnee- aandeelhouder niet meer mogelijk (men kan nu eenmaal niet meer dan drie uur per dag eten en slechts in één auto tege lijk zitten.) Blijft dus over het beleggen in nieuwe vennootschappen, door deze over maat aan geld worden echter fabrieken opgericht, aan wier producten de maat schappij geen behoefte heeft, gevolg: „overproductie prijzen dalen ont slag arbeiders werkloosheid." We hebben dus gezien dat het uitkee- ren van geld aan menschen, (aandeelhou ders), die daarmee niet meer in hun ge rechtvaardigde levensbehoeften kunnen voorzien, leidt tot overproductie en werk loosheid. Dit zou niet gebeuren, als men in tijden waarin de „zaken goed gaan", meer geld uitkeerde aan menschen, die nog niet kunnen voorzien in hun niet minder te rechtvaardige levensbehoeften deze menschen zijn de arbeiders. Een resultaat van een proefje van ob jectief onderzoek, dat tevens ons gewe ten bevredigt. Ook moet ik protesteeren tegen de zin, waarin wordt betwijfeld, ot „de ge meenschap" op de duur wel voor de werk loozen zal kunnen zorgen. Ik laat hier buiten beschouwing de kwestie, of inen na het bloeitijdperk der Middeleeuwen nog van een gemeenschap mag spreken. Hier wordt m.i. verward de vorm, waarin de maatschappij zich de laatste tientallen/ jaren aan ons voordoet, met het wezen' der gemeenschap. Het feit, dat er onge veer 20 miljoen werkloozen zijn, dat zijn 20 miljoen menschen, die willen werken en wat hun capaciteiten betreft, het ook kunnen, maar voor wie de tegenwoor dige maatschappij „geen werk" heeft en die nu door de rest van de maatschappij' er tegen worden behoed, dat zij van honger sterven (of revolutie maken) dit feit is een van de belangrijkste oor zaken, waardoor steeds meer menschen hun vertrouwen in de huidige maat schappij-vorm opzeggen. Maar al heeft men geen vertrouwen meer in de maat schappij-vorm, daarom mag men nog niet twijfelen aan de mogelijkheid van een gemeenschap. Twijfelen aan de gemeen schap, is twijfelen aan haar bouwsteen) de mensch. Kunt u zich nu een maatschappij voor stellen, waarin het aantal werkloozen zoo groot wordt, dat zij dezen niet meer kan verzorgen; een maatschappij dus waarin miljoenen menschen, die willen werken, het niet kunnen, omdat de maatschappij het hen onthoudt? Ik kan dit niet. Maar ik geloof wel, dat men ten slolt/te toch wel tot het inzicht moet komen, dat die maatschappij-vorm niet meer deugt, en men er toe zal overgaan een nieuwe maatschappij te stichten; een maatschappij die tot gemeenschap worden zal. ARIS DROS. GEBOREN: CORNELIS P1ETER zoon van C. GRAAF en J. GRAAF-Hin Hollewalsweg, den Burg, 29 Aug. '31. DANKBETUIGING. GETROUWD: S. P. TROOST en A. TROOST Lap die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dankzeggen voor de zeer vele blij ken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Z.W. Kust, 27 Aug, 1931. Merkteerstip in de rechterzijde. Inlichtingen worden verzocht door P. BAS, Harkebuurt. TE KOOP: tegen Amsterdamsche marktprijzen. Tevens 1 -cylinder motorrijwiel, loopt prima met nieuwe banden. JILD ZUIDEMA, de Cocksdorp. Het Bestuur van den polder Waalenburg op Texel is voornemens op Donderdag 17 September 1931 des voornuddags 11 uur in het café den Burg (Texel) in het open baar aan te besteden het maken van diepere waterloopen in de bestaande killen en bijbehoorende zijtakken Bestek en leekening zijn verkrijgbaar bij den dijkgraaf EELMAN, den Burg-Texel en bij het Ingenieursbureau DWARS en VERHE1J, Tesselschadelaan 4, Amersfoort, tegen betaling van f 3. Inlichtingen zijn verkrijgbaar: bij genoemd Ingenieursbureau, 11a vooraf gaande kennisgeving van bezoek ter plaatse bij den opzichter, den heer J. SCHONEWILLE, te de Waal, Texel. De biljetten moeten uiterlijk voor Woens dag 16 September vijf uur namiddags per post zijn ingezonden bij den dijkgraaf of het Ingenieursbureau. met 3 laden, opstand en spiegel Meubelhandel, de Waal. Ondergeteekende bericht zijn cliëntèle aan den Burg dat er gedu rende drie weken Onder beleefde aanbeveling J. A. DROS, Bakkerij, den Hoorn Oudergeteekende neemt voor Visser en Funk. Beleefd aanbevelend, TH. LAWENDE, Nieuwstraat 43, den Burg. voor het planten van bloembollen. J. SCHAGEN, Koogerstraat, den Burg. Te bevragen bij JOH. PARLEVLIET Nz. mill min mm mm mm min mm mm mm min TE KOOP: ongeraapt, f25,— per HL. N. KIKKERT Jz„ „Vredestein" Koogerveld, Texel. (Slot.)

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 3