No 4561. 44ste Jaargang. Woensdag 2 Sept. 1931 FANCY-FAIR van Texelsch Fanfare. TWEEDE BLAD Gemeenteraad van Texel Texelsche Berichten Uitslag aanbesteding. Zaterdag werd door de heer N.Scher mer, architect alhier, aanbesteed het bou wen van een woonhuis aan de Wilhel- minalaan voor de heer D. Pereboom. Hieronder volgt de uitslag: Timmerwerk: <W. Bruin f2358; J. Koorn f2196; G. Zoetelief f2095; Gebr. Schoenmaker f2000; P.Kooger f 1995; P. v. Hoog f1983; Bakker en Koorn f1926; Jb. Drij ver f1925; J.v.Wessem f1843*. Metselwerk: T. Witte f2755; G. Logman f2653; W. A. Geus f2515; J. Trap f2426; Lj Bruin en Zn. f2230; C. Keijzer f2224; H. Koorn f2128; 1. Voigt f2070*. Schilderwerk: C. Bremer f528; P. Plaatsman f493; P. Boon f427; J. Dekker f389; D. Too- lens f359; S. Smidt f348; Z. Graaf f340* Loodgieterswerk en Electra: P. Oele f237.50; N. Graaf f214; J. Agter f184.* Electra: Kiljan f79.75; J. Agter f59; J. Bruin f57.75.* Gegund. Etalage-puzzle-wedstrijd. Hier volgen de namen der deelnemers aan bovengenoemde wedstrijd. In hun etalage hangt een kaart met een letter. Parkstraat: G. Smidt; Boekhandel Parkstraat; Fup Zegel; Koorn; Moerbeek; E. Boekei; Groenep laats: C. Visser; R. Bakker; Wed. Neijens; W. Vlas; J. v.d. Aakster; P. Uitgeest; Zwaanstraat: Joh. Kikkert. Binnenburg: C. de Waal; J. v. Beem; Alb. Heijn; M. S. Langeveld (2); D. v. Deventer; A. Plaatsman; A. v.d. Vis. Nieuwstraat: A. Knopperts. Koogerstraat: P. Boon; C. Bremer. Steeneplaats Wed. Dekker; Gebr. Dros. Weverstraat: Alb. Kikkert; A.jC.RabWed. Lap; J. Stam; M. Witte; H. London; Apotheek- Bakker; J. Vonk; J. Dros; D. Wuis; Gj v.d. Vis; J. Bruin; P. Bakker; A. V.d. Slikke; C. Lemstra; Alex Koning; C, Moojen. Warmoesstraat: G. v.d. Vis; Gebr. Lafeber; A. Ran; fa. Reij; Rina Smit; A. Kalf; C. Witte; Gez. Pieper. Molenstraat: J. P. Verberne. Gravenstraat: N.V. Vlessing (meubelen), N.V. Vles- sing (modes); J. Schrama; K. Mantje; P. Oele. Hoogerstraat: Gebr. Pereboom; Gez. Graaf. Er zijn in totaal 60 deelnemers en dus kunt ge 60 letters vinden. Van deze letters vormen de 32 groen-zwart gekleurde een bekend spreekwoord. Met de 28 overige letters, welke rood gekleurd zijn, kunt ge de namen van drie zeer bekende plaatsen op Texel vormen, waar elke puzzlaar zeker wel meermalen is geweest. Oplossingen met op de enveloppe „Etalage-puzzle" vóór Woensdag 9 Sept. 's avonds zeven uur in de brievenbus van G. Michels, secr. Hedenmiddag gratis zweven in de zweefmolen van de heer S. Keijser op het feestterrein. Aanvang omstreeks drie uur. De etalage-verlichting, voor welke de T.E.M. een zilveren medaille uitlooft, zal worden beoordeeld door de dames Oort, Boswijk, Mulder en De Rode, daar toe door de Feestcommissie uitgenoodigd. Morgenmiddag omstreeks vier uur kan door het publiek op het feestterrein van de zweefmolen gebruik worden gemaakt. In overleg met het Paardensport-comité wordt daarmee niet eerder begonnen. Het comité is van meening, dat de paarden er hinder van hebben en dat deze attractie afbreuk doet aan het paardensportfeest. De prijzen, aan de wedstrijden verbon den, zijn uitgestald in de étalage van de heer J.Kiljan, Gasthuisstraat Een biezondere reclame. In de etalage van de heer A. v.d. Vis, Binnenburg, is een biezondere lichtrecla me opgesteld, een groote Zaansche mo len, welke electrisch wordt bewogen en op de wieken 96 roode en witte lampjes; vertoont, die om beurten branden. Het is een prachtig stuk werk, vervaardigd door ide heer Stanley Staukau, te Velseroord, die dergelijke molens verkoopt en ver huurt. Ge moet er beslist eens naar gaan' kijken. Deskundigen zal de fabrikant er gaarne meer van vertellen. We deelen nog mee, dat de heer Stanley Staukau tevens uitvinder is van een "electrische biljart- en bedver- warming met automatische schakeling, met welke apparaten hij zeer veel succes moet hebben. Onderscheiding. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin werd aan de heer J. Boon Jz., voorwerker bij het Staats- boschbeheer op Texel, de zilveren eere medaille van Oranje-Nassau toegekend. Sportnieuws. De inschrijving voor de athletiek-wed- strijden is gesloten. Hoewel de deelname grooter had kunnen zijn, kunnen we op een spannende strijd bij diverse nummers rekenen. Texelsch Fanfarecorps zal vooraf een rondgang door den Burg ma ken en de wedstrijden met muziek op luisteren. Zondag heeft Texel 1 met 3—0 van H.R.C. II gewonnen. Verslag volgt. Uitslag verkooping. Gisteren werden door Notaris Mulde r voor de erven van de heer J. Jz. Kuiper,t de navolgende perceelen verkocht Woonhuis met erf aan de Weverstraa. f1400. Kooper J. Zuidewind Dz., den Burg Schuur met erf aan de Nieuwstraat f 785 Kooper Jb. H. Geus, den Burg. Een woonhuis met erf en een woonhuis met schuurtje en erf f4440.—, kooper Jn, Bakker Jz., de Waal. Woonhuis met schuur en erf te Oude- schild, f1000.—kooper F. Zegel Kz., te Oudeschild. Woonhuis met erf te Oudeschild f 900, kooper P. Kaan Lz., te Oudeschild. De graanmalerij, het woonhuis met schuur en de twee pakhuizen van de N.V. Graanmalerij „De Hoop" te de Cocksdorp werden niet verkocht. EIERLAND. Verbetering Hoofdweg. Deze week is een aanvang gemaakt met; de werkzaamheden tot vernieuwing van het wegdek van de hoofdweg door Eier- land. Men is bezig de oude weg met houweelen los te werken. Een wals is ter plaatse gearriveerd. DE COCKSDORP. Verzwaring zeewering. De werkzaamheden aan de dijk alhier naderen thans snel hun voltooiing. De Eierlandsche dijk is thans geheel gereed gekomen en met die van de Eendracht- polder is het nog een kwestie van enkele weken. Vooral deze laatste heeft een heele vormverandering ondergaan. Het oude dijkje, waarachter bij stormvloed de bewoners van het poldertje menige bange, nacht is doorgebracht, is thans een flinke, hechte zeewering geworden, die wel een stormpje kan verduren. OOSTEREND. Concert en Vaandeluitreiking „Excelsior",. Reeds in de vroege morgen werd Maan dag de driekleur door velen ontplooid. Ze wapperde vroolijk in het heerlijke Oostenwindje. Het was een dag met een dubbele feestelijke beteekenis. Niet alleen vanwege de verjaardag van H.M. de Ko ningin, maar ook omdat deze dag het vaandel aan „Excelsior" zou worden uit gereikt. Op 31 Aug. is het Oosterender muziek corps gewoon een uitvoering in de open lucht te geven. In de loop van de dag zag men dan ook op het kerkplein de muziektent verrijzen, 's Avonds tegen half acht deed het corps, begunstigd door prachtig zomerweer, een rondgang door het dorp om de stemming er in te bren gen en daarna trok men naar de muziek tent. Daar werd eerst het aloude „Wil helmus" ten gehoore gebracht en vervol gens kwam het gewichtige oogenblik, waarop het vaandel namens de burgerij zou worden aangeboden. Meester H. P. Bolt had de taak op zich genomen om met een toepasselijk woord het vaandel uit te reiken. Spr. noemde dit een moeilijke, doch aangename taak. Hij schetste, wat „Excelsior" voor ons dorp beteekendeen nog beteekent en sprak als zijn meening uit, dat zeker allen in ons dorp en menig een daarbuiten het corps een goed hart toedraagt. Menigmaal hebben we van zijn klanken mogen genieten. Waar noodig, heeft het de behulpzame hand geboden. Dit heeft ook het Ziekenfonds van Ooster end 'ondervonden, toen het vorige winter een uitvoering gaf in de N.H.Kerk ten bate van het fonds. Ook hebben we mee geleefd, toen het voor 't eerst en later meerdere keeren de plas is overgestoken om aan concoursen deel te nemen. Haar overwinning was ook de onze, wij waren in overwinning één. Het was spr. een groot genoegen dit vaandel in naam der burgerij te mogen aanbieden. Hij hoopte, dat er nog vele medailles aan zouden mo gen prijken, en dat die de naam van „Excelsior" hoog mogen houden, maar bovenal (en dit teeken wordt ook ver toond in het midden van het vaandel door opengeslagen Psalmboek met de 150ste Psalm), dat God worde geloofd met het geklank van de bazuin, met de luit en de harp. Hiermee eindigde spr. Het vaandel was het eigendom geworden van „Excel sior." Hierna verkreeg, ds. Groenenberg het woord. Hij merkte op, dat hier een ge schenk is uitgereikt, waarbij altijd twee handen aanwezig moeten zijn, een om het gescïienK aan te bieden en een om het in ontvangst te nemen. Maar ook spreekt dan degene, die het aanbiedt, een toepas selijk woord en bedankt de ander daarv- voor. Het eerste heeft zooeven meester Bolt gedaan, het tweede had de directeur ot voorzitter moeten doen. Misschien heeft hij 't wel gedaan maar heel zacht jes. Misschien wel niet, doordat hij zoo beduusd was door het mooie vaandel. Spr. wilde allen hartelijk dank zeggen voor dit schoone geschenk. De voorz. had hem met deze taaie vereerd, omdat het niet meevalt zooiets te doen en omdat op Koninginnedag een koninklijke ma nier van bedanken wordt toegepast. Im mers: wanneer de Koningin een geluks telegram ontvangt, antwoordt zij hier zelf niet op, maar ze laat een telegram terug zenden. Spr. was er van overtuigd, dat deze dag lang in dankbare herinnering zou blijven. Een driewerf hoera volgde. Hierna verkrijgt de directeur, de heer C. Bremer Sz. het woord. Hij zag zich voor een moei lijk karwei ge plaatst. Hij meende moeilijk het wöord te kunnen voeren m gevoelde zich C. BREMER Sz. beter met dirigeerstok in de hand dan op het spreekgestoelte. Maar hij stak toch van wal en sprak er zijn waardeeriug over uit, dat de muziekvereenigingnueen eigen vaandel bezit, geschonken door de burgerij. Hij gevoelde, dat dit nieuwe vaandel ook nieuwe verplichtingen mee brengt door steeds hooger eischen te be vredigen. Spr. sprak met waardeering over de vaandelcommissie, de heeren C.Bremer Gz., Jb. v. Tatenhoven en J. G. Vlaming. Vooral „Oome Kees" heeft zich heel wat moeite gegeven. Doch ook zijn vrouw tante Ma" heeft haar deel gehad, daar zij vele avonden alleen thuis zat, wanneer oome Kees op stap was voor de muziek. Ook vriend Vlaming en Van Tatenhoven hebben zich zeer ingespannen. Daarom wou de muziekvereeniging zich niet onbe tuigd laten. Spr. bood namens het corps een fraaie bloemenmand aan voor Oome Kees en Tante Ma; aan Vlaming en Valn, Tatenhoven een pakje, waarvan zij de in houd samen moesten deelen (waarschijn lijk sigaren.) Daarna werden de vier gewonnen me dailles een plaatsje gegeven aan het nieuwe vaandel; toen ter afwisseling nog een rondje door het dorp, gevolgd door een hossende, enthousiaste menigte. Verschil lende nummers werden ten beste gegeven met nu en dan hoerageroep vo;or de Ko ningin. Deze dag zal zeker voor het corps en zijn kranige directeur een onvergetelijke blijven. De Koninginnedag is in Oosterend op waardige wijze gevierd. Zitting van Dinsdag 1 Sept. 1931, aan-1 vangende nam. drie uur. Tegenwoordig alle leden. Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. 1. Beëediging raadsleden. Alvorens hiertoe over te gaan, brengt de voorz. dank aan de heeren Pisart en Vonk, die resp. zeven en acht jaar deel uitmaakten van de raad, doch thans geen zitting meer hebben. Zij verdienen dank voor wat zij die jaren in het belang der ge meente hebben gedaan. Hierna leggen de heeren Bruin, Dog ger, Dros, Henkes en R. P. Keijser da verklaring en de belofte at, de heeren Epe, de Graaf, S. Keijzer, Kikkert, Lap, Leber, Parlevliet en Vlaming de eed van zuivering en van trouw aan de wetten des lands. Hierna spreekt de voorz. als volgt: Het is voor de tweede maal dat door mij een nieuwe raad geïnstalleerd wordt. Ook 6 Sept. 1927 had ik het voorrecht de nieuwe leden welkom te heeten en hun een tijd van vruchtbare arbeid toe te wenschen. Thans echter is mijn gemoed meer be zwaard. De malaise neemt thans zoo'n omvang aan, dat men zich moet afvragen, hoe de komende jaren zullen verloopen en voor welke moeilijkheden de raad zal komen te staan. Indien moeilijkheden ko men, laat ons dan eendrachtig en pal naast elkaar staan om door ons voor beeld met zekerheid te toornen, hoe de moeilijkheden te overwinnen zullen zijn. Eendracht en onpartijdigheid moge de leuze zijn, welke de nieuwe raadsperiode kenmerkt. Het partijbelang, hoe gewichtig ook, diene te wijken voor het algemeen gemeentebelang. Ongetwijfeld zal in de komende jaren ook financieel van de ge meente veel geëischt worden. Ik hoop, echter, dat de kas, dank zij gepaste zui nigheid, voldoende gevuld zal blijven, om in dagen van tegenspoed de rekening slui tend te houden. Zuinigheid zonder schriel heid moet de lijn zijn. Dit staat bij mij vast, dat plannen in het belang van de. hygiëne en voorspoed van de bevolking in geen geval oin financieele redenen achterwege mogen blijven. Ik hoop, dat de raadszittingen zich zullen kenmerken door een aangename toon en dat de de batten niet vertroebeld zullen worden door gekrakeel of onvormelijke toon. Met kalm overleg en apprecieeren van eikaars meening wordt meer bereikt dan met opvliegendheid en groote woorden. Moge de nieuwe periode er een zijn van aan gename samenwerking tot heil en voor spoed van deze gemeente. Hiermee heet ik u allen welkom in deze eerste raads zitting. (Applaus.) 2. Benoeming wethouders. Eerst wordt ge stemd over de vacature-R. P. Keijser. Dhr Keijser wordt herbenoemd met acht van de dertien stem men; 2 blanco, 1 ongeldig, 1 M.W. de Graaf 1 A. Epe. Dhr Bruin verzoekt zijn briefje te mogen rectifioeeren, doch de voorzitter acht dit overbodig, (hij schreef C.R.Keijser), omdat de heer Keij ser toch benoemd is. Alvorens te gaan stemmen over de va cature-K. Vlaming, wenscht dhr M. W. de Graaf, te verklaren, dat de R. K: Raadsfractie in overleg met de kiesver- eenigingen besloot kleur te bekennen. Met geen enkele andere partij werd overleg gepleegd. Er wordt gestemd en dhr Vlaming wordt met ze ven van de dertien stem men herbe noemd; 1 blanco, 1 Le ber, 3 M. W. de Graaf, 1 J. Kikkert. De voorz. vraagt of de herkozen wethouders hun herbe noeming in beraad wenschen te nemen ot thans reeds besluiten kunnen. Hierop antwoordt dhr R.P.Keijser: Acht jaar heb ik heel mijn vermogen ter dispositie van de gemeenschap gesteld. Mijn gezondheid is daardoor achteruit gegaan. Thans ech ter voel ik mij merkbaar beter dan een jaar geleden. Ik neem daarom mijn be noeming aan, omdat ik met mijn ziel aan Texel verknocht ben. Mocht mijn ge zondheid het eischen, dan kom ik op mijn besluit terug. Mijn krachten hoop ik alle aan de gemeenschap te gevfen. Dhr Vlaming brengt dank aan hen, die op hem stemden en neemt eveneens zijn benoeming aan. Voorz. feliciteert beiden en hoopt aan genaam met hen samen te werken tot heil van Texel. Dhr Henkes meent ter voorkoming van misverstand in verband met het veelbe sproken „blok van zeven" te moeten op merken, dat de S.D.A.P. in haar vergade ring besloot de wethouders opnieuw te stemmen omdat zij de belangen van Texel zoo best behartigen. Hierna worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. 3. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Voorz. doet mededeeling van: a. Schrijven Prov. Bestuur, houdende herbenoeming burgemeester Oort; b. idem houdende beëediging burge meester Oort; c. Schrijven mej. Lagendijk, die haar benfteming tot onderwijzeres aannam; R. P. KEIJSER Cz. K. VLAMING. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1