i i De Nieuwe ïexelsche Courant No 4563 44steJaargang. Woensdag 9 Sept. 1931 m, n sssgpa Hierop letten! Van 'jveek tot week Texelsche Berichten De a.s. Winterdienst van T.ES.O. nun mill min mm mm mm mm umi mm n Wandversiering Lijsten i min min mm mui mm mm mm mm mm Helpt allen mee aan het welslagen van de FANCY-FAIR van Texelsch Fanfare. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y* uur later.) 9 10 11 12 13 14 15 Sept 7,07 8.12 8.59 9,40 10,18 10,57 11 38 Losloopen van rammen. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het volgens het bepaalde in de Vee verordening voor de gemeente Texel ver boden is: a. rammen, van een jaar of ouder, an ders dan voorzien van twee spannen, be vestigd aan ten minste drie pooten, en rammen beneden den ouderdom van een jaar, anders dan voorzien van één span, bevestigd aan twee pooten, tusschen 1 September en 1 October in de weide te laten loopen; b. rammen tusschen 1 October en 25 October in de weide te laten loopen. Het verbod is niet van toepassing ten aanzien van rammen, in de weide loo- pende, vastgemaakt aan een genoegzaam sterke lijn ot ketting, welke stevig beves tigd is aan een spil, paal of booim, zoo danig, dat de dieren zich niet kunnen los rukken en hun het springen over terrein afscheidingen belet wordt, en mits voor zien rammen beneden den ouderdom van één jaar tusschen 1 September em 1 October uitgezonderd van ten minste één span, bevestigd 'aan twee pooten. In buitengewone gevallen kan door Burgemeester en Wethouders van liet vorenstaande voorwaardelijk ontheffing worden verleend. De ontheffing wordt niet verleend, wanneer de weide, waarop rammen zullen verblijven, naar het oor deel van Burgemeester en Wethouders niet voldoende is afgeheind. Texel, 7 September 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Belangrijke gebeurtenissen. Een van die geladen weken, waaraan deze zomer zoo rijk is, ligt achter ons, een van die weken, waarin de eene be langrijke gebeurtenis de andere verdrong, om op haar beurt weer in de nieuwsko lommen door een derde evenement van beteekenis te worden vervangen. Gandhi op weg naar Londen. De week begon met Gandhi's vertrek naar Engeland, ter bijwoning van de Ronde-Tafel-Conferentie. Men herinnert zich wel, dat het een dubbeltje op zijn' kant is geweest of de Indische leider naar die bijeenkomsten zou gaan, die wel licht zulke belangrijke besluiten zal ne men omtrent Indië's staatkundige toe komst. Men ontkomt ten slotte niet aan de indruk, dat de geopperde bezwaren in laatste instantie slechts ten doel heb ben gehad, goed te doen uitkomen, dat Gandhi zich niet alleen tegenover Enge land voelt staan, maar evenzeer tegenover de gematigde en vorstelijke Indiërs, die zich veertien dagen vóór hem te Bombay inscheepten op de boot, die hen naar Engeland zou brengen. Het nationalisti sche Indië, vertegenwoordigd door Gandhi reist thans apart.... De ex-dictator van Litauen. Twee gebeurtenissen in Oost-Europa veroorzaakten eenige sensatie. Litauens oud-dictator Woldemaras, beschuldigd van hoogverraad, werd vrijgesproken; tenpro- cestse schijnt wel zeer duidelijk te zijn gebleken, dat hij het slachtoffer is gewor den van agents-provocateurs. Zijn lot wordt door die vrijspraak echter niet di rect beter; hij zat in ballingschap en hij blijft in ballingschap, zij het op een andere plaats dan te voren. Een politieke moord op een Pool. De andere Oost-Europeesche gebeurte nis was de moord op de Poolsche polity cus Holoko, die in een Galicische bad plaats werd omgebracht, naar alle waar schijnlijkheid door in Polen woonachtige Oekraieners, die niet tevreden zijn over de wijze, waarop hun minderheidsrechten door de regeering te Warschau worden geëerbiedigd. De grootste Oekraienscha organisatie heeft zich gehaast, mede te deelen, dat zij zulke individueele terreur daden afkeurt. Het onderzoek in deze zaak is nog steeds niet afgeloopen. De vrede tussdien Mussolini en Vaticaan. Van groot practisch belang was de vrede, die in het midden der week geslo ten werd tusschen de Italiaansche regee ring en het Vaticaan. De Katholieke Actie, welker lokalen en terreinen begin van de zomer gesloten waren, omdat zij beschul digd werd van het koesteren van poli tieke bedoelingen, krijgt weer eenige be wegingsvrijheid, maar zal 'zich voortaan tot uitsluitend godsdienstige aangelegen heden moeten beperken. Zelfs aan athle- tiek mogen haar leden voortaan niet tneer in het afzonderlijk kader doen. Het is duidelijk, datdegroote meeningsverschil- len, welke tussdien kerk en staat bestaan, met name over de opvoeding der jeugd, blijven bestaan, zoodat het wellicht beter is hier van een wapenstistand dan van 'a vrede te spreken. Een anti-fascist veroordeeld. Ook de Moulin-affaire, die zich even eens te Rome afspeelde, trok binnen en' buiten Italië groote belangstelling. Men weet, dat de Belgsche leeraar, die zoo, buitengewoon onvoorzichtig is geweest, anti-fascistische lectuur Italië binnen te smokkelen, 'tot twee jaar gevangenisstraf is veroordeeldeen vonnis, dat vrij alge meen als licht wordt beschouwd. De Tolunie van de baan. Het centrale feit der week was wel de afwimpeling der Duitsch-Oostenrijksche Tolunie in de zitting der Europeesche Studie-Commissie. Het was een algemeen verwacht feit, maar daarom niet minder belangrijk. Verwacht was het, omdat Frankrijk duidelijk te kennen had gegeven dat het niet bereid zou zijn, Oostenrijk aan de onmisbare leening te helpen, als het niet van het Tolunie-plan zou afzien. Om gevoeligheden te sparen, heeft men de formule gekozen, dat het Duitsch- Oostenrijksche voornemen geheel op de achtergrond is geschoven ten behoeve van de meer-omvattende plannen der Euro peesche samenwerking. Het Permanent Hof te 's Gravenhage moest beslissen* of de Tolunie geoorloofd is, in het geval dat die ruimere plannen mochten mis lukken. De dictatuur in Joego-Slavië ten einde. De koning van Joego-slavië heeft be sloten, zijn volk van bovenaf een grond wet te schenken, de constitutie wordt na melijk niet door een volksvertegenwoordi ging opgesteld, maar door de koning zelf, en hoe de herzieningsbepalingen er uit zien, is nog onbekend. De dictatuur, die Januari 1929 begon, heet hiermee te zijn beëindigd; wachten wij af, hoe de zaken zich in de practijk zullen ontwikkele Alexander van Joego-Slavië. Het gist nog in Spanje en Chili. In Spanje blijft de gisting voortduren; groote stakingen in Saragossa en vooral te Barcelona, zijn er de ernsitige sympto men van. Het rasverwante Chili beleefde revolutie der vloot, die in staat is de ge- heele volkshuishouding van dit langge rekte kustland te beheerschen. De rè- geering zag zich danook genoopt, aan de vèr-gaande eischen der matrozen toe te geven, maar de opwinding, die ook op de Chileensche arbeiders oversloeg, schijnt hiermee nog niet geheel te zijn bedaard. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar spe ciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. „Graf Zeppelin". Vermelden wij ten slotte de keurig-ge- slaagde reis van de „Graf Zeppelin" van, Friedrichshafen naar Pernambuco. Het luchtschip heeft de terugreis al weer aan vaard. Een geregelde radio-verbinding houdt ons op de hoogte van de bewegin gen der „Graf". Waren we met de „Nau tilus", de duikboot onder het Poolsche Poolijs ook maar zoover. Die was eenige tijd zoek maar heeft nu weer teekenen van leven gegeven. „Alles wel aan boord". Vervroegd en ingekrompen. In tweeërlei opzicht biedt de a.s. win- terdienst-regeling van T.E.S.O. een ver rassing en zeker geen aangename. In de eerste plaats gaat ze bijna een maand vroeger in dan vorig jaar: in 19301 2 November, thans reeds 4 October a. s. De dienst wordt dan als volgt: Op werk dagen van Texel: 6.8.11.20 2.35. Van den Helder: 7.— 10.— 12.20 4.15. Op Zon- en Feestdagen: van Texel: 8.11.15 3.15. Van den Helder: 9.— 12.20 4.15. In de tweede plaats vervalt de vroege boot (6 uur van Texel en 7 uur van den Helder) met ingang van 1 November a.s. Het spijt ons, dat we van deze ver slechtering van de verbinding Texel— den Helder melding moeten maken. Bij onze informatie deelt de directeur ons mee, dat de werkzaamheden aan de haven het bestuur tot deze stap hebben genoopt. Flet komt de directie raadzaam voor, zoo lang de haven door aanwezigheid van lichters, sleepbooten, zandbakken, etc. grootendeels in beslag genomen wordt, het aantal keeren, dat de boot in het don ker daar moet manoeuvreeren, tot een mi nimum te beperken. Losloopende rammen. In dit nummer een publicatie van B.enW. Doe daar, veehouders uw voordeel mee! Sportnieuws. TexelAlcmaria 11. 36. Men schrijft ons: Deze door een groot aantal toeschou wers bijgewoonde ontmoeting heeft ons van de zijde van A. mooie staaltjes voet- bal te zien gegeven. Naast goede bal controle gaven onze gasten een zeer vlug en doortastend spel te zien. Menigmaal werden door kleine tikjes onze achter spelers in de war gebracht, terwijl onze) halfs geen vat op het vlugge spel kregen, waardoor met moeite de ballen naar de voorhoede konden worden afgegeven. En daarbij werden de ballen dan over het al gemeen niet zuiver genoeg geplaatst. De binnenspelers steunden de midden-linie bijna niet, hetgeen tegen een sterke tegen stander als A toch zeker wel noodig wasj De voorhoede had het wel zwaar te ver antwoorden, maar smaakte toch het ge noegen drie zeer goede doelpunten te maken. De linksbuiten zal, als hij goed opgelet heeft, gemerkt moeten hebben, dat de vleugelspelers van A. altijd bij de buitenlijn opgesteld stonden. Ook plaats ten zij Je bal voor het doel naar eigen spelers en schoten niet zoo onnoodig. Deze wedstrijd heeft T. veel leerzaams geboden. We hopen, dat in de komende competitie met een en ander rekening wordt gehouden. Het elftal zal echter nog wet eens „onder de loupe" genomen moe ten worden. Als Niek, die deze wedstrijd verdienste lijk leidde, het beginsein heeft gegeven, speelt T. met de schuin over het veld! staande wind in de rug. Al spoedig blijkt,, dat het hier niet zoo gemakkelijk zal gaan. Toch zien we T. eenige malen doorbre ken en de A.-backs handelend optreden. In het veld is A. het sterkst. Ze be- heerscht met haar rustig en toch snel tempo het spel. Dan krijgt S. de bal toe gespeeld en loopt door. We denken hem te zien voorzetten, hij schiet echter plot seling en bezorgd zijn club met een mooi, doelpunt de leiding. Direct na de aftrap trekt A. ten aanval, sticht in de T.rachter-. hoede wat verwarring, de linksbuiten zet voor en de gelijkmaker is er. A. heeft blijkbaar de smaak te pakken en maakt vlug achter elkaar, zeer mooi gecombi neerd, nog twee doelpunten. Dan zien wg de T.-voorhoede optrekken en als St. met moeite door de A.-verdediging heenge- werkt is, wordt hij onbehoorlijk aange vallen. De toegestane penalty wordt echter niet benut. Waarom is ons niet duidelijk. S. had immers enkel de keeper voor zich en het doelpunt was dus vrij zeker. Op deze wijze wordt het niet-fluiten bij der gelijke overtredingen in de hand gewerkt. De snelleA.-voorhoede weet de stand tot i4 op te voeren. Als JiG. de bal bej machtigt, passeert hij handig en plaatst Nerveus en overspannen, onrustig u en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en -sterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten heel mooi naar de vrijstaande linksbuiten P., die geen fout maakt. De rust komt met 2—4 voor A. Na de rust blijft A. het beste van het spel houden. Het komt dikwijls gevaarlijk opzetten. Er wordt bij T. alles in het werk gesteld om de achterstand zoo klein mogelijk te houden en het duurt dan ook geruime tijd eer het A. gelukt nog eenS, te doelpunten. Na dit goaltje wordt het T. blijkbaar te erg en gooien ze er nog een schepje op. Niek geeft door naar J.G.; deze stopt keurig en plaatst even mooi naar W., die met een geweldig schot no. 3 in de touwen jaagt. Dit geeft moed en de T.-aanvallen worden talrijker. De tijd verstrijkt en telkens denken we aait een doelpunt, want beide doelen beleven nog enkele benauwde oogenblikkeu. Een door T. gemaakt punt wordt wegens Guitenspel geanuleerd. Toch is het AJ, dat uit een doorbraak, na de keeper uit zijn doel gelokt te hebben, voor de 6e en laatste keer doelpunt. De wedstrijd had een prettig verloop. De spelers en het publiek hebben uit twee soorten voetbal kunnen zien, dat le klas N.H.lV.B. nog lang geen Res. 2e klasse K.N.V.B. is. In dit verband doen wij aan een zeker gedeelte van onze be zoekers het verzoek op- of aanmerkingen jegens spelers achterwege te laten en zeker niet deze opmerkingen te doen ver gezeld gaan van onvriendelijke krachtter men. Bovendien worden de spelers hier door afgeleid. We zijn er van overtuigd, dat ieder speler zal trachten naar zijn vermogen te spelen. We herinneren er aan dat het ook voor onze leden plezier- werk is. o De Sportvereen. hoopt binnenkort een algemeene vergadering te houden. Let dus op een volgend nummer der Texel- sche Courant. Het bestuur doet stappen om onze Juniores in een competitie geplaatst te krijgen. Aanwinsten Museum „Mooi Texel." Doodgevonden vogels: Blauwe reiger, Th. Reuvers, dé Cock9dorp; Fitis en Zwaluw, M.Kikkert, Oosterend; Treksprinkhaan, C. Zaal, de Koog; jonge Zilvermeeuw, C. Ossen, Dennen. Vender: Doodshoofdvlinder, P. Daal der, de Koog; ouderwetsch kistje en mangelplank, Jan Molenaar, den Burg; ouderwetsche theepot, J. Buis, den Burg; Kreeft, Langeveld, Eierland; Schilderijen, D.G. Toolens, den Burg; Eendenmosse len, J. Faber, den Burg. Wie volgt hun voorbeeld? VLIELAND. De wethouders van Vlieland. De gemeenteraad koos in zijn eerste' zitting tot wethouders de heeren G. Doniia en P. Doeksen. De raadscommissies wer den samengesteld als volgt: voor het Gem. Electr. Bedrijf: W.Bloem, T. de Boer en A. Kooyman, (voorz.: wethouder Donia); voor Openb. Werken: N. W. Duinker en J. W. Kroon (voorz.wet houder Doeksen). en i= Wij etaieereri deze week in het H biezonder platen, in groote ver- scheidenheid, alle geplakt opeen H passepartout. Prijs slechts 25 ct. per stuk. Vijf platen voor een H gulden. Om iedere plaat leveren wij een passende lijst. Komt u eens kijken Dat kost niets. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. TEXELSCH ECOU LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 8.09 Zaterdagavond.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1