Philips Radio Gemengd Nseuws M. VONK, Koogerstraat Hoe moet ik mijn etalage verlichten? Fancy Fair—Texelsch Fanfare. Ten voordeele van de fancy fair kas Texelsch Fanfare werd van de Heinekens Bierbrouwerij f 25.ontvangen. De fa VIessing heeft het bestuur diverse ge schenken doen toekomen. Ook Oez. de Roos en de heer J.W. Bakker. Aan hotel Texel dankt het bestuur mede diverse ar tikelen, welke straks goed te pas zullen komen. We hopen en vertrouwen dit lijstje nog met menige eervolle vermelding te kun nen verlengen. De tijd dringt intusschen, want in de eerste dagen der volgendat maand opent de Fancy-fair-stad haar poorten. Laat ons allen een steentje bij dragen tot meerdere luister van deze plechtigheid. Sportnieuws. Zondag zal Texel I tegen Helder 11 spelen en wel vóór de atletiekwedstrijden) een aanvang nemen. Het belooft spannend te worden. Als we nu maar mooi weer hebben ook. De deelnemers aan de athletiekwedstrij- den op Zondag a.s.s worden allen om kwart voor twee op de Oroeneplaats ver wacht. Vandaar wordt, voorafgegaan door Texelsch Fanfare een rondgang gemaakt door den Burg naar het sportterrein/ Het officieele programma wordt a.s. Za terdag per advertentie bekend gemaakt. Zeer waarschijnlijk loopen er nog eenige athleten mee, buiten mededinging, die dus hoewel ze toch de Texelaars verachter zich laten voor het kampioenschap van Texel niet in aanmerking komen. Na de feestdagen. Naar men ons van de zijde van het paardensportcomité meedeelt, zijn de ont vangsten dit jaar niet meegevallen. Don derdagmiddag had men op 'het terrein naar schatting een kleine 1000 bezoekers minder dan het vlorige jaar. Het feit, dat men met de oogst 'n paar weken later is dan in 1930, is hieraan niet vreemd. Aan de, samenstelling Van het programma meent men dat geringer bezoek niet te mogen wijten. Over het geheel was de deelname aan de diverse nummers goed. Wat de „open klasse" aangaat, overtrof ze verre de verwachting. De Commissie voor Volksfeesten heeft tot klagen geen reden. De proef, bestaan de in het organiseeren van feesten buiten den Burg en het heffen van entree op> het feestterrein aldaar, is goed geslaagd. Niet alleen kan het inzamelen van geld op lijsten daarmee Vervallen, maar ook kan men het publiek veel beter in de ge-" legenheid stellen de diverse spelen te vol gen. Nummers als kinderwagenrace, tobbesteken, etc., kwamen geheel tot hun recht. De commislsie drukt haar spijt uit over het feit, dat „ringstbeken met paard en kar" vervallen moes: wegens onvol doende deelname; hierdoor werden eenige personen, die zich hadden opgegeven, te leurgesteld. Beide comité's hebben over ongunstig weer niet mogen mopperen. Ze hebben het wel zeer gelukkig getroffen. In de nacht.) volgende op de laatste dag, en ook Zater dags heeft het weer geducht geregend. Wat was er een geld verspeeld, wanneer de feesten verregend waren! En wie zou dan betalen? Esperanto-cursussen. Naar we vernemen ligt het in het voor nemen van de Texelsche Esperanto Bond dit jaar Esperanto-cursussen voor be- ginnenden en gevorderden te organiseeren in den Burg en de Cocksldorp. Bij voldoende deelname volgt ook een cursus voor beginnenden te Oudeschild. Uitslag aanbesteding. Door de directie van de T.EjM. werd aanbesteed de bovenbouw voor uitbrei ding der electrische centrale. J. Trap (Oosterend) f 6550; Oebr. Boekel (O.-Niedorp) 6590; Bakker en Koorn 7428; Gebr. Schoenmaker 7487; O. Logman 7636; M. Blom (Oudeschild) 7640; J. Daalder 7834. Het werk is gegund aan de laagste in schrijver, J. Trap, te Oosterend, die ech ter bij nadere overweging in verband met de korte opleveringstermijn zijn biljet ver zocht te mogen terugnemen. Nu zal no.i 2 wel in aanmerking komen. Landarbeidersplaatsjes. Menige landarbeider op Texel heeft gebruik gemaakt van de gelegenheid, welke de Landarbeiderswet biedt, om in het bezit van een eigen plaatsje te komen. Vandaar wellicht de vragen, welke ons van verscheiden kanten bereiken, om eens te publiceeren waaraan men moet vol doen, om voor een voorschot, in de Land arbeiderswet genoemd, in aanmerking te komen. 1. Men moet Nederlander van geboorte en minstens twee jaar in de gemeente, waar men een plaatsje wenscht, woon achtig zijn. 2. Men moet landarbeider van beroep en in loondienst werkzaam zijn (be kwaam arbeider.) 3. Men mag het beheer over zijn goede- Üeren niet hebben verloren. 4. Men moet van goed zedelijk gedrag zijn. 5. Men mag niet jonger dan 25 en niet ouder dan 50 jaar zijn. 6. Men moet in staat zijn minstens een tiende deel van de totale kosten van hetj plaatsje, (welke kosten hoogstens f4000 mogen beloopen) uit eigen middelen te voldoen. Men moet de eersite drie jaar drie pet., rente betalen en daarna gedurende 30 jaar aan rente en aflossing tezamen 5.11 pet. per jaar. Nadere inlichtingen worden ter gemeen te-secretarie gaarne verstrekt. Bloembollenprijzen. We ontleenen aan een overzicht der vei lingen in Hollands Bloembollenhuis te Lisse, gehouden van 27 Aug. 3 Sept, 1931: De prijzen van crocussen zijn iets zakkend. Van narcissen is weer groote aanvoer. De goede kwaliteit gaat vlug, weg, maar is niet duur. Mildere kwali teit is slecht te verkoopen en de prijzen, zijn soms buitengewoon laag. o Veiling H.B.G. te Lisse op 1 Sept.;: Crocussen, geel, tot 1.10 en 1,60; Golden, Spur tot 4.15 en 6.15; Dubb. van Sion tot 5.75 6.40 7.80 8,60. Volksonderwijscursussen. Voor de kookcursus gaven zich meer dan 50 deelneemsters op. De overige cur sussen trokken nog onvoldoende belang stelling. Wie zich alsnog voor de cursus Fransch, Duitsch of Engelsch wil opge ven, kan dit nu nog doen. Ook voor de cursus voor volwassenen was de animo niet groot. Er zijn toch wel meer dan twee personen, voor wie zoo'n cursus ge knipt is. De kosten, eenige guldens per cursus, kunnen geen beletsel zijn. (Zie verder de adv.) UrnsCherven uit de Germaansche tijd? Blijkens mededeeling van dr. J. H. FIol- werda, directeur van 's Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, zijn de merkwaar dige scherven, gevonden bij het graafwerk in de Hoogeberg en door de heer Kraai namens 't Texelsch Museum ten onder zoek opgezonden, werkelijk zeer belang rijk. Het zijn waarschijnlijk Germaansche urnscherven. Dr. Holwerda verzoekt zoo veel mogelijk gegevens te willen verzame len en schrijft dan zeker van plan te zijn persoonlijk te komen kijken of een assis tent te zenden. DE KOOG. Nu het badseizoen voorbij is. In aansluiting op ons overzicht over Juli komen we thans met eenige gegevens betreffende onze badplaats over de maand Augustus. Hoewel deze maand de bad- maand bij uitnemendheid moest zijn, heeft zij zich, evenals haar voorgangster, niet van; een gunstige zij laten zien. Slechts de laatste week heeft zich door fraai zomer weer gekenmerkt. De voorafgaande gaven ons niet veel anders dan regen en wind. /vis gevolg hiervan is het eigenlijke zomer seizoen danook van slechts korte duur ge weest in verhouding tot voorafgaande ja ren. Over het geheel genomen, aldus onze correspondent, kunnen wij dit seizoen wel eenigszins gelijk stellen met dat van het vorig jaar. Zooals wij reeds schreven is het laat begonnen. Echter deed de beëin diging in de laatste week, met fraai zo merweer de gasten nog noode vertrekken. We mogen wel concludeeren, dat op en kele uitzonderingen na het seizoen voor pensionhouders, enz., niet slechts is ge- weest. In het algemeen kunnen zij, de alom heerschende malaise in aanmerking genomen, wel tevreden zijn. Ook de ver huurders van gemeubileerde huisjes heb ben geen reden tot klagen. Het kampeeren is volstrekt niet minder geweest dan ver leden jaar, ja, het aantal personen was zelfs grooter. Begin Augustus bedroeg het aantal aanvragen bij Staatsboschbeheer om vergunning 150 stuks, welk getal in de loop der maand nog steeg tot plm. 200. In deze getallen zijn niet begrepen de groepen, die op particulier terrein hun tenten hadden opgeslagen. Hoe vinding rijk kampeerders soms zijn blijkt uit het Volgende. Er bevond zich in de buiten duinen m.l. een vrachtauto, die ruimte bood aan een kampeertent. Deze werd er bovenop geplaatst en was alzoo gemakke lijk te verplaatsen. Thans is het seizoen ten einde. Bad- en consumptietenten worden of zijn reeds opgebroken en in hun winterkwartieren opgeborgen, voor het volgend jaar. Het strand heeft weer zijn gewone aanzien kregen. De Koog gaat weer zijn winter - rust tegemoet. OUDESCHILD. De gezonken „Bertha." In aansluiting op het bericht uit Oost! deelt onze corresp. te Oudeschild mee, dat de sleep met de „Bertha" veilig in de haven is binnengekomen. Bij de hel ling werd gemeerd. De blazer bleef op zij; en kon met een pomp het binnenko mende water de baas blijven. Naderhand is de tjalk in de nieuwe haven gehaald1 en aan de loskade gemeerd om de schel pen verder te lossen. Toen men een ge deelte gelost had, begon het water weer met geweld binnen te stroomen en moes ten de lossers het ruim verlaten om niet; doornat te worden. Het gat kon weer worden dichtgemaakt en toen is het toch nog gelukt, de lading te lossen, waarna het schip te Oudeschild op de scheeps werf is gebracht. Daar is het voorloopig gerepareerd en de lading wordt nu weer aan boord genomen. Als het schip te bestemder plaatse is, zal het terdege moe ten worden nagezien. Visscherij. Met de garnalenvisscherij ging het de vorige week, wat de prijzen aangaat, niet schitterend. Het loonde haast de moeite1 niet om ze naar Parijs te zenden. Een geluk is, dat de puffabriek er zooveel gebruiken kan, daar de vangsten heel goed waren en er nog een weekgeldje wordt verdiend. De palingvisschers beginnen de fuiken weer gereed te maken, doch voor hen zijn de dijkwerken ook een strop. Tenminste ze veroorzaken hun lastig wer ken. Botsing tusschen motorfiets en vrachtauto Maandagmiddag had op het haventer rein een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto (N.Vermeulen van de Waal) en een motorrijder (Kerkmeer uit Ber gen). Door ontzettend hard remmen liep het nog betrekkelijk goed af. De motor rijder bekwam schaafwonden in het gelaat; zijn been werd waarschijnlijk licht ge kneusd. Het is op het oogenblik om bij de boot te komen ook wel een gewaagde onderneming. Je moet er terdege uitkijken Het zou geen weelde zijn, als er borden geplaatst werden. OOSTEREND. Kerknieuws. Ds. J. J. Buskes, predikant alhier, die voor de Geref. Kerk H,V. te Amsterdam C. op het tweetal stond, is thans aldaar beroepen. DEN HOORN. Kerknieuws. In de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen de heer J. W. van Petegem, cand. tot de Heilige Dienst te Dinxperlo,. Volksfeesten. In dit nummer komt het volledige pro gramma voor van de feesten, welke hier de volgende week worden gevierd. Het is welvoorzien en rijk aan afwisseling. Als dit niet trekt, trekt niemendal. OOST. Zeer drukke scheepvaart. Het is hier tegenwoordig zeer druk met de scheepvaart. Er ligt hier een schip met eierkolen te lossen, terwijl andere schepen brik of puin aanVoeren voor de Eier- landsche weg. Steenen voor (dijkverzwa ring worden ook nog steeds aangevoerd en gisteren arriveerde het eerste motors Schip om een lading vlas van de nieuwe oogst in te nemen. Het eene schip moet nu op het andere wachten. De steiger is thans weer te klein om vlug te kunnen los sen en laden. Als blijk van waardeering. De heer Zondervan, hoofd der school alhier, werd ter gelegjenheid van zijn ver jaardag met een fraai boekwerk vereerd. De kinderen hadden met behulp van eenige moeders de school aardig met groen en bloemen versierd. Het was een teestdag, welke nog lang heugen zal. De jeugd werd door meester getracteerd. DE COCKSDORP. Motor contra auto. Zaterdagmiddag had nabij de Coeks- dorp een botsing plaats tusschen een auto. en een motorrijwiel. De heer de B., werk zaam aan het vliegveld de Kooy, begaf zich per motorrijwiel in de richting de, Cocksdorp. Als duo-passagier was op de motor gezeten de heer O., uit Harlingen. Bij het passeeren van een auto, bestuurd door de heer B., van hier, werd 't motor rijwiel door het achtergedeelte van da auto gegrepen en tegen de wieg geslin gerd. Hoewel de motorbestuurder onder de motor terecht kwam, liep hij geeni letsel van beteekenis op. De duo-passagier echter werd aan het gelaat en een der handen gewond en moest zich onder be handeling van dokter Westbroek stellen. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. Zakemtieuws. Het café van de heer Zoetelief, on langs gekocht door net R.K. Armbestuur alhier, werd verhuurd aan de heer S. No ta, te Almenum (Fr.), die per 1 Oct. a.s. de zaak op dezelfde voet hoopt voort te zetten. In verband met „Etalage-verlichting wedstrijd", voor welke de T.E.M. een zil veren medaille uitloofde, wenscht de heer P. A. de Rode, directeur, het volgende onder de aandacht van de Texelsche ne ringdoenden te brengen. Gaarne ruimen we hem hier een plaatsje in. o ln het algemeen geldt deze regel: Twee voorwerpen op eenzelfde wijze verlicht, zullen niet op dezelfde wijze tegen een donkere achtergrond gezien; worden, tengevolge van de weerkaatsing van het opvallende licht door het voor werp. Het voorwerp, dat veel licht terug kaatst, zal duidelijk en het andere minder duidelijk worden gezien. Gericht licht, zooals dat van de zon op een heldere dag, geeft spiegeling, scherpe vormen, zware slagschaduwen. Diffuus licht, zooals over dag bij bedekte lucht, geeft geen spiege ling, zachte vormen, geen slagschaduwen. Bij gouden voorwerpen, e.d. geeft de spiegeling de bekoring aan deze voorwer pen, dus gebruik maken van gericht licht; bij gravures, platen, e.d. is de spiegeling zeer hinderlijk, dan dus diffuus licht aan wenden. De oogen worden het minst ver moeid, indien niet alleen het voorwerp zelf voldoende verlicht wordt, doch als de omgeving van het voorwerp eveneens voldoende licht ontvangt. Etalage-verlichting. De lampen in een etalage moeten niet van de straatzijde at zichtbaar zijn, ter voorkoming van ver blinding en verkeerde schaduwwerking. (Hieraan ontbreekt nog heel wat bij de meeste winkeliers). De etalage-verlich- ling moet geen licht op straat werpen* het licht op de zijwanden der etalage i9 voldoende om de aandacht te trekken (zij wanden licht van kleur en daar geen, spiegels plaatsen). De naar de straal gekeerde zijde der voorwerpen moet ge verlichten. Bij etalages met zijvenster moet ge door het aanbrengen van schermen de lampen naar het zijvenster beletten de kijkers de oogen te verblinden. (Slot volgt.) DE MOOISTE VERLICHTING. Door de jury, bestaande uit de dames Oort, Boswijk, Mulder en De Rode, zijn bij loting, wegens gelijk aantal punten, als prijswinners aangewezen: 1. C. Moo- jen, Weverstraat; 2. Gebr. Dros, Stee nenplaats; 3. J. Bruin Pz„ Weverstraat., Als 2e en 3e prijs heeft de jury een me daille beschikbaar gesteld. De jury had zonder twijfel een moeilijke taak. Het pu bliek zal echter tot de conclusie komen,, dat genoemd drietal om zijn etalagever lichting ten voorbeeld mag worden ge steld. ETALAGE-PUZZLE. De oplossing was: „Men moet het ijzer smeden als het heet is. Fonteinsnol Vliegkamp Zandkuul". Aantal inge komen brieven 162; aantal goede oplos singen 119. Er worden vijf prijzen uitge reikt en wel aan de dames Marie Graaf (wier oplossing reeds Donderdagavond binnenkwam), Hoogerstr.T. A. Ran- Eelman, Warmoesstraat; Martha Rab,— Weverstraat; H. Blom Md., Oudeschild; en de jongeheer Theo Kager, Koogerstr. Behalve mej. Graaf zijn de prijswinners (sters) bij loting aangewezen We komen er nader op terug. Gaarne vermelden we; echter nog, dat de heele etalagepuzzle door de heer G. Schmidt, leeraar Z.V.S., werd ontworpen en voorbereid. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllliiillllliilllllllll BINNENLAND. ||||||il|||||||||||||||| llllllllllllllllilllllllllülllllllllllllillllllllllll Te Boxutn is tijdens hevig onweer gepaard gaande met regen en hagelslag de 50-jarige arbeider Sikkema gedood. Nieuwerschans. De Coop. Stroocar- tonfabriek De Dollard heeft aan de leden voor het stroo van oogst 1930 gemiddeld f20 uitbetaald. Ceres te Oude-Pekela f 26.— (per 1000 Kg.) Te Utrecht werd Zondag een demon stratief congres gehouden, door de R.K. Werkliedenbond, waaraan bijna 60.000 per sonen deelnamen. Te De Krim viel de 18-jarige doch ter van de veenarbeider Post van een von der. Ze werd eenige tijd later levenloos uit het water opgehaald. Eindhoven. De N.V. Philips besloot ót 30 pet. van het personeel ontslag te igeven, ót de loonen te verlagen. Te Nijmegen werd in slechts enkele weken vijfmaal ingebroken in het maga zijn „Practicus" aan de Vondelstraat., Daaroim waakten de laatste tijd vier man nen des nachts in het gebouw. Zoo werd de volhardende dief gesnapt, toen hij bezig was een der deuren open te breken'. Het bleek een 24-jarige Duitscher te zijn. De Nederlandsche zwemster Martha Snel is voornemens het Kanaal vanuit Calais over te zwemmen. De Amsterdamsche Varkensgrossiers besloten geen Deensche varkens meer te verhandelen. De Nederl. varkensstapel kan in de behoefte ruimschoots voorzien. Te Bodegraven is tijdens de Konin- ginnefeesten een 11-jarig jongetje door'n autobus overreden en gedood. Te Amsterdam is een 25-jarige varensgezel aangehouden terzake diefsta* van een hit (een zeepaardje?) Op de Amstel sloeg een kano om, waarin een 18-jarig meisje uit Amsterdam zat. Het meisje, dat niet kon zwemmen, werd met groote moeite, na 'driemaal dui ken, door een schippersknecht bovenge bracht. Toepassing der kunstmatige adem haling had eerst na ruim een half uur resultaat. (Twee lessen: le zwemmen leeren; 2e. niet te spoedig ophouden bij toepassing van kunstmatige ademhaling.) Te Voorschoten is 's nachts een

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2