Philips Radio Haarden en Kachels. De noodzakelijkheid van goed drinkwater. Ook op Texel. M. VONK, Koogerstraat PUR0L in huis M. VONK, Koogerstraat. Gemengd Nieuws Bij Pijnen IIIIIIIIIIIIII1III1II1II1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIII Illinium hygiene en veiligheid, miimmi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Aan een artikel van ir. G. J. de Glee,, ingenieur bij het Rijksbureau voor Drink watervoorziening, voorkomende in eender verslagen omtrent de werkzaamheden van, dat bureau, ontleenen we het volgende: Bij de bewerking van een plan voor een groepswaterleiding in een streek, geheel, op zandgrond gelegen en volgens de alge- meene opinie „zeer gezond", werd zijn aandacht getrokken door het feit, dat de sterftecijfers daar aanzienlijk hooger wa ren dan in onze groote stjedjen, terwijl dit vroeger juist omgekeerd was. Hij beschikte niet over de gegevens om dit voor het ge- heele land te kunnen nagaan en heeft daarom het vraagstuk omgekeerd en de vraag gesteld: Hoe staat het met de sterfte in onze groote steden, Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht, in ver gelijking met het heele land? Bij beschouwing van de daarop betrek king hebbende gegevens blijkt, dat in de loop van de laatslte 75 jaar het sterfte-i cijfer gedaald is, maar in bedoelde steden nam de sterfte meer af dan gemiddeld in het heele land. Men komt tot het ver rassende resultaat, dat de groote steden, naar „men zegt" zoo'n ongezonde op hooping van menschen, vroeger inderdaad een hooger sterftecijfer hadden dan het landgemiddelde, doch dat dit de laatste tientallen jaren juist omgekeerd is. In de groote steden sterven naar verhouding de minste menschen. Deze gunstige ommekeer is ontstaan, nadat in die plaatsen waterleidingen zjjh opgericht en de heilzame invloed daarvan zich meer en meer heeft doen geldens. De waterleidingen in Amsterdam, Rot terdam, den Haag en Utrecht zijn tot stand gekomen in resp. 1853, 1874, 1874 en 1883. Het spreekt vanzelf, dat ook vele an- dere verbeteringen op hygiënisch gebied,, zooals woningbouw, kinderverzorging, ge zondheidszorg in het algemeen, alsmede de verhooging van het ontwikkelingspeil in dezen een belangrijke rol spelen. In de reeks der verbeteringen vormt de invoering van de waterleiding een be langrijke schakel en deze zal dan ook zeer zeker bijgedragen hebben tot ver mindering van het aantal sterfgevallen in plaatsen, waar men het genot van een waterleiding kent en ondervindt. Eenige leerzame getallen volgen hier Texel maakt wel een droef figuur bij, de zooveel lagere sterftecijfers elders in. ons land vergeleken.. Ook hier zou een waterleiding haar gunstige invloed niet missen. Het is ons daarom een genoegen te kunnen schrijven „Er wordt aan ge werkt". Het is niet van belang ontbloot nog op te merken, dat de zuigelingensterfte opi Texel, bij het heele land vergeleken, ge ring is. Het kindersterftecijfer (sterftei beneden het jaar per 100 levend gebore nen) bedraagt voor het heele land in de periode 19241928 5.80, terwijl het voor Texel slechts 3.05 bedraagt. We zouden niet gaarne de toename van -het sterftecijfer na het Ie levensjaar ge heel aan het ontbreken van een drink waterleiding wijten, maar zijn er van over tuigd, dat de aanwezigheid van goed drinkwater aan de gezondheidstoestand1 der bevolking zeer bevorderlijk moet zijn. Z.M. CORNELIUS I, Vorst van Texel, diep geschokt in zijn recht s- vertrouwen. Onder bovenstaand indrukwekkend op schrift geeft de „Schager Crii" ons een verslag van het zooveelste zaakje-C'.B.t, dat Dinsdag voor de Arr. Rechtbank te Alkmaar behandeld werd: De circa 60-jarige heer Qornelis B. Pz.,,. particulier, wonende te Amsterdam, doch gewoonlijk verblijf houdende op Texel, alwaar hij zich beroemd heeft gemaakt door zijn philantropische instellingen en; sociëteiten, was in verzet gekomen tegen een door de Kantonrechter te Den Helder bij verstek gewezen vonnis, doch bij de hernieuwde behandeling opnieuw niet aanwezig, zoodat dit verzet vervallen werd verklaard. Hiertegen kwam de opposant in hooger beroep bij de strafkamer, die dit appèl Dinsdag aan de orde stelde. Dei Officier requireende niet-ontvankelijk-ver- klaring van het appèl, waarop de oppo sant, thans in persoon aanwezig, de zak ken gevuld met papieren en schrifturen,, protesteerde en de rechtbank trachtta duidelijk te maken, op welke grond hij destijds niet aanwezig was. De president bracht hem daarop eenige onjuistheden onder het oog, achtte de rechtbank vol doende ingelicht en bepaalde de uitspraak op a.s. week, waarop de teleurgestelde heer B. zich ongetroost kon verwijderen. Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven Ruwe handen en Schrale huid. Nu de competitie begint te naderen, laten we hieronder de indeeling van Texel 1 en II volgen: 1 C.: Helder III, HRC. III, Texel I, B. K.C. I, Succes I en II, W.-Waard I, N„- Niedorp I. 2 D.: Helder IV, H.R.C. IV, J.V.C. I, Oudesluis I, Petten I, Schagen II, Texel II B.K.C.II, M.L.D. I. 20 September Texel I thuis en Texel II uit. Wolveemarkten 3—9 September. Voor wolvee waren Schagen, Leeuwar den, Leiden, Zwolle, Utrecht en Purmer- end min of meer stug gestemd met vrijwel onveranderde, geen hoogere prijzen. Ook Rotterdam, Sneek en Groningen waren voor vette schapen stug doch voor vettei lammeren was daar de handel „iets" beter wegens iets ruimer exportvraag. De prij zen waren wel niet bepaald hooger, doch1 schenen ons op deze markten toch ietsl Vaster. Op een enkele markt was de vraag naar fokschapen een tikje beter. Als de winter komt..,.. De winterdienst op de Nederlandsche Spoorwegen zal 4 October in werking tredenop dezelfde datum dus, als waarop de winterdienst van T.E.S.O. ingaat. Bouwvergunningen. Sinds onze vorige opgaaf zijn door B. en W. de navolgende vergunningen ver leend: De Koog, 2 garages, dames D.Wuis en M. Keijser; Koogerweg, woonhuis, Jac. Boon Wz.; Den Burg, Molenslop, woon huis, W. van Liere; Den Burg, Schilder- eind, bergplaats, H.Brouwer; Noordvlak, Duinen, beschutting, J. Hoogenbosch en M. J. Veeger (eig. De Staat)Oudeschild', bergplaats, L. Kikkert; Den Burg, woon huis D. Pereboom. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel werd gedurende de maand Aug. '31 Ingelegd f 9041.95 Terugbetaald 2848,33 Op Staatsschuldboekjes ingeschreven f 1300. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 4. OUDESCHILD. Zeilen op de ree van Texel. Het Hoofdbestuur van de Koninklijke Marine Jachtclub besloot wegens de uiterst geringe deelneming de wedstrijden voor jachten om de NoordzeeJbeker-vvis- selprijs op de reede van Texel, die van daag en morgen gehouden zouden wor den, ,niet te doen doorgaan. De wedstrij den zullen thans beperkt blijven tot van daag alleen voor de gebruikelijke num mers voor sloepen der Marine. iiHiiiiiniiiiiniiiniiiwiiiiiHittiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mill LANDBOUW EN VEETEELT. llllllillllllllllllllllllllHlllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll Schrijf in voor de Legwedstrijd. Men schrijft ons: Het is een nationaal belang en een eisch des tijds, dat zoowel voor het binnen- als buitenland de aandacht wordt geves tigd op de kwaliteitsjhen en het kwali teitsei. Behoeft het nog gezegd, dat slechts controle op de leg ons produc tieve hennen doet krijgen en behouden. Behoeft het nog gezegd, dat de gewone boer de tijd om de leghoenders te con troleeren meestal onthreekt en dat dus deze arbeid voor de speciaalbedrijven is weggelegd. En is het niet van grootbe lang, dat deze bedrijven hun prestaties aan allen, die dit behoeven, doen weten. Alles, wat een waarborg kan zijn voor de waar, die men koopt, is zoowel in het belang van de kooper, als in 't belang van het bedrijf, dat het product levert. Een van de middelen, om de buitenstaanders en ingewijden de prestaties te toonen, zjjn de legwedstrijden. Daarom moest het aan tal deelnemers ook veel grooter zijn. Ieder die zijn bedrijf heeft ingericht voor de verkoop van broedeieren, eendagskuikens, jonge hennen, enz., ieder die zijn eigen bedrijf zoo heeft opgevoerd, dat hij an deren van goed materiaal kan voorzien, moest dus aan deze wedstrijd deelnemen, In 't belang van hemzelf en in 't belang van de kooper. Daarom: „Schrijf in voor de legwedstrijd te Beemster. Sch. Electriciteit op de Boerderij. Het Alg. Ned. Landbouwblad schrijft: In de oudheid beschikten de rijke Ro meinen, Egyptenaren, Babyloniërs, enz. over talrijke slaven, die al het werk voor hen deden. Thans echter beschikt vrij wel iedereen over een veel machtiger die naar dan vele slaven bij elkaar en zonder 't mensch-onteerende, dat aan'n slavernij verbonden was. Die machtige dienaar, on uitputtelijk in kracht, die voor ons werkt bij dag en bij nacht, is de electriciteit. Electriciteit kan zjjn onze dienaar en hulpkracht bij uitnemendheid. Nu Texel grootendeels geëlectifioeerd is, kan zij in de landbouw, behalve voor verlichting, ook voor het drijven van ver schillende werktuigen met voordeel ge bruikt worden. Het is in elk geval voor- deeliger door een electromotor allerlei werktuigen als gierpompen, buitensnijder, karn, te laten drijven dan deze werkjes met de hand te doen. En zeker wordt de1 toepassing van electriciteit aantrekkelijk, wanneer deze voor krachtstroom tegen 'n aanmerkelijk lager tarief beschikbaar wordt gesteld. Dat er nog niet meer van electriciteit als krachtbron gebruik wordt gemaakt, dient vooral naast opzien tegen de aanschaffingskosten, op reke ning gesteld te worden van het feit, dat men niet bekend is met de mogelijkheden. Men weet veelal niet, welke apparaten de voorkeur verdienen en is dan huiverig, over te gaan tot een aankoop, die later weieens minder gelukkig kon blijken. Het moet dan ook toegejuicht worden, dat er nu in elk gevïal eén provincie in ons land is, waar men heel onpartijdig en zonder eenige verplichting kennis kan nemen van de nieuwste toepassingen op het gebied der electriciteit. Het is Noord- Holland, waar het in samenwerking met de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrie ken drie demonstratie-bedrijven heeft ge sticht, waar alle practische toepassingen van electriciteit in het veehoud|ers- ien| pluimveehoudersbedrjjf worden gedemon streerd. We hopen hierover een en ander op te nemen. Drentsdhe schapen naar Friesland. Friesche kooplieden koopen tegenwoor dig weer groote koppels Drentsche scha pen op in de plaatsen, waar nog lang staarten worden gehouden. Ze worden te voet naar Friesland gedreven om daar in de weide vet te worden. In verband me,t de steeds grooter wordende schaarste van dit slachtvee, zijn de prijzen hoog. Goede exemplaren kosten van f 16 tot f 18. o Narcissen, „vrij van ziek". Vraag 1. Mijn narcissen zijn te vroeg dood gegaan door 't vuur. Is het nood zakelijk dat ze een warmwaterbehande ling krijgenHet certificaat luidt: „vrij van ziek". 2. Hoeveel jaar kunnen narcissen in dezelfde grond verbouwd worden, zonder dat dit schade doet aan de bollen? Antwoord 1. Neen. 2. Als er geen ziek in voorkomt kunt u wel eenige jaren achtereen narcissen op dezelfde grond telen. llllllllllllllllllllllll BINNENLAND. IIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Bloembollenkweeker failliet. Te Castricum ging de bloembollenhan delaar Jan Dekker failliet (geboren 25 Mei 1903). De schulden bedragen f195210, waaronder f 1755,— wegens door een Texelsche kweeker-handelaar geleverde bollen. De Coop. Haarl. Groenten- en Böllenveiling heeft te vorderen f5105.81, Th. en P. v. d. Nouland te Voorhout f 10572.56; N.V. V.ih. De Graaf en Van Konijnenburg te Noordijk f 36757.75; Bloembollenveiling te Broek op Laingen- dijk f 12900.01. Te Krimpen aan de IJsel is de Scheepswerf Van der Giesen stopgezet; 1300 man vonden er werk. Te Berkel is het zoontje van H. van nog geen jaar in een vischgraat gestikt,, dat het in een onbewaakt oogenblik in de mond stak. Te Breda heeft mej. Chr. Hollander, bij de soldaten bekend als „Moeder Stien" haar vijftigjarige loopbaan als zoetelaar- ster herdacht. Te Tubbergen is aangifte gedaan,, dat mej.. B. die met V. de volgende weeki in het huwelijk zou treden, ervan door is gegaan met medeneming van f 42.—. Te Rotterdam hebben de elevators A. en B. van de Rotterdamache Stuwa door Maatschappij in 81/2 uur uit het stoomschip Chisone samen 4.510.000 Kg. tarwe gelost. Een record. Te Reeuwijk zijn twee meisjes, die 31 Augustus heimelijk de ouderlijke wo ning hadden verlaten, door twee recher cheurs teruggebracht. Zij hadden een familielid te Leeuwarden bezocht en zich als dienstboden aldaar verhuurd. Te Naaldwijk zijn op de veiling twee trossen druiven aangevoerd, elk van zeven, pond. Te Assen namen aan de Ned. Imker dag ruim 800 personen deel. Mijrihardt's Poeders. Doos 45 ct. Bij uw Drogist. Een benzinebelasting. Den Haag. De regeering zal ter bestrij ding van het te verwachten tekort op de begrooting 1932 voorstellen doen tot in voering van een benzinebe-lastiing en tot; verhooging van het tarief van invoerrech ten tot een algemeen tarief van 12 pcü. Te Venlo is de 40-jarige vrouw J. P., toen zij een benzine-toestel bijvulde, geheel in brand geraakt. Ze verkeert nu door haar onvoorzichtigheid in levensge vaar. Achlum Tegen een 24-j. chauffeur alhier, die met zijn auto een wielrijder doodreed, is twee maanden hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren geëischt. Te Den Helder is Dinsdag een kweekschool voor onderwijzers geopend. Wel 63 ouders wilden hun kind(eren) ge plaatst zien, doch slechts 24 leerlingen zijn toegelaten. Hilversum koos tot bestuurslid van Stad en Lande de heer Bakker en tot plaatsvervanger de heer Brouwer, blijk baar geïnspireerd door het bekende ge zegde, dat waar de brouwer is, de bakker niet kan zijn. Den Haag. Kippen- of eendeneieren mogen in België slechts worden inge voerd indien zij de naam dragen van het land van herkomst. Te Utrecht zijn aangehouden twee jongens van resp. zestien en achttien jaar4 die ontvlucht waren uit het opvoedings gesticht Valkenheide te Maarsbergen. Onder Staphorst (O.) gelegen heide velden, totaal 900 H.A. zullen met het oog op werkverruiming voor boschcultuur in orde worden gebracht. Exloo. Het elfjarig zoontje van A. Kuipers is, toen het van een school feest naar huis ging, van een bjrug ge vallen en verdronken. Te Amsterdam is een driejarig kind in de Molukkenstraat van de derde ver dieping uit het raam op straat gevallen en spoedig daarna overleden. Te Heerenveen moeten aan de Thi- alfweg 50 boomen wegens iepenziekte worden gerooid. De andere 150 dragen ook al het kenmerk. Te Diepenveen viel de 15-jarige dochter van N. Wiggers in een beerput. Ze vond de dood door verstikking. Amsterdam wordt door de Koningin bezocht op 23 Sept. („Tel.) Zuidbroek (Gron.) besloot in be ginsel tot verplichte aansluiting bij de N.V. Prov. Waterleiding. Soesterberg. De 31jarige vlieger J. Daalderop, die bij Bergambacht ernstig is gewond, is overleden. Hij laat een vrouw en een kind achter. Amsterdam. Een klein meisje had haar armpje in de onderste sleuf van de brievenbus Warmoesstraat hoek Pijlsteeg gestoken, maar tot haar schrik kon het armpje niet meer terug. De brandweer werd te hulp geroepen, die er ook niet veel raad op wipt, maai' gelukkig kwam toen juist een brieven besteller voorbij, die de bus openmaakte en het armpje een duw gaf. Aan de andere kant hielp een brandwacht, en op die manier werd de kleine die zich dapper hield uit haar zoo onaangename positie bevrijd. Te Beverwijk zijn op de onbewaakte overweg de 71-jarige J. Dekker en zijn kleinkind, de 8-jarige J. Tromp, beiden uit Wijk en Duin, door de trein gedood. De man reed met het kind op een bak fiets. De lijken werden gruwelijk ver minkt. Het uitzicht aan de overweg is zeer goed. Rijswijk. Een 18-jarige juffrouw heeft aangifte gedaan op de Bezuidenhout sche weg te den Haag met een revolver te zijn bedreigd door een 19-jarige jonge man, met wie zij twee jaren omgang had. Te Bovenburen is het vierjarig doch tertje van H.K. door een auto 'doodgere den. Het kind stak plotseling de weg over. Te Schiedam vond op deze wijze de elfjarige C. J. v.d. L. de dood. Te Breskens heeft een visscher een stoottand van een mammouth aan wal ge bracht. De prachtig gave tand, die bijna twee meter lang is, werd afgedragen aan het Zeeuwsch Genootschap voor Weten schappen. Te Horsten werd de 25-jarige mole naar Trumpf door een der molenwieken getroffen en vermorzeld. Onder Ossendrecht hebben kwaad willigen een dam gelegd in de water afvoerleiding, waardoor talrijke lande rijen overstroomden. Uit Oostelijk-Groningen wordt ge meld, dat het met de prijzen der zouters weer aan de lage kant gekomen is. Die verkoop aan huis staat plotseling stil en die op de markten beteekenen zoo weinig, dat de gemiddelde prijs van f0,40 per Kg. geslonken is tot f0,36. Muntendam besloot tot opheffing van tollen, die een jaarlijksch bedrag Opbrachten van 4 tot 5 duizend gulden^ In Nederland zijn in de le helft van 1931 vergeleken bij de le helft van 1930 40 pet. meer varkens geslacht. nog. Aantal sterfgevallen per 1000 inwoners Texel Heele land A.-R.1-H.-U, 1928 12.0 9.5 8.8 1927 10.7 10.0 9.0 1926 13.0 9.8 8.5 1925 12.0 9.8 8.3 1924 11.6 9.4 8.5 Sportaleuwt. O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2