Oe Nieuwe lexeische Courant No 4565 45ste Jaargang. Woensdag 16 Sept. 1931 Let op Van ^eek tot week Texelsche Berichten Atletiek wedstrijden om het - Kampioenschap Nieuwe abonnees ontvangen de krant van HEDEN tot 1 October GRATIS). is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 16 17 18 19 20 21 22 Sept 12,19 1.— 24 2,13 3,19 4,55 6 35 RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7.52 Leggen van Mijnen. De Burgemeester der gemeente Tex-ei brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf 18 September a.s. mijnen ge legd zullen worden in het Schulpengat, beoosten de lichtenlijn N. 39 gr. O. en tusschen het licht van Falga en de Kapen, van de Zanddijk. Verder zijn mijnen gelegd in een ter rein tusschen de parallel van 52 gr. 56' N.breedte en meridiaan van 4 gr. 36' O.- lengte, de verkenningslton van het West gat en de lichtboei van de Zuiderhaaks. De mijnen zijn ongevaarlijk. Nader be richt van het opruimen der versperringen volgt. Texel, 14 September 1931. De Burgemeestei voornoemd W. B. OORT. Vervolgonderwijs. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat aan iedere open bare lagere school in deze gemeente ge durende de wintermaanden op 3 of 2 na-i middagen of avonden per week in een tweejarige cursus vervolgonderwijs zal worden gegeven, indien ten minste 12 leerlingen voor dit onderwijs zich aan de school aangeven of worden ingedeeld. Tot de cursus worden toegelaten kin deren, die het lager onderwijs hebben ge noten, niet meer leerplichtig zijn en de- leeftijd van 18 jaar nog niet hebben be reikt. Zij, die deze leeftijd bereiken, in den loop van den cursus mogen het loo- pende jaar het onderwijs blijven volgen. De aangifte behoort te geschieden bij het hoofd der school vóór 23 Sept. a.,s. bij wien nadere inlichtingen zijn te be komen. Texel, 11 September 1931. Burgem. en Wetnouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Zaterdagavond. Veler oogen op Londen gericht. Londen heeft deze week Genfeve over schaduwd. De belangstelling, die bij velen in de eerste helft van September naar de Volkenbondsstad uitgaat, heeft zich dit jaar goeddeels verplaatst naar de Brit- sche hoofdstad, waar de nieuwe regeering Mac Donald zich inspant het pond ster ling te redden, door ingrijpende bezui nigingen en door verhooging van belastin gen. Dinsdag heeft het kabinet zich aan een stampvol Lagerhuis voorgesteld en nadat de kabinetleiders, de oppositielei der Henderson en eenige mindere goden het woord hadden gevoerd, heeft Mac Donald de verwachte meerderheid van 60 stemmen gekregen die de grondslag vormt voor de mogelijkheid van voortgaan op de ingeslagen weg. Hoe er bezuinigd zal worden. De richting, waarin die weg leidt, is Donderdag door minister Snowden aan gewezen. De aflossing van de staatsschuld wordt vertraagd, de ambtenaarssalarissen worden van hoog tot laag fiksch ver minderd, evenals de werkloosheidsuitkee- ring; de belastingen op eenige genotmid delen (bier en tabak) worden verhoogd, zoomede voor zeer velen de inkomsten belasting. Het verzet van Labour richt zich uiteraard het scherpst tegen de ver- laging der werkloosheidsuitke-ering. Men wijst er in die hoek op, dat van een gezin van man, vrouw en twee kinderen bij een arbeidsinkomen beneden f4800 per jaar in het geheel geen extra offer wordt ge vraagd, bij een inkomen van f4S00 een offer van f120 of 2.5 pet, bij f6000 in komen f140 of 21/3 pet., bij f12000 in komen f420 of 3.5 pet., maar bij f9401 inkomen (dat van een werklooze) f85 'of 9 pet. Labour had danook veel liever gezien, dat men om uit de moeilijkheden te komen een algemeen invoerrecht van 10 pet. zou hebben geheven; ook de con servatieven voelen zooals men weet veeli voor zulk een tarief, maar daar de twee groepen in ieder ander opzicht fel tegen over elkaar staan, zal daar natuurlijk niets van komen. Gandhi in de Britsche hoofdstad. Het vervolg der Ronde Tafel-Confe rentie is te Londen zonder veel uiterlijk vertoon begonnen. Belangwekkend wordt de discussie, nu Gan-dhi is gearriveerd. Mexico in de Volkenbond. Het Volkenbondsdebat moge dan al minder belangstelling wekken dan andere jaren, toch gebeuren er te Genièv-e stellig wel belangrijke dingen1. Wijzen we in de eerste plaats op het besluit, Mexico, dat in 1919 wegens de moeilijkheden met Amerika werd gepasseerd, tot de Bond uit te noodigen. De gegriefde Mexicanen hadden geweigerd om toelating te vragen en rustig gewacht, tot de invitatie tot hen; zou worden gericht. Dit is nu, op initia tief der groote mogendheden gebeurd, en de uitnoodiging is aanvaard. Wordt de bewapening stopgezet? Van beteekenis was voorts het denk beeld van ürandi om in afwachting van de ontwapeningsconferentie van a.s. Fe bruari nu alvast alle verdere bewapening stop te zetten, een denkbeeld, dat Vrijdag werd omgezet in een concreet voorst-el der Europeesche ex-neutralen Neder land, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. Het is vurig te hopen, dat dit alleszins redelijke voorstel door de Bond zal worden aanvaard. Bond en Hof verwerpen de Tol-unia Ten slotte heeft de Bond het Duitsch- Oostenrijksche Tol-unieplan, dat na de verklaringen van Curtitis en Schober en na het afwijzend advies van het Haagsche Hof reeds van -de baan was, van de agenda verwijderd. Men heeft zoo een debat, dat uiteraard toch nog wel vinnig zou zijn geworden, vermeden;. Chili: Het einde der vlootmuiterij. De belangrijkste gebeurtenis buiten Europa, was het einde van de vlootmuiterij in Chili, die door de luchtstrijdkrachten, welke de regeering trouw waren gebleven, in zeer korte tijd kon worden bedwongen. Het bedwingen der economische moeilijk heden zal die Chineesche regeering heel wat meer zorg en moeite kosten. De ondierzee- en -ijsboot, Nautilus. Van de „Nautilus", 'die door velen al verloren werd gewaand, kwam weer een levensteeken, en weldra werd de geregelde berichtgeving van dit schip, die tijdens de tocht door en zelfs onder het ijs op verontrustende wijze was gestaakt, weer hervat. Reeds is Spitsberg-en weer bereikt, en men denkt, nadat de noodige reparaties zijn geschied, zoo spoedig mo gelijk naar Amerika terug te keeren. Ge leeft niet mee, wanneer ge als Texelaar de „Texelsche Courant" niet leest. Ook niet, wanneer ge de advertentiekolommen onvoldoende aan dacht schenkt. Museum „Mooi Texel" gesloten. 't Museum is tot nadere aankondiging niet meer op de gewon-e uren geopend. Ieder kan echter nog toegang krijgen-, door zich te vervoegen bij de heer H. J. Kraai. Van Antoon Witte, Schildereind, werd een z.g. Glazenmaker (Aeschna grandis) ontvangen, ook wel genoemd Korenbout, Puistenbijter, Wrattenbijter, etc. Verder kwam het Museum in het bezit van e-enige extra groote (uitheemsche) sprinkhanen. Een verzoek in het algemeen: Ga in secten, welke ge voor ons Museum van belang acht, niet zelf opzetten. Daarmee pijnigt ge de dieren noodeloos en kunt ge ze nog beschadigen bovendien. Breng ze liever meteen naar de heer Kraai. Diie weet er beter raad mee. Een bemoedigend begin. Het was een gelukkige gedachte, welke het bestuur van Sportvereen. „Texel" er toe heeft geleid hier athleti-ekwedstrijden te organiseeren. Een speciale commissie werd in het leven geroepen, waarin het de heeren W. Winter, G. Dros en N. Ran waren, die met -de heer D. Dapper, als voorz. van S.V. Texel de den naam Mijnhardt bij het koopen van poeders. Alléén voorzien van den naam Mijnhardt, wordt echtheid gegarandeerd sportdag hebben voorbereid, welke werd bepaald" op Zondag 13 September. In aanmerking genomen het feit, dat we hier nog aan het begin staan van een; (naar we hopen) lange reeks athletiek- dagen, mag het bestuur met lvet comité met voldoening op zijn arbeid terugzien. Jammer, dat het weer zoo ongunstig was. Bij herhaling plasten regenbuitjes neei fen zocht een deel van het publiek be schutting onder parapluie, aan de lij-kant van de kleedkamers, zelfs onder de tri bune, waarop Texelsch Fanfare zou plaats nemen. Overigens kunnen wespre ken van een bemoedigend begin, van-een sportdag, welke goede beloften inhoudt voor later, mits het trainen niet verwaar loosd wordt. Hiervan toch hangt heel veel af. De athletiek-commissie zal niet nalaten hierop in onze kolommen nadruk kelijk te wijzen. Tegen twee uur vertrokken de deel nemers aan de wedstrijden en de spelers van Texel 1 en Helder II, gevolgd door tal van belangstellenden, met Texelsch Fan fare voorop naar het Sportterrein. De rondgang door het dorp met volle mu ziek gaf aan de sportdag al dadelijk een feestelijk cachet -en bracht veel volk op de been. Op de plaats van bestemming gekomen, werden we -door een fiksdie regenbui ver welkomd. Ze vermocht echter het enthou siasme der talrijke toeschouwers niet te dooden. Toen te 2.15 uur met het num mer hardloopen over 100 M. een aanvang werd gemaakt, was een verblijdend groote menigte present (wat, tusschen haakjes, de S.Vj-kas goed te pas kwam, want een dag als deze, ja, de sport in het algemeen, stelt aan de financiën hooge eischen). Uitslagen. We laten hier de uitslag van de diverse wedstrijden volgen: 100 M. hardloopen (7 deelnemers). 1. André Ran 13 sec. 2. W. Winter 14.4 sec. 3. J. Kiljan 14.8 sec. (W.Winter legde in de le serie de af stand in slechts 12.4 sec. af). Verspringen met aanloop (4 deelnemers) 1. Simon Rijk 5.32 M. 2. David Frank 5.13 M. (H. Stolk bracht het tot 4.75 M.) Hoogspringen (6 deelnemers) 1. B. C. Kikkert 1.47 M. 2. Ch. Stern 1.37 M. (Simon Rijk sprong 1.30 M. hoog). Estafette 4x100 M. voor heeren. (5 groepen) 1. Henk, Niek en André Ran en W. Winter (S.V. Texel) in 53.6 sec. (Verdo-Nigro 56.1 sec., Oudeschild 59.2 sec., T.T.C. en de Cocksdorp 60.(2 sec.) Estafette 4x100 M. voor dames (2 groepen) 1. Marie Lap, Irène Nyisztor, I. Raben Alie Roeper (Verdo-Nigro) in 67 sec. (T.T.C. 71.4 sec.) 1500 M. hardloopen (10 -deelnemers en nog een buiten mededinging, Siderius, uit Sneek): 1. Z. Stolk, de Cocksdorp, 4 rnnt, 59,6 sec. 2. G.Pijpers deed er plm. 10 sec. langer over. No. 3 was J.vxb Bij. (No. 4 zou geweest zijn Niek de Graaf, maar deze gaf plm. 100 M. voor het eind de strijd op). Ter vergelijking met deze Texelsche prestaties geven we hier nog eens de Nederlan-dsche records. 100 M. hardloopen: Ch. Berger 10.5 sec. en mej. T. Schuurman 12 sec. Verspringen met aanioop: H. de Boer 7.31 M. en mej. M. Briejer 5,56 M. Hoogspringen met aanloop: W. Hof man 1.84 M. en mej. L. Gisolf 1.60M. Estafette 4x100 M. „Haarlem" in 42.5 sec. en (voor dames) Hygiëa te den Haag 53.1 sec. 1500 M. hardloopen (alleen voor hee ren) A,.Hoogerwerf in 4 mnt. 8.4 sec. Aan die getallen en tij-den zijn we op- Texel voorloopig nog niet toe, maar de prestaties hier op zichzelf zijn er nief minder om. De animo is aanwezig en zal onder goede lei-ding op de duur zeker tot hooger resultaten leiden. Oordeel der jury. Het slechte weer met als gevolg glad heid van het terrein heeft aan de presta ties van onze deelnemers veel afbreuk gedaan. Vooral bij het hardloopen en hoogspringen werden zij daarvan de dupe. Fouten zijn er natuurlijk niet weinig ge maakt, b.v. bij het starten, bjj het door geven in de estafettewedstrijd, etc. Ook de stijl van de loopers liet vaak te w-en- schen over. Bij goede training kunnen al deze moeilijkheden echter worden over wonnen. Zonder behoorlijk oefenen komt men er nooit. De deelname was, voor de eerste keer, bevredigend. Voor 't volgend jaar wordt op meerderen gerekend. De wedstrijden hadden een vlot ver loop. De stemming liet, ondanks het regenachtige, gure weer, niets t-e wen- schen over. Texel I-Helder II, 5-3. Ter afwisseling werd een voetbalwed strijd gespeeld Texel I-Helder II. De gasten kwamen, zei men ons, niet volledig uit. Zij hadden nog de match tegen Texel I „te goed," -deelde de secr. ons mee, en ook was hun, indien zij wonnen, een beker toegezegd. Om drie uur liet scheidsrechter D. Dapper tossen. Helder won en verkoos ,vmet de zon in de rug" (ingeval die nog door de wolken mocht breken) te spelen. Texel trapte af. Reeds -dadelijk werd 'n vlug spel te zien gegeven maar meer dan 20 mnt. moesten verloopen, alvorens T., dat het H.-doel meermalen in gevaar bracht, door het maken van een punt de leiding nam. Merkbaar kwam H. toen forscher opzetten, maar tegenover het puntje, dat daarvan voor H. het gevolg was, plaatste T. een tweede, zoouat de rust inging met 21 voor Texel. Na de thee wer-d over het geheel fraaier spel te zien gegeven, hoewel het soms wel eens wat ontaardde. Echter veroor zaakte het gladde veld menige valpartij, welke aan de spelers niet geweten mag worden. De regenbui-en doorweekten de shirts, de keepers moesten zich niet zel den languit laten vallen en -daarbij, in letterlijke zin, met „het slijk der aarde" kennismaken. De voetbalenthousiasten ver saagden echter niet en naarmate het-einde naderde, nam het spel aa-n spanning en beteekenis toe. Vergeefs trachtte H. het tot gelijk spel te brengen, in welk geval de beker reeds gewonnen zou zijn. Keu rige staaltjes voetbal verdienen vermel ding, niet in het minst die van T. H. be-- machtigde nog twee, T. wel drie punten. Eindstand: 53 voor Texel, zoodat de beker op het eiland blijft. Deze wedstrijd! heeft weer eens laten zien, wat met goed, samenspel kan worden bereikt.. Wanneer T. volgende week tegen B.iK.C. I zulk spel ontwikkelt, kan de uitslag niet twij felachtig zijn. -Omtrent het verloop van de Wedstrijd ontvingen we nog het volgende verslag: Er werd direct stevig aangepakt. Texel bleek met de beste voornemens bezield. Er werd veel beter gevoetbald dan vorige week tegen Alcmaria. Al had H. niet zoo'n sterk elftal, en was het in techniek minder -dan Alcin., het was een taaie tegenstander, waarvan T. verdiend gewon nen heeft. Door de hevige regenbuien waren veld en bal zeer glad, maar de spe lers wisten zich uitstekend aan te passen en lieten het publiek genieten van een, heel goede partij voetbal. Het ging heel- vlug op en neer. Helder speelde een kort spel en T. het in deze omstandigheden- veel productievere open spel. Uit -een der vele voorzetten van rechts sprong de bal de H.-keeper uit de handen en Stern plaatste de bal kalm in het doeL Helder geeft zich echter niet gewonnen en trekt weer ten aanval, doch -de T.-Vier- dediging is goed op dreef en keeper Gras krijgt weinig ballen te verwerken. Als de middenlinie van T. de bal goed naar voren plaatst, krijgt Winter kans om een harde schuiver op het H.-doel af te vuren, de H.-keeper stelt zich goed op om de bal te grijpen, maar vlak voor hem ver andert de bal van richting en buiten zijn bereik vliegt de bal in het -doel. Vijf minuten later zet de FI. linksbuiten d-e bal hoog voor, Gras springt, grijpt ook mis en de stand is 2—1, Spoedig hierop TEXELSCHE COU S3W LICHT OP O CORNELIUS MOOJEN, overleden 9 Sept. 1931.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1