Gemengd Nieuws vvfis het rusten. Na rust speelde A. Ran linksbuiten en J.Kiljan achter. T. begon met eenige goede aanvallen. Uit een mooie voorzet van linksbuiten maakte Winter met een schitterende kopbal 3-1. Dit was zeker het mooiste doelpunt van de heele wedstrijd. Het leek wel of H. hierdoor ontmoedigd was, er werd eenige tijd lauw gespeeld, waardoor de T.-links- buiten kans kreeg er 4-1 van te maken Dit werd H. zeker te bar, want er werd weer met de wil om te winnen gespeeld. De T.-verdediging kreeg het zwaar te ver antwoorden, de H.-achterhoede stuwde de aanval uitstekend en tweemaal wisten ze van een slecht weggewerkte bal te pro-, fiteeren en de stand op 43 te brengen'. Het kreeg er zelfs de schijn van, dat H. zou gaan winnen, doch met veel geluk' wist de T.-achterhoede stand te houden. Toen de bal weer naar de H.-helft ver huisde, plaatste Jn. Qieles de bal keuiig tusschen backs en keeper en bracht Winter de stand op 5—3. De prijsuitreiking. Des avonds werden in hotel „Texel" bij monde van de heer Dapper de prijzen,, alle in zilveren en bronzen medailles be staande, uitgereikt. Spreker zeide dank baar te zijn jegens allen, die bewijzen van belangstelling gaven. Met voldoening za gen bestuur en comité terug op deze dag, welke ondanks het slechte weer zoo goed slaagde. Spreker was in het biezonder dankbaar de jury en de leden van het athletiekcomite, Texelsch Fanfare voor zijn welwillende medewerking, de heer J. Kikkert voor het beschikbaar stelleni van zijn zaal en de sportmedewerker van de Texelsche Crt. voor zijn propaganda. Dapper besloot met de opmerking toch Vooral de sport om de sport zelf te be oefenen en niet uitsluitend in dagen van wedstrijden om een medaille alleen. Mits behoorlijk beoefend, draagt athletiek in hooge mate bij tot versteviging van ons lichaam, tot sterking van ons uithoudings vermogen, tot de bevordering en het be houd van onze gezondheid in het alge meen. Indien deze athletiekdag daartoe; eenigermate heeft mogen meewerken, is de moeite, daaraan besteed, niet vergeefsch geweest. De heer Dapper reikte vervolgens de medailles uit. Oorspronkelijk zou voor elk nummer een drietal prijzen beschik baar zijn, doch in verband met de deel name, moest behalve bij de 1500 M, hardloop de derde prijs vervallen. De beker mocht door de heer Niekde Graaf, aanvoerder van Texel I, in ontvangst ge nomen worden. De heer Dapper vöegdei er de wensch aan toe, dat Texel I volgend jaar het kampioenschap in haar afdeeling zou mogen behalen. Het zou de schoonste belooning zijn in het jaar, dat de Vereeni ging haar 20-jarig bestaan herdenkt. Geruime tijd bleef men nog gezellig bijeen, in de beste stemming nababbelemd over wat deze dag voor sportlievend Texel geweest is. Schoolnieuws. De heer A. van Geuns, van Apeldoorn, tijdelijk leeraar aan de Zeevaartschool al hier, werd benoemd tot directeur van de Z.V.S. te Schiermonnikoog. (De heer Van Geuns was gezagvoerder bij de Curagaosche Petroleum-Mij.) De heer De Groot, directeur van de; Z.V.S. aldaar, werd als zoodanig hier benoemd, doch solliciteert inmiddels naai den Helder, waar de directeursfunctie door vertrek van de heer Van Mierlo naar Amsterdam vacant gekomen is. Teraardebestelling Corn. Moo jen. Zaterdagmiddag is onder buitengewoon groote belangstelling het stoffelijk over schot van de heer Corn. Moojen, in leven gepens. postbode alhier, op de begraaf plaats der Ned. Herv. gemeente ter aarde besteld. Te ruim drie uur werd de over ledene door zijn vroegere collega's ten grave gedragen. Een krans van het post- personeel en oud-postpersoneel dekte de baar. Behalve de naaste familieleden, schreden vele verwanten en kennissen, ge komen van heinde en ver, bij het somber luiden der klok naar de doodenakker. Nadat de kist in het graf was neer gelaten, trad de heer P.Lieuwen naar1 voren. Als oud-collega en vriend van de overledene ving hij, diep ontroerd, te spre ken aan. Hij vertelde van Moojen's ziekte en de vleugjes van herstel, waarin de hoop op algeheele beterschap weer op leefde, om kort daarna echter weer plaats te maken voor een inzinking, welke het ergste deed vreezen. De wetenschap ver mocht geen uitkomst te brengen. Moojen is heengegaan, ging spreker verder; 'hij' moge nu rust vinden na een welbesteed leven, waarin hij velen ten voorbeeld was. Verscheidene functies bekleedde hij, steeds onderscheidde hij zich door toegewijde plichtsbetrachting en onkreukbare trouw. Kalmte kenmerkte immer zijn handelen. Ik heb meermalen gewenscht, dat van die kalmte een deel mij zou toebehooren. Rampen zijn de familie niet bespaard ge bleven, doch hij berustte er steeds in. Hij vertrouwde op God; bij Hem ge voelde hij zich veilig. Moojen kende zijn plichten en vervulde die met nauwgezetheid, maar daarnaast kwam hij ook op voor de rechten van hem en de zijnen. Als penningmeester van de bond „De Post" en later van de plaatselijke afd. van de Centr. Bond van P.T.T.-personeel heeft hij getoond 'n man te zijn, die niet dacht aan eigenbelang alleen. Spr. besloot met eenige woorden van troost tot de weduwe en de kinderen en- vertrouwde, dat de zoons moeder tot een. krachtige steun zouden zijn, wanneer de strijd haar zwaar zou vallei* Vervolgens las Ds. F. Visser eenige regelen uit de H.Schrift, de zwaar getrof-) fen familie troostende. De oudste zoon van de overledene, de heer C.P.IMoojen, bracht ten slotte, door aandoeningen overmeesterd, oprecht dank aan allen, die op zoo overtuigende wijze van hun medeleven met de familie deden blijken, in het biezonder aan de directeur van het P.T.T.-kantoor en de collega's van vader Moojen, wier sympathiebe- wijzen op hooge .prijs werden gesteld. „Hartelijk dank, vader. Rust zacht", ein digde de zoon. De plechtigheid, welke niet naliet op de vele omstanders diepe indruk te maken, was hiermee afgeloopen. We vermelden nog, dat het 1 Dec. a.s. acht jaar geleden zou zijn, dat de heer C. Moojen met pensioen ging als postbe- steller, welke functie hij veertig jaar heeft vervuld. In 1893 trad hij als ver spreid lid toe tot de bond „De Post", later tot de afd. Den Helder. Van de ip! 1903 opgerichte afd. Texel werd hij pen- ningm., welke functie hij behield, toen de Centr. Bond van P.T.T.-personeel die afd. hier verving. Onldanks het feit, dat; de heer Moojen zijn post-loopbaan al menig jaartje achter zich had liggen, leefde hij nog steeds mee met al wat de post betrof. Geen wonder, want destijds volgde hij zijn vader als postbode op,; veertig jaar nam hij deze betrekking waar en ook daarna bleef hij door zijn zoon, eveneens bij de post werkzaam, trouw op de hoogte van al wat op het gebied van/ de post voorviel. Maar ook op ander terrein maakte de heer Moojen zich verdienstelijk. We herinneren slechts aan het oude zieken fonds, aan het Onderling Toelaagfonds (de stichting van Evert Slaman) en de Coöp. voor de Aankoop van Brandstoffen Niet het minst als president-kerkvoogd,, welke functie hij jaren lang waarnam, vond men in hem de rechte man op de rechte plaats. Sportnieuws. Korfbalclub Verdo-Nigro zal binnen kort één jaar bestaan, welk illuster feit het bestuur voornemens schijnt feestelijk te herdenken. Het belooft een mooie ge legenheid te worden ter propaganda van de korfbalsport op ons eiland. (Zie adv.) Donderdagavond zal S.V. Texel in haar vergadering de a.s. competitie bespreken. Blijft niet huis, leden. (Zie adv.i) Giften voor het Witte Kruis. Van E. H. Smid te Utrecht werd fl.70 ontvangen. Laat niet vergeefs, W. K.- vrienden, de heer Pisart naar meer bij dragen verlangen. fflfflfflfflfflfflfflfflfflffl y ffl ffl ffl Steunt de actie der Vereenigimg ffl ffl tot Behoud van Natuurmonumen- 11 BB ten om het behoud van de vogels B8 ffl in Waalenburg! ffl ffl f 30.000 is noodig vóór 1 Oc- ffl ffl tober a.s.! ffl ffl Reeds f 10.000 is toegezegd. ffl ffl Watdeedtgij? ffl ffl Het giro-no. der Vereeniging, ge- ffl ffl vestigd te Amsterdam, is 32391. ffl BB ffl fflfflfflfflfflfflfflfflfflffl II fflfflfflfflfflffifflfflfflffl De Schilderweg. De Schilderweg is Zaterdag, hoewel nog niet gereed, voor hef verkeer1 opengesteld. Hij moet nu worden inge reden, teneinde daarna te worden aange veegd en van een z.g. slijtlaagje te wor den voorzien. Dit laagje bestaat uit water- vrije teer (bristar), vermengd met slalc- kenzand. Het fietspad wordt hiermee thans reeds behandeld. Nog eenige weken en we hebben hier een piek-fijne weg gekregen, een ver keersweg om trotsch op te zijig. Park-Concert Texelsch Fanfare. Texelsch Fanfare brengt Zaterdagavond а.s. in het Park dit programma ten ge- hoore. Aanvang half negen. 1. Florentiner marsch Julius Fucik. 2. Antigone, ouverture Fern. Rousseau 3. Gavotte des Baisers Francis Popy. 4. Les Frissons, scènes de ballet G. Gadenne. a. Introduction et Rêverie. b. Divertissement. c. Les Frissons. 5. Secret de Sphinx, ouverture G. Gadenne. Caprice sur l'opéra Norma Bellini. 7. L' Amour!Suzon, marsch Aug. Eenhaes. Demonstratie „Kolma"-pan. De demonstratie met de „Kolma"-pan (leverancier: P. Bakker, Weverstr.;), gis teren in hotel „Texel" gegeven, trok veel huisvrouwen en dames, die het hopen te Worden tot zich en had een goed resul taat. De pan bleek volkomen te beantj Woorden aan de goede verwachtingen, door de annonce gewekt: geen afkoken, afgieten, aanbranden, niets van dat alles. De demonstratie gaf de overtuiging, dat geen voedingswaarde verloren gaat, en op de kosten van pannen en petroleum belangrijk kan worden bespaard. De da mes (en wij als vrijwel eenig mannelijk luisteraar, toeschouwer en meeproever) hebben zich (ons) de diverse spijzen als aardappelen, groenten, visch, rijst, appel beignets, etc. lekker laten smaken. De uit vinder, de heer Kohlman, uit Dordrecht, demonstreerde persoonlijk. Hij, een kras se, geestige, welbespraakte baas, had daar uitstekend slag van. Wie van de pan nen meer wil weten, weet het adres. Bezoekt vooral de interessante Esperanto-tentoonstelling in café „den Burg", morgenavond. Vrij toegang. OUDESCHILD. Visschers, past op de mijnen! Al zijn ze ook ongevaarlijk. Blijkens een officieele publicatie in dit nr. worden van 18 Sept. af onder de Texel sche kust hier en daar mijnen gelegd, die, hoewel ongevaarlijk, het vischtuig lee 1 ijke schade kunnen toebrengen. Houdt er dus rekening mee. De winterdienst van T.E.S.O. Het bestuur van T.E.S.O. heeft naar de mogelijkheid van electrische verlich ting van de haven, ten einde met behulp, daarvan niet tot inkrimping van de dienst te behoeven overgaan, een ernstig onder zoek ingesteld. Men kwam echter tot de conclusie, dat het zinkstuk, dwars voor het W.-havenhoofd neergelegd, iedere po ging in die richting voorloopig zal doen stranden. (Thans is het zinkstuk zelfs bij eb niet zichtbaar; zeer spoedig zal dit ech ter wel het geval zijn). KNIP UIT dit nummer de nieuwe dienstregeling van T.E.S.O. Geleidelicht geëlectrificeerd. In verband met het afbreken van het W.-havenhoofd wordt het geleidelicht al daar geëlectrificeerd. Aan Dros' Ingeni eursbureau werd daartoe opdracht ver leend. OOST. Herhalingsondcrwijs voor volwassenen. De heer B. T. Zondervan, hoofd der school te Oost, schrijft ons: Wat is de bedoeling van die, door „Volksonderwijs" geadverteerde cursus „Herhalingsonderwijs voor Volwasse nen?", werd mij dezer dagen gevraagd. Gaarne wil ik die vraag even in het kort beantwoorden. Ieder van ons heeft oogen- blikken in het leven, dat hij duidelijk voelt, dat zijn kennis te kort schiet. B.!v. Hoe bereken ik ook de inhoud van kis ten en hokken, ook als het dak schuin loopt? Hoe speel ik het klaar zonder grove fouten een brief te schrijven? Wat zou het ine goed te pas komen, als ik teekenhaak en driehoek een beetje kon hanteeren. Enz. enz. Het is nu ejeinmaal een feit, dat een groot deel, van wat men op de Lagere school geleerd heeft, na eenige jaren spoorloos verdwenen is. Nu het winterseizoen weer voor de deur staat, wil Volksonderwijs de gelegenheid geven, deze ontbrekende kennis in te halejn en aan te vullen. Het aantal deelnemers moet niet te groot zijn, omdat er geen sprake) van kan zijn een of meer klasfsen te vor men, ieder werkt voor zich. Het aantal deelnemers is nu nog te klein. Het cursus geld zal zoo laag zijn, dat het voor nie mand een bezwaar kan zijn. Laat ieder, die deze gelegenheid zou kunnien benut ten, zich aanmelden, mondeling of schrif telijk en er bij vermelden, lo. wat hij wil loeren en 2o. welke avond hem schikt. Met lo. wordt zeker, met 2o. zoo veel1 mogelijk rekening gehouden., (Adressen: Oosterend: M. Kikkert;den Burg: H. J. Kraai; Oost: B. T. Zonder van.) EIERLAND. Tienjarig bestaan Zondagsschool. Vrijdag was het tien jaar geleden, dat te Z.-Eierland de Zondagsschool werd opgericht, in de aanvang geleid door de dames D. Dalenberg en K. Dros. Laatst genoemde is gehuwd en werd opgevolgd door mej. B. de Visser. Vrijdag was het voor de kinderen een heerlijk dagje. Er werd brood gegeten in het gebouw en daarna ging het naar de duinen, waar spelletjes gedaan en bra men gezocht werden. Toen weer terug naar het gebouw, waar nog wat versna peringen uitgedeeld werden. Mej. Dalen- berg moöht een boekwerk in ontvangst- nemen. Het werd overhandigd door eed der oudste meisjes. Daarna gingen allen weer huistoe, voldaan over zoo'n heerlijke dag. DEN HOORN. Door een stier over de tuinvval geworpen. De nog jeugdige heer K. Lap Pz. is Maandag bijna de dupe geworden van de stier der Stieren Vereeniging alhiietr. Op- z'n onverwachts werd hij bij het dorp; door het beest op de horens genomen eni over een tuinwal heengeworpen. Wanneer de heer P. W. Lap niet zoo kordaat te hulp was gesneld (kijkers waren er wel, maar daar kom je niet verder mee), had het ongeval wellicht kwader gevolgen ge had. Thans bleef het tot een stijf been, een stijve pols en splinters van doorn9 in de hand beperkt. Voorzichtigheid moet tegenover voor melde stier blijkbaar in acht genomen worden. De Volksfeesten. De volksfeesten zijn hier, dank zij het zeer gunstige weer, gisteren uitstekend ge slaagd. Met muziek van de toren en een, optocht, opgeluisterd door muziek, werd de dag vreugdig ingezet. (Onze corresp. komt er nader op terug). De uitslagen der wedstrijden zijn: Stoelendans te paard (19 deelnemers): 1. Dirk Drijver. 2. Remmert Bremer. 3. Jac. Duinker. Hindernisfietsen: 1. K.; Lap Jz. 2. Jan Commandeur. 3. C. Bakker Jz. Karretjesrijden (niet minder dan 29 karretjes) 1. C.P.Drijver en A.Drijver. 2. I. Bruin en Neeltje Boon. 3. B. van, der Vis en N. Lap. Tobbesteken: (24 deelnemers): 1. C. Koopman Jz. 2. W.Th. Bakker. 3. Aris Smit. Hinderniswed strijd: 1. Annie Lap Bd. 2. Annie Com mandeur. 3. Nel Lap. (Slot volgt.) OOSTEREND. Kerknieuws. Ds. J. J. Buskes Jr. heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk H,V. te Amsterdain-C. bedankt, lezen we in het Handelsblad van Zaterdag. tlllllllllllllllllllllll BINNENLAND. Bergen op Zoom. De 36-jarige bril- lenkoopman, P.H.R. alhier, die zich wei eens uitgaf voor dr. Roels, oogspecialist, uit Utrecht, werd wegens kwakzalverij tot acht maanden gevangenisstraf veroor deeld. (Hij trachtte o.'m- een bril voor f57.50 te verkoopen aan een juffrouw, wier vader blind geworden wasf.) Het middel „Bonicot" om tabak van nicotine grootendeels te ontdoen, blijkt een kwakzalversartikel te zijn. De wonderbaarlijke vloeistof, welke er bij hoort, is gedistilleerd water met een geurtje. Eenige waarde heeft het middel niet. Toch is de prijs minstens f6.50. Den Haag. De Min. van Financiën heeft bevestigd, dat er een benzinebelas ting komt. Waarschijnlijk drie ct. per L„ gedurende drie jaar. N.R.C. Te Amersfoort heeu een rijpaard van eerste-luitenant W. Kist de niillicien C. de onderlip afgebeten. C. is in het hospitaal verbonden. Gouda. De 14-jarige arbeider Ver schoor is in de Kaarsenfabriek in een, machine geraakt, waardoor de linkerarm ter hoogte van de elleboog werd afge- kneld. De jongen was er pas ee(n week werkzaam. Te Scheemda is de 70-jarige arbeider K. Groenbroek met zijn fiets op tramrails uitgegleden en bijna onmiddellijk over leden. Het Maandblad tegen kwakzalverij keurt de reclame voor de middelen vani Pastoor Heuman ten zeerste af. Het ziet in de middelen zelf niets biezonders,. Diever. Onder leiding van dr. van Giffen is bij het armenhuis het opgraven voortgezet. Een steenen mes wend opge dolven. Amsterdam. Het schoolschip „Del- prat", ten behoeve van de leerlingen der Kweekschool voor machinisten en Mid delbare Technische School alhier, aan vaardde Maandag zijn eerste driedaagsche oefentocht naar Den Helder en de Zui- derzee-eilanden. Te IJselmonde ontving de ontvanger der directe belastingen f 15.270.81 „ge- wetensgeld". Illllllllllllllllllllll! BUITENLAND. !I|<||||||||||||||||!I!S Londen. De vlieger Booihman be reikte hij de wedstrijden om de Schnei- derbeker een uursnelheid van 342,9 mijl, Een poging van de burgerwacht in Stiermarken, onder leiding van dr. Pfrie- mer, om zich van de macht meester te maken, is mislukt. De aanstokers zijn over de Italiaansche grens gevlucht. De dagbladen van Maandag gaven uitvoerige biezonderheden. Hongarije. Op de D.-jtrein Boeda- pest-Weenen-Keulen is in denacht van Zaterdag op Zondag een misdadige aan slag gepleegd. Op 20 K.M. van Boedapest zijn zes wagons door een geweldige ont ploffing van de viaduct gestort. Men denkt aan communistische kwaadwillig heid. Er zijn minstens 42 dooden. Een der passagiers werd 50 M. weggeslingerd doch niet gedeerd. Een driejarig meisje werd ongedeerd en slapende in een ver ongelukte wagen gevonden. De dagbladen van Maandag vertellen er meer van. We zagen daarin zelfs een per radio over gebrachte foto van deze 'afschuwelijke ramp. Boeda-Pest. Nader bericht over de treinaanslag: Zoo hevig was de ontplof fing, dat een lang stuk rails losgerukt werd en dicht bij het zeven K.M. verder gelegen dorp neerplofte. De directie der spoorwegen heeft f 20.000 uitgeloofd voor de arrestatie van de daders. O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2