No 4568 45s,e Jaargang. Zaterdag 26 Sept. 1931 TWEEDE BLAD TOEN EN THANS. Texelsche Berichten Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURA r Toen was ik de gevierde man, En ieder prees mijn stand; Ik was een redder in de nood Van 't hong'rend vaderland. Thans ben ik de gesjochte man, En ach wat is 't een toer, Om maar een heel klein beetje hulp T' erlangen voor de boer» 't Is hard; doch klagen stilt geen pijn; 'k Zal werken wat ik kan: Geprezen ot gesjochten, 'k blijf Dan toch een eerlijk man. F.d.J. IN DE BRANDING. Levenskunst bestaat hierin dat men zijn evenwicht, zijn ernst en zijn gemoedsrust bewaart temidden van moeilijkheden en strubbelingen. In een benauwende omgeving is de red ding een zelfbewuste houding en niet tob ben over de vele dingen, waaraan niets is te veranderen. Een ideaal wordt nooit bereikt onder ideale omstandigheden, maar alleen in het drukke moeilijke leven van iedere dag; het wordt gevonden in de dagelijksche taak ot nergens. ledereen, die wacht op de veelbegeerde „ideale omstandigheden", bereikt niets, omdat die omstandigheden op deze aarde met bestaan. Het eenige ideaal dat bestaat, moet gij in uzelt opsporen; wilt gij dat ideaal zoo veel mogelijk verwezenlijken, dan moet men niet vertrouwen of hopen op hulp ot meevallers van buitenaf maar het trach ten te benaderen ondanks de dagelijksche routine in een prozaïsche wereld; DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Texei brengen ter openbare kennis, dat op heden bij hen is ingekomen een verzoek schrift van Sjieuwke Nota, van be;roep caféhouder, wonende te de Cocksdorp, om verlot voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank in de navolgende localiteit: de ge lagkamer van het perceel, kadastraal be kend gemeente Texel, sectie A. noj 2152, plaatselijk gemerkt no. 5, en gelegen aan de Cocksdorp aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij burgemeester en wethou ders inbrengen. Texel, 24 September 1931. Bu/gem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Wolveemarkten 17—23 Sept. Op de afdeeling wolvee was de handel allerwege min of meer traag gestemd, o.a. te Zutphen, Leeuwarden, Leiden, Zwolle, Utrecht, Rotterdam, Sneek en Groningen, zoowel voor vette schapen als voor fokschapen. Purmerend verliep matig. De vette lammeren waren op ver schillende markten zeer slecht te plaatsen en golden dan ook minider, o.a. te Leeu warden, Leiden, Rotterdam, Sneek en Gro ningen. Een woordje tot onze lezeressen. U laat de schoone gelegenheid, om u van een goed en goedkoop modeblad te verzekeren, toch niet voorbijgaan?Onze abonnees betalen 95 ct. voor de 6 nrs. van het 4e kwartaal en ontvangen gratis: knippatroonblad, de nrs. van September en de roman „Het verloren testament", (franco per post fl.25.1) Schrijf een brief kaart ot kom zelt even. R. K. Tooneelvereeniging I. L. B. Door bovengenoemde vereeniging is in studie genomen het kluchtspel „Een huis met Commensaals", door J. Mannoury. Het ligt in de bedoeling omstreeks half October een uitvoering te geven. Uit ons Zondagsblad. De eene week valt de keus van plaat jes en praatjes (vervolgverhalen en com plete novellen) wel eens beter uit dan de andere. Vandaag komen we weer met een extra mooi Zondagsblad voor de dag. Op pag. 5 twee geslaagde kiekjes van de heer B. Kuiper (de Waal), de groote graaf machine, bezig op het land van mej. Bak ker, en het lossen van betonblokken aan de kade bij Oost. Bekijk dit nummer eens aandachtig, vooral de fotjo's van die Bor- neo'sche visschers, het landschap aan de Pool, de luchtfoto's van New-York en Parijs, van Hawaii, enz. enz., de pagina voor de vrouw en de kinderen, de popu lair wetenschappelijke rubriek, de pagina humor in woord en beeld, etc. Bedenk, dat heel die rijkdom uw eigendom wordt voor het luttele bedrag van nog geen vier ct. per week (buiten den Burg 13 nrs.. voor 70 ct.) Vraag vandaag nog om regelmatige toezending. Sportnieuws. Morgen speelt Texel 1 hier tegen H.R C. 111. Dat kan mooi worden als.... T. zich maar beter houdt dan de vorige week tegen B.K.C. Houdt de sport hoog, weest sportief. Laat je geen bal ontglippen, span je beste krachten in en geef de tegenpartij, waar die door schieten de baas wil worden, geen schijn van kans. „Willen is kunnen!" Breng deze leus morgen in practijk. Hoe staat het met de Supporters- vereen.? Hoeveel leden telt ze al? Geef je zoo mogelijk nog op bij Jb. Buis. Texel II gaat morgen naar Petten. Houd je goed, jongens. Al zou je maar gelijk spel tot loon hebben. De adsp. „Texel" zullen ook dit „sei zoen" een onderlinge competitie spelen, terwijl de kampioen ook weer een serie speldjes zal worden uitgereikt. De elftal len zijn voorloopig vastgesteld als volgt: Elftal A. Béla D.C.Dros I.Sambeek D.Geense, A.Huizinga, P.Slikker K.Kikkert, W.v.Zeijlen, M.Vlaming, J.Bruin (O.S.) S.v.Heenvaarden Elftal B. W.Ran G.Coevert T.Eelman I. Boon, Th. Lap, H.Boon P.Bruin, W.Mulder, P.Kikkert, B.Mulder, W. v. H eerwaarde n Elftal C. J. Stem Jac. Helsloot J. Molenaar N.Eluisman, Gom.Witvliet Jac.Coevert J.Slikker, F. Kackzor, J.Bruin, W. Vlas Johs. v. Heerwaarden Reserves zijn: P.Bagge, G.Broekman, F.v.Zeijlen, C. Mantje en Dick Huizinga. Zondag a.s. speelt om kwart voor 12 A tegen B een proefwedstrijd. Elk elftal speelt bij wijze van proef een voor-wed strijd. A. komt uit in groen-zwart, B in; wit. Predikbeurten Ned. Herv. Gemeente. Den Burg Catechisaties. In October vangen de catechisaties aan. Gelegenheid tot aanmelden Donderdag >as. 5—6 en 7—9 in de Kerkekamer, waar tevens de geschikste uren besproken kun nen worden. SSilfflffiffifflfflfflSlS] BBfflffifSfflffifflfflffiffl m BRIEVEN OVER TEXELAARS m IN DEN VREEMDE. ffi ffifflfflfSSIffiUffiiaffi SI fflfflfflfflffiüfflfflïï® Over Pater Witte, Missionaris te Kabaa (O.-Afrika.) Pater Witte zag zich voor ontzaglijke moeilijkheden geplaatst, toen hij aanving de verlaten missie weer op te knappen, In de eerste plaats waren er geen toe gangswegen, maar daar stond tegenover, dat hij volgens zijn eigen ideeën te werk kon gaan. Hjij zat er geïsoleerd en gees telijke ot burgerlijke autoriteiten zouden zich niet te vaak in zijn zaken mengen!. Een van de eerste dingen, die Pater Witte zich tot taak stelde, was het maken van wegen. Uit strategisch oogpunt bekeken ligt de school op een uitstekend plekje. Gelegen aan de oever- van een prachtige rivier, waar het heerlijk visschen is, en op slechts korte afstand van de Yatti-vlakte, met overvloedig wild, wordt de school omgevend door een rustige en handelbare ïnlandsche bevolking. De stammen zijn niet lastig wel volslagen onverschillig. Pater Witte zei, dat ze voor beschaving niet erg rijp zijn. Als de Kabaa-heuvel, bedekt met de vrij schilderachtige missie-gebouwen in zicht komt, wanneer je van Donyo Sabuk nadert, vormt de sappige vegetatie op de top van de heuvel een schril contrast met het verspreid staand struikgewas op de stoffige, door de zon geblakerde vlakte. Andere heuvels zijn aan hun top on vruchtbaarder dan aan hun voet. Er ligt iets middeleeuwsch in het blok gebouwen, opgetrokken van beton en steenen, ge legen rond de kam van de eenzame heu vel. „Kabaa" beteekent hier eigenlijk „kaalkop", maar lanen van nu dikke hoo rnen zijn er aangelegd; ze teekenen zich met de kerk, het Paters- en Leekebroe- dershuis tegen de horizon af. Enorme moeite moet men zich geven om de top van de heuvel vruchtbaar te hou den. Elke dag zijn 50 tot 60 jongens ver plicht de dorstige grond 2 uur achtereen te drenken. Dat water wordt geput bij 'n stuw, welke trots alle moeilijkheden, daarbij te overwinnen, door Pater Witte gebouwd werd in de rivier, welke langs de heuvel glijdt, een rivier, rijk aanvisch, maarook aan krokodillen. Pater Witte kwam in de verlaten mis sie in het laatst van 1924 en bouwde eerst! eenige modderhutten (bij gebrek aan beter materiaal). Ofschoon die hutten er nu nog staan, en dienst doen, zijn ze nu met plaatijzer afgedekt. In 1927 werd met de bouw van steenen huizen begonnen, in de kosten waarvan het gouvernement voor de helft bijdroeg. Nog deelde Pater Witte mee ,dat het gouvernement steun heeft toegezegd bij de pogingen om in de behoefte van electriciteit te voorzien. De stroom zou met behulp van de rivier kunnen worden opgewekt. Woi dt vervolg-1 1 Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer te Sneek. (Vervolg). Drie maante drie maanden. Maasmeisies vriendinnen. Marei grutto. Mem moeder (verouderd; in Friesland nog gebruikelijk). Mengele vier liter (verouderd); in het Friesch: iningel: één liter; Zaansch: twee liter; in Krommenie: vier liter. Pintje twee liter. Meierblis „Paaschvuur" op 30 ApriJ. Meierblom paardebloem. Meike meisje. Metiense meteen. Erges de meug in ete zooveel, dat je er vooreerst niet meer van lust. Meugebet noodhulp-kameraad; meisje, dat te kermis gaat met een jongen, die bij een ander een blauwtje ge- loopen heeft. Boekenoogen schrijft er van: „Iemand die altoos nog meer lust (bet mag) en dan ook niet kieskeurig is. Dot is mienes, meeës dat is het mijne, dat is van mij. Mient woeste grond aan de duinkant, heide. In Drenthe: meente de grond, die het gemeenschappelijk eigendom van de dorpsgenooten is. Zo mierum, zo maruni om kort te gaan; Latijn: summa suinmarum „als som der sommen." Mis, misse mest, mesten, Mocheltje koffiekannetje. Möl (van schapen gezegd) met draai ziekte behept, tengevolge van lever- bot. Mortielje soort klee Jingstuk (welk?), door Dekker in zijn novellen ge noemd. Mottert, motmunnik, munnik bruin grijze nachtvlinder; Zaansch: mat- vogel. (Wordt vervolgd.) DE KOOG. Met de Zeilwagen aan het strand. Donderdagmorgen hield de heer Boek- holt, van de Cocksdorp, op het strand achter de Koog een demonstratie met zijn zeilwagen. De proeven slaagden goed. De wagen reed Iaveerende tegen de Noor denwind in met flinke snelheid, vlugger dan een zeilvaartuig op zee. We kregen de indruk, dat de zeilwagen sportbeoefenaars zeker zal Voldoen en in het badseizoen! ongetwijfeld een attractie kan worden. Het is wellicht nog nooit vertoond: een, zeilwagen, gemonteerd op drie fietswielen, vloorzien van mast en zeilen en vlag in> top, welke zich over het overigens ver laten strand voortbeweegt. Wij wenschen de heer Boekhold met zijn nieuw ver voermiddel, dat door enkele strandbe- zoekers met verwondering werd nage staard, veel succes toe. WAAL-EN-BURG. Om de vogels van Waalenburg. f 15000 bijeen. De Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland, Heerengracht 540 te Amsterdam, die een actie voert tot behoud van een deel van de polder Waal- en-Burg, heeft thans de helft van het be- noodigde bedrag van f30.000 toegezegd gekregen. Zij doet een dringend beroep op de Nederlandsche natuurvrienden om ook het nog ontbrekende gedeelte vóór 1 October bijeen te brengen. Postrekening No. 32391. DE COCKSDORP. Vergadering Floralia. Er wordt aan een feestavond gewerkt. Maandagavond hield de vereen. Floralia alhier haar jaarvergadering in Hotel „Dc Hoop". De voorzitter, de heer Rond, bracht in zijn openingswoord dank aan de dames, die gedurende de tentoonstellings- dagen zoo ijverig hadden geholpen, om alles zoo goed mogelijk te doen marchee- ren. Ook sprak hij enkele woorden van dank en afscheid tot de heer Bosje, die van de oprichting af bestuurslid van Flo ralia was geweest en thans Texel gaat) verlaten om zich metterwoon te Barneveld te vestigen. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van bestuursleden. Voor de heer Bosje werd gekozen de heer P. de Graat, terwijl de aftredende bestuurs leden juffr. Lampers en de heeren C. de Graaf en A. Blom werden herkozen. Allen namen hun benoeming aan. De penningmeestcresse deed daarna rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. De rekening, door de heeren/ Reuvers en de Graaf nagezien, werd in orde bevonden. De kas sloot met een batig saldo van plm. f 15. Bij de behandeling van het volgende agenda-punt „Bespre king feestavond", was men eenparig van oordeel, dat, gezien het geringe kassaldo, voor deze avond geen cent uitgetrokken kon worden. Toch wilde het meerendeei de feestavond liever niet missen. Een conrmissie werd in het leven geroe pen, die tot taak heeft, met zoo weinig; mogelijk kosten een feestavond te organ i- seeren. Van de leden zou dan een kleine entree gevraagd moeten worden. Wc willen er hier nog even op wijzen, dat op die feestavond uitsluitend perso nen worden toegelaten, die vanaf Maart lid van Floralia zijn geweest. Van deze regel wordt onder geerr enkel voorwendsel afgeweken. Bij de rondvraag stelt de heer Bosje voor de leeftijdsgrens, om als lid te kun nen toetreden, welke gesteld was op 20 jaren, voor damesleden te bepalen ojp '18 jaar. Aldus wordt besloten. Tot bode wordt benoemd de heer P. Zoetelief, die tegen een vergoeding van 5 ct. per lid de: contributie zal innen. Deze wordt dan met 5 ct. verhoogd. Aangezien de belangstel ling voor het weekblad Floralia gering is, wordt besloten het abonnement op dit blad op te zeggen. Nadat de heer Bosje nog eenige woor den ten afscheid gesproken heeft, sluit de voorz. de vergadering. Een „gewichtig" transport. Elf ton van de Cocksdorp naar Waalenburg. De motor-baggermachine van de polder Eierland, die voor eenige jaren belangrijke diensten bewees bij de uitdieping van het Eierlandsche kanaal, is thans door de heer J.Daalder, van den Burg, aangekocht, om gebruikt te worden bij het door hem aan genomen werk in Waalenburg. Het ge vaarte, dat, ontdaan van de losse deelen', een gewicht in de schaal legt van plm. 11 ton, zal per vrachtauto met aanhangwagen speciaal voor dit doel uit Alkmaar gere- quireerd, vervoerd worden. Men heeft de „kolossus" reeds met behulp van heren en dommekracht over de dijk gebracht. Door middel van vijzels zal hij nu op de auto worden geplaatst. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende deze week zijn van Texel verzonden: 544 schapen, 242 lammeren, 28 varkens, 2 kalveren, 2 paapden. Visscherij. Invloed van de Zuiderzeedijk. Deze week was er meer bedrijvigheid in de garnalenvisscherij. Er konden flink wat ongezouten garnalen worden ge plaatst voor het binnenland. De vangsten waren nogal verschillend, de eene dag ruim 100 Kg. per schuit, de volgende dag de helft. De afsluitdijk schijnt op de Zui derzee, vooral in de verste hoeken, de visscherij al geducht te hinderen. Er zijn niet zooveel garnalen te vangen als voor heen, daar het water daar veel zoeter wordt. UIT DE OUDE DOOS. Voor veertig jaar. 2 September was het veertig jaar ge leden ,dat de heer C. Schaap tot hoofd der school te den Hoorn werd benoemd. Veertig jaar terug werd te Oudeschild land gekocht voor het bouwen van de Prinses Wilhelmina-Bewaarschool. o Veertig jaar geleden, 1891, loste het eerste vaartuig in „de nieuwe haven" te Oudeschild. O Veertig jaar geleden werd de heer S. F. Kleinbentinck, oud-hoofd van de Ulo school alhier, later te Tiel, benoemd todj leeraar aan het Kon. Instituut te Den Helder,

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1