No 4571 45sle Jaargang. Woensdag 7 Oct. 1931 TWEEDE BLAD Levensmoed Durf Activiteit Texelsche Berichten Ns Telefoneeren met de vaste wal. SESEafflfiSffitiffisasi u fflfflfflfflfflfflfflffifflss m BRIEVEN OVER TEXELAARS d m IN DEN VREEMDE. [f Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. XEL COU Er zijn altijd menschen geweest, die bij de pakken neerzaten en anderen, die, voi vertrouwen in eigen kracht of in de volks kracht, waarvan zij een deel uitmaken, de toekomst tegemoet gaan. „Aanpakken" is hun parool en zij zijn de stuwende krach ten, die hun land en de wereld vooruit brengen. Misschien is de klove tusschen de pes simisten en optimisten nimmer zóó groot geweest als in deze dagen van depressie en malaise. Er heerscht allerwege een ge druktheid en een gevoel van onzekerheid, waardoor in hooge mate de activiteit ge remd wordt. Heele scharen zien geen uit komst uit deze tijden van economische crisiis. En zij zijn al te geneigd zich te la te leven in plaats van te trachten zelf de omstandigheden te beheerschen, rich ting te bepalen en tot devies te nemen „make the best of it", (er het beste van te maken). Nu vragen in een tijdsverloop van slechts enkele dagen drie berichten de biezondere aandacht: Aan ir. Van Konijnenburg is opgedra gen de aanleg van een waterleiding ip Roemenië. Ir. F. A. Liefrinck is door de Turksche regeering belast met de aanleg van een waterleiding voor de nieuwe hoofdstad Angora. De Zuid-Afrikaansche regeering heeft de aanbevelingen van prof. Swellengrebel aangenomen in yerband met de malaria bestrijding. Het doet in de eerste plaats het Neder- landsche hart goed te vernemen, hoe de, gedegen kennis der hier genoemde land- genooten ver buiten de grenzen waardee- rig vindt en leidde tot belangrijke op drachten. Maar er is meer: Elet is het beset dat er in deze tijden van gedruktheid en dreigend gemis aan energie, landgenoot-en zijn, die niet bij de pakken neerzitten. Die met hun verworven kennis hun ondernemingsgeest hebben en toonen, dat er voor de wilskrachtigen nog altijd belangrijke arbeid te verrichten is. Zulke feiten geven MOED. Zij zijn EEN LICHTEND VOORBEELD EN WIJZEN DE WEO, die gegaan moet worden om niet onder te gaan in gebrek aan levensmoed, durf en activiteit. Afsluiting wegen. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat blijkens mededeeling van het Bestuur van de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel, de beharding van den weg vanaf de Waal tot den Middelweg in polder Waalenburg za> zijn opgebroken, zoodat het verkeer over dien weg vanat Donderdag 8 October a.s. gedurende ongeveer een week gestremd zal zijn. De richting voor het verkeer zal ter plaatse door borden worden aangegeven. Texel, 6 October 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. GORT. De Secretaris, JONKER. Mij. Tot Nut van het Algemeen. Het Nut belegt morgen een belangrijke vergadering. Niet alleen zal daarin de stichting van woningen te Oudeschild ter sprake worden gebracht, maar ook het programma lezingen voor het a.s. seizoen. Wie der leden zich hiervoor interesseert,, blijve niet thuis. Wat zal het Nut in de winter 19311932 brengen? Komt en hoort en neemt deel aan de besprekingen als ge dat nuttig oordeelt. De K.R.O.-film komt. Op Vrijdag 23 October zal in het St. Janshuis de K. R. O.-film worden ver toond, de film, welke de Kath. Radio- Omroep in het volie licht stelt en op tal van plaatsen in katholieke kringen met enthousiasme is ontvangen. Naar de directeur van het kantoor der P.T.T. alhier meedeelt, kan tijdens de sluiting der kantoren te den Burg, Oude schild en de Koog, gelegenheid tot tele foneeren met de vaste wal worden gege ven, mits een telefoon-abonnee op elk dezer dorpen zich bereid verklaart op verzoek van belanghebbenden die ver binding tot stand te brengen. Hij mag daarvoor tien cent per gesprek boven de gewone kosten heffen (in de late avond- Dempsy weer in de ring. De vroegere zwaargewicht-kampioen- bokser Dempsey is, na zich geruime tijd koest te hebben gehouden, weer in de ring verschenen en heeft bereids eenige vermetelen, die zich met hem durfden meten, „neergelegd". Dempsey bokst dus weer, vermoedelijk wijl hij kans ziet het dan verder-te-boksen dan b.v. in een han deltje met garen en band, kranten drukken ot zoo iets. uren en nachturen hoogstens 20 ct. per gesprek.) Abonnees, die bereid zijn bovenvermelde diensten te verleenen, gelieven zich voor Woensdag 14 October te willen aanmel den bij de directeur van het postkantoor ot aan de heer I. VleSsing, voorz. Tex* Middenstandsvereeniging. Van de bereidwilligheid van caféhou ders om anderen te hunnen huize in de gelegenheid te stellen gedurende bedoelde sluitingstijd gesprekken te voeren, kan geen gebruik worden gemaakt, tenzij het toestel aangebracht en bereikbaar is in, een lokaal, dat buiten de Drankwetver gunning valt. Een slagzin, die inslaat. Onze slagzin „Voor de prijs van één sigaar, tweemaal per week de Tesselaar" heeft zijn naam eer aangedaan: hij is in geslagen. Ook bij hen, die geen sigaren rooken. Verscheidene lezers, die- de krant met anderen samen lazen, heb ben zich als abonnee laten inschrijven: zes cent per week (buiten den Burg nog geen acht) is toch ook geen beletset om abonnee te worden. We zijn die le zers daar dankbaar voor, want naast onze adverteerders zijn het onze abonnees, die ons in staat stellen aan uiterlijk en- inhoud van ons blad de grootst mogelijke zorg te besteden. Het aantal lezers kan op Texel niet grooter zijn dan thans; maar abonnees zijn het allen nog niet. Maar ieder kwartaal wordt 't aantal grootei Allerlei. In de tuin van de heer A. van der Meulen alhier verheft zich een zonne bloem (Helianthus annuus?) tot een hoogte van 3.70 M. Die kijkt dus laag op ons neer. Volgende week Woensdag en Donder dag zal de R.K. Tooneelvereen. I.L.B.i weer voor het voetlicht treden. Beide avonden zal er nu bal na afloop zijn. Voor de Esperanto-cursus te Oosterend staat de deelname nog open. Adres: mej. J. Kikkert Md. Abonnees Tex. Courant kunnen voor 95 ct. acht nummers van het N. Modeblad ontvangen met gratis knippatronen en een roman op de koop toe. (fr. p.p. f1J25) In verband met de door Volksonderwijs te organiseeren cursus „Stofversieren" worden binnenkort in de etalage van mej.' R. Smit diverse handwerken en toepas singen tentoongesteld, (zie adv.) De trekking van de groote verloting van Texelsch Fanfare is bepaald op Vrij dag a.s. De uitslag wórdt in de Texelsche Crt. gepubliceerd. 4* Mogen wij Maandags uw advertentie voor het Woensdagnummer ontvangen en Donderdags voor dat van Zaterdag? Dan kunnen we er zorg aan besteden. OOST. Van een avontuurlijke reis. Vrijdagavond werd hier telefonisch ge vraagd, of zich aan de loswal ook een zeilsloep van de Zeevaartschool te Den Helder bevond, met drie scholieren be mand. Dit was echter niet het geval; wel was door Gebr. Daalder van hier een boot waargenomen, welke op het Over- diep aan de grond raakte. De boot kwami echter weer vlot en zocht het diepe water' van De Pan op, waar zij ten anker ging. De T.X. 57 zette in het donker koers naar de plaats, waar de boot het laatst gezien: was en vond deze spoedig. Daar men wist, dat de Dorus Rijkers van den Helder ook uitgevaren was om de vermisten op te sporen, werd getracht, door het aansteken van flambouwen de aandacht te trekken en met succes. De „Dorus" kwam er op at en al spoedig was de reddingboot aanwezig. De T..X 57 werd, gelijk met de avonturiers, een stuk opgesleept om weer aan Oost te komen. De „Dorus" keerde welgemoed met zijn vrachtje naar den Helder terug. Schipper Daalder heeft reeds een schrijven van goede aankomst van de Directeur der Z.V.S. te den Hel der ontvangen. Wanneer Daalder niet ter plaatse was verschenen, zouden de leer lingen een koude en onrustige nacht heb ben doorgebracht. Zij waren niet in staat om op eenigerlei manier de aandacht op zich te vestigen en het zou de beman,n jig van de „Dorus Rijkers" niet gemakkelijk gevallen zijn om in de donkere nacht tus schen de gevaarlijke droogten in de schipbreukelingen te vinden. Over Pater Witte, Missionaris te Kabaa (O.-Afrika.) Toen de missie van Pater Witte zich begon uit te breiden, vond het Dep. van Onderwijs en Opvoeding, dat het grond gebied inoest worden vergroot. Maar dat is in de koloniën een van de moei lijkste kwesties en het behoeft ons danook niet te verwonderen, dat de „Local Na tive Council" er weinig voor voelde, hoe wei het land rond Kabaa, voor Eitro- peesche oogen, weinig aanlokkelijks heeft. Omstreeks 20 bunders van deze grind- grond zijn noodig om aan een enkel koe beest voedsel te kunnen verschaffen. Er valt plm. 50 cM. regen per jaar. Het is er niet alleen droog, maar ook heet, doch als gevolg daarvan tevens ge zond. Wellicht is geen ander plekje in 't binnenland voor een missie zoo gunstig gelegen als dit. Kabaa ligt een honderd meter boven de rivier en omstreeks 1300 M. boven de oppervlakte der zee. Van de gebouwen der missie maakt dat, waarin de staf woont, wel de meeste in druk. Het heeft twee verdiepingen, groote koele cn keurig ingerichte kamers, met op elke verdieping voor en achter twee veranda's. Er zijn voor dat gebouw meer dan 100.000 steenen noodig geweest, welke alle met de hand zijn vervaardigd. Aan de overkant van de rivier werd -een heuvel gevonden, welke voor die steenen de specie leverde. Welk een enorm werk! Bedenk daarbij, -dat het materiaal over twee mijl afstands moest worden getrans porteerd, alvorens liet op de plaats van, bestemming, de top van de Kabaa-h-euvel, was. Pater Witte kenmerkt zich echter door een groote mate van vitaliteit, en daarin ligt de verklaring van wat ons voorkomt een wonder te zijn. De bouw stond onder toezicht van jonge leeke- broeders en het ontwerp was het werk van een leeke-broeder architect, -die tevensi bouwmeester van de prachtige kathedraal te Mombasa was. o Zelf-tucht is de grondslag van alle op voeding. Pater Witte is zich ten volle bewust van het lage ontwikkelingspeil van het volkje een veertig inboorlingen, bijeengebracht uit diverse missies waar mee hij bij de reorganisatie op het eind, van 1924 „in zee stak". Hij probeertdoor moderne-en soms zelf uitgedachte midde len zijn leerlingen al die ideeën en begrip pen in te prenten welke kunnen dienen tot ontwikkeling van hun moreele en geestelijke vermogens en om hen beter geschikt te maken voor het werk dat hun wacht (over de lichamelijke ontwikkeling schrijven we nader.) Pater Witte trachtte hun bij te brengen iets van zijn eigen be grippen van verantwoordelijkheid -en dienstbetoon, welke opvoeding een m-ensch oplegt. (Wordt vervolgd.) BINNENLAND Kampen. Het Kamper-Eilander hooi deed de afgeloopen week f 12 tot f 14 per 500 KG. Schiphol. Met de „Valk", Donder dag naar Indië vertrokken, werden 27 zakken luchtpost verzonden met een to taal gewicht van 249.525 kg. bruto. In, totaal 19,598 stukken. Te Groningen is een chauffeur uit Niekerk, die terecht stond wegens het veroorzaken van dood door schuld, ver oordeeld tot een maand hechtenis. De eisch was twee maanden. Te Amsterdam kwam een „mijnheer" bij een kamerverhuurster op de Admiraal de Ruiterweg om kamers te zien. De man wilde ook het bed zien en toen de O0-jarigc vrouw zich bukte om de dekens op ie slaan, gaf hij haar met een steen, welke hij, iu een papier gewikkeld bij zich had, een slag op het hoofd. De vrouw gaf een gil, waarna de man op de vlucht sloeg en ontkwam. De vrouw is met een zware hoofdwonde in een zie kenhuis opgenomen. Te Lncterveen is de woning, be woond door E. Kremer, afgebrand, door het omvallen van een petroleumlamp. Te Vianen zullen de werkzaamheden in het hoepelbedrijf spoedig geëindigd zijn wegens slapte. Te Vreeswijk is wegens slapte aan verscheidene arbeiders op de scheepswerf „de Wiers" ontslag aangezegd. Te Neede wordt -door de Tuinbouw- Maatschappij „Gelderland" de fabricatie van vruchtcnconserven stopgezet. Vele menschen vonden er brood. Te Buitenveldert kocht een pluimvee houder geschilderde kippen voor Barne velders. Het vermoeden ligt voor de hand, dat hij „kippig" was geworden. Het blad „De Huishouding" plaatst een artikel over het wassen van para sols. Men kon er echter in de afgeloopeni zomer mee volstaan met opgestoken para sol te gaan wandelen. Deze wi-esch dan wel vdnzelt schoon. Te Amsterdam is in het Tessel- schadeziekenhuis overleden een 71 -jarige juffrouw, die bij het oversteken van de weg door een 15-jarige wielrijder was aangereden, ten gevolge waarvan zij haar rechterpols brak en een heupfractuur kreeg. - Haarlem. De Provinciale begrooting voor 1932 is thans verschenen. De opbrengst van de inkomstenbelasting is belangrijk lager dan verwacht was. Daar om wordt het aantal opcenten op de inkomstenbelasting thans elf, met enkele verhoogd. Amsterdam. Bij de Sloterweg is een -motorrijder teg-cn een boom gereden, toen hij voor een auto wilde uitwijken. Met eep verbrijzeld been is hij opge nomen. Te Amsterdam is in een garage aan de Quellijnstraat met vervaarlijke knal een bus carbid ontploft. De buitendeur werd gedeeltelijk verni-eld. De kring Westland van de R.K. Land- en Tuinbouwbond adviseert tot loonsverlaging. De slechte uitkomsten in het tuinbouwbedrijf nopen hiertoe. Te Leeuwarden is overleden de 22-j. H. Bakker, uit Huizum, die met zijn motor rijwiel slipte en tegen -een hek reed. Amsterdam. Naar het Handelsblad verneemt is in verschillende werven 5 pet. loonsverlaging aangekondigd. Vlaardingen. De reedersv-ereen. voor de Ncd. Haringvisscherij dringt bij het Rijk aan op beteugeling van de opzette lijke puf-visscherij door welk bedrijf -de visscherij in de Noordzee bij voortduring wordt geschaad. Harderwijk. Het Landelijk comité tot Behoud van -de Zuiderzee schrijft o.m.: Men bezorge zich in deze moeilijke tijden toch vooral niet tienduizenden werklooze visschers en houders van nevenbedrijven. Bij de r-egeering dient op onmiddellijk stopzetting van het werk aan de afsluitdijk aangedrongen te worden. Krommenie. Onlangs was dhr Seise- ner 25 jaar directeur der gasfabriek. V-eet deed hij voor de bloei van liet bedrijf. De productie steeg van 340.000 kub. M. tot bijna 1.700.000 kub. M. Amsterdam. B.en W. zullen voorstel len het maximum bedrag der vlottende schuld van tien miljoen op dertig miljoen te brengen, als voorzorgsmaatregel we gens de op -de geldmarkt heerschende spanning. Te Wittem (Z.-Limburg) zijn twee groote boerderijen afgebrand. Veertig var kens, vijf kalveren, honderd kippen en de geheel oogst ging verlor-en. De schade wordt gedeeltelijk gedekt. Te Arnhem herdacht mevr. P. Way- Vleesch, wed. van notaris P. Way, Maan dag haar 102e geboortedag. Mevrouw Way beschikt nog over alle geestvermo gens en haar geheugen is nog verrassend sterk, hoewei zich een begin van doofheid voordoet en hooge ouderdom oorzaak is, dat zij de laatste tijd bedlegerig is. Zij heeft echter nog volle belangstelling voor de -dagelijksche dingen des levens.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1