De Nieuwe Texelsche Courant No 4575 45steJaargang. Woensdag 21 Oct. 1931 „7JSTïï Van 'i^eek tot week Texelsche Berichten Hier werkt ZOtsêeAl TEXELSCHE COURANT is sinds 1 JuB 1930 In dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 21 22 23 24 25 26 27 Oct 5,06 6.13 7.01 7,36 8,05 8,34 9.— LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 531 Zaterdagavond. De Reis van Laval. Welke resultaten? Indien men ons de vraag stelt, welke van de belangrijke gebeurtenissen, waar aan ook deze week weer zoo rijk was, wij de allerbelangrijkste achten, dan is het antwoord: de reis van Laval naar Amerika. Bij de besprekingen te Was hington, kan immers de basis gelegd wor den voor een regeling, die eenerzijds op nieuw een flink brok oorlogsrestant uit de weg ruimt (door vermindering der oor logsschulden), anderzijds de bewapenings uitgaven vermindert, en dus in wezen twee schadelijke factoren aantast, die tot het ontstaan en de groei van de huidige crisis hebben geleid. De Duitsche Rijksdag bijeen. Maar ook het belang van de andere groote evenementen van de afgeloopen week dient niet te worden onderschat. In Duitschland kwam, na een wapenschouw de nationalisten te Bad Harzburg, de Rijksdag, die vele maanden op reces was geweest, weer bijeen. Rijkskanselier Brii- ning, verdedigde er in een knappe rede zijn politiek, met inbegrip van de nieuwe regeeringsvorming. Vier dagen duurden de debatten, die eigenlijk pas op het laatste moment iets nieuws brachten, na melijk de verklaring van de wankelende Economische Partij, dat zij het kabinet- Brüning zou steunen en niet zou stemmen voor de door de extremisten ingediende moties van wantrouwen. Het gevolg was, dat de regeering met 295 tegen 270 stem men in de meerderheid bleet, en dus ver der leiding kan geven aan de Duitsche politiek. Wat er in Spanje voorviel. In Spanje kwam het tot de lang-ver- wachte crisis. De eenheid der regeering, uitsluitend gebaseerd op verzet tegen de monarchie, was niet bestand tegen de be handeling van de kerkelijke kwestie, in de grondvvetopstellende Cortes, en viel aan diggelen. De conservatieve ministers Alcala Zamora en Maura hadden zoo goed als de meest links-gerichte leiders gestreden tegen koning Alfonso en vóór de republiek, maar dit beteekende geens zins, dat zij nu ook accoord zouden gaart met ai datgene waartoe de over het alge meen zeer naar links georiënteerde volks vertegenwoordiging zou besluiten. Tegen de scheiding van kerk en staat hadden de twee conservatieve ministers geen be zwaar, omdat de kerk zelf niet al te veel prijs meer stelde op een "nauwe, samenhang met het niet langer monar chale Spanje. Maar toen de volksver tegenwoordiging besloot, de Jezuïetenorde te verbieden en het werk der ander© kloosterorden zeer te beperken, zagen Zamora en Maura geen kans meer, dit besluit, dat zoo lijnrecht indruischte tegen hun eigen opvattingen, uit te voerenj Zij traden af, en de premier Zamora werd vervangen door de zeer vooruitstre vende Azana. De a.s. stembusstrijd in Engeland. De candidaten voor het nieuwe Brit- sche Lagerhuis zijn gisteren aangewezen, en meer en meer blijkt, dat de a.s. stem busstrijd in hoofdzaak zal worden ge voerd tusschen de conservatieven eener zijds, de socialisten anderzijds. De hou ding der liberalen is hoogst merkwaar dig. Een deel hunner, geleid door Sir John Simon, steunt de huidige coalitie- regeering door dik en dun; een ander deel, onder minister Samuel, is in begin sel niet ongeneigd de regeering te steu nen, mits men het hun niet moeilijk maakt door protectieplannenhet derde deel, onder Lloyd George, voelt noch voor protectie noch voor deze regeering iets, zal bij de verkiezing geen Simon- liberalen, maar alleen Samuel-liberalen en de eigen candidaten steunen, en wanneer het gaat tusschen conservatief en Labour- man, op de Labourman stemmen. Zeker is dat zuik een verdeeldheid-van-tactiek vele verrassingen mogelijk maakt, ook al is het totale aantal candidaten heel wat geringer dan in Mei 1929, toen alle drie de groote partijen zoo talrijk mogelijk de strijd in gingen. De Volkenbond tusschen China en Japan De Volkenbondsraad is opnieuw bijeen gekomen om te spreken over het lastige Chineesch-Japansche conflict. Met de stem van de Japanner, die juridische be zwaren maakte, tegen, heeft men beslo ten de Amerikaansche waarnemer, die te Genève vertoeft, uit te noodigen aan de Raadstafel plaats te nemen. Laat ons ho pen, dat de beraadslagingen tusschen de in deze kwestie zoo invloedrijke factoren ertoe zullen leiden, dat het geschil dat tot dusver aan scherpte maar weinig heeft verloren in zoodanige banen wordt ge leid, dat een verzoening betrekkelijk ge makkelijk te verwezenlijken is. het geeft meer weerstand tegen kouvatten Dooien 25, <5 en 65 ct». Winterdienst T.E.S.O. Werkd.: v. Texel: 6, 8, 11.20, 2.35 uur. v. Den Helder: 7, 10, 12.20, 4.15u. Zon-en teestd. v. Texel: 8, 11.15, 3.15 u. v. Den Helder: 9, 12.20, 4.15 u. Autobusdienst Den Helder—Alkmaar. Van Den Helder (Havenhoofd): 6.50, 8.—, 8.55, 10.—, 12.10, 13.—, 14.05, 15.05, 16.25, 1S.05, 20.35. Van Allernaar (Bergerhout): 7.10, 8.20, 9.5J, 10.40, 11.55, 13.45, 14.40, 15.50, 17.15, 18.50, 20.50. Gitten voor hel Witte Kruis. P., den Burg f 1.50; A.E. Jz, fl.-i. Toon, dat gij de hulp van het Witte Kruis waardeert, door het schenken van een bedrag naar uw vermogen! Dank u, bij voorbaat! Adres: J. G. Ph. Pisart, Schildereind. Stofversieren. Gaarne vestigen wij de aandacht van dames, jonge dames, bejaarde dames en dames van middelbare leeftijd op de aar dige werkstukjes, tentoongesteld in de etalage van mej. Rina Smit, (Warmoes straat), met het doel belangstelling te wekken voor de lessen in "Stofversieren te geven vanwege Volksonderwijs door mej. T. Legro, uit Winschoten. Na de eerste oproep in ons blad meldden zich reeds meer dan 20 dames aan. Wanneer men ziet, welke (%sulaten bovenvermelde lessen kunnen afwerpen, zal de toeloop zeker veel grooter zijn. Sportnieuws. Succes ITexe 111—2. Men schrijft ons: Vergezeld van ongeveer zestig suppor ters vertrok Texel 1 naar Wieringen om de strijd aan te binden met Sucoes I. Om streeks 10 uur reden wij met drie bussen van den Helder. Tegen 11 uur kwamen we te Hippolytushoet aan. Scheidsrechter Augusteijn verving de heer Dol. T. won de tos. Direct ontwikkelde zich een vlug spel. Het liet zich aanzien dat het een vinnige strijd zou worden. Wie won zou de bovenste plaats (voorloopig) innemen. De eerste aanvallen strandden op de back's T. was in het veld de sterkste, maar kon dit niet in doelpunten uitdrukken. T. kreeg nogal eens een corner te nemen, maar die gingen meestal over ot werden goed weggewerkt. Voor de rust wist Kïljan het le doelpunt voor T. te maken: 10 en hoewel beide partijen zwoegden om de gelijkmaker of het 2e doelpunt, waren de verdedigingen en keepers op hun post. Hierna ging de rust in. Toch waren de T.-supporters niet gerust. S. bleet een zware tegenstander. Na de rust weer hetzelfde vlugge spel spel. Het leek wel, alhoewel beide doelen nogal eens onder vuur genomen werden, ot deze helft puntloos zou verstrijken.... Bij een aanval op T. beging een der backs van S. in het doelgebied de fout om A.Ran wat hardhandig te bewerken. Toen wees de scheidsrechter naar het bewuste punt. Jn. Gieles plaatste zich achter de bal, een knal, en de keeper had geen schijn van kans: 2—0 voor T. Nu steeg er, evenals bij het 1ste doel punt een luid gejuich van de T.-suppor- ters op. Er werden nog verschillende aanvallen ondernomen, doch doelpunten bleven uit, totdat uit een mooie aanval van S. een doelpunt volgde (2—1). De strijd ging weer op en neer. De kans op gelijkmaken was voor S. groot, daar W. uit 't veld gestuurd werd. (W. liep forsch op de keeper in, doch kwam daarbij in gevoelige aanraking met een back, die hem in de weg trad. Had de scheidsrech ter de juiste toedracht geweten, hij zou de back hebben afgestraft, die W. een stomp onder de kin toediende). Texei moest, daar in zoo'n geval geen invaller toegestaan wordt, met 10 man verder De druk op het T.-doel werd nu grooter. doch de T.-verdediging en -keeper konden iedere aanval bezweren. Er ging een hoera op, toen de scheidsrechter het eindsignaal gaf. O De T.-spelers hebben zich allen geheel gegeven. De keeper was in zeer goed© form, evenals de backs, die steeds op hun post waren. Ook de S.-keeper was zijn plaats onder de lat waard, daar hij (otscheen een enkele keer met geluk) de schoten goed verwerkte. De middenlinie was ook nu weer uitstekend en steunde de voorhoede goed, waardoor vele aan vallen ondernomen konden worden. Men kon het aan 't spel ontdekken, toen W. ontbrak. Toen verkeerde het T.-doel nogai eens in gevaar, maar door het goede spel van keeper, back's en halflime kon S. geen doelpunt meer maken. De supporters hebben genoten en hebben van hun rit naar Wieringen geen spijt. o— Zondag naar Helder 111. Komt, suppor ters. Ook nu weer mee. Moedigt Texel I goed aan. Dat geeft de jongens vuur. Ver trek boot 11 uur. Aangifte bij A.DrosAz Texel 11 Schagen II. 1-1 Bij schitterend voetbalweer wordt onder goede leiding van de heer Van Dam be gonnen. S. sjreelt met 10 man, terwijl T. vier adsp. in het elftal heeft opgenomen Het spel gaat vrij gelijk op. De S.-achter- hoede en halfs weten de ballen beter te verplaatsen, waardoor menige goede aan val wordt opgezet. De T.-backs zijn er echter goed in en gevien niet thuis, terwijl Bela een zeer vertrouwbare indruk maakt. Wanneer de achterhoede en viooral de halfs de bal vierder naar voren weten te brengen, komt dit de Voorhoede zeer ten goede. Na plm. 20 mnt. maakt S. met goed schot van rechts het eerste punt. De T.-voorhoede probeert het intusschen ook nogal eens en ook zij weten het de S.-backs warm voor de voeten te leggen Jammer, dat 'er te weinig rekening ge houden wordt met de 'opstelling der nevenspelers. De bal wordt te lang vast gehouden en het gelukt de vendediging meestal om in te grijpen. Vermelding ver dient het goede voorzetten van Maarten. S. maakt voor de rust nog een doelpunt, maar dit wordt door buitenspel niet toe gekend. Rust 0—1. Na de rust aanvankelijk hetzelfde spel beeld. T. heeft nu de wind mee en komt ook weer op bezoek bij S., waar de kee per al heel onbetrouwbaar blijkt en tel kens de bal laat vallen. Dan krijgt Pieti de bal goed toegespeeld en met een mooi schot brengt hij de partijen op gelijke voet: 1—1. Weer komt T. terug en na aardig samenspel bezorgt Dros T. de lei ding. S. laat de moed wat zakken en de T.-achterhoede kan het best af. Als Maar ten op doel schiet, loopt Jan Br. door en, profiteert van des keepers fout. Verder blijft T. de baas en in de stand komt, geen verandering meer. Texel II heeft de eerste puntjes binnen. Dat geeft moed, jongens. Laat het een begin zijn. o— Texel II speelt Zondag tegen J.V.C., welke niet zoo'n gewillig slachtoffer zal blijken als Schagen. Maar 't beste beentje voor. Alles kan. Texel II: Jo Bruin D.Keijser Jac. Geus T.v.Heerwaarden, M.Koorn, S.R. Moerbeek, A.Dros, N.N. G.Witvliet, W.Moojen. Res.: A.v.d.Slikke en Jac. de Veij. Afbericht vóór Vrijdagavond bij Dap per; voor het le elftal bij N. de Graaf. o Zondag begint de onderlinge adspiran- ten-competitie. De elftallen zijn eenigszins gewijzigd. Neem hier goede nota van, jon gen. Adsp. A.: Bela D. C. Dros J.Sambeek D.Geense A.Huizinga (aanv.) P.Slikker K.Kikkert, B.Mulder, M.Vlaming, W. v. Zeijlen, S.v.Heerwaarden. Adsp. B.: W. Ran J.Bruin (O.S.) T. Eelman I. Boon, Th. Lap, H. Boon G.Coevert, P.Bruin, W.Mulder, J.Bruin, W. vH eerwaaiden Adsp. C.: F. Kaczor Jac. Helsloot, J.Molenaar N.Huisman, G.Witvliet (aanv.) Jb.Coevert J.Slikker, J.Stern, P.Kikkert, W.Vlas, Joh. v. Heerwaarden Zondag halt drie A. tegen B. De eerstgenoemde speelt altijd in 't groen-zwart, de laatste in 't wit. Res.: P. Bagge en de andere reeds eer der gemclden. o Korfbalcompctitic. De tweede Zondag bracht door twee gelijk gespeelde wedstrijden bijna geen verandering. De uitslag der gespeelde wedstrijden was: O.K.C.—de Zwaluw 0—0. S.E.O.L.T.O.—U.D.i 0-0 H.K.C.Verdo-Nigro 13. De stand is thans: punten gesp. gew. gel. verl. voor tegen stand VerdoNigro 2 2 11 4 4 U.D.I. 2 2 - 1 1 2 O.K.C. 2 - 2 1 1 2 S.E.O.L.T.O. 2 2 2 2 2 H.K.C. 2-11 35 1 de Zwaluw 2 11 3 8 1 DE WAAL. Uit de Vogelwereld. De vogeltrek, schrijft onze corresp., is weer in volle gang. Dagelijks trekken zwarte kraaien over; ook kerkkauwen in groote menigte. De wintervogels zijn al weer in Waalenburg aangeland, smien ten, toppers, grauwe ganzen, enz. Water snippen zie je hier thans bij honderdtal len. In de tuinen ook zijn de wintersche gevederde vrienden weer present. Het gaat ook al tegen November. De Waalderweg Vrijdag vrij. Vrijdag a.s. wordt de Waalderweg weer opengesteld, echter met 'dien verstande, dat voorloopig nog van de weg door Tienhoven gebruik moet worden gemaakt. Nog enkele dagen en het verkeer kan weer zijn gewone gang gaan. OOST. Oesterteelt. Nu het bijna November is, worden de hier gezaaide oesters, weer door Zeeuw- sche visschers gevischt en verscheept. De uitkomst is zeer verschillend, hetgeen is toe te sdirijven aan de peroeellen, welke niet alle even doelmatig liggen. OUDESCHILD. DE HAVENWERKEN. De vaart wordt bemoeilijkt. We schreven reeds, dat door het neer laten van een zinkstuk bij het Oostelijke havenhoofd het varen uit en in de haven niet gemakkelijk werd. Nu er nog een tweede bij is gekomen, woridt het nog lastiger. Maandagmorgen schuurde de „Marsdiep" bij het vertrek uit de 'haven langs de steenen en gat de schroef ©enige harde tikken. Het is terdege uitkijken. Het zal vooral met slecht weer. niet meevallen. Ook i n de haven valt het soms niet mee. Maandagmorgen moest een schip verhaald worden. Het lag, toen de boot aankwam, juist in de doorganig van de1 beide havens. Daar het laag water was, kon men er haast niet mee manoeuvree ren. De boot moest toen noodgedwongen een andere ligplaats hebben en sloot zoo de nieuwe haven af. Daar lagen de motor- botters klaar om te gaan varen. Die kon den nu niet vertrekken. Dat gaf een geput van belang en gemopper niet minder. De werkzaamheden in en om de haven gaan intusschen haar gang. Het oude havenhoofd wordt weggebaggerd. In het laatst der vorige week is een groote bag germolen der fa. Hofman gearriveerd om de oude havenhoofden weg te baggeren. Hiermede is nu een aanvang gemaakt. DE COCKSDORP. Een nieuwe vogelsoort. Een klein succesje kon het trekstation hier al boeken: een der waarnemers heeft n.i. een voor ons land nieuwe vogelsoort gezien, een zwartkopgors, een vogeltje dat in Engeland reeds meerdere malen werd bemachtigd, maar hier te lande nog nimmer met zekerheid geobserveerd is. (J. P. Strijbos.) VLIELAND. Reddingsdemonstratie gefilmd. Woensdag en Donderdag hadden onder leiding van de heer de Booy, secretaris van het Hoofdbestuur en de Plaats. Com missie van de N. en Z. Holl. Redd. Mij., de gewone herfstoefeningen met het red dingsmateriaal plaats. Alles verliep in de beste orde, gelukkig ook Woensdag, toen door de ruwe, hooge zee de tocht met de boot lang niet zonder gevaar was. Ware het niet noodig geweest om der wille van de filmoperaties, door de heer Franken uit Amsterdam, het zou van wijs beleid getuigd hebben, als men dit deel der manoeuvres achterwege had gelaten. De oefeningen behooren de werkelijkheid zooveel mogelijk te benaderen, maar er dient niet te ver te worden gegaan. Loopt het goed at, dan prijst men hen, aan wier bekwaamheid de goede afloop te danken is, gebeurt er een ongeluk, dan spreekt men van roekeloosheid. (N.Harl, Crt.)

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1