L.R. „TexeP's eerste jachtrit Gemengd Nieuws door J. C. VETHMAN, instructeur. Herfst, het jaargetijde, dat in de rui- terswereld bekend staat voor het houden van gezelschapsritten, nader aangeduid met „jachtritten". Reeds voor eeuwen be stond deze gewoonte en tot nu toe heeft dit gebruik gretig ingang gevonden bij een ieder, die daarvoor in de gelegenheid is. Deze gezelschappen staan evenals vroe ger altijd nog onder aanvoering van een leider, de jagermeester. Misschien kun nen we deze winter nog wel eens het een en ander hierover vertellen. Daar deze jachten grootendeels over 't vrije terrein worden gereden met zijn vele natuurlijke hindernissen, wordt daardoor meer kracht en handigheid van paard en ruiter ge- eischt dan op marschen langs begaanbare wegen. Daarom wordt danook de herfst uitverkoren met zijn betrokken luchten en koele dagen. Zaterdag 1.1. was het zoo'n uitgezochte dag. Het zonnetje, af en toe even zichtbaar, gat net genoeg om de stemming bij amazones en ruiters er in te houden. Toen de Marsdiep om 1 uur de haven binnenvoer, stonden de ruiters van „Texel" keurig in linie hun leider op te wachten. Een ruitergroet en voort ging het langs de Schilderweg naar hoeve „Westergeest", van de fain. Kikkert, waai-1 de dorstigen een kop thee en nog iets, dat je kon „op-eten" werd voorgezet door de niet-paardrijdende dochter des huizes. In gezelschap van de heer Kik kert, die wel nooit een „rijles" heeft gehad, maar toCh bleek een „goede zit" te hebben, werd de eigenlijke tocht aan gevangen. Met oprechte dank lieten wij de vriendelijke bewoners van Westergeest achter ons. We bereikten door de Prins, Hendrik den Hoorn, waar de laatste doos jes „Chiet Wip" en reepjes Kwatta door het gezelschap worden opgekocht. Nadat het dorp was doorgetrokken en 't mulle zand was betreden, namen wij van de bewoonde wereld afscheid en bevonden wij ons spoedig in de „nolten" Iemand moet wel ruiter wezen, om te weten, wat het wil zeggen: te rijden in een heuvelachtig terrein, vrij van alles, alleen met je paard, dat onder je trilt. Want ook de dieren bemerken deze vrij heid, dit voortrazen, duin op, duin af. Wat te vermoeiend is voor de wandelaar, onbereikbaar voor de fiets, is te volvoe ren te paard. Recht uit, door laagten, over hoogten: dan eerst bloeit de ruiter sport, dan pas merkt men de ontembare kracht van het paard. Voeg daarbij het schitterende landschap, de groteske herfst- nuances, dan moet men enthousiast wor den tegen wil en dank. De grootste kribbebijter wordt optimist. Nog een zeer hoog duin, verbazend steil, en dan de zee, de zilveren water vlakte onvergetelijk nu eens niet gezien van balkon of strandbouIevard,i overdonderd door menschengedoe, neen, alleen de zee en het eenzame strand. Men denkt niet meer aan de moderne wereld achter zich, men waant zich weer terug! in de middeleeuwen, toen het paard het middel van verplaatsing was. Naar beneden langs 't sterk afgeslagen duin (onze ruiters kennen immers geen vrees) en dan in gestrekte draf langs het strand noordwaarts. Het was hier, dat de kleine Du Porto kennis maakte met de golven, toen hij pardoes met paard en al kapseisde. Hoewel nat, klom het slacht offer met onverstoorbaar gezicht weer in 't zadel. Nu eens snel, dan weer langzaam werd het Westerslag bereikt en verlieten we 't strand. Door de Dennen naar den Burg. Het was voor Qreta wel een afvaller, dat wij, door het late uur gedwongen, haar uitnoodiging om thee te drinken, moesten afslaan. Wees maar niet teleurgesteld, de volgende maal komen we zeer zeker op „Bloemwijk" en drinken we daar vast alle aanwezige potten thee schoon leeg. Netjes in marschcolonne werd den Burg ingemarcheerd of er niets gebeurd was. De straatlantaarns brandden reeds, toen op de Groeneplaats werd halt gehouden. Een kort woord van de leider, een woord van dank aan de ruiters en hulde aan de heer Kikkert en de kleine „waterruiter", die beiden voor 't eerst in ,,'t zadel" meefeden, nog een driewerf „Hoera" voor Texels schitterende terreinen, een „tot weerziens, en toen huistoe. Nog wel lang zal deze rit blijven voort leven bij de leden van de L.R. „Texel" en haar instructeur. Kerknieuws. Men schrijft ons: Zondagavond a.s. zal de heer F. B. Vis ser, uit den Haag, in het Hervormd Vier- eenigingslokaal aan de Julianastraat ver tellen van zijn ervaringen als protestantsch Godsdienstleeraar aan de Strafgevanissen in Scheveningen. Er zal geen entree ge heven, maar collecte gehouden worden voor dekking der onkosten. Het batig saldo zal voor het Kerkverwarmingsfonds worden bestemd. Teekencursus. De heer J. Tiessen zal dit jaar wederom een teekencursus leiden. Belanghebbenden maken we attent op zijn annonce.' Hoe staat het met de werkloosheid in onze gemeente? In de atgeloopen week zijn door de ge meente een 17-tal arbeiders ontslagen in verband met beëindiging van diverse ge meentewerken als b.v. de Schilderweg- verbetering, aanleg fietspad naar de Rui- gedijk, etc. Een vijftal hunner heeft zich ter secretarie door de corresp. der Ar beidsbemiddeling doen inschrijven, waar door de lijst van werkloozen in onze ge meente momenteel een zevental namen be vat. Gelukkig maar weinig, bij zooveel andere gemeenten vergeleken. De Ontwapeningsavond. Het Nutsbestuur geeft zich alle moeite om de Ontwapeningsavond, bepaald op Maandag a.s., naar wensch te doen sla gen. Getracht wordt medewerking te krijgen van zooveel mogelijk op Texel vertegenwoordigde godsdienstige en poli tieke richtingen, opdat van die avond de grootst mogelijke invloed uitga en een zeer talrijk publiek zal opkomen. De leiding zal berusten bij de heer W. B. Oort. Muzikale, medewerking zal worden verleend 'door de dames A.v.d. Meulen- Flens en Emy Dijt JSd. en de heeren W. J. Jouwersma, I. Vlessing en J.Visser. De toegang zal vrij zijn, voor iedereen. Zakennieuws. Gemoderniseerd bakkersbedrijf. Ook de heer Jac. Bakker Adrz. heeft zijn bakkersbedrijf (Binnenburg-Hooger- straat) thans geheel ingericht naar de eisch van de tijd. Hij heeft er nu de be schikking gekregen over een heete-lucht- oven, practisch en hygiënisch in het ge bruik, een oven zooals we die in ons blad reeds eerder bespraken. Tevens heeft de heer Bakker zijn bakkerij een alge- heele vernieuwing doen ondergaan, (di verse electrisch gedreven machines waren reeds aangeschaft), zoodat hij alle reden heeft met voldoening aan zijn thans vol voerde plannen terug te denken. We heb ben op een uitnoodiging daartoe de bak kerij bezocht en mogen getuigen van een belangrijke verandering, welke de zaak stellig ten goede zal komen. De heer Bak ker deelde ons terloops mee, dat het be drijf reeds plm. 130 jaar ter plaatse wordt uitgeoefend en steeds in handen derzelfde familie is gebleven. Ondanks die hooge ouderdom geniet de zaak een benijdens waardige gezondheid. Wanneer de baas toont zooals nu de geest des tijds te versltaan, zal hij daar zeker plezier van beleven. De zaak in heerenmodeartikelen van Mw. de wed. J. Dekker, Steenenplaats, is overgenomen door haar zoon, de heer J. G. Dekker, die tevens het schilders bedrijf blijft uitoefenen. Helders vuil aan Texels strand. Naar aanleiding van ons bericht over het aanspoelen van vuil uit den Helder op het Koogerstrand ontvingen we een schrijven van de Gemeentereiniging te den Hélder en van de heer B. J. Gelder, visscherij-deskundige. We komen hierop in het volgend nummer terug. Filmavond I.V.A. V.A.R.A. Blijkens een adv. in dit nummer, organi- seeren bovengemelde organisaties een filmavond: te Oudeschild op Zaterdag, te den Burg op Zondag a.s. Ziie voor nadere biezonderheden het volgend num mer. DE WAAL. Schenk vooral uw aandacht aan de publicatie „Afsluiting Polderweg" in dit nummer. OUDESCHILD. O.K.C.de Zwaluw: 0—0. J. S. schrijft ons: Zondag speelde O.K.C. te den Burg tegen Den Hoorn haar 2e competitiewed strijd. Scheidsrechter Vermeulen liet om half drie aanvangen. Veel biezonders heeft deze wedstrijd niet opgeleverd. Het was verre van fraai. Af en toe een rugby- scène De beide partijen konden het mandje niet vinden. Eén ding was goed ontwikkeld: de lachspieren van de toeschouwers. Het is jammer voor O.K.C. dat zij hier geen terrein heeft om op te oefenen. Wie helpt haar daaraan in de omgeving van Oudeschild? De „Prinses Juliana". De directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart deelt mede, dat mor genmiddag met het nieuwe opleidings vaartuig „Prinses Juliana" een bezoek aan Texel zal worden gebracht. In de bouwkosten van het schip heeft onze ge meente dit jaar f500 bijgedragen. Waar schijnlijk zal het vaartuig des namiddags te 4 uur hier in de haven gemeerd liggen. Zij, die in het werk der vereeniging be lang stellen of daarbij rechtstreeks of middellijk betrokken zijn, mogen met hun darnés gebruik maken van de gelegenheid om het vaartuig te bezichtigen. Zakennieuws. Door de heer J. C. Rab, den Burg, wordt naast de reeds bestaande opslag plaatsen achter de haven alhier, wederom een groote schuur gebouwd voor op slagplaats van brandstoffen en bouwmate rialen. Illlll+llllll Gezond verstand kennen we llllll+llllll meestal slechts toe aan hen, die llllll+llllll het met ons eens zijn. HET NOORDEN. Drukke scheepvaart. Het is hier steeds zeer druk met de scheepvaart. Onophoudelijk wordt er aangeroerd en verscheept. De aanvoer bestaat nog steeds uit brik en geteerde basalt voor Eierland en verder uit turt en steenkool voor de naderende winter. De uitvoer bestaat in stroo en hooi, ter wijl ook verscheiden schepen op een la ding bieten liggen te wachten met be stemming Halfweg. Met de verscheping hiervan gaat het nog zeer traagj OOSTEREND. „Nut en Genoegen". Drie Nutsavonden.Bezuiniging. Het 70-jarig bestaan. De Maandagavond in „het Wapen van Amsterdam" gehouden huishoudelijke ver gadering was, zooals gewoonlijk, niet druk bezocht. Behalve het bestuur, gaven slechts acht leden van hun belangstelling blijk. De voorzitter opende de vergadering met een welkom aan de aanwezigen en gat het woord aan de penningmeester. Uitliet financieel verslag bleek, dat een klein batig saldo kan worden geboekt. Voor zijn goed beheer werd hem dank gebracht, waarna de rekening werd goedgekeurd. Besloten werd evenals vorige jaren drie Nutsavonden te geven, n.I. in November, Januari en Februari. Voor de eerste twee avonden is men al vrijwel verzekerd. De November-vergadering zal zeer waar schijnlijk door het optreden van enkele heeren van den Burg worden gevuld. Voor de Januari-vergadering zijn reeds besprekingen gevoerd met de heer Zon dervan, terwijl de wintercampagne zal worden besloten met een tooneeluitvoe- nng, indien daarvoor de noodige krachten kunnen worden bijeengebracht. Met het oog op het feest ter herdenking van het 70-jarig bestaan in de volgende winter, werd algemeen goedgevonden, dat „Nut en Genoegen" deze winter zou trachten, de uitgaven zooveel mogelijk te beperken, terwijl ook werd besloten de kas op an dere wijze, b.v. door een ot meerdere onderlinge verlotingen, op een paar ste viger beenen te krijgen, opdat voor bovengenoemde feestavond een behoorlijk saldo aanwezig zal zijn. Mede naar aan leiding van het bovenstaande werd goed gevonden om ook op de uitgaven voor de muziek te bezuinigen. Uit de rekening van de penningmeester bleek n. 1., dat de onkosten voor muziek hadden bedragen ongeveer 44 pet. van de inkomsten. Met de heer Boom, van Oudeschild, zal hier over nader overleg worden gepleegd. Aan gezien van de bibliotheek zoo weinig ge bruik wordt gemaakt, omdat de aanwezige lectuur niet veel biezonders meer is, ter wijl het aankoopen van nieuwe boeken, door te hooge uitgaven der vereeniging reeds enkele jaren achterwege is geble ven, werd besloten de bibliotheek op te heffen. De nog voorradige boeken zal men trachten, in een der te houden vergaderin gen te verkoopen. Ook kwam de katheder ter sprake, die zoo goed als nooit meer gebruikt wordt. Ook deze wilde men maar te gelde maken, indien zich hiervoor een kooper mocht opdoen. Aangezien ver zuimd was, in de advertentie op te nemen dat nieuwe leden zich konden aanmelden, waarvoor trouwens in de eerstvolgende vergadering ook nog gelegenheid bestaat, kon over het ledental wéinig worden mee gedeeld. Wel hadden zich voor het lid maatschap een viertal personen opgege ven, doch door vertrek en andere be weegredenen was een gelijk aantal van de lijst afgevoerd, zoodat het aantal leden gelijk gebleven is. We willen evenwel hopen, dat het aantal leden in de loop van de winter nog zal toenemen, zoodat „Nut en Genoegen" het volgend jaar zal kunnen zeggen: „Ondanks de slechte tij den, zijn we toch nog vooruitgegaan." lllllllllllllllllljlüll BINNENLAND. ||||||||||||||||||||j||| De „GIFT" VAN f 3000.In ons blad van Zaterdag werd melding gemaakt van een gift van f3000, welke een onbekende te Barsingerhorn per giro deed toekomen aan de Stichting tot verpleging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede. Bij onderzoek is echter gebleken, dat hier een fout is begaan. De kassier van de Boerenleenbank te Barsingerhorn had 13000 moeten overmaken aan de Centrale Bank te Utrecht. Hij nam per abuis een giro-biljet, waarop het adres en giro-no. van voormelde Vereeniging gedrukt waren (dit yvas hem toegezonden met een brief waarin om een bijdrage werd gevraagd) en zoo kwam het geld niet in Utrecht. Het zal niet moeilijk vallen het bedrag weer terug te ontvangen, maar een royale gift van de kas'sier zelf mag zeker niet achterwege blijven. (Ontleend aan de Schager Crt. van Zaterdag.) Amsterdam. De wolkenkrabber aan het Daniël Willinkplein is bijna gereed. Het hooge gebouw van twaalf etages en de tachtig heerenhuizen die het om geven, zijn onder architectuur van bouw meester J. F. Staal opgetrokken door en voor rekening van de bouw-ondernemers K. Hille en Jur. Reijn. Den Haag. De regeering wil voor 1932 eenzelfde steunregeling voor de sui kerbietenteelt toepassen als voor 1931; Eenige Kamerleden zullen voorstellen het recht op de invoer van suiker eenigszins te verhoogen. Rotterdam. Op uitnoodiging van de Esperantogroepen heeft S. Pragano, ad vocaat en journalist te Boekarest, hier voor een goedgevulde zaal een Esperanto- lezing met lichtbeelden gehouden over Roemenië, land en volk. Gorinchem. Aan De Vries Robbé en Co. werd door de Zuid-Afrikaansche spoorwegen de levering opgedragen van 13 spoorbruggen en de bouw van een kolenstation bij Pretoria. Anna Paulownapolder. Met Novem ber zullen twee lichte motorrijwielen bij de posterijen in gebruik worden gesteld. (Schager Crt.) Het Hollandsche varken spreekt: „Hooge rechten in Frankrijk, lage pon den in Engeland.Ik weet niet waar ik sterven zal!" Te den Haag werd tegen de schil derspatroon C. P. de B.fl50 boete ge- eischt wegens dood door schuld. Hij had aan een 16-jarige schildersgezel een ladder verstrekt, waarvan de sporten on deugdelijk waren. De rechtbank achtte de feiten niet bewezen en sprak verdachte vrij. Illllllilllllllltlllllll BUITENLAND. I!||||||||||||||j||j|||j EDISON OVERLEDEN. Thomas Alva Edison is Zondag op 84-jarige leeftijd op zijn landgoed te W. Orange overleden. Zijn vrouw en zijn zes kinderen waren bij -de stervende, toen deze zonder tot bewustzijn terugge keerd te zijn van het leven scheidde. Eenige feiten uit Edison's rijke leven: Edison loste ruim vijftig jaren geleden het vraagstuk op van de onbeperkte distri butie van het electrische licht. Edison was hel Amerikaansche genie, de uit vinder van telephoon, phonograaf, aëro- phoon, megaphoon, microtasimeter en een honderdtal andere verwonderlijke toepassingen van electriciteit. Edison verhuisde op zevenjarige leeftijd naar Port Huron aan de Grand Trunkspoor- weg en op 12-jarige leeftijd werd hij krantenjongen op die lijn. Van de winst, die hij maakt op de kranten, tijdschriften en reislectuur richt hij zich een „labora torium" in in 'n goederenwagon. Dat was het begin van zijn uitvindersloopbaan, Aan Edison danken we, dat de radio techniek zich heeft kunnen ontwikkelen tot de hoogte die zij thans heeft bereikt. Door Edison heeft de radio-omroep in korte tijd een zoo belangrijke plaats in onze samenleving kunnen krijgen. Edi son vroeg in 1869 zijn eerste patent (op zijn „stemopnemer", gramofoon). Edi son was de grondlegger van het moderne onderzoekingslaboratorium, dat thans er kend wordt als een onmisbare basis voor elke groote industrie, die op haar gebied' steeds het nieuwste en het beste wit brengen. Edison werkte omstreeks 1880 in zijn laboratorium te Menlo Park met plm. 100 man. Edison heeft meer dan 1500 gepatenteerde uitvindingen op zijn naam staan. Van Edison is de gebrui kelijke „Hallo"-roep door de telefoon af komstig. Voor Edison's karakter is het teekenend, dat hij het profijt, dat zijn uitvindingen voor hem konden afwerpen, nooit in de eersite plaats heeft geteld. Te Athene heeft een reeder in het Gerechthofgebouw met vier revolverscho ten zijn zwager doodgeschoten, met wie hij procedeerde wegens 'een erfenis van 30 miljoen drachmen. De Fransche begrooting voor 1932 toont een vermeerdering met een miljard frank voor bewapeningsuitgaven aan. Slechte tijden Rome. Het Vaticaan zal bij de Spaan- regeering protesteeren tegen het anti katholieke karakter van de nieuwe Grond wet. Athene. Na een. vierdaagsch prooes is zekere Xantios ter dood veroordeeld. Deze man was in enkele jaren tijds vijf maai getrouwd en had telkens zijn Vrouw vermoord om haar geld. Het volk wou hem lynchen. Te Medan zijn opgepakt acht Chi- neesche jongelui, die anti-japansche pam fletten verspreidden. De toestand blijft rustig. Te Batavia zijn aangekomen ver tegenwoordigers van de Fox Movietone en de British Movietone om op Java en Borneo films te maken. Natuurtafereelen, inlandsche gebruiken en ceremoniën zullen opgenomen worden. Boekarest. De koning van Bulgarije wil zijn jaarlijksche toelage met een zesde laten verminderen. De kabinetsleden zien van 15 pet. van hun salaris af. WJie volgen Te Korosce legde een landbouwer, toen hij slapen ging, tien biljetten van 1000 dinar op het nachttafeltje. Wat later legde hij een brandende sigaret er bij. De biljetten verbrandden grootendeels. De man moest toen naar 'n krankzinnigenge sticht. Boekarest. Bij een hofjacht zijn de Italiaansche minister van luchtvaart Balbo, en de Duitsche gezant door verdwaalde hagelkorrels gewond. O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2