No 4577 45s"Jaargang. Woensdag 28 Oct. 1931 TWEEDE BLAD Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws Een §ach en een traan. lllllllllllllliiiillllNllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll llllllllllll ZOO SPRAKIllinium llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll P. DASSONVILLE: Ieder mensch ter wereld dient het Vredesapostolaat te ver vullen en zijn medewerking te verleenen aan de vestiging van de vrede in de wereld. GENERAAL SMUTS (de oud-premier van Zuid-Afrika)De huidige internatio nale toestand is even gevaarlijk als de groote oorlog zelf. Veel menschen wor den beangstigd door de gedachte aan een mogelijke oorlog doch ik ben veel meer onder de indruk van de gevaren van de huidige economische ineenstorting, die de geheele opbouw van de Europeesche be schaving doet wankelen. MUSSOLINI: Men moet te breedden- kend zijn om te tobben, te nobel om zich te ergeren, te sterk om te vreezen, te on verschillig om neerslachtig te wezen. DR. SOLF (New York-Times): Over eenstemming tusschen Duitschland en Frankrijk is noodzakelijk voor de redding van Duitschland en de wereldvrede. De onderhandelingen moeten doorgezet wor den, ondanks het wantrouwen, dat derge lijke politiek ondervindt. Volgens gisteravond ontvangen be richt, gaat de muziekavond -Tj. Dito op 10 Nov. niet door ten gevolge van biezon- dere omstandigheden. Het desbetreffend bericht in het le blad gelieve men dus als niet geplaatst te beschouwen. Het con cert zal over drie weken waarschijnlijk plaatshebben, bericht nu de heer Dito. Fancy Fair Tex. Fanfare. Blijkens mededeeling in de slotvergade ring van gisteren heeft de fancy-fair net to plm. f1267 opgeleverd. De ontvangsten bedroegen f2319, de uitg. f1052. Nu 1700 bezoekers tegenover 2700 in 192S. In 1928 inkomsten f3645, uitg. f819. En toch mag thans, gezien de tijdsomstandighe den, van een verrassend goed resultaat worden gesproken. De lieer J.Schrama, voorz., bracht danook hartelijk dank aan allen, die daartoe hadden meegewerkt, in het biezonder de heer J.Buisman, penn. Tex. Fanfare is nu weer uit de misère en is dankbaar voor de ontvangen steun. Het zal die medewerking toonen te waardeeren en vertrouwt, dat, mocht een maal een hernieuwd beroep op de burge rij Inoodig zijn, „de klop op de deur" zal worden gehoord. De 2e prijs (no. 509, een klokje) is nog steeds niet afgehaald. Uitslag aanbesteding. Bij omderhandsche aanbesteding is de herbouw van de hoeve van mevr. dewed. Joh. KeijserRoeper, in Spang, onlangs door brand in vlammen opgegaan, opge dragen aan de aannemers Bakker en Koorn. Goede raad en niet duur. De laatste week zijn zeker wel een halt dozijn motor- en autorijders wegens over treding van de wet, waarmee zij geacht worden bekend te zijn, tegen de lamp ge vlogen. De een was niet in het bezit van de vereischte papieren; de ander blleek over remmen te „beschikken", die niet remden, enz. Er zijn nog steeds motorrijders, die van knal-effect houden, m.a.w. gaarne met open knal-pot rijden. Wij raden u aan, aan die sport niet toe te geven. Er zal straks door de politie streng op worden gelet. „Makkers, staakt uw wild ge raas../..." ,,'t Heerlijk avondje" is anders ras gekomen, het avondje van de bekeu ringen B.V.L.-jubileum P.Oolders. Vandaag herdenkt de heer P.Oolders de dag, waarop hij voor 121/2 jaar zijn functie als secr.-propagandist van de Ge westelijke Comm. van de Biez. Vrijw. Landstorm aanvaardde. Vanavond zal hij in de kringen der B.V.L.' ers op Texel een goede bekende in Café Gijzen te Alkmaar gehuldigd worden (Ingez.). Sportnieuws. T's leidende positie is in hooge mate versterkt door de 40 zege op Helder 3. Bovendien verspelen de concurrenten hun punten tegen elkaar. T. moet nog „uit" tegen B.K.C., Racing 3, W.waand en Suc ces 2. Te wanhopen behoeven de anderen nog niet, schrijft de „Schager Crt". T. 1 staat met 11 punten bovenaan. Dan vol gen N.Niedorp, B.K.C. en Succes 1 met 7. Propaganda-avond Blindenbond. Met het doel hier op Zaterdag 14 Nov. een propaganda-avond te organiseeren ten behoeve van de Ned. Blindenbond is een comité in het leven geroepen, dat zich be ijveren zal die avond - evenals voor een paar jaar naar wensch te doen slagen. Jeugdherberg „Panorama". Aan het jaarverslag van Jeugdherberg Panorama over 1931 ontleenen we het volgende In het eerst viel het aantal bezoekers niet mee, maar toen het eigenlijke sei zoen was aangebroken, nam het aantal gasten spoedig toe, dat er nauwelijks ruimte genoeg was. Tot 1 October werd de J.H. bezocht door 523 personen. Hier onder zijn begrepen 7 groepen van scho len of vereen igingen met een totaal van 121 personen. Het aantal overnachtingen bedroeg 1827. In aanmerking genomen dat de J.H. slechts een deel van het sei zoen geopend, is geweest, en dat in het geheel geen reclame is gemaakt, kunnen we met dit aantal zeer tevreden zijn. Ter vergelijking geven we hier enkele cijfers van andere J.H. over 1930. In dat jaar waren in ons land geopend 20 J.H. Bovenaan staan Arnhem met 4656, Am sterdam met 3564 en Epe met 2233 over nachtingen. Van alle anderen is het aan tal overnachtingen kleiner dan dat van „Panorama". Dat de bezoekers ook wer kelijk „trekkers" zijn blijkt uit het dag register ,waar als plaats van vorige over nachting bijna altijd een van de J.H. te Alkmaar, Petten of Den Helder is op gegeven. Het dagregister is niet volledig ingevuld, wat betreft de volgende plaats van overnachting. Wel is gebleken, dat bijna allen Texel als eindpunt beschouwen en dezelfde weg weer teruggaan. Een enkele gaat via Harlingen naar Appelsga, de eenige J.H. in Friesland. Ook hier wordt echter de belangstelling voor het J.H.-werk grooter, zoodat er plannen be staan voor de oprichting van J.H. in Leeuwarden en Sneek. Vermoedelijk zal „Panorama" daardoor op de duur ook meer aan doorgaande reizigers herberg verleenen. De bezoekers vol lof. Dat de bezoekers vol lof zijn over „Panorama" blijkt uit het gastenboek, waaruit we de volgende citaten aanhalen: „In veel Jeugdherbergen gelogeerd, maar volgens ons kan geen enkele het bij „Pa norama" halen!" „Ik moet danook wel herhalen, wat iedereen zegt: Alles is hier buitengewoon, de jeugdherberg zelf, de ouders en de omgeving." De heer L. Meilink, hoofdbestuurslid van de N.J.F1.C., ook een der gasten, schrijft o.a.: „Hier vond ik één der best ingerichte en tevens meest huiselijke jeugdherberg, die we thans hebben, ge leid door een paar allerprettigste herberg- ouders." Dat bij deze en nog zeer vele andere soortgelijke ontboezemingen bijna nooit de herbergouders worden vergeten, is voor het bestuur een bewijs, dat de keuze van de ouders een zeer gelukkige is ge weest. Uit alles blijkt, dat we met voldoening op het afgeloopen seizoen terug kunnen zien, en met de wensch, dat het volgende jaar even gunstig of zoo mogelijk nog gunstiger mag zijn, besluiten we dit jaar verslag. DE KOOG. Er wordt druk gejaagd. Het jachtseizoen is in volle gang. Nim- rod's zonen, ook van elders hierheen ge komen, laten hun geweren knallen en ver breken de herfststilte in bosch en duinen. De drijvers doen hun best het wild op te jagen, teneinde het zekerder onder des jagers schot te brengen. Dat vele schoten „doeltreffend" waren, bleek ons, toen wij een dezer dagen een groote hoeveel heid hazen en konijnen als buit zagen meevoeren. Fazanten worden thans in de duinen in grooten getale waargenomen. Dat ook deze vogels de jager welkom zijn is begrijpelijk. Sportnieuws. Bij de wedstrijd U.D.I,-De Zwaluw bleek Zondag, dat de Koog wel wat sterk was uitgekomen. Den Hoorn kon het tot geen enkel doelpunt brengen, U.D.I. bracht het tot 10 (aan het verzoek van deze nederlaag voor den Hoorn geen melding te maken kunnen we niet voldoen; wat moest er dan van het competitieoverzicht terechtkomen Red.) Er werd vlug spel geleverd, de Zwa luwen lieten ae moed niet zakken, maar moesten in de minderheid blijven. De heer Abr. Daalder verdient een woord van dank voor zijn juiste leiding. Film Ned. Reddingswezen. De N. en Z.-H. Reddingsmaatschappij droeg Mannus Franken de vervaardiging op van een film, die het reddingswezen op de Nederlandsche kust in beeld brengt. Verschillende opnamen werden reeds gemaakt op Terschelling en Vlieland, terwijl in de komende dagen de opnamen zullen worden voortgezet op Texel, Ameland, Rottum en de Friesche kust. OOSTEREND. Schoolnieuw». Maandagmorgen is het nieuwe (derde) lokaal van de Chr. school te Oosterend in gebruik genomen. De leerlingen, die sedert April in het Gebouw v. Chr. Belan gen ondergebracht waren, zijn thans weer vereenigd met de anderen in het mooie schoolgebouw. De vlag was geheschen, terwijl de kinderen een kleine tractatie ontvingen. DE COCKSDORP. „De Macht van het Kleine." De inzameling voor het Jubileumfonds van de Chr. Vereeniging voor de verple ging van lijders aan vallende ziekten te Haarlem en Heemstede, bracht te Zuid- Eierland f 11.50 op. Totaal werd hier inu f56.50 voor dit doel afgedragen. OUDESCHILD. O.K.C.—H.K.C. 1—t OKC speelde Zondag een wedstrijd tegen HKC uit den Helder. Beide par tijen waren aan elkaar gewaagd. Het spel ging vlug op en neer. Beide partijen be leefden benauwde momenten. OKC bleef stevig aanvallen, waardoor de doelvak- spelers van OKC het tamelijk druk kre gen. Snieder kreeg een bal toegespeeld. Hij stond met zijn rug naar de kort, schoot, en de bal belandde in de korf, maar werd door scheidsrechter Hamers niet toegekend. OKC zal protesteeren. De HKC'ers namen toen een tijdje de leiding. De bal kwam in hun doelvak. Na eenige malen over en weer spelen wist HKC tc doelpunten. OKC ondernam op haar beurt een paar aanvallen. OKC kreeg eenvrije worp op het HKC-doel te ne men, welke echter over de mand scheerde De bal werd opgevangen en terugge speeld op P. Hemelrijk, die zijn kans be nutte en de bal in de korf wierp. Beide clubs vielen menigmaal nog eens aan, maar er werd voor en na de rust niet meer gedoelpunt. Indien OKC het protest wint, zal de uitslag zijn: 21 voor OKC. Hoewel OKC niet kan oefenen, aangezien zij geen land bezit, houdt zij zich nog vrij goed. J.S. WAAL-EN-BURG. Aankoop Vogelterrein. Naar de heer Van Tienhoven, voorz. van "Natuurmonumenten" meedeelt, is de aankoop van het vogelterrein in Waal enburg thans verzekerd, al is ook al het noodige geld nog niet bijeen. Een be richt, dat strekt tot verheugenis en tot groote dankbaarheid jegens hen, die daar voor hebben gezorgd. VOGELTREKSTATION „TEXEL". door JAN P. STRIJBOS. I. Het was nu juist een jaar geleden, dat we naar de Duitsche Vogelwarte op de Kurische Nehrung trokken en nu zaten we bij de waarnemers van ons Nederlandsche Trekstation op Texel, mochten daar zelfs een tochtgenoot van verleden jaar ont moeten en het lag voor de hand dat de herinneringen aan de onvergetelijke zwerf tochten door de Wanderdiinen en langs het Kurische Haff, het slippertje naar Lithauen, onze avonturen met de elanden en de krajebieters, het wodka-avondje in Nidden en nog veel meer op de proppen kwamen. We waren toen een paar weken op de beroemde Vogelwarte van Rossit- ten, voornamelijk in verband met de stichtingsplannen voor 't „Vogeltreksta tion Texel" en thans is de lang gekoes terde wensch, de droom van dr. Jan Ver- wey, ook in ons land een dergelijk ornithologisch station te bezitten, in ver vulling gegaan. Het Vogeltrekstation Texel werkt, al is het dan ook op be scheiden schaal en al dwingen de tijds omstandigheden bitter zuinig te zijn met de beschikbare gelden, het begin is er en sinds Augustus wordt er dag aan dag geobserveerd, dank zij de vrijwillige medewerking van een aantal waarnemers, die, zooals welhaast vanzelf spreekt, ge- recruteerd worden uit de „Club van Trek- waarnemers", meerendeels nog jonge or nithologen, vaak ook biologen, die ge traind zijn en over een jarenlange routine beschikken en danook volkomen voor hun taak, welke lang niet gemakkelijk is en veel opofferingen vergt, berekend zijn. De waarnemingen geschieden in de om geving van de Cocksdorp, op de bekende pleisterplaatsen van overwinteraars en doortrekkers op de buitendijks gelegen schorren en slikken achter de polder Da Eendracht, in de landen langs de Rogge- sloot en in de lage onbegroeide duintjes tusschen het dorp en de vuurtoren, de plaats, waar de kleine zangertjes, de vin ken en de lij ster achtigen op de herfstreis het eerst land bereiken, zoodat daar de aankomers direct gesignaleerd kunnen worden. Hongerig, dorstig en vermoeid vallen de vogels in op plaatsen waar ze voedsel, water en rust kunnen vinden. Deze plaatsen zijn hier beperkt tot een paar kleine boschjes en een waterplasje achter het Eierlandsche Huis, de verdere omgeving is onbegroeid en vrijwel vlak en deze omstandigheden maken het de trekwaarnemer wel zeer gemakkelijk. In het struikgewas en rond het poeltje con- centreeren zich alle vogels, ze vormen alsi het ware brandpunten van vogeltrek en in deze dagen wemelt het er van tuinflui- ters, roodstaartjes, zwartgrauwc vliegen vangers en nog meer van dat klein gesnor. „Tel." (Wordt vervolgd.) Illlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Valt ghy? dat 's niet met allen; Weest daerniet 111 begaen. 't En is geen scliand te vallen, 't Is schand niet op te staen. CONST. HUIJGENS. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Te Parijs is in 't Huis der Invaliden een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis van de helft der 1400 Nederlandsche vrij willigers, die voor Frankrijk sneuvelden. China verklaarde zich voor een ar bitrageverdrag met Japan. Washington. Hoover richtte zich in een radiorede tegen de toenemende be wapening in Europa. Te Napels hield Mussolini een groote redevoering, welke door 300- duizend menschen werd toegejuicht. Hij kantte zich tegen de Herstelbetalingen en sprak o.rn.: Men kan slechts de ware vrede dienen, als men deze niet scheidt van rechtvaardigheid. Anders volgt haat en vergelding. In Londen zijn 5500 autobussen. Te Weenen zijn 30.000 kilo augur ken in de Donau geworpen om de hooge invoerrechten te ontgaan. Voor de lief hebbers was het schouwspel buitenge woon „zuur." Washington. Volgens de volkstelling van 1930, kunnen in de Ver. Staten 41/2 miljoen personen boven de 10 jaar geen enkele taal lezen of schrijven. Dit geeft; een percentage van 4.3 van de totale be volking, maar is 650.000 lager den in 1920. Te Moskou wordt een wolkenkrab ber gebouwd met 20 verdiepingen, vol gens de sovjetbladen het hoogste gebouw van Europa. In Colorado werd een forel gevan gen van 30 cM. lengte die onder zijn huid iets hards had. Bij het openen van de visch bleek, dat het dier een haak had in geslikt. Deze haak was dwars door de maagwand heengegaan en lag gedeeltelijk vrij in de lichaamsholte. Het stuk, dat echter in de maag was blijven steken, was) door het maagsap zoodanig aangetast, dat dat er maar een scherp puntje van een paar millimeter was overgebleven. De visch had blijkbaar van dit zonderlinge voor werp geen last gehad, omdat hij nog krachtig spartelde, toen hij gevangen werd. Londen. Een 22-jarige deelnemer aan de Pool-expeditie, welke aan de Hud- sonstraat werkt en thans huiswaarts keert, is bij een sneeuwstorm verongelukt. In Glasgow hielden 50.000 werk- loozen een demonstratie. Geen botsingen ot incidenten. Bij Tokio is 't grootste Boeddha beeld opgericht. Het beeld dat 120.000 gulden zal kosten, is zóó groot, dat 3000' personen in de schoot kunnen plaatsne men. Binnenland. Men deelt ons mede, dat de verstand houding tusschen dr. Bendien, de bekende kanker-specialist, en de officieele weten schap uitstekend is. De lezer mag uit maken aan wie van de twee het ver st and- en aan wie de houding mag worden toegeschreven. o— Een ingenieur te Rotterdam is gewond bij de val van een reusachtige watertank. Zoo krijgen de harde werkers tegenwoor dig tank voor dank. o— De directie van een Amsterdamsch bios cooptheater adverteert: „Uw bezoek zal, door ons op hooge prijs worden gesteld", en vergeet, dat dit de bezoekers juist af schrikt. o Het slot van een weerbericht luidde deze week: nog enkele regenbuitjes. Voor zoover we ons herinneren is dit de eerste uitverkoop van het meteorologisch in stituut. TEXELSCHE COURANT O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1