RADIO. Cursus Stofversieren. Noteering C. R. Keijser &Co. schrijfmachine Inning landhuur. ADVERTENTSEN Volksonderwijs. De Haagsche Volksuniversiteit opent een leergang over Geldbelegging. Velen hebben op dit punt hun leergeld reeds betaald. De raad van Aengwirden heeft heftig gediscussiëerd over de aankoop van een windmolen. Ten slotte gat de oppositie het op, daar zij merkte, dat het onbegon nen werk is tegen windmolens te vechten. o In een blad wordt verklaard dat het merkwaardig is hoe de fooi is ingeroest. Het gewone middel, smeren, zou de zaak nog erger maken. o Bij een concert te Nijmegen werden de luisteraars telkens verschrikt door spel denprikkers. Dezen waren de concertzaal blijkbaar voor een prik binnengekomen. Het Amsterdamsche paleis-carillon speelt voortaan het liedje „In de regen," Gezien de begrooting, verwachten we dat het volgend jaar geho(ord zal worden: „In de drop". Buitenland. Op de Engelsche beurs zijn antieke muurschilderingen ontdekt. Bij nader on derzoek bleken het de wisselkoersnotee- ringen van de vorige maand te zijn. Uit Belfast (in Ulster) meldt men, dat de politie is slaags geraakt met politieke extremisten, waarbij het warm toeging. Wat heel begrijpelijk is bij een vechtpartij in ulster. De Parijsche bladen roemen ter ge legenheid van de Koloniale Tentoonstel ling om strijd de onbluschbare energie der Hollanders. Helaas is deze wel on- bluschbaar doch niet onbrandbaar geble? ken. In Rusland verdient (volgens een kran tenbericht) een varkenshoeder 770 roebel per maand met vrije kost en verpleging. Men zou zoo iemand bijna een spek- ulant noemen. In Pennsylvanië krijgen de katten ©en belasting-penning. Denkelijk om de open bare middelen wat te poes-teeren. Een metselaar in Engeland kuste, in plaats van zijn vrouw, die hij uit de bioscoop thuis verwachtte, een inbreker. Deze moet stellig vermoed hebben, dat hij met een vrij-metselaar te doen had. Men meldt dat de danseres Josephine Baker haar mémoires zal gaan schrijven. Het zullen wel Bakerpraatjes worden. o— Radio-Lyon heeft een omroepster in dienst, die kort geleden tot schoonheids koningin is benoemd. Vele luisteraars ver beiden nu met ongeduld de vorderingen der televisie. Van de Boekenplank. Ilillillli:!!!!!!!l!!!!!!!illllllllllllllllllllll!lllllillllllllllllllllllllll Van J.M. Telders verscheen een boek over Fröbel. Aanbevolen voor hoofdacte- candidaten. Een boek, dat ook de kleu terschool ten goede moet komen. 232 blz. 't2.90 (ing.) o Wie een verzameling brieven over de meest uiteenloopende onderwerpen zoekt, voorbeelden van getuigschriften, ver zoekschriften, sollicitatiebrieven, etc., koope het „Brievenboek voor Iedereen" van J. Schrijver. 136 blz. f 0.75 (ing.) o— Het boekje „Levemecepten" van J. Bos- Meilink telt 15 blz. en kost 60 ct. Het laat zien, dat lever op verschillende ma nieren tot een smakelijk kostje kan wor den verwerkt. o „Eenvoudige Administratie", door J. Polak—Kiek. Met tal van formulieren. Glashelder, ook voor de beginneling. 142 blz. f 1.25 (ing.) Een prachtig boekje schreef prof. dr. E. Gorter: „Voeding van de zuigeling." Jonge moeders en leerling-verpleegsters moeten dit lezen. Begrijpelijk voor ieder een. Met plaatjes 69 blz. f 1.25.; o— Wie belangstelt in de geschiedenis van Hongarije, voor, tijdens en na de wereld oorlog, leze „Het Drama van Trianon", van A. G. M. Abbing. Met kaartje 95 blz. 70 ct. Al deze boeken zijn verkrijgbaar in Boekhandel Parkstraat. VOOR DE VROUW. Modepraatje. Herfst 1931. Men zegt dat bruin, vooral donkerbruin, de mode worden zal aanstaande winter. De Fransche bladen zeggen, dat donker groen nog zeer en vogue zal blijven. Vol gens de Engelsche zal satijn veel voor avondjaponnen gekozen worden, en zeker in het begin van het seizoen; zwart ien, negerbruin blijven dan de aangewezen kleuren, en zeker is ook, dat deze kleuren beide de slanke lijn zeer tot hun recht doen komen. Flatteus behalve voor de breedgeschou derde figuren is de cape-vormige gamee- ring over de schouders, die zoowel op de avondjaponnen, de namiddagjaponnen, als de mantels aangebracht worden. Wat de stoffen betreft, wordt de voor keur uerreven aan grove, wintersche weef sels, zooals diagonaal geripte wollen stoften, gepatroneerde of effen kemel- haarstoffen en eenige frisé- en velour- weetsels. Behalve sportmantels vertoonen alle mantels aan hun groote sjaalkraag en aan de mouwen zeer omvangrijke bontgamee- ring. De lengte der mantels moet zoo zijn, dat de japon er heelemaal 'niet onderuit komt. Ook moeten ze naar onderen smal samenvallen, dus geen sterk uitgesproken stotrijkdom vertoonen. Voor slanke figuren worden mantels ge maakte met breede ceintuurs van de man telstof, hier en daar met bijpassend inzet- stuk van lakleer. Moskou. In het laboratorium van prof. Papeleski is een geheel nieuw filter gekonstrueerd, waarmede het mogelijk is zich te vrijwaren voor atmosferische sto ringen. o Uruguay. Om de vele Duitschers in deze Z.-Amerikaansche staat, besloot de regeering de uitzendingen van haar zender te Montevideo in de Duitsdhe taal te doen geschieden. Engeland. De regeering heeft een met radio uitgerust schip ter beschikking ge steld, dat de zee afzoekt en bij het vinden van scholen visch een radiosignaal in code uitzendt .De visschers wachten nu in de haven dit teeken af en varen dan naar de aangegeven plaats. Vier K.M. in het rond. (Wacht u voor de Mexicaansche hond.,) Op de Londensche Radiotentoonstelling werd onlangs deze luidspreker gedemon streerd. Hij laat zijn stemgeluid hooren tot vier K.M. in de omtrek en leent zich derhalve niet voor „inwendig" (binnens kamers) gebruik. Wanneer Texelsch Fan fare er zich te den Burg van bediende, konden Oudeschild, de Waal, Dennen, enz. mee genieten! ESPERANTO. De wereldtaal maakt vorderingen. De gemeentelijke middelbare handels dagschool te Amersfoort heeft reeds eenige tijd officieel het Esperanto als vak in het leerplan opgenomen: welis waar facultatief, doch bijna alle leerlin gen volgen de esperantolessen. Ten einde propaganda te maken voor deze wereldhulptaal is in ae school een uit gebreide tentoonstelling geopend, welke een overzidit geeft van de ontwikkeling van het Esperanto. Een Esperanto-centrum. Het mangelt de Esperantisten, ook de Nederlandschen, niet aan geestdrift en geloof in hun streven. Zij ontwikkelen een drukke, levendige werkzaamheid en laten niet af van de propaganda, aldus de N. Rott. Crt. Voor Nederland is daartoe een soort van oentraal punt ge- gevormd: Arnhem, waar thans een Espe- rantohuis is gekomen, dat dezer dagen officieel in gebruik is genomen. Het is het huis „Perzikhaef", dat door de ge meente aan de Esperantisten in bruikleen is afgestaan. Er was veel belangstelling ook van overheidswege, en de burge meester, mr. E. J. R. de Monchy, sprak de openingsrede in 't Esperanto uit. o— „Het zou wel eens kunnen blijken, dat schoolkinderen, die niet naar de H.B.S. enz. gaan, meer hebben aan Esperanto dan aan een der moderne talen, speciaal' Fransch." Zoo schrijft het Alg. Handelsblad, dat nog niet zoo heel lang geleden het leeren van Esperanto afried als zijnde „tijdver- knoeien" en „doelloos". We maken vorderingen. Ja, ja! In 1928 verschenen in Nederland Espe- ranto-berichten in 556 bladen, in 1929 708 en in 1930 880. (rasp. 983, 1386 en 2060 berichten.) Prof. Mr. A. S. Oppenheim schrijft in de „Telegraaf": „Wij, Hollanders, zijn geneigd ons zelf „klein maar dapper" te vinden, wij gok ken alleen maar op de beurs en niet aan de bridge-tafel, wij werken braaf de volle week en spreken gebrekkig een heeleboel vreemde talen". We zouden er aan willen toevoegen: Leer je eigen taal goed en daarnaast Es peranto. Dat geeft je meer voldoening en opent je de heele wereld (we herinne ren aa nde Esperanto-tentoonstellingen.) o Esperanto heeft sinds lang haar intocht op de Berlijnsche volksscholen gedaan. 72 onderwijzers en onderwijzeressen hebben het vorige winterhalfjaar een opleidings cursus gevolgd en beginnen thans met het Esp.-onderricht. Intusschen zijn er zoo veel leerlingen .dat inderhaast nog vijf nieuwe cursussen voor onderwijzers ge organiseerd zijn. De directeur-generaal der P. T. en T. is Esperanto goedgezind, want hij heeft goedgevonden, dat de beambten, die Es peranto spreken, op hun uniformjas het Esperanto-kenmerkteeken, de vijfpuntige groene ster dragen. o— Voor wie een schriftelijke Esperanto- cursus wil volgen, welke tevens per radio behandeld wordt, ligt aan ons bureau een prachtig prospectus gereed. Vraag er slechts om. Daar dit jaar geen cursussen voor beginnelingen kunnen worden ge geven, raden we belangstellenden ten zeerste aan, deze schriftelijke lessen te nemen. De heele cursus kost f 4.(alles Inbegrepen). Adres: Gentr. Esp.-Cursus, Tooropstr. 255, Nijmegen. „WEES MAN". Wie een man is, slijt zijn tijd Nooit in luie ledigheid. Maar verheugt zich in het werken, En een onverdiende beet, Zou hem 't lichaam niet versterken, Hij verdient al wat hij eet. Wie een man is, vlucht het kwaad, Dat er kleeft aan d' overdaad. Hoort hij soms de glazen klinken, Hij verlaagt zich niet als beest Door de zwijmeldrank te drinken, Hij ontvlucht de tuimelgeest. Wie een man is, stort zijn vrouw, Noch zijn huisgezin in rouw. Doet als dwingland zich niet vreezen, Mint zijn kinderen als zijn bloed, Hij wil steeds hun vader wezen, En is voor de zwakken goed. Wie een man is, voelt het hart, Lijden bij eens anders smart. Hij reikt helpend beide handen, Aan een broeder zonder brood. Weldoen doet zijn harte branden Aan een vriend in bange nood. Ingezonden door P. M. Den Burg. Purmerend, 27 Oct. 497 Runderen waaronder 623 vette koeien f 0,68 a f 0,78 9RC Gelde koeien 140 a 325 Melkkoeien 140 a 325 27 vette kalveren per KG 1,00 a 1,20 220 Nuchtere kalveren 8,— a 28, - 438 Vette varkens per KG 0.38 a 0.41 83 Magere varkens 10, - a 24. 349 Biggen 7,— a 11, 1202 Schapen 18,a 31,— lammeren 0,— a 0,— Kipeieren 5,75 6,75 Eendeieren 4,a C, ■SI BURGERLIJKE STAND DER E GEMEENTE TEXEL. B van 24 tot en met 27 Oct. 1931. GEBOREN Simon Petrus, z. v. Johannes Cornelis Hoogenbosch en Joanna Maria KoopmanSimon Hendrik, z. v. |an Dijt en Alida Ran. OVERLEDEN Elisabeth Verberne, 79 jaar weduwe van Willem Maas. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 3 schoenen. De 22ste October overleed te Heem stede onze Behuwdbroeder en Oom JACOB GRAAFF, Gep. Kolonel titulair der Genie O. I Leger, in den ouderdom van 55 jaar. Namens allen, J. G KOOIMAN. Den Burg-Texel. Cursus A te DEN BURG in deMuIoschool (Nieuwstraot) Woensdag (heden) om half 3 er. om half 8 Cursus B te DEN BURG Donderdag om half 3 en om half 8. Cursus C te OOSTEREND a. s. Zaterdag om half 3 en om half 8 in de Open bare Lagere School. Wat geld meebrengen voor het koopen van de grondstoffen. Er is nog gelegenheid tot aangifte. HET BESTUUR. Vrijblijvend per 100 KG af Oudeschild Laplata mais 4,25 Chevaliergerst 6,75 Prima BI. gerst gezu:verd 64/65 Kg 5.50 Gemengd 'kippenvoer 650 Kunstkorrels Bertels le soort 11,25 Ochtendvcer 10,— Inl Haver 7, - Tarwe witte 7,- Tarwe roode 6, Tarwe Donau 5,25 Witte Erwten 7, Voorslaglijnkoekc; 7,75 Amerik Lijnkoek 8,— Sesamkoek 8,— Grondnotenkoek 60 pCt. eiwit en vet 7,75 Murwe lijnkoek W.L. 10,25 Lijnzaadschilfers 8,25 Cocoskoek 8,— Bertels Suikerkoekjes' 9,75 Tarwegrint 5,25 Delftsche Phosphorznre leao 10,— Carnarina vleesch-diermeel n.s. 16 50 Vischmeel 17,— Turf strooisel fijn 1,90 Der Rum X'd 29 Oct. 1031 brengt door dezen zijn oprech- ten dank aan ALLEN, die aan de O FANCY FAIR hebben meege- werkt HARTELIJK DANK aan inzenders, verkoopsters, koo- pers en alle anderen, die tot 'f O succes hebben bijgedragen. HET BESTUUR. ss». ys. «a. TE KOOP een in prima staat zijnde Brieven onder no 651 aan het bureau van dit blad. De Doopsgezinde gemeente den Burg de WaaL. en Oosterend op Texel zal zitting houden tot het ontvangen van landhuur in de Kerkekamer te den Burg op 1 November a.s. van 11—12 uur v.m. O O O O O O Jj O O van *5* Texelsch Fanfarecorps

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2