Oe Nieuwe Texelsche Courant No 4579 45ste Jaargang. Woensdag 4 Nov. 1931 Van week tot week De aardappelteelt in 1931. G. SCHOTANUS L Wilhelminalaan 16 Texelsche Berichten Zie, ginds komt de Stoomboot! Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huis gelezen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiillllll is sinds 1 Jufl 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer ys uur later.) 4 5 6 7 8 9 10 Nov 2,21 3.52 5.12 6,11 7,01 7,44 8.25 LICHT OP RljWlELEN en RIJTUIGEN 5 03 Losloopende honden. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering, dat het krachtens artikel 98 der Algemeene Politieverorde ning in deze gemeente verboden is buiten de kommen der dorpen of zonder behoor lijk toezicht in de kommen der dorpen honden te laten losloopen van 1 Novem ber tot 1 Mei. Overtreding wordt gestraft met 'n geld boete van ten hoogste f 25.— of hechte nis van ten hoogste 6 dagen. Texel, 31 October 1931. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Zaterdagavond. Rotterdam in de put? Terwijl Woensdag in de Amsterdam- sche Qeineenteraad harde woorden vielen over de vraag of het een raadslid be taamt .te waarschuwen, dat de crediet- waardigheid van een stad gevaar loopt als zij niet de grootste zuinigheid be tracht, bleek de zustergemeente Rotter dam inderdaad reeds te zijn vastgeloo- pen. Talrijk zijn degenen geweest, die voorspeld hebben dat het laakbare beheer van de Maasstad met een financieele ramp moest eindigen. Wij wijzen slechts op de scherpe, zaakkundige, uitstekend gedocumenteerde critiek, die de „oude heertjes van de Nieuwe Rotterdamsche Courant" zooals deze week in een politieke vergadering werd gesmaald week aan week aan de verrichtingen van de Rotterdamsche Raad wijdden. In hoe verre de diverse blunders, die de ge meente in de laatste jaren heeft gemaakt de dèbacle hebben verhaast, laten wij in het midden. Dat de uitgaven voor Maat schappelijk Hulpbetoon (12 miljoen over 1931) een enorm gewicht in de schaal hebben gelegd, is zeker. Hoe het zij, Rot terdam heeft thans nog slechts, kasgeld tot ultimo December en de geldmarkt is voor de gemeente te eenen male ge blokkeerd. De banken weigeren hulp, schrijft de Haagsche Post. Wij wachten met belangstelling af, welke voorwaar den de regeering aan eventueele steun zal verbinden. De Volkenbond, China en Japan. Nooit tevoren is het duidelijker gewor den, hoezeer er gebrek is aan een ver plicht Vredes-Statuut, ook verplicht voor de Vereen. Staten en voor Sovjet-Rusland, waarbij althans voorzien wordt in de fi nancieele en economische sancties, te ne-. men tegen elk die handelt in strijd met de uitspraken van de Volkenbond en het Haagsche Internationale Gerechtshof. Met één slag ware het dan mogelijk geweest klaarheid te brengen in de onontwarbare verwikkelingen die Mandsjoerije vanuit de verte bezien voor de Europeaan op levert. Ook door de machtige invloed der Japansche generaals en de Chineesche konkelarijen had men dan kortweg een streep kunnen halen en de Volkenbond ware in staat geweest, met het gansche gevaarlijke Japansch-Chineesche avontuur uiterst korte metten te maken en dit tot een vredelievend eind te brengen. Thans moet de Raad zich zelf verdagen tot 16 November a.s, zonder aan de wereld de zekerheid te kunnen schenken, dat in. de tusschentijd in Mandsjoerije de oor logsfakkel nog niet verder wordt geslin gerd. Weliswaar heeft de Japansche ver tegenwoordiger te Genève Yoshisawa op de hem gestelde vragen steeds weer sta melend geantwoord met allerlei dubbel zinnige algemeenheden, doch daarna heeft hij onder vier oogen verklaard, bij alles wat hem heilig is, al wat mogelijk was te zullen aanwenden om Tokio tot andere gedachten te brengen. Jammer genoeg echter schijnt de heer Yoshisawa de laatste tijd hoe langer hoe minder gewicht in de schaal te leggen bij de machtheb bers te Tokio. Briand schijnt overigens de bij de Volkenbond zeer ongebruike lijke politiek na te strevetn, het veeleer op breken dan op buigen te laten aankomen. Zelfs doet hij geen moeite een geheim te maken van de heel diep-zetelende onte vredenheid, welke Japan's houding bij hem heeft opgewekt. Tokio zal er dan ook rekening mee hebben te houden, dat het zoo noodig de grijze staatsman als aanklager tegenover de gansche wereld zal zien optreden. Het bezoek van Laval aan Amerika. Omtrent de resultaten van Lavai's be zoek aan Hoover wordt officieel liet vol gende meegedeeld De traditioneele vriendschap tusschen Amerika en Frankrijk doet een samenwer king tusschen de beide regeeringen in dit tijdperk van werelddepressie biezonder wenschelijk voorkomen. Wij hebben be sproken de internationale toestand op eoonomisch gebied, de politieke betrek kingen ,de a.s. ontwapeningsconferentie, de invloed der depressie op de internatio nale regeeringsschulden, de stabilisatie van de internationale munteenheden en andere financieele en economische aange legenheden. Wij hopen, dat de ontwape ningsconferentie de vrede op vaster en degelijker grondslagen zal organiseeren. Onze meeningen ten opzichte van de fi nancieele en economische vraagstukken stemmen overeen en deze overeenstem ming zal wellicht de weg effenen voor een hulpactie van de zijde onzer beide regeeringen. De toekomst moet leeren wat deze Amerikaansche reis in de practijk op levert. Er wordt verschillend over geoor deeld. Het eene blad noemt het resultaat niet zoo gering als het in zijn vage be woordingen lijkt, het andere noemt het een tafereel uit een spannende tragedie, waarvan het meest tragische wel is de onverwinnelijke verblinding, hebzucht en bekrompenheid, die als een roode draad door het stuk loopt. Wat gaat Engeland nu doen? De arbeiderspartij heeft in Engeland het loodje moeten leggen, de conserva tieve partij een groote overwinning be haald. Engeland behoudt nu onder Mac Donalds leiding zijn coalitieregeering, d;e trachten zal Engelands crediet te verster ken, het pond een vaste basis te geven en de „rijkseenheid'' te versterken.(waar bij de Koloniën een woordje zullen mogen meespreken). Engeland zal plaats gaan nemen in de rij der beschermingslanden, d.w.z. landen, die de invoer zooveel moge lijk tegenhouden. Een zware slag voor Frankrijk, Duitschland, ook ons land en andere landen, die daardoor hun welvaart zullen zien verminderen, tenzij men voor zijn uitvoerartikelen een ander afzetgeL bied vindt, wat niet erg voor de hand ligt, Ja, de wereld zit wel raar in elkaar. Werkgorge!en DOOR C. J. DE LUGT. GROEI. Het weer is voor de ontwik keling van het aardappelgewas op Texel vrij gunstig geweest, hoewel de over dadige regens, zoowel direct na het plan ten, als tijdens de groei, hun remmende werking hebben uitgeoefend. Verschillen de perceelen werden dit voorjaar zoo met water verzadigd, dat de pas geplante aardappelen verrotten, waardoor deze per ceelen uitgeploegd moesten worden. De opbrengsten der verschillende gewassen zijn in 't algemeen bevredigend te noe men, hoewel de vroegst geplante aard appelen verreweg de grootste opbrengst gaven. Met de kwaliteit is het al evenzoo gesteld; hoe langer groeiperiode, des te beter de kwaliteit der aardappelen. Over het algemeen is deze danook goed te noemen. ZIEKTE. Tengevolge van de vele regens, heeft de aardappelziekte door het geheele land, ja door geheel West-Europa de gewassen sterk aangetast, waardoor 'n gedeelte van de oogst hier te lande (spe ciaal de vroege aardappelen) vernietigd werd. Ook op Texel vindt men bij het rooien zieke knollen, waarvan de hoeveel heid afhankelijk is van de hoedanigheid van de grond; op de vaste zware grond zijn het er vele, en op de lichtere zand grond zeer weinig. Toch is het kwaad hier nooit zoo erg als in de kleibouw- streken. PRIJZEN. Een gevolg van het op treden der aardappelziekte (waardoor groote hoeveelheden aardappelen aan de markt worden onttrokken) is een stijging Zijn uw zolen door en hakken scheef Geen noodbrengt ze ter re- paratie bij Die maakt ze uiterst billijk, net en vlug. der prijzen, zoodat men per H.A. be schouwd, wel minder aardappelen oogst, maar tevens per eenheid meer ontvangt. De resultaten kunnen tot heden zoo doende bevredigend genoemd worden. We hebben ongeveer dezelfde toestand als het vorige jaar: veel zieke aardappe len, met dit verschil, dat de aardappelen met zeer gunstig weer gerooid zijn, wat de houdbaarheid zeer ten goede zal ko men en een groot aanbod, daar de aard appel het eenige landbouwproduct is, dat een behoorlijke prijs opbrengt, zoodat de verbouwer hiervoor zijn zoo hoog- noodige gelden kan ontvangen. AFZET. De afzet kan zeer bevre digend genoema worden, de meeste be langstelling heeft het pootgoed, bestemd voor de export, hoewel ook het bin nenland sterk aan de markt is, ook al om bovengenoemde reden (n.l. het eenig pro duct dat waarde heeft). VOORUITZICHTEN. Het is zeer moeilijk gezien de critieke economische toestanden, een voorspelling te doen om trent de vooruitzichten van de handel in aardappelen. Ik meen echter wel te kun nen aannemen, dat de toestand, zooals deze heden is, bestendigd zal blijven, met iets oploopende prijzen in het a.s. voor jaar. TEXEL, 30 October 1931. S. S. SMEDING. De Universiteit te Kansas City (Ver. Staten) heeft de heer Sibold S. Smeding, eerder redacteur van ons blad, thans directeur-hoofdredacteur van de Prov. en Middelburgsche Courant te Middelburg, het doctoraat honoris causa in de wijsbe geerte verleend op grond van zijn publi caties over George Berkeley. In samenwerking met de Commissie van Controle op het adverteeren voor Geneesmiddelen en Geneeswijzen, worden door ons slechts die adver- tenties op dat gebied geplaatst, waar- tegen harerzijds geen bezwaren be- staan. (Secretariaat der Commissie: Van Aerssenstraat 176, den Haag.) Losloopende honden: 1 November—1 Mei Honden, die buiten de kommen der dor pen losloopen ot zonder behoorlijk toe zicht i n de kommen, kunnen een gevaar opleveren voor de schapen en dus voor des veehouders poriemonnaie, maar kun nen ook de baas op kosten (in de vorm. van b.v. f25 boete) of zelfs „hechtenis"* jagen. Lees de desbetreffende publicatie in dit nummer, handel er naar en ge hebt geen last. Zuiderzeewerken—Texel. Aan het juist verschenen Driemaande- lijksch Bericht betreffende de Zuiderzee werken ontleenen we, dat de werken tot verhooging en verzwaring van de zee dijken der Dertig Polders met kracht werden voortgezet en voor wat de steen- glooiïngen aangaat, gereed kwamen. Het werk aan de Eendracht- en Eierlandsche- polder werd voor de eerste maal voltooid opgeleverd. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Oct. '31 Ingelegd f 21165.'2 Terugbetaald 6822,03 Door de zon verblind. Maandagmiddag half vier reed de vrachtauto van de heer P.Kaan op die van de heer Jn. Bruin Pz., welke voor het brandstoffenpakhuis in de Parkstraat stond. De chauffeur zou door het zonlicht; verblind zijn en kon daardoor een ern stige botsing niet vermijden. Een spatbord van zijn auto werd vernield en de laad bak van zijn plaats gewrongen. De schade wordt door de verzekering gedekt. Van schuld is geen sprake. Had de zon de chauffeur geen parten gespeeld, hij had behoorlijk kunnen voorbijrijden. Sportnieuws. Korfbalcompetitie-stand. Uitslag der Zondag gespeelde wedstrij den: OKCVerdo-Nigro: 02 De Zwaluw—SEOLTO: 0—1 HKC—UDI: 0-7. Alle bezoekende vereenigingen hebben Zakenmenschen! Zorgt, dat ge goed beslagen ten ijs konit. St. Nicolaas is in zicht. Wie een goed artikel heeft aan te bieden tegen een billijke prijs heeft met een reeks goed opgestelde ad vertenties ALTIJD SUCCES. Noemt er de proef mee. Wie een advertentie voor achtmaal plaatsen opgeeft, betaalt er slechts zes. Wie eenzelfde advertentie in eens voor vier plaatsingen opgeeft, be taalt er slechts drie. Vraagt ons voordcelig abonnementsta rief. Zelfs kleine zaken kunnen per weck wel voor zeven dubbeltjes reclame maken. Komt eens met ons praten. Overleggen kost niets. Van uitstel komt schade. Tot ziens dus? Adm. „Texelsche Courant." Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll dus kans gezien te winnen. De stand is thans: - Zondag a.s. heeft de belangrijkste ont moeting plaats te den Burg: Verdo-Nigro. UDI, de twee leidende clubs. Voorts a.s. Zondag te de Cocksdorp SEOLTO—OKC en te den Hoorn de Zwaluw—HKC. Texel I—Wieringerwaard 13—1 Bij T. staat Jo Bruin in 't doel terwij 1 H.Ran en Jo Ran zijn ingevallen voor Winter en Kiljan. W.Waard speelt met 10 man. Scheidsrechter Augustein voldoet goed. Na de toss gewonnen te hebben ver kiest Niek voor de wind te spelen, zoodat W. aftrapt en direct op bezoek gaat bij T. De achterhoede geeft niet thuis. Spoe dig wordt W. op eigen helft teruggedron gen en weet dikwijls niet anders dan ten koste van een corner te redden. Deze druk houdt eenige tijd aan en als eer» voorzet van rechts verwarring sticht in de W.-verdediging, weet André de bal in 't verste hoekje te deponeeren en T. alzoo de leiding te bezorgen. Weer komt T. terug en even later zorgt J. Gieles voor no. 2 met een zuiver geplaatste bal, in hetzelfde hoekje. T. blijft sterker en als J.G. weer een mooie kans heeft, plaatst hij iets te ver, waardoor een zeker schijnend doelpunt verloren gaat. Er wordt veel geschoten, inaar de keeper weet er wel raad mee. W. weet zich los te werken en met verre trappen wordt de voorhoede aan het werk gezjet, waar de T.-backs alle zeilen moeten bijzetten om erger te voorkomen. Jo wordt enkele malen duchtig aan de tand gevoeld, maar hij is op z'n post. W. blijkt een gevaar lijke tegenstander en de snelle doorbraken wijzen er op, dat zij zich niet zoomaar gewonnen geven. In de T.-voorhoede wordt te weinig op de vleugels gespeeld. Tot de rust wordt er niet meer gedoel punt. Na de thee neemt T. het spel in han den, maar heel spoedig weet de W,.-mid- voor uit een ver weggewerkte bal met een geweldig hard schot de T.-keeper te verrassen en de stand is 2—1. Hard wordt er nu gewerkt. De T. aanvallen worden slecht behandeld, terwijl W. met snelle' uitvallen een voortdurend gevaar blijft. De rechtsbinnen St. doet al zijn best om goede kansen om hals te brengen. (Het wordt hoog tijd, dat deze speler z'n taktiek verandert en zijn best gaat doen om eens werkelijk deel uit te maken van een voorhoede en niet langer door zijn remmend spel de ballen aan goed opgestelde spelers, zooals zeer vele malen z'n rechtsbuiten, onthoudt. Hij moet be grijpen, dat door goed samenwerken de kans tot doelpunten wordt vergroot. De elftal-comm. doet goed maar eens uitte zien naar een andere kracht. S. lijkt wel wat hardleersch). André zet enkele malen goed voor, maar de voorhoede loopt niet door, hoewel kans op succes niet denkbeeldig is, daar' de keeper de bal nogal eens laat vallen. Een scherpe voorzet gaat tusschen kee per en goal door en het is 31. W. blijft gevaarlijk. Jo krijgt nog enkele (moeilijke ballen. De strijd verstrijkt, er wordt niet meer gedoelpunt. W. is een flinke ploeg, maar kan met deze uitslag tevreden zijn, gezien de vele 'kansen, die voor T. ongebruikt voorbij gingen. Bij T. waren die keeper, achter hoede en halflinie in orde. De midhalt moet echter even meer aandacht aan de vrijstaande vleugels schenken. De linker vleugel was de gevaarlijkste, terwijl Jo Ran zeer goed heeft voldaan, Henk speelde TEXELSCHE COURANT 25,45 en 65 ets. voorkomt verkoudheid. punten gesp. gew. gel. verl. voor tegen stand VerdoNigro 4 3 1 14 5 7 U.D.I. 4 2 2 18 1 6 S.E.O.L.T.O. 4 1 3 - 4 3 5 O.K.C. 4 3 1 2 4 3 H.K.C. 4 - 2 2 4 13 2 de Zwaluw 4 1 3 3 19 1

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1