FIJNE AMANDEL SPECULAAS ST. NICOLAAS RECLAME Bij aankoop van 2 onsen KEG's THEE ont vangt u bij uw winkelier GRATIS een pakje Thee trekt, KEG's THEE trekt het meest. No 4581 45st8 Jaargang. Woensdag 11 Nov. 1931 Gemeenteraad van Texei Vanaf heden t.m. 5 December 1931. 25, 30, 35, 39, 42, 48 ets. per ons. G. SCHOTANUS L. WHheïminalaan 16 Wrijf Uw pijnlijke spieren ui min min ui ui in hi linn mm mm mm mm mm mm iiiih mm Dit jaar geen catarrh I ^^wanneer U KLOOSTERBALSEM Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. TEXELSCHECOURA U1TQ.N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIE^: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs.4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V2 uur later.) 11 12 13 14 15 16 17 Nov 9,07 9.51 10.36 11,24 0,40 1.39 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 4,50 Losloopende honden. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering, dat het krachtens artikel 98 der Algemeene Politieverorde ning in deze gemeente verboden is buiten de kommen der dorpen of zonder behoor lijk toezicht in de kommen der dorpen honden te laten losloopen van 1 Novem ber tot 1 Mei. Overtreding wordt gestraft met 'n geld boete van ten hoogste f 25.of hechte nis van ten hoogste 6 dagen. Texel, 31 October 1931. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Zitting van Zaterdag 7 Nov. 1931, aan vangende te 2.15 n.m. Voorz.de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.de heer C. Jonker, gem.-secr. Tegenwoordig alle leden. Na opening en lezing der notulen volgt: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Voorz. doet mededeeling van de ont vangst van een schrijven van dokte- Vel- lenga en mevr. Vis-Visser, die meedeelen hun benoeming tot resp. schoolarts in wijk II en tijdelijk leerares Engelsch aan de Z.V.S. aan te nemen. De Comm. voor Bouwontwerpen, enz. zond haar ver slag over 1929—'30. Verder is er een adres van de heer C. Boon Pz. Hij is daarmee royaal geweest, zegt de voorz., want alle leden en nog meer ingezetenen kregen het thuis. Hij vraagt te doen be handelen zijn plannen tot aanleg plein en wegen aan het Moleneind te den Burg, maar B. zelf verzocht destijds die plannen na aankoop van Burgerhout te behandelen. Verder vraagt hij behandeling aanleg plein en wegen Westerweg tot Boogerd. Echter: in Februari zijn deze stukken niet officieel ingediend, doch een voudig in pakketten op tafel neergelegd. In Mei diende B. zijn voorstellen in, maar onder het beding: „geldig tot eerst volgende vergadering" en „niemand ter inzage vóór aankoop Burgerhout". Ver der wenscht B. toestemming voor het bou wen van woninkjes, goedkeuring tijde lijk getimmerte Koogerstraat. (Dit punt is afgedaan, aldus de voorz.), ter hand stelling van f1000 en brillendoos, (geld en doos zijn door B. 26 Sept. 1.1. ten raad- huize achtergelaten; voorz. merkt op, dat van die f1000 f610.10 mochten worden ingehouden en stelt voor het resteerende bedrag en de brillendoos gedurende een week ten raadhuize ter beschikking van B. te houden. Daarna wordt het de recht bank in consignatie gegeven; dhr Epe: Doe het bij de „gevonden voorwerpen"). Tenslotte vraagt B. „rehabilitatie, en schadeloosstelling wegens aanranding van goede naam en eer sinds tal van jaren en schade aan gezondheid, hoofdzakelijk aan zenuwgestel, dat overspannen is door al die ondervonden aanvallen". (De voorz. stelt voor, dit verzoek voor ken nisgeving aan te nemen; aldus geschiedt; geen der leden treedt in discussie.) 2. Goedkeuring begrooting en subsidie- verleening Algemeen Armbestuur voor 1932. Ontv. en uitg. beloopen f 12430.37. De gem. subsidie f7000. De Comm.-leden Leber, Parlevliet en Bruin adviseeren tot goedkeuring. Zoo gebeurt. 3. Ontslagaanvrage J.W.F. Usi als on derwijzer aan de o.l. school te den Burg. Wordt eervol verleend. B.enW. zullen de datum bepalen. Dhr Usi gaat naar Weesp. 4. Herziening strafverordeningen. Om de vijf jaar moet de raad verklaren, welke verordeningen nog gelden, om te voorkomen, dat een daarvan niet plots oorzaak wordt van een vervolging, die geen mensch meer verwacht. Een voor schrift van orde is het dus. Nog van kracht worden verklaard de verordenin gen op bouwen, sloopen en wonen, KEG's THEE T vischafslag, keuring van waren, vleesch- keuring, veemarkten, verkeersregeling, motorrijtuigen, politieverordening, vee verordening en aardappelverordening. Dhr Epe (schertsend): 'k Wist niet, dat we er zooveel hadden. 5. Wijziging bouwverordening. Een kwestie van weining belang. De verordening moet met de nieuwe woning wet in overeenstemming worden gebracht. De raad legt zich bij de voorstellen neer. 6. Afrekening vergoedingen bijzonder lager onderwijs over 1929. Over 1929 bedroegen de kosten van het gewoon l.o. (buiten de salarissen) voor 715 leerl. f 10632.29. Dus per leer ling f 14.87. Het vervolgonderwijs aan die scholen kostte voor 84 leerl. f 1459,56. Dus per leerl. f17.615. Naar deze grond slag ontvangt de School met de Bijbel te Oosterend voor 76.25 leerl. f 1383,84. De R.K. voor 1S7,25 leerl. f2933,11. De school voor Chr. Volksonderwijs voor 62,25 leerl. f 925,66. Bovendien de R. K. school nog f 132,11 voor vervolgonder wijs (7,5 leerl.). De vergoeding voor vakonderwijs bedraagt f50.— per weke- lijksch lesuur. Cbbieb i 25, tó en 65 cti 7. Ruiling van grond te de Koog. Het gaat om een strook van 600 vk. M., gelegen tusschen de Koogerweg en de gemeentegrond annex het perceelC'. van Maldegem, en eigendom van de staat, en 140 vk. M., in de nabijheid, kaj dastraal aan de gemeente behoorende. Met het oog op het verkoopen van bouw terrein achten BenW ruil gewenscht. De gemeente zou wegens het verschil in grootte f0.25 per vk. M. toebetalen. Aangenomen z.h.st. 8. Verleening bouwcrediet aan P. Vlas Wz. De visscher Pieter Vlas Wz., 30 jaar, te Oudeschild, vraagt f 3600 voorschot voor de bouw van een woning op de gemeentegrond bij het perceel-K. Dogger. De heer Vlas staat gunstig bekend en is bekwaam voor zijn werk. Uit eigen middelen kan hij 15 pet. van de bouw kosten betalen. De berekening is aldus: bouwsom f2987, paalfundeering f145, houten schuurtje f120, heining f32; 108 vk. M. grond a f2.dus f216, verdere kosten f100. Totaal f3600. De aflossing moet geschieden in hoogstens 30 gelijke jaartermijnen, de rente zal 4,5 pet. be dragen. Aangenomen z.h.st. 9. Verleening voorschot aan de Nuts- boüwstichting voor woningbouw te Oudeschild. De Nutsbouwstichting vraagt f16000 crediet voor bouw van zes woningen op grond van de N.V. Dros en Co. achter de haven. Het bouwplan is van de heer J. Tiessen, die de kosten op f14000 be grootte. De grond, 36 M. breed en 28 M. diep (1008 vk. M.) kan voor f2000 ge kocht worden. De Stichting zorgt voor behoorlijk verharde weg met trottoir en riolen, en wil de leening in 50 jaar af lossen. (Haar expl.-rekening namen we reeds eerder op). Er zijn een twaalftal liefhebbers voor die woningen, die f3.30 13.60 huur moeten opbrengen. Een rijksvoorschot willen BenW liefst niet Zijn uw zolen door én hakken scheef Geen noodbrengt ze ter re paratie bij Die maakt ze uiterst billijk, net en vlug. vragen. Men zou dan kleiner woningen moeten bouwen en een gelijk getal krot ten moeten opruimen en bovendien 4,75 rente betalen. Dhr Epe vraagt naar de beharde wieg, de voorz. zal na de openbare vergadering, antwoorden. Dhr Kikkert vindt een voorstel als dat van P. Vlas veiliger en informeert naar de rente. Voorz. deelt mee, dat tegen 4,25 pet. van het Alg. Weeshuis kan worden geleend: fl60U0 voor de Bouwstichting en f8800 voor de woningen van Dogger, Schagen en Krij- nen. De aanvragen en de leeningen worden goedgekeurd z.h.st. 10. Vaststelling gemeente - begrooting voor 1932 en bijbehoorende voorstel len. Naar de voorz. opmerkt, hebben de leden, die voorstellen of aanmerkingen, hadden, alle gevolg gegeven aaii het ver zoek, daarvan vooraf mededeeling te doen, zoodat BenW nog schriftelijk hun meening daaromtrent kenbaar konden ma ken. Dat gaf meer werk ter secretarie, maar is bevorderlijk aan een zakelijke en vlotte afdoening. Alvorens tot behandeling van details over te gaan, stelt de voorz. de raad in de gelegenheid tot het geven eener alge meene beschouwing. Hiervan maakt dhr De Graaf gebruik, door te vragen, of er eenige zekerheid bestaat ten aanzien van de geraamde ontvangsten. De voorz. zegt hierop geen pertinent antwoord te kun nen geven. Hoe zal het straks in de wereld, in Europa, in ons land, in onze; gemeente gaan? We tasten in het duister ten deele. en hielden daarom bij onze raming de veilige kant. Weth. Keijser bevestigt dit. Dhr Parlevliet vraagt, of hij 't goed verstond: We tasten in het duister, waarop de voorz. bevestigend ant woord. Dhr Kikkert: Er is al eenige tijd verloopen sinds de begrooting werd rondgestuurd. Voorz.: Inderdaad. De horizon is wat helderder. We zouden nu wat minder pessimistisch kunnen zijn. Vervolgens komen in behandeling de opmerkingen van de raadscommissie (de heeren Lap, Keijzer en Dogger.) A. Telefoonkosten. De N.Z.R.M. be taalt f 12.wegens aansluiting van de burgemeesterswoning. De comm. wil deze bijdrage laten vervallen. Er wordt van de f en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- matiek en spit met de beroemdej AKKER'. ^▼erzacht verrassend •nel. ZGeen goud too goed.* telefoon weinig gebruik gemaakt, terwijl de Reddingmij. van partic. giften moet bestaan. BenW gevoelen er niet voor. De overeenkomst is destijds vrijwillig aange gaan. Bovendien behoort de redding van drenkelingen niet tot de bemoeiïngssfeer der gemeente. Dhr Lap blijft bij zijn voorstel. Dhr Dogger bestrijdt hem. Er zijn wel meer menschen, die f 12 ontvangen als bijdrage in de kosten. De overeenkomst is in orde. B. Straatverlichting. De Comm. vraagt een lantaarn aan de Wilhelminalaan bij de woningen van J. Buijs e.a. BenW echter hebben, mede tot meerdere aan trekkelijkheid van het gemeente-bouwter rein aldaar, de Emmalaan op het oog, hetgeen dhr Kikkert betiteld met „ego ïstisch, teveel ijver voor eigen zaak". Dhr Parlevliet pleit voor de Wilh.laan. Dh Lap ook; er staan 11 huizen, merkt hij op. Ze kunnen overal wel gaan bouwen, meent dhr Bruin. Dhr Dog ger: Ja, die lintbebouwing kost de ge meente veel geld. Ze moeten zoo dicht mogelijk bij huis blijven. Dhr Kikkert: 't is hier geen lintbebouwing. De oor spronkelijke bedoeling was hier een weg en bouwterrein te krijgen. De voorz. meent, dat de bedoeling voornamelijk was, een goede verbinding Haven-de Koog bui ten den Burg om tot stand te brengen. Wie daar bouwen gaat, krijgt licht, als hij aan de beurt komt. Dhr Parlevliet: We moeten licht geven waar de meeste huizen staan. Weth. Keijser zal het standpunt van BenW wat toelichtenHet valt ons zwaar aan het verzoek te vol doen. De Wilh. laan is door ons gekocht en behard. We hebben er een laan van gemaakt en zouden nu moeten rioleeren en verlichten ook. Waar moet dat heen? De gemeenschap wordt er door belast, de particulier bevoordeeld. We moeten 'n bouwplan maken. Weth. Vlaming vult aan: De particulier raakt zijn grond kwijt en de gemeente blijft er mee zitten. De raad moet de particulier niet in de hand werken. De gemeente kan niet concur- reeren, doordat de kosten van riool, licht enz. in de grondprijs verwerkt zijn. Dhr Lap: 't Is een gekke toestand; de schuld ligt bij het gemeentebestuur, dat zoo nalatig was niet aan een bebouwings plan te denken. Er komen nog meer moei lijkheden. Riolen en lantaarns moeten er nu komen. Voorz.: Er is met een uitbreidingsplan al begonnen. Toch had 't plan voor de Koog nogal wat tegen werking (één stem meerderheid). Dhr Parlevliet. Van een fout van het ge meentebestuur mogen de menschen de dupe niet zijn. Dhr Lap: BenW moeten het nu zelf maar weten. De raad hebben ze gehoord. Weth. Vlaming geeft aan stemmen de voorkeur. Het voorstel van de comm. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 85 stemmen. Tegen: de heeren Epe, Bruin, Dros en de wethouders. Dhr Bruin motiveert zijn stem, zeggende, dat hij de gemeente steunen wil in haar pogingen om gemeentegrond te verkoopen. C. Onderhoud straatweg. Eierland be taalt in de kosten van de straatweg te de Cocksdorp f72. De Comm. wil deze post laten vervallen, omdat de dorpsstraat in ieder dorp door de gemeente wordt on derhouden. BenW zijn hier tegen. In 1912 is die overeenkomst gesloten. (Eer der had de weg (645 M.) geen bestra ting). Sindsdien zijn de kosten nog ge stegen.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1