Texelsche Courant van Zaterdag 14 Nov 1931 TWEEDE BLAD Naastenliefde. „SINTE-MAARTEN" PUROL er op! Samenwerking in Zuivelbereiding. Texelsche Berichten Hedenavond 8 uur in hotel „Texel" Propaganda—Kunstavond Ned. Blindenbond. Muziek Zang Declamatie. Een troostend woord is altijd goed. Maar bij het woord past DAAD. Wat geeft 't of ik zeg: „Word warm"' En laat de naakte naakt. Wat geeft het, of ik meelij heb, Beklaag een blindeman. Maar laat hem zonder hulpe staan, Wat NUT heeft hij daarvan. Neen, bij het woord past ook de DAAD. Dat zal een elk verstaan. En daarom wek ik allen op, VANAVOND heen te gaan. De propaganda-kunstavond Tot steun der blindenBond. Biedt u een mooi programma aan, In deze avondstond. Komt gij om Kunst, gij vindt ze ook, Dat stemt u wel tevree. Maar brengt ge boven alles toch Een hart vol liefde mee. Voor ijd'le vreugd en dwaze pret, Is steeds veel geld te vinden. Steunt gij deez' keer uit naastenliefd' Het werk voor onze blinden. HU1B DE RIJMELAAR. De jeugd heeft St. Maarten niet ver geten. Het was Woensdagavond heel druk in het dorp. Aardige tafereeltjes speelden zich at voor wie daar nog oog voor heeft; voor wie niet met een snauw de kinderen van de deur joegen, onverschil lig voor wat zij te vertellen hadden van koeien en torens en meikes met horens en klokken en rokken, van een rijk man, die veel geven kan, en wat niet al. Het waren meest lampions, die als lichtjes dienden, maar ook wel eigengemaakt werk, soms een sigarenkistje of nog 'n uitgeholde biet of raap, met zorg be werkt, van een kaarsje voorzien. De St. Maarten-legende. Men vraagt ons naar de St. Maarten legende. We geven haar hier, in de ver onderstelling, dat er meer belangstelling, voor bestaat. Op zekere dag kwam St. Maarten aan de zeekust, om het evangelie te verkon digen. Toen hij huiswaarts wilde keeren, was zijn ezel, die hij buiten vastgebon den had, verdwenen, en daar het intus- schen donker geworden was, ontstak men lantaarns om de ezel te zoeken. Hier aan zouden de lichtjes herinneren, die alom in den lande nog onafscheidelijk aan het feest van Sinte Maarten ver bonden zijn. We er meer van wil weten, bevelen we het boek.van H. Grolman, „Nederlandsche Volksgebruiken" ter lezing aan. Het aantal legenden, op S. Maarten betrek king hebbend, is groot. Nog enkele rijmpjes. Als het wat lang duurt, eer ze wat krijgen, zingen de kinderen in Groningen, Oldambt: Och vrouwtje, laat ons niet langer staan. Dan kunnen we een deur verder gaan'. (Tijd is geld, niet waar?) Van de lichtjes is hier sprake: Sint Martinus bisschop Roem van alle landen. Dat ik hier met lichies loop Is voor ons geen schande. Volgens de legende zou St. Maarten in Frankrijk de wijnoogst zegenen en zelfs water in wijn kunnen veranderen. Hier mee in verband dit rijmpje: Op Sint Martijn Vuur en warme wijn. Ook het slachten is aan de He Novem ber verbonden. Ziehier: Op Sint Martijn Slacht de arme het zwijn. Sinte Maarten nad een koe Die moest naar de slager toe. Was-ie vet, of was-ie mager Evengoed moest-ie naar de slager. Het eten van gans op St. Maartens- avond schijnt met dat slachten in ver band te staan. De St. Maartensgans hoort eigenlijk thuis in de Saksische gewesten. Vandaar dit liedeke uit Westerwolde, waarmee we ons praatje willen beslui ten: Er kwam een gans uit Sassen, Uit Sassen kwam die gans. Hij was zoo wel gewassen Gewassen was die gans. Een biezonderheid willen we u nog toevertrouwen. Naar het volks(bij)geloof wil, zou een strenge winter op komst zijn, wanneer de gans, op 11 Nov. ge slacht, een rood borstbeen vertoont. Als nu onze poelier maar niet door winter- rninnende vrienden bestormd wordt met de vraag: Hoe stond het er mee? Maar de almanak is er ook nog, om van, zooveel andere „huismiddeltjes" maar te zwijgen. Dit moet uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. Sportnieuws. De heer Jan Visman Jr., te Oudeschild, heeft zijn sportvrienden en tal van an deren wat te vertellen en vraagt daarvoor een bescheiden plaatsje in „de veelgelezen1 Tex. Courant". Gaarne verleenen we hem hier het woord: Geachte Sportvrienden, De Texelsche Korfbalbond bestaat een poosje en de „gebruikelijke heibeltjes" zijn er ook. Nu is dit op zichzelf niet zoo erg, want iedere vereeniging heeft q»et kleine oneenigheidjes te kampen, doch we moe ten niet uit het oog verliezen, dat zoo'n bond door die „heibeltjes" over de kop raakt, want deze is toch niet opgericht; om onderlinge haat en nijd te stichten, niet waar. (Integendeel!) We moeten dus korfballen om te sporten, en ik zou zeg gen, om niets anders dan te sporten, iu ieder geval niet om elkaar een hak te zet ten. (Ook andere vereenigingen mogen deze laatste regels wel eens meer in practijk brengen. V.) Ik vind het zeer be treurenswaard, dat dit laatste schijnbaar wel het geval is. Dit is te veriielpen. 't Is de plicht der bestuursleden van iedere vereeniging de leden er op te wij-1 zen, dat er niet gesport wordt om elkaar in het vaarwater te zitten en te negeren, doch om elkaar te vermaken. Wie lid is van een vereeniging en niet kan „geven" en „nemen", of niet tegen verlies kan, doet goed direct, maar dan ook direct zulk een vereeniging te verlaten, daar hij ot zij daarvoor anders een groot gevaar is en die heel best, bewust of onbewust, over de kop kan helpen. Ik heb zoo het idee, dat waneer zoo Zondags de verschillende vereenigingen haar uitwedstrijden gaan spelen, dit heele- maal niet met 't idee gaat 'een mooie pret tige wedstrijd te spelen, doch veeleer met de gedachte om elkaar een hak te zetten. Dit is een afschuwelijk idee. Als zulke ideeën er niet uitraken, loopt het met de Texelsche Korfbalbond stellig mis. Dit kunnen we met aller medewerking voorkomen. Met dit schrijven bedoel ik niet één zekere vereeniging ot een zekere persoon, doch ik schrijf in het algemeen, hopende hiermede iets te kunnen meehelpen tot het verkrijgen van een betere verstand houding tusschen de vereenigingen en de leden onderling. (We plaatsen deze vrien delijke woorden met genoegen en hopen van harte, dat ze „doeltreffend" mogen blijken te zijn. Red.) Stand Korfbalcompetitie. De stand is thans: punten gesp. gew. gel. verl. voor tegen stand VerdoNigro 5 3 2 15 6 8 U.D.I. 5 2 3 19 2 7 O.K.C. 5 13 1 6 6 5 S.E.O.L.T.O. 5 13 16 7 5 de Zwaluw 5 1 1 3 5 20 3 H.K.C. 5 2 3 5 15 2 Men schrijft ons: Morgen gaat Texel 1 op bezoek naar HRC III met onderstaand elftal: Jb. Gras D.Zuidewind G. Pijpers J.Vroege J.v.Reenen N.de Graaf J.Kiljan, A.Stern, N.N. J.Gieles, A.Ran Res.: Joh. Ran. Zonder nader bericht vertrekt T. I om elt uur. Het tweede elftal speelt thuis tegen Petten I met deze opstelling: Joh. Bruin D.Keijser Jb. Geus J.v.d.Berg, M.Koom, T.v. Heerwaarden Moerbeek, A.Dros, N.N. Keur, A.Bakker Res.: Jac de Veij. —o Wij wekken alle werkende leden op om vooral de Woensdagavonden vrij te houden voor het oefenen in het Gymna stieklokaal. Opening zaal half acht. Aan vang oef. 8 uur. Sporttenue verplichtend. De adsp. competitie wordt 22 Nov. vervolgd. Tot steun der Nutsbewaarschool. Namens het Bestuur van de Nutsbe waarschool wordt het volgende onder de aandacht gebracht: Met het doel middelen te vinden tot dekking van het tekort op de exploitatie rekening der Nutsbewaarschool alhier is besloten een loterij te organiseeren. De loten zullen tegen een minimumprijs wor den aangeboden en uitzicht geven op mooie prijzen. De hoofdprijs zal eennaai- tnachine zijn. Verder heeft het bestuur de beschikking gekregen over een biezon-- der fraaie sprei en is een mooie sche merlamp nog toegezegd. Maar daarmee kan nog geen verloting op touw gezet worden. Het bestuur verzoekt nu beleefd allen, die met bovengemeld doel instem men, het een of ander cadeau voor de' verloting te willen bestemmen. Denkt, wanneer ge straks St. Nicolaasinkoopen gaat doen, ook eens aan de Nutsbewaar school, aan het mooie werk, dat daar wordt verricht, en aan het tekort, dat een voortgang daarvan in de toekomst zou kunnen bedreigen. Bijdragen worden gaarne in ontvangst genomen door MEVR. OORT—OORT, Den Burg. Giften voor het Witte Kruis. Giften Algemeene Wijkverpleging. „Voor elk van de twee maar n tientje", Zoo dacht hier de familie R. Doet gij het haar na, waarde lezer? Bij voorbaat onz' dank hier, van ver. WINTERD1ENST T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 7.45 11.20 2.35. Van den Helder: 10.00 12.20 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.00 11.15 3.15. Van ^en Helder: 9.00 12.20 4.15. „Ramon Tamello". Door Tooneelvereen. „Texel" wordt in studie genomen „Ramon Tamollo, de Held van het witte doek", een blijspel in drie bedrijven van Henk Bakker, (schrijver o.m. van „Filmmaniakken", „De duistere gast", enz.) Drie dames en vijt heeren zullen 'hun medewerking ver leenen. De opvoering is bepaald, zooals we reeds schreven, op Zaterdag 26 Dec. a.s. (2e Kerstdag.) Overzicht veemarkten 5—11 November. Laatst October, begin November heb ben we gewoonlijk op de veemarkten door het heele land groote aanvoer, om dat het vee weer wordt gestald en voor* dien het overtollige vee wordt afgezet, doch in de tweede plaats, omdat „er geld. moet worden gemaakt" in verband met de pachtbetalingen, welke omstreeks 1 a 2 Nov. plaats vinden. Ook zijn er die thans nog vee bijkoopen, om hun stallen voor de winter completeeren. Om deze tijd dus is de handel van meer omvang, hetgeen ook nog wel in de afgeloopen week was te bespeuren. Wat het WOLVEE betreft het volgende: Leeuwarden en Leiden waren beide traag en lager met slechte afloop. Te Schagen, Utrecht en Purmerend was het handelsverloop stug. Groningen was niet vlugger doch vrijwel prijshoudend, ter wijl uit Sneek wordt gemeld: handel slecht doch iets beter dan j.l. Vrijdag te Leeuwarden. Alleen van de Rotterdamsche markten wordt een „iets" williger han del geseind. De prijzen schenen daar ruim zoo hoog. OUDESCHILD. Uit de Vogelwereld. Een dezer dagen was aan de haven al hier een biezonder soort meeuw waar te nemen. Hij was een weinig kleiner dan een kapmeeuw en veel slanker. Tevens had hij een zwarte zoom aan het einde der vleugels en het eind van de staart. Hij: viel direct op tusschen de andere. o— We zonden dit berichtje door aan de bekende ornitholoog, de heer Jan P. Strij- bos, die naar aanleiding daarvan welwil lend het volgende meedeelt: Zeer waarschijnlijk betreft het hier de Dwergmeeuw, een meeuwensoort, die in voor- en najaar in klein aantal doortrekt, voornamelijk langs de kust. Door de waarnemers van het Trekstation werd de dwergmeeuw in de haven van de Cocks- dorp gezien (11 Oct. j.l.). Een paar jaar geleden zag L. Tinbergen een troep van 200 stuks bij Harderwijk. Ze broeden in Noord-Oost-Europa, hier en daar ook nog in Jutland (Denemarken). Een goed kenmerk is de donkere onderkant van de vleugel en de eigenaardige manier van prooibemachtigen (watertje-treden). Visscherij. Met de visscherij gaat het zoo'n beetje het kantje langs. In het laatst der vorige week liepen de garnalenprijzen een wei nig op. Door het onstuimige weer en de lage sardienprijzen kwamen de motor, botters tegen het midden van de week al weer binnen. Zakennieuws. Hotel „De Zeven Provinciën" krijgt een geheel ander aanzien. Waren van bin nen reeds verbeteringen aangebracht, thans wordt de voorgevel van groote ruiten voorzien, wat zeker een verfraaiing zal zijn. Naar het Ziekenhuis. Woensdagmorgen werden met de boot van 11.20 uur drie patiënten in een auto, naar den Helder vervoerd (twee blinde darmpatiënten en een, een bejaarde dame uit den Burg, met een gescheurde enkel.) DE KOOG. Een zomerhuis op de duinen. Sinds eenige tijd is men op één der hoogste duinen, even ten N. van het bad hotel bezig geweest met egaliseeren en gereedmaken van een afgebakend bouw terrein. Thans is hier een begin gemaakt met de bouw van een zomerverblijf voor rekening van de heer G. J. Lugt, hoofd ingenieur bij Werkspoor, wonende te Bussum. De uitvoering is opgedragen aan Maandag zullen bestuur en leden van de Eendracht him houding tegenover eventueele aansluiting van de Waal en den Hoorn bepalen. DE WAAL. De Hoop en De Eendracht bijeen? Uit een advertentie in dit nummer blijkt, dat het bestuur van Zuivelfabriek „De Hoop',' alhier voornemens is de aandeel houders voor te stellen „zich in begin sel voor combinatie uit te spreken." DEN HOORN. Het Bestuur van „de Onderneming" tegen aansluiting bij „de Eendracht". Op onze vraag, hoe het bestuur van de Onderneming tegenover aansluiting bij de Eendracht staat, deelt de directeur, de heer IJ. Lap, ons welwillend mee, dat het bestuur zich in zijn vergadering van 9 Nov. 1.1. in zijn geheel tegen aansluiting bij de Eendracht verklaarde. Op de vraag, hoe de meerderheid der leden daar tegen over staat, gaf de heer Lap te kennen geen afdoend antwoord te kunnen geven, doch aldus de directeur „naar ik vermeen, gevoelt men er over 't algemeen niet veel voor." In de ledenvergadering van 20 Nov. zal deze aangelegenheid evenwel worden be sproken. Het is nutteloos, zoo besloot de beer Lap, bij ons op spoed aan te dringen. Kalm wachten we eerst het oordeel der vergadering af. de heer Jb. Daalder, aannemer te den Burg. De oplevering behoeft niet voor a.s. voorjaar plaats te hebben. Als bie zonderheid zij nog vermeld, dat het ge bouw geheel wordt opgetrokken van ge wapend beton, en dat het buitenwerk niet wordt geschilderd met gewone verf maar bewerkt met een soort creosootverf, genaamd „Lammerius" waarvan de neer Daalder op Texel de alléénverkoop heeft. Voor reddingsoefeningen. Het is wel voorgekomen, dat bij oefe ning met dc z.g. reddingbroek, behoo- rende tot de materialen der reddingboot, de z.g. „bok", waaraan de kabel was verbonden, in het mulle zand wegzakte. Thans is vanwege het bestuur der N.Z. R.M. ten Z.W. van de Kaapnol voor dit doel een mast geplaatst, in een platvorm van beton. Hierdoor wordt waarschijnlijk bovengenoemd euvel voor goed onder vangen. OOST. Ouderavond. Donderdag hadden we hier weer een Ouderavond. De bijeenkomst werd ge opend door het hoofd der school, de heer B. T. Zondervan, die aanwezigen hartelijk welkom heette en over de reeds weer grootere opkomst zijn tevredenheid uitsprak. Twaalf ouders waren aanwezig. De notulen werden gelezen door secre taris H. Steigstra en onveranderd goed gekeurd. onder dankzegging. Medegedeeld werd, dat ingaande 15 Nov. 's middags school gehouden wordt van 1 tot 3 uur, wat door de ouders van ver-af wonende kinderen zeer werd toegejuicht. De kinderen zijn dan nog voor donker thuis. De penningmeester deelde mee, dat er thans in kas is f80.65 ten behoeve vanr schoolreisjes, enz. Hierin was begrepen t 23.48 spaargeld van de kinderen. Het overige bedrag van f57.17 was het resul taat van de aanbieding van inteekenlijsten. ten behoeve voor schoolreisjes. De ver gadering maakte geen bezwaar om van het laatstgenoemde bedrag iets beschik baar te stellen om per vliegpost eien telegram aan het adres van St. Nicolaas te zenden met de vraag, of de Sint ook dit jaar weer een bezoek wil brengen aan de school te Oost. Hij zal beslist wel komen. Het hoofd deelde nog een en ander mede over de nieuwe leermiddelen. Er komen o.m. enkele nieuwe platen. Na nog eenige gezellige besprekingen aangaande de ontvangst van St. Nicolaas, volgde de rondvraag, welke echter niets opleverde. Hierna werd de vergadering met een woord van dank aan de aanwe zigen, 'n „wel thuis" en „tot weerziens" gesloten. (Toezending van beknopte verslagen van Ouderavonden ook aan andere scho len op Texel, stellen we zeer op prijs. Zulke avonden dragen bij tot het aanbren gen, onderhouden en verstevigen van de band tusschen school en huis, hetgeen aan het onderwijs niet anders dan bevorder lijk kan zijn. Red.) —O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5