Passagiersvervoer via De Mok Echt en goed Het merken van schapen Gemengd Nieuws 's Morgens 7.45 uit den Helder. Ingevolge een overeenkomst met de marineautoriteiten mogen thans ook pas sagiers, die gaarne 's morgens vroeg naar Texel gaan, gebruik maken van het Mok-bootje, dat 's morgens te kwart voor acht uit den Helder vertrekt. Zij dienen zich tevoren van een kaartje te voorzien in TEXELS VEERHUIS te den Helder, bij de heer Luyckx, zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekenmg dragen van den fabrikant A. Mijn- hardt. Allerlei. Doordat de post Woensdagmorgen te laat te den Helder aan de haven kwam, moest het Mok-bootje zonder post naar Texel vertrekken. Vandaar ide teleurstel ling voor een deel onzer lezers op die morgen. o Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de samenkomst in café den Burg, waarin vanavond en morgen de heer K. Rozendaal, uit den Haag, spreken zal. In ons raadsverslag kon men lezen, dat bij inhouding van 8,5 pet. van de ge meente-ambtenarensalarissen dqor Texel f2250.bezuinigd zou worden, welk be drag door de heer Parlevliet niet gering werd genoemd. Op verzoek deelen we echter nog mee, dat dit bedrag tot f1420 moet worden teruggebracht, daar bij ver haal van pensioenbijdragen op de jaar wedden van burgemeester, secr. en ont vanger, deze wedden volgens besluit van Ged. Staten met een gelijk bedrag behoo- ren te worden verhoogd. Sportnieuws. In de Donderdagavond gehouden leden vergadering van de Korfbalclub „Verdo- Nigro" werd inplaats van mej. M.Rab, mej. A.Breesnee gekozen als penningm., dit in verband met het a.s. huwelijk van mej. Rab. De heer Michels stelde voor als afdeeling van de Texelsche KorfbaN bond te bedanken. Zoodra het ergens om gaat, wordt er vaak zeer woest gespeeld, de schuld ligt niet alleen bij de andere vereenigingen, maar ook bij ons. Verschil lende leden waren hierop echter tegen,, omdat V.N. de bovenste plaats nog in neemt op de ranglijst en omdat de voor zitter ook vertelde, dat er geen vriend schappelijke wedstrijden zonder vergun ning van de Korfbalbond mogen worden gespeeld. Daar het meerendeel der leden tegen bedanken was, bedankte de voorz. voor zijn functie, daar hij niet' verder de verantwoordelijkheid voor wedstrijden, zooals 1.1. Zondag gespeeld, op zich neemt. In zijn plaats werd als bestuurs lid gekozen Abr. Daalder, terwijl N. de Graaf, tot nu toe commissaris, de voor zittersfunctie op zich zal nemen. Als scheidsrechters voor de bond werden aan gewezen H. ter Brugge en Abr. Daalder. Met dien verstande, dat Verdo-Nigroelke Zondag één scheidsrechter voor de bond beschikbaar stelt. E>e 12-tal commissie zal in het vervolg bestaan uit mej. A. Roeper en de heeren ;G. Dros en J. v. Reenen. Toen kwam er nog een voorstel om een wedstrijd te spelen, waarvan de op brengst ten goede komt aan H.K.C., welke vereeniging, doordat al haar thuiswed strijden 's morgens gespeeld worden, daarvan geen ontvangsten heeft. Besloten werd de wedstrijd van a.s. Zondag Verdo- NigroDe Zwaluw voor dit doel te be stemmen. Voor de goede verstandhouding zullen auto's niet meer op het terrein worden toegelaten. Postvervoer de Mok—Den Burg. Van gemeentewege is het postvervoer De MokDen Burg, voor zoolang de vroegboot niet vaart, aanbesteed en ver volgens gegund aan de laagste inschrij ver, de heer A. Kievit. Vertrek van den Burg half acht v.m. Vertrek van de Mok 8,15 uur. De invoer van schapenvleesch in Frankrijk beperkt De nieuwe beperking van de invoeren van verschillende producten in Frankrijk brengt opnieuw de Nederlandsche uit voerhandel een gevoelige slag toe. Con tingenten worden daarbij vastgesteld niet alleen voor geslacht gevogelte en eieren en voor geslachte konijnen, maar vooral voor versch en geconserveerd schapen vleesch. De hoeveelheid, aan ons land toegewezen, is voor November 960 en voor December 1440 centenaars, dat is tegen over de andere aangewezen landen Polen en Hongarije al biezonder weinig, en onze uitvoerhandel zal dit te sterker gevoelen omdat, nu Engeland was afge vallen, Frankrijk verreweg ons belang rijkste afzetgebied voor schapenvleesch; was geworden. Het lijkt wel zeer noodzakelijk, dat door vakkundige onderhandelaars ten spoe digste met de Fransche autoriteiten over leg gepleegd wordt, opdat wij er bij de vaststelling van de contingenten voor het volgend jaar wat beter afkomen. „Wannes-Jan". Gisteravond besprak ds. J.J.Buskes, van Oosterend, >in Eben Haezer voor een ge heel gevulde zaal „Wannes-Jan", van Diet Kramer, een Texelsch verhaal Er werd met veel aandacht geluisterd en na afloop ging men algemeen zeer voldaan naar huis. Er is ons voor het volgend nummer een nadere bespreking toegezegd. o „Wannes-Jan" verscheen als vervolg verhaal in het Chr. Maandblad „Op- waartsche Wegen". Het ligt in de bedoeling van ds. Bus- kes hier deze winter nog te spreken over de wereldcrisis en wat daarmee in ver band staat en het boek „Kinderen van deze tijd" van Henr. Roland Holst. OUDESCHILD. Nutsbouwstichting. Door de Nutsbouwstichting zullen achter de Haven alhier zes woningen wor den opgetrokken. De bouwexploitante, de N.V. Dros en Co., zorgt voor een ver harde weg en trottoir (niet de stichting, zooals eerst werd gemeld.) Veevervoer. Sinds onze vorige opgave zijn van Texel verzonden: 81 varkens, 50 lammeren, 35 schapen, 12 kalveren, 4 koeien, 3 paarden. DEN HOORN. Een leelijke val. Gistermorgen omstreeks acht uur is de heer J. Roos, toen hij voor de kaasfabriek bezig was het weireservoir schoon te maken, daarvan afgevallen en zoo ernstig op een melkbus terechtgekomen, dat dok tershulp moest worden ingeroepen. Bij onderzoek bleek, dat een rib zwaar werd gekneusd. De heer R. had danook veel pijn te verduren. Hij moge weer spoedig hersteld zijn. De slag aan het Horntje. We ontvingen, naar aanleiding van ons, uit goede bron ontvangen bericht over de mishandeling van de heer Kiel aan het Horntje een breedvoerig relaas van de heer J. C. Wabeke, dat op die tragische gebeurtenis een geheel andere kijk geeft. Daarin toch wordt verteld, dat K. ge dreigd heeft met „Ik maak je kapot" en een broodmes naar W. heeft geworpen. K zou door W. niet met de (in beslag ge nomen Red.) paal geslagen zijn, maar door op het scharnier van een deur te vallen „een zeer klein wondje" (zoo staat er Red.) hebben opgeloopen, enz. enz. Bij onze informatie vernemen we ech ter, dat deze uiteenzetting geheel in strijd is met wat door ijverig politie-onderzoek is komen vast te staan. Wanneer men een. hoofdwond, die op vijf plaatsen gehecht moet worden, „een zeer klein wondje" noemt, pleit dat niet voor een goed on derscheidingsvermogen We laten gaarne aan onze politiemannen de be oordeeling van het restje over. DE WAAL. Een groote ijsbaan. i De ijsclubs van den Burg en de Waal hebben het plan opgevat te trachten voor gezamenlijke rekening een flinke ijsbaan te verkrijgen. De 'eerste stappen daartoe zijn reeds ondernomen en wettigen de verwachting, dat ze tot een goed resul taat zullen leiden. OOSTEREND. Excelsior-nieuws. Muziekcorps „Excelsior" is voornemens tegen het einde dezer maand een uitvoe ring te geven in het Gebouw voor Chr. Belangen. De heer E. Dz. Govers, secr. van de Ned. Fed. tot Verbetering van de Wol- handel, schrijft ons: Wat reeds voor enkele jaren bij herha ling in verschillende Landbouwbladen met een klein artikeltje getiteld: „Teer en verf is Wolbederf" aangeduid hoe schadelijk gebruik van olieverf, doch meer nog dan deze van teerproducten is voor de wol, beter gezegd voor de wolindustrie, op de Internationale Wolconferentie welke de zer dagen te Bazel wordt gehouden, komt o.a. ook een Rapport over het merken van schapen ter sprake. Hoe zorgvuldig ook bij uitsorteering voor wassching de met verf en teer be smeurde wol worden verwijderd, toch blijven er meestal nog stukjes over, welke in de bewerking oplossen en dan belang rijke schade opleveren, vooral als dit pas later wordt bemerkt. Reeds geheel ge reed zijnde stoffen, moeten soms om blauwe of donkere vlekken afgekeurd worden. Meerdere procedures zijn het gevolg geweest van kwestie over derge lijke leveringen. Van de zij de der fabrikanten is er thans hoewel vooralsnog zonder succes, besloten, om niet alleen de fokkers (directe leve ranciers) bij gebruik of gewoonte aan sprakelijk te stellen voor schade door in de wol aanwezige schadelijke teer ofverf- deelen ontstaan, tevens de tusschenhan- del voor een dergelijk euvel in door hem verhandelde wol op te laten draaien. Mogelijk is vooral het onbillijke van de laatste wensch oorzaak geweest, waar door het plan zooveel tegenkanting on dervond. Een ander motief voor de verwerping was terecht van de zijde van fokkers op geworpen ,n.l. het feit, dat tot nu toe nog geen practisch bruikbaar merkmiddel bekend is, dat voldoende houdbaar is voor een geheel jaar. Ben groote Duitsche industrie houdt zich met deze materie bezig. Intusschen zou het aanbeveling ver dienen, wanneer ook van de zijde van schapenhouders meer dan tot nu toe de aandacht aan het te gebruiken merk- materiaal werd gewijd. In sommige fok- gebieden toch wordt vooral in de fok- periode, doch vaak het geheele jaar door, gebruik gemaakt van teer. Het zou aan beveling verdienen dat in de eerste plaats voor de wolindustrie gevaarlijke goedje van de lijst van te gebruiken materiaal te schrappen. Mogelijk ware voor het merken dgr schapen ter onderkenning van de dekperiode om later de werptijd vast te stellen een oplossing van een droge analine-verfstof, b.v. purper of rood in kokend water of spiritus, een zeer goed, niet duur, en niet schadelijk materiaal. We herhalen: TEER EN VERF IS WOLBEDERF. BINNENLAND. De roovers van Schipluiden. Te Rotterdam is de Centr. Recherche er in geslaagd de daders van de brutale overval op de kassier van de Boerenleen bank te Schipluiden aan te houden en een groot deel van het geld te achterha len, dank zij de activiteit van een Rot- terdamsche kastelein. Deze had geld in bewaring gekregen (f 5600) en gaf het ge val, daar hij de zaak niet vertroiuwde, bij de politie aan. Een 27-jarige houtbewer ker werd gearresteerd, die volledig be kende. Toen werden ook nog twee andere mannen en een vrouw gearresteerd. Ge bleken is, dat een der mannen, die het droeg, de anderen bedroog. Hij zei, dat de buit f4400 bedroeg, maar er was f 11000 gestolen. De dagbladen van Donderdag geven 'n uitvoerig relaas van de arrestatie. Laat nu de roovers maar komen. Anna Paulowna. Boven op het dak der woning van de kassier van de Boeren leenbank alhier is een geweldige alarm- sirene aangebracht, welke in verbinding staat met hand en voetcontacten door het heele huis. Den Haag. De Tweede Kamer nam de benzinebelasting aan met slechts vier stemmen tegen (Wijnkoop, De Vis ser, Braat en Fl. Vos). Besloten is verder de salariskorting 1 Maart a.s. te doen ingaan. De motie-Albarda (25 pet. bezuiniging op militaire uitgaven) is met 5535 verworpen Voor: Soc. en Vrijz. Dem., Comm., Fl. Vos en Braat. De motie-Marchant (geen salarisver laging) werd verworpen met 57—34,— Voor: Vrijz. Dem., Soc. Dem., Comm. en FL Vos. Te Zwiggelte brandde de boerderij van J.Pruntel at doordat de vrouw kwam te vallen met een arm vol hooi en een lantaarn. Het vee alleen werd gered. Te Engelbert (Noorddijk) brandden vier korenmijten af en is een dorschma- chine vernield. Door een defect kon de gemeentelijke brandspuit geen hulp bie den. Te Amersfoort wend Donderdag avond een koopman (I. Spier) op de Ran- denbroekerweg van f1700 beroofd. Men gaf hem een klap op het 'hooft en ver blindde hem door een carbidlantaren het gezicht De daders zijn zoek. De vrouw van de dader van de moord op notaris Courech Staal te Go- 'rinchem heeft aan de politie verklaard, dat zij het gestolen geld, ten bedrage van f6100 heeft verbrand. Te Laren (N.H.) rijst verzet tegen de kermis, welke de gemeente een rijke bron van inkomsten verschaft, maar bij velen ergernis wekt. Een comité met de beide predikanten ijvert voor afschaffing. Te Hoevelaken is ingebroken in de radiozaak van J. Roersen. Twee radio toestellen zijn ontvreemd. Te Appelscha is de woning van L. Dolsma afgebrand. Vermoedelijk is een kat in aanraking geweest met een bran dend petroleumlampje, waardoor het dier in brand geraakte. In haar angst zou de kat in de schuur zijn gevlucht, met het gevolg, dat het stroo vlam vatte. Van de inboedel kon niets worden gered. Twee koeien verbrandden. Onder Goutum (Fr.) is de boerderij van Hornstra afgebrand; 35 stuks vee kwamen in de vlammen om. Te Delfzijl zal de zeevaartschool 17 dezer 75 jaren hebben bestaan. Amsterdam. De heer A. Defresne heeft de tooneelbewerking van Ina Bou- dier—Bakker's roman „De klop op de deur" onderhanden. Het stuk wordt door de Kon. Vereen. „Het Nederlandsch Too- neel" nog dit seizoen opgevoerd. BUI'i ENLAND. NAAR EEN OORLOG JAPAN-CHINA Volgens officieele berichten uit Japan bedragen de verliezen der Jap. troepen in Mandsjoerije thans: 129 dooden, 302 ge wonden en zes vermisten. De toestand, wordt in Japan als ernstig beschouwd. Japan beweert, dat de Chineesche troepen tienmaal zoo sterk zijn als de Japansche. Japan zou niet gevochten heb ben dan na aangevallen te zijn. Chi neesche troepen hebben het Jap. consu laat te Tsitsichar omsingeld, waarna Ja pansche vliegtuigen de stad met bommen hebben bestookt. Washington. De 26e November zal in de Ver. Staten als een dag van „nationale dank" worden beschouwd wegens de voorspoed, welke de natie geniet. De tijdelijke tegenspoed moet het geestelijk leven van het volk verdiepen, zijn offer vaardigheid jegens anderen verlevendi gen en zijn moed versterken, aldus pres. Hoover. Te Wellington is een prooedé uitge werkt voor bioscoopfilms in de natuur lijke kleuren. De productiekosten zijn niet veel hooger dan die van gewone films. New-York. De bereiding van synthe tische rubber is geslaagd met acetyleen, zout en water als grondstoffen. Deze rub ber is niet gelijkwaardig aan het huidige natuurlijke product. Londen. Binnenkort zullen in het huwelijk treden de oudste zoon en erf genaam van de nizam van Hyderabad, de rijkste man ter wereld en de dochter van, de ex-kaliet van Turkije. De jongeman is 24 jaar de bruid 18. Londen. De 19-jarige Eng. Miss Peggy Saloman legde in 5.5 dg. de af stand Londen-Kaapstad af (7000 mijl). Aan boord waren nog een tweede piloot en een navigator. De Australië-vlucht van de „Abel- Tasman" leverde door het ruime post vervoer een batig saldo op van f17000. In het Kanaal woedde deze week- 'n hevige storm, op sommige plaatsen met 'n snelheid van 110 KM. per uur. Huizen - hooge golven beukten het strand bij Sandgate en Hastings. Te Portsmouth steeg het water in de straten hier endaar een meter hoog. Te Parijs zijn 60.000 a 80.000 steun trekkende werkloozen. In vele fabrieken wordt niet de heele week gewerkt. Het aantal arbeiders die geen volle werkweek maken, bedraagt 500 a 600.000. Óp Corsica maakt de militaire expe ditie tegen de bandieten goede vorderin gen. Reeds 61 bandieten werden gevan gen genomen. De omsingeling van de bandiet Spada wordt nauwer. Te Thorn in Polen is een reserve luitenant wegens spionnage ten behoeve van een nabuurstaat ter dood veroordeeld. Te Parijs is een bankier gearresteerd die met effecten van zijn klanten, ter waaide van 3 miljoen frs. zijn schulden dekte, die hij met beursspeculaties had gemaakt. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zondag 15 November Zaterdag 14 Nov. half 8 jongensclub in Eben Haëzer. Burg, vm. 10 uur Ds. Visser. Donderdag 19Nov. geen jongenscatechisatie Oudeschild, 'sav 7 uur ds. A. Vis. Koog, vm. l.C uur ds. v. 't Hooft. H. Avondmaal. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Groenenberg. Oosterend, nm 3 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp, vm 10 uur ds Plug. Zuid-Eierland, nam. 3,30 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. Dankuur voor het gewas, nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av. 7,30 uur dezelfde. gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur ds. Buskes nm. 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis HERV. GEMEENTE. Woei sdag 18 Nov. Koog, 's av. half 8 Bijbellezing. Donderdag 19 November. Oosterend nm 8 u in Geref Kerk Ds. A Klinkenberg voor het Ned. Bijbelgenootschap afd. Texel Koorzang. Toegang vrij Zie advertentie. MARKTBERICHTEN Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 10 Nov. 35293 stuks 70,80 K.G. f 7,80 af 8,00 65/66 7-.50 7,80 63/64 7,40 7,80 60/62 7.30 7,70 O O O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6